Midnight Express(Geceyarısı Expresi)

Bu filmi izleyen var mı?.Ben bu filmi izledikten sonra çok etkilendim.Muhteşem bir filmdi fakat Türkiye'yi öyle bi göstermişlerdi ki İran'dan beter.Bill Hayes'in gerçek öyküsünü anlatan film.Ben bu filmi izledikten sonra Türkiye'den korktum yaşadığım yerden korktum kim bilir Avrupalılar ve Amerikalılr bu filmi izledikten sonra Türkiye Hakkında ne düşünmüştür.Film 1978 yapımı öyle bir Türkiye imajı çizmişlerki sokaktaki kadınların tamamı çarşaflı,ve bitmek bilmeyen işkencelerin yapıldığı ,çok pis bakımsız hapisanelerin olduğu Adaletsiz bir ülke olarak göstermişler.Ne kadar bu filme itiraz etsekte bence filmin büyük bir bölümü gerçeğe dayalı.Yılmaz Güney'in Duvar filmi ile kıyasladığımızda Bu film hiç bişey Duvar filmi 100 kat daha acımasız daha kötü bir Türkiye imajı çizen bir film.Filmde birde adama 3,5 yıl hapis cezsı veriyorlar,3,5 yıl hapis yattıktan sonra özgür olacağını sanıp sevinçten uçarken duruşmaya çağırıp hakısız yere 30 yıl hapis cezsı veriyorlar.İşte Daha sonra adam yargıça şöyle diyor .Bir domuz milleti olarak domuzları yememeniz ne kadar ilginç.Ülkenizden, insanınınzdan herşeyinizden nefret ediyorum.Sizler domuzsunuz hepiniz domusunuz.Ülkenizdeki tüm kızları s***yim diye bir laf ediyor bir orda canım sıkıldı.Ama film gerçekten harikaydı keşke Türkiye'de değilde başka bir ülkede geçseydi bu olay ozaman filmi daha da büyük bir zevkle izlerdim.Ne yapıp edin ve bu filmi izleyin derim ben

Türkiye hakkındaki kısımların büyük kısmı abartı belki ama gerçeklik payı olan yerlerin çokluğuda yadsınamaz ben bir türk olarak bazen bill ile aynı şeyleri düşünebildiğime göre oliver stone'da fazla suç bulmamak lazım tabiki abartmış ama zaten sinemada birazda abartma sanatıdır film olarak bakılırsa cidden çok iyi bir film ama dediğim gibi orta köy, bebek ,şişli bilmem nerede yaşayıp bu filmi izlersen burasıda türkiyemi dersin ama bide işin çoğunlukla birlikte gelen iç yüzü var.

Mükemmel bir hapishane filmi.Bazı yerleride abartı ama olsun bence filmin gidişatı herşeyi yerle bir ediyor.Sadece İngiliz oyuncuların Türkçe konuşmaya çalışması çok komik kaçmış.Senaryosunda tartışmalı yerler vardır.İlk defa izleyince çok sinirlenmiştim ama defalarca izleyince çok iyi bir film olduğuna kanaat getirdim.

70`li yillardan sevdigim filmlerden biridir kendisi ve kötu hapishaneye "Turkish prison" denmesi olayini yaratmistir Amerika`da ve hala öyle deniyor. Brad Davis ise ne yazik ki gayler arasindaki 80`li yillarda cikan AIDS firtinasina yenik duserek yanilmiyorsam 90`larin basinda öldu.

Filme gelirsek eger Oliver Stone bilmedigi halde tamamiyle fantezi olarak yazdigini söyledi ve o yuzden biraz abarti olabilir. Olaylarin bir kismi ise gercek ne yazik ki. Örnegin filmin sonunda delilerin arasina dustugu anlar falan ise gercek. Film zaten kara film temali ve baya koyu sekilde insanin icine isliyor. Filminin tumunun Malta`da cekilmesi ise ayri cabasi isin. Benmiyim mal diye dusunmeye baslamistim polisler falan turkce diye baska bir dil konusunca...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet Filmdeki yabancı oyuncuların Türkçe konuşmaya çalışması çok komik olmuş.Ben onların konuştukları türkçeden hiç bişey anlamadım özelliklede yargıcın söylediklerinden.Ayrıca Turkleri çok pis ve çirkin olark göstermişlerdi Turk olarak gösterdikleride türk değil yabancı oyunculardıve oyuncuların çoğu ermeniydi.Bu arada bu film Türkiye'de yasaklanmış olduğunu duydum ama 1993 yılında hbb yasağı delerek yayınlamış.Ayrıca yapılan hiç bir film bu film kadar sık dünyanın dörbir yanında gösterilmemiştir.ABD'de nerdeyse her 2 hafada bir oynadğını duydum.Filmin başrol oyuncusu 1991 yılında aşırı dozdan ölmüştür.

