Babam ve Oğlum

çağan ırmak'dan bir film...

Konusu: 1980 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz(babası o dönemde bir çok erkek çocuğa verilen ismi koymuş )yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar.Deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur.Hüseyin Efendi (Çetin Tekindor)okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir çünkü.Sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni Deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur;küçük oğlunu babasına emanet edecektir.Kelimenin tam anlamıyla Deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini.Evin yanaşmaları,küs teyze(Şerif Sezer),traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne(Hümeyra),bileğinden boğazına kadar bilezikle dolaşan gelin Hanife (Binnur Kaya) ve saf bir amca (Yetkin Dikinciler).Düşünsenize hepsi bağırarak ve hep bir ağızdan konuşuyor.Sadık Uğruna savaştığı bir Türkiye’ye ve terk ettiği sevgilisiyle ve kendiyle kasabada yüzleşirken; çocuk, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir
http://www.babamveoglum.com/snopsis.htm

filmi henüz izledim ve hala etkisindeyim, insanların iki önemli duygusunu aynı anda harekete geçirmeyi başaran ve benim izlediğim ender filmlerden biri, ağlamak ve gülmek...türk sineması için büyük bir başarı, oyunculuklar filmin en büyük kozu, çetin tekindor belki de hayatının rolünü oynamış, hümeyra avrupa yakasından sonra bu rolle de ışıldıyor, fikret kuşkan söze gerek yok, binnur kaya ve yetkin dikinciler filmin komedi yükünü büyük bi ustalıkla sırtlıyolar ve diğerleri...vaktiyle amerikan güzeli oyuncuları ekip olarak ödüle layık görülmüştü, bu filmin oyuncuları da böyle bi ödülü hakediyor, salondan çoğumuz kırmızı gözlerle ayrıldık, çağan ırmak bu filmle son dönem yönetmenler arasına ismini altın harflerle yazdıracak, kesinlikle ilgiyi ve büyük bi hasılatı hakediyor, izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

filmim tanıtımını ilk izlediğimde,basit bir film olacağını düşünmüştüm..Ama izledikten sonra kısa ve öz olarak şunu diyorum gidin ve bu filmi görün..kendinize bi iyilik yapın...

Bu kadar duygu yüklü, bu kadar doğal.. oyunculuk dışında bir şey bu filmdeki, gerçekten de öte gibi.. Bu kadar sıcak nasıl olabilir bir film, gözyaşlarını nasıl akıtır bu denli usulca ve derinden..Gerçeklerle yüzyüze getiriyor insanı hiç bunaltmadan, kasmadan, ben ağlamam diye ortalıklarda gezinip karizma yapanları bile sarsabilecek nitelikte, muhteşem! Ne kadar övsem az, hasret kalmışız böyle Türk filmlerine, bu yüzden hiç kusur aramak bile istemiyorum..İyi bir gişe hasılatı yapmazsa yazık olur, kimi görsem bu filmi izle diye üzerinde baskı kuruyorum. Herkes izlesin, film görsün, oyunculuk görsün, hayat görsün, ağlasın, salya sümük olsun..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
uzun zamandır izlediğim en iyi türk filmi, doğallık bence de had safhada, film üzerine, hatta oyuncuların her biri üzerine sayfalarca konuşabilirim, ama dün gece televizyon makinesine katılan film ekibi okan bayülgen tarafından resmen sabote edildi, okan resmen kendi programının içine etti, ayıp etti yani...

adamlara iki laf ettirmedi, konservatuardan arkadaşı yetkin dikinciler'e bile doğru dürüst söz vermedi, bi baktık adamları gönderiyo, böyle programcılık olmaz,destek vereceksen tam ver,filmi bile izlememiş,düşün yani, yazık...

tabi ki ama kaliteli bi iş her zaman hakettiğini bulamıyo,bu tür etkili adamlar destek verse belki boş salonlar biraz olsun dolar, çok ayıp etti, üzüldüm...

Ya destek vermeliydi evet Türk sinemasını önemseyen biri olarak ama bu yanlışla kendisine gerek olmadığını göstermiş olmuş..Dediğin gibi keşke destek vereni daha çok olsa da film hakettiği yeri kolayca bulsa. ama acıkcası ben bu filmin daha çok insanların birbirine verdiği tavsiyelerle iyi bir gişe hasılatı yapacagını düşünüyorum. Ben geçen hafta izledim filmi salon boştu ama duyduguma göre şimdi talep cokmuş. Güzel yapımların fazla reklama ihtiyacı olmadan da birçok insana ulaşabilecegini gösterir belki de bu film bize, yani umarım...

Zaten bu film, bes para etmez diğer filmler gibi orda burda reklam yapmadıgı,mütevazi kaldıgı için daha bir büyüyor gözümde, devamı gelir umarım böyle filmlerin, varolmayı başarabilir Türk sineması..

film 56 (sanırım) sinemada gösterime girmesine rağmen süper bir izleyici kitlesine erişte. ve bence bu hakedilen bir başarı! çünkü bu film tam anlamıyla mükemmelden de öte!!!

zaten çağan ırmak ve fikret kuşkan olduğu sürece bütün filmler bu kadar mükemmel olur tıpkı mustafa hakkında her şey'de olduğu gibi...

"şişirme filmler" arasında bulunmadığı halde gişe rekoru yapmasını beklediğim en iyi türk filmlerinden..oyunculardan biri dahi rolünün hakkını vermemezlik yapmamış..annemle beraber burun çekmede,hüngürdemede rekor kırdık..sinema salonundakiler de bizden farklı olmadıkları için rahatsız olmadıklarını söyleyebilirim :LOL:
izlenmesi gereken,tepeden tırnağa başarılı bi film..

Türkiye'de de film yapılıyormuş.Zeki Demirkubuz,Nuri Bilge Ceylan ve aklıma gelmeyen birkaç isimden sonra son dönemlerde ortaya çıkarılan en iyi film."Uzak"ı izlediğimde hayretle karşılamıştım.Bu film için ise iki katı derim.Defalarca izleyeceğim.Gözyaşları sel olacak.Bu filmi ortaya çıkaranları ayakta alkışlarım.Teşekkürler.Başka birşey söylemek yazmak gereksiz.

Bu akşam nihayet gidicez bakalım nasıl bir film herkes çok beğeniyor... Ağlamaya meraklı ben sanırım mendilimi hazır tutmalıyım... Bütün köşe yazılarında mutlaka gidilmesi gerekir deniyor ve gidiyoruz akşamı iple çekiyorum.

Kesinlikle gidip izleyin diyorum... Çağan Irmak çok güzel bir iş çıkarmış. Oyuncuların performansı çok çok iyi. Evde izleseydim hıçkırıklara boğulurdum kendimi kastım göz yaşlarınıza engel olamazsınız izlerken. Ağlarken aniden gülmeye başlıyorsunuz. Filmle ilgili çok fazla yazmak istemiyorum gidip görün.

Bu film herkesi aglatiyormus, Sinemaya gidip bir izlemek lazim.

Yönetici Uyarısı: Mesaj silinmiştir. Tamamı bold yazmak Forum Kurallarına aykırıdır.Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Filme çok önyargılı gittim. Ağlamamak içinde kendimi zor tuttum ancak sahneler o kadar ustaca işlenmişki duygu yoğunluğu olan kısımlar öne çıkartılmış. Hep bir heyecan içerisindesiniz olağan olaylara yer vermemiş yönetmen duygusal olaylara ağırlık vermiş. En soğukkanlı adamı götürseniz bile ağlar :) Tabi filmin ağlatması iyi bir şey mi diyenler olabilir. Ama bu tam anlamıyla duygusal bir film ağlarken bir anda gülüyorsunuz falan. Çetin Tekindor'un oyunculuğuna hayran kaldım...

Çetin Tekindor oynadığı karaktesi sanıyorum herkesin içine işletti . Hümeyra ve Binnur Kaya da rolllerinin hakkını vermişler. Küçük Deniz'in hayal dünyası ise çok güzel:)

/Benim de sana diyemediğim şeyler var. Ben konuşmaya bilemem, sen benim oğlumsun canımdan ötesin. Gerisini sen anlayıver gari.

/Baba! Ona bir yatak ver bi ev ver baba. Arada bir gidip gelsin izin ver. Ona bir ev ver baba..

Ne kadar burda kalkıp hikayeyi anlatsak replikleri yazsak da gidip görmeden olmaz.

Geri