HSH Manyetik kablolama

Öncelikle elimde bir Cort x6 gitar var. Bir adet Seymour Duncan SH8B (4 conductor) ve bir adet Sd- SH2n (bu da 4 conductor) var. Sh8 zaten takılı fakat takan arkadaş 4 kabloyu da kullandı mı yoksa 2 mi yaptı bilemiyorum. (üzerindeki stock manyetikler 4 conductor değil) Bridge de ses gayet normal fakat switchi 2. kademeye getirdiğimde acayip cırtlak bir ses alıyorum. Zaten kullanmadığım bir konum ama bağlantı ile bir terslik olma durumu geliyor aklıma.
Şimdi sh2 yi de takmak istiyorum fakat ne seymourun sitesinde ne de cortun sitesinde HSH /5 yollu switch için kablolama şeması yok. Bu işlemi daha önce yapan veya bilen arkadaşların elinde bir şema varsa bana ulaştırabilirler mi. Veya iki humbuckerımı da 4 conductor bağlamam için mevcut gitarımın aksamı uygun mudur, switch veya potans değiştirmem gerekir mi gibi sorular da var. Karışık oldu durum biraz ama kabaca anlatmak istediğim elimde bir cort x6 olduğu ve buna 2 adet 4 conductor manyetik bağlamak istediğim. Bu tür kablolama şemalarının olduğu kaynak bir site de olabilir :)

şimdi manyetikleri al eline kullanım klavuzun vardır umarım ordan istediğin bağlantıyı seç (paralel veya seri)şimdi diyecen paralel ne seri ne?
seri normal olarak o manyetiğin kendi karakteristiğini verir aynen sitesinde ne okuduysan paralel bağlarsan güç azalır fakat tizlerde artış da olur aynı zamanda buna göre tercihini yap mesela invader cok güçlü kalacak sh-2 ye göre invader ı paralel bağlayarak sh-2 ile arasındaki çıkış farkını aza indirebilirsin ama biraz daha farklı bir invader olur denemelisin hangisi hoşuna giderse o sistemi kullan neyse şidmi bağlantını seçtin mesela hepsini seri bağlıcaksın manyetikte topmal 5 kablo var klavuza bak bazılarını birbiri ile birleştirmen gerekiyor birleştir işlem sonunda elinde 5 kablodan sadece 2 tane kalıcak işte sen bunları bağlıcaksın ama x-6 da coil tap var humbucker single oluyor o tip istersen açıkçası hiç işim olmadı o kombinasyonla dolayısı ile bilmiyorum şeması falan www.dimarzio.com a girersen orda h-s-h bağlantılar mevcut mutlaka coil tap olayınıda göstermişlerdir ve arkadaşın invader ı 2 kablosunu kullanarak bağlamış ise (5 kablodan 2 sini alarak)invader humbucker olarak çalışmayacaktır ama zannetmiyorum öle yaptığını.
neyse seçimini yaptın seri bağlantı olarak sh-2 yide aynı şekilde yaptın diyelim dimarzodan bakarak bağlayabilirsin yada eski manyetiğin kabloalrını takip et yeni manyetiği lehimle birde x-6 nın üzerindekiler 4 conducter olmak zorunda çünkü coil tap yaparak single olarak kullanbiliyorsun bir daha dikkatlı bak bence eğer coil tap olayına girmez isen switch i bağladığında şöle olur en altta invader çalışır 2 ci poz. invader ve ortadaki çalışır 3 de ortadaki 4 de jazz ve ortadaki 5 de sadece jazz çalışır ama dimarzio dan bakarsan mutlaka olması lazım daha farklı kombinasyonlarda var sana kolay gelsin cok zor bir iş değil ben biraz karıştırdım yazarken beynim döndü :twisted: acayip cırtlak ses alıyorum demişsin ona bir şey diyemicem başka bir arkadaş yanıtlar umarım :twisted: :twisted:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Okurken beynim döndü zaten benim de :) Coil tap ile benim de işim yok. Netten bir şema buldum dediğin gibi auto split yapan. Cumartesi günü o şemayı bir deneyeceğim inşallah fazla uğraştırmaz. :)

Bridgeden söktüğüm eski mighymite manyetiğimin 2 kablosu var ona dayanarak söyledim ben 4 conductor değil diye. Nasıl yahu dersen orasını ben de bilemiyorum işte :)

tamam manyetiklerin kullanma klavuzu var ise elinde sorun yok renkler aynı olsada işlev aynı değil duncanlarlan dimarzioların ona dikka et derim zaten uyarı vardır mutlaka klavuzda şemayı takip et çok kolay biraz fazla lehim yapıcan o kadar :p şemada hangi kablo nereye yazıyor zaten halledersin umarım kolay gelsin

Ya ben daha dün rg370dx in stock manyetikleri söküp yerine sh4 ve sh2n taktım.Takmasına taktım,çalıştırdım ama sanki clean tonlarda tizler eksikmiş gibi geliyor... Çok değil bu ama ben hiçbirzaman amfide tizleri ve presence i sonuna kadar açmazdım... Drive tonları harmonic ler beni çok tatmin etti ama ne bileyim clean tonların ısınamadım acaba bir bağlantıyı mı yanlış yaptım diyorum...

Gitarın devre kısmının kapağını açtığımda 5 yollu switche manyetiklerinin kablolarının bağlandığı 8 tane pin gördüm.

Burada sol baştaki beyaz kablo bridge manyetiğin beyazı,2.beyaz kablo single manyetiğin beyazı,3.beyaz kablo ise neck in beyazı.Ben bunlar yerine seymour ların siyah ucunu taktım...

İbanezin stock mnayetikler sizin de bildiğiniz üzere 3 kablolu.Kırmızı,beyaz ve siyah (toprak) olmak üzere.Şekilde de görüldüğü gibi Neck ve bridge den 2 şer tane kablo bağlanıyor switch üzerine.Fakat seymour duncan larda 4 kablo var,kırmızı beyaz ki birbirlerine bağlanıyorlar.Siyah aktif ve yeşil toprak... Ben gitarın stock manyetiklerinin beyaz kablolarının takıldığı yere seymour'ların siyah (hot) kablolarını bağladım... Şuan kullanıyorum ama içime sinmedi,çünkü switch üzerinde boş kaldı stockların kırmızı kablolarının takıldığı yerler... Siz nasıl yaptınız paylaşırsanız sevinirim... Kolay gelsin...

siyahla beyazı birleştirip eski manyetiklerinin kırmızılarının çıktığı yerlere tak.toprak ile yeşili birleştirip potanslardan birinin üstüne lehimle.kırmızıyıda eski manyetiklerin beyaz yerine tak.Böyle olmalı bence :D

o durum switchin tek bağlantısı olduğunda geçerli bildiğimce.Söylediğim gibi dene bence.eğer olmazsa eski şekil devam edersin.iki lehime bakar iş

Geri