Ben Hollywood`da AIDS`in kurbanlari diye bir kitapta okumustum AIDS`den öldugunu ve bilinir zaten kendisinin homoseksuel oldugu. Uyusturucuda kullandigi biliniyor ama asil AIDS öldurdu diye biliyorum ben...

malatya sosyal hizmetler çocuk yuvasındaki olaylardan sonra -işkence yoktur ve bu film bizi karalamak için çekilmiştir - diye kendimizi savunurken yeniden düşünmemizi gerektiren film....filmdeki türklerin kötü gösterilmesi vs.için bkz:tüm malkoçoğlu ve battalgazi filmleri.oradaki bizans tekfurlarıda çok yakışıklı adamlar değiller takdir edersiniz ki:)ayrıca bi aralar cine5 te yayınlanan OZ adlı dizi de hatırlanmalı tabiiki.dizide amerikan hapishaneleri müthiş derecede kötüleniyordu bu amerikan yapımı dizide.herneyse midnight express kötüdür kurtlar vadisi güzeldir cicidir vesairedir........

Sevmem,Oliver Stone'a az sövdürmedi bu film...O filmin atığı boklar halen bize karşı önyargı yaratıyor.Bazı noktaları doğru olur olmaz ama sonçta bu film bizinegatif olarak yansıttı...

Başkalarının bize önyargıyla bakması için yapılan her türlü filmden nefret ediyorum ve hepsini kınıyorum....Adamlar böyle filmleri izleyerek bizi iran gibi zannedenlerden tutunda, hiçbirşekilde demokrasisi gelişmemiş , şeriatın hakim olduğu bir afrika hatta arap ülkesi zannediyorlar...

Biraz abartiyorsunuz gibi geliyor bana. Sadece Turkiye`yi karalamak icin yapilmis bir film degil ve amerikanlar her yil kendi hapishanelerinin pisligini anlatan onlarca film yapiyor yani. Sakin olun buralarda Turkiye`yi bu filmden dolayi kötu sanan yok, ha kötu bilenler var ama bu film yuzunden negatif görusler topluyan insan sayisi azdir...

Bu filme konu olan Billy Hayes kendiside filmin çok abartı olduğu belirtmiştir.Tamam kendisine işkence edilmiş, defalarca falakaya çekilmiş,cinsel tacizde bulunulmuş ama tanıştığı türkler çok iyimiş.Bence filmde sadece türk hapisaneleri ve türk adaletini kötülememişlerdir büyük bir milletede hakeret etmişlerdir.Amerikalılar kendi ülkesindeki hapisaneleri anlatan filmlerde sdadece hapisanenin pisliğinden bahsedilmiştir Amerika'nınkinden değil.Adamlar filmde resmen tüm türk halkını kötülüyüp hakaret ediyorlar orda yaşananları tüm türk halkına mal ediyorlar.Zaten filmin yapımı için Amerika'daki Rum ve Ermeni dernekler filmin bütçesine katkıda bulunmuştur

hani bi söz var ya-tanrı türkü korusun-diye.bence tanrı türkü türkten korusun.biz kendimize zarar veriyoruz.ama hala gözümüz dışarıda birilerini arıyo.yok bunlar bizi kötülüyolar dış mihraklar dışarıdan düğmeye basıldı.eywallah midnight express sizin algıladığınız gibi ele alalım.peki sütçüler kaymakamının kitap yaktırmaya kalkması nobele aday olan yazara dava açılmasını gayrisafimillihasılanın yerlerde sürünüyo olmasını ve gelirdağıılımındaki adaletsizliği işkenceyi ve daha bizden kaynaklanan bidolu olumsuz noktayı ne yapacaz.itibarımız eğer beşpara etmiyosa dışarıda bunda ilk sorumlu biziz.turizm filmleri çekip rakı kebap dansöz üçlemesiyle olmaz bu işler.güzel şarkı söyleyip iyi futbol oyynamakta paklamaz bizi.ülke itibarını daha iyi yerlere taşımak için biz ne yapıyoruz?????????

Bu film çok eleştiriliyor ama bence bu film 70'li yılların Türkiye hapisane gerçeğinden daha iyimser.
Bir kıyaslama yapacak olursam, bu film ,Yılmaz Güney'in Yol filminin yanında,Pollyanna'nın hayat öküsünün anlatıldığı çocuk filmi gibi kalır.(Biraz abarttım :) )

hakan_el demiş ki:
Oliver Stone mu yoksa Alan Parker mi yönetti filmi? Stone yönettiyse Parker´in bir ilgisi var mi filmle?

senaryosu oliver stone'un. oliver stone ile alan parker o dönemde iyi dosttular. ve her ikisi de bu film için çalıştılar ama yaptıkları hatayı çok sonra anladılar. her ikiside bundan aylar önce yapılan röporajlarda o filmin hatalı olduğunu, yanlış olduğunu söylemişlerdi. bu zamanki gelişmeler çokta yeni birşey değil. geçen zaman içerisinde açıkladılar bunu.

oliver stone eski oliver değil. şimdi liberal takılıyor. alan parker ile araları da iyi değil.

Geri