Ezoterizm(Gizli Öğreticilik)

Bundan önceki yazım tamamiyle bana ait değildi.O yüzden kilitlendi sanırım.

Burada yazacağım bütün yazılar tamamiyle bana aittir.

İlk olarak şunu belirtmek istiyorum:
Ufo,Mistisizm,mitolojiler,metafizik...
Bu konular tek başına ele alındığında bir yere varamayız.(bu forumdaki birçok yazıda bu anlaşılıyor.)Bu konular ayrı ayrı ele alındığı için ve temelleri yoksun bırakıldığı için bir yere varılamıyor.Ezoterizm Bu konuları sağlam bir temele oturtmaktadır.Bu Konular Ezoterizm Ve Parapsikoloji şemsiyesi altında değerlendirilirse bir anlam kazanır. Örneğin Ufo Konusunu ele alalım.Bunu sadece basından duyduklarımızla yada oradan burdan birkaç satır okumayla bir fikir oluşturursanız.açık söyleyim hiçbir yere varamazsınız(forumda ufo başlığı altında bir yere varılamadığı gibi).ufolar öyle sandığınız gibi ilk defa roswel olayıyla falan ortaya çıkmamıştır.
uzaysal varlıklar Evrensel idare mekanizmasında bulunurlar.
Tanrı-Cebrail(ruhsal idare mekanizması)-siriusyen kültürü(uzaysal varlıklar)...
Bu konuyu burda fazla açmıyorum ilerki yazılarımda bahsedeceğim...

şimdi Ezoterizm hakkında genel bir bilgi vereyim:

Ezoterizm:batınilik(anadolu'daki ve ortadoğudaki adıdır),saklı olan gizli bir mabette öğretilen kozmik öğretilerdir.
İnsanlığın iniş ve çıkış yasası vardır.Mu ve Atlantis dönemi Altın çağ olarak nitelendirilir.yani bütün bilgilerin insanlara apaçık sunuldığu dönemdir.
Sonra sırasıyla gümüş(aztek,inka,maya,mısır,yunan uygarlıkları)...Dinler tarihinin başlamasıyla Demir çağa girilmiştir.Musa peygamber ile başlayan bu çağda artık bilgiler açık değil,tamamen sembolik bir dile büründürülerek peygamberlere vahiy mekanizmasıyla(parapsikoloji-ruhsal irtibat medyomluğu)indirilmiştir.
İnsanlık Kıyamet ile (bilgisel şuurlanma)Altın çağ yeniden başlayacaktır.

Bu arada peygamberlerden bahsetmişken belirteyim.bahsettiğim demir çağdan itibaren bütün peygamberlerin parapsikolojik yetenekleri vardır.Kutsal kitaplarda geçen Mucize diye nitelenen olaylar tanrı'nın yardımı ile değil kendi parapsikolojik yetenekleri sayesinde olmuştur.
Bunlar;telekinezi,levitasyon(su üzerindeyürüyebilme),durugörü,duruşiti, Astral seyahat,fiziki medyomluk,haberci rüyalar,şifacılık yeteneği,telepati.
parapsikolojinin günümüzde birçok dalı kanıtlanmıştır.Yurtdışında üniversitelerde kürsüleri bulunmaktadır.düşünce gücünün neler yapabileceği parapsikoloji laboratuvarlarında uygulanmıştır.

Bu bilgi sistemi Mu ve Atlantis kıtaları battıktan sonra(eğer bu kıtaların varlığına inanmıyorsanız insanlığın ve bu bilgilerin nerden yayıldığını açıklamak zorundasınız.).çevre kıtalara Mu'lu rahipler tarafından Güney Amerikaya:Aztek,inka,Maya uygarlıkları böyle oluşmuştur.ve Mısır,Yunan uygarlıklarına taşınmıştır.
İspanyolların Güney Amerika'yı işgalinde Ezoterik kitapların büyük bir çoğunluğu yakılarak yok edildi.Ve halkın büyük çoğunluğu öldürüldü.Sadece çok az eser kalmıştır.Mayaların kutsal kitabı kabul edilen popol vuh bu eserlerden bazılarıdır.
Mısır uygarlığı ise yine aynı şekilde Müslümanlar tarafından işgal edildiğinde İskenderiye kitaplığındaki çok sayıda ezoterik kitap yakıldı.
Bu uygarlıklar bin yıllar boyunca gizli mabetlerde gerçek sırlara vakıf olmak isteyenleri inisiye etmiştir.Heredot,fisagor bunlardan bazılarıdır.
mitolojilerden de şimdilik kısa olarak bahsedeyim:
mitolojiler ise yine anlaşılamayan bir konudur.mitolojiler ...5,6 dereceden sembole büründürülmüş son derece kapalı hikayelerden oluşur.
Mitolojiler Ezoterizm ışığı altında ele alındığında gerçek bilgiler ortaya çıkmaktadır.bunlar çok ciddi ezoterik çalışmalar gerektirir.
KUTSAL KİTAPLARDAKİ SEMBOLLERİN EZOTERİK YÖNDEN AÇILMASI

Burada birkaç bilgiyi örnek olması açısından ezoterik açıdan yorumlayalım Yoksa Yazacak Çok Şey Var:
Kur'an'daki Kıyamet Sembolü

Kıyamet sanılanın aksine, tüm insanlığın topyekün şuurlanacağı günlerin adıdır.Yani Kıyamet İle eski Öğretriler apaçık ortaya çıkacaktır ve yeryüzünde altın çağ yeniden başlayacaktır.
Kıyamet sembollerinden birkaç örnek verelim,
Kur'an'da Yecüc Ve Mecüc Şöyle Anlatılıyor:

''Ye'cüc ve Me'cüc'un seddi yıkıldığı zaman her dere ve tepeden boşanırlar.gerçek vaad yaklaştığında inkar edenlerin gözleri beliriverir:'vah bize! Bundan önce gaflet içindeydik,hem de zalimdik' derler''(Enbiya,21/96-97)

Ezoterik açıklamasına bakacak olursak:
Yecüc ve Mecüc insanlığın egoistce bencilce davranmasıdır.Gözünün kendi çıkarından başka birşey görmemesