Bariton Gitar Ne Işe Yarar

'Müzik Endüstrisi' forumunda Manweed tarafından 22 Mart 2013 tarihinde açılan konu

 1. İnternette araştırdığımda çok açıklayıcı bir kaynak bulamadım. Normalden daha büyük olan bariton gitarların farkı nedir normal gitarlardan? İşlev açısından? Yani sadece daha mı büyük eller kollar rahat etsin diye? Teşekkürler cevaplarınız için.
   
 2. Baritone gitarlar düşük akortlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. örneğin 25.5 scale bir gitarla 27 scale bir gitardaki aynı e teli nin gerilimleri farklıdır.Bu bize neyi sağlar?
  Öncelikle kısa scale gitarlarda düşük notalara akort ettiğinizde tel salınımı artacaktır.Yeterince gergin olmamakla beraber ton konusunda da kayıplar yaşanacaktır.
  Baritone gitarlarda ise tel gerilimi normal düzeyde olacak ve de düşük akorlarda ton kaybı olmadan ses alma imkanınız olacaktır. Standart akor sistemi için baritone kullanmak ne derece mantıklı tartışılır.24.75 scale bir gitarda blues çalmak bend yapmak 25.5 scale bir gitara kıyasla farkedilebilir şekilde daha kolay ve verimli olduğunu göz önünde bulundurarak 27 scale gitarda da normal akor sisteminde bendler oldukça zorlayıcı olacaktır.Tabi birazda bunlar kullanıcı zevkine göre değişiklik gösterir
   
  Manweed bunu beğendi.
 3. Skala uzadıkça telde hissedilen tansiyon artacak ve teller daha kontrollü salınacak. Yani uç bir örnek vermek gerekirse, aynı kalınlıktaki teli 34 inç skalada ve 24,75'lik skalada aynı notaya akortlarsan, 24,75'likteki 34'e göre (yani daha uzun skalaya göre) paket lastiği gibi salınacak. Yaygın skalalarda (25.5 -24.75) (özellikle drop akortlarda) iyice çamurlaşan bas sesler iyi bir bariton bir gitarda jilet gibi çıkacaktır. Bence skalayı uzatmadıkça 7. ve 8. telin bir esprisi kalmıyor. 2002 Yapımı Ibanez RG1077XL çalma fırsatım oldu bir keresinde, UV777 o gün gözümde yalan oldu.

  Hatta bariton yetmez deyip iyice abartmak isteyenler için Music Man'in "Silhouette Bass" diye bir modeli var, Petrucci'nin 27,5'luk bariton gitarları olmasına rağmen 29-5/8"'luk skala'da A'dan A'ya akortladığı bir gitardır. Aşağıdaki videoda 16.50'de görebilirsiniz.  Uzun lafın kısası, gitarım bas sesleri iyi çıkarsın, çamurlaşma olmasın, kalın teller drop akortlarda çamurlaşmasın, paket lastiği gibi de gevşek hissedilmesin diyorsanız bariton gitar sizin işinizi görür.
   
  tunckk ve Manweed bunu beğendi.
 4. Olayın bir de entenasyon kısmı var.
   
 5. Peki standart akor ile, bariton bir gitarda aldığımız ton kalitesi düşmez değil mi?
   
 6. düşer. Ses gereğinden fazla tiz çıkar. Bir tel ideal gerginliğinden hangi yöndeki gerginliğe doğru kayarsa kaysın kalitesi düşer.
   
  Manweed bunu beğendi.
 7. Öncelikle akor değil akort.
  Soruna cevap olarak da tamamen zevk meselesi diyorum, tona kaliteli ya da kalitesiz diyemezsin. Şahsen ben bariton gitarı normal akortta kullanmam. Buckethead kullanıyor ama.
   
  Manweed bunu beğendi.
 8. Ton subjektif konu da, tellerin gerginliği artacağından çalmak zorlaşacaktır.
   
 9. B to B
   
 10. Peki neden Gibson Les Paul'ün sesi Strat'tan daha tok çıkar . Sonuçta Strat daha baritone bir gitar :) ( Cevap Humbucker değil bu arada )
   
 11. welmour

  welmour

  589
  1,165
  9,006
  konu hortlamış resmen. Les Paul'lerin standart ağacı mahogany (maun) olduğundan dolayı daha dolgun bir tona sahip. Aynı zamanda titreşen ağaç miktarı da strat a göre daha fazla. "etli butlu" dediğimiz tonun kaynağı bu yani.

  @songlessbird
   
 12.  
  uvidinli bunu beğendi.
 13.  
  uvidinli bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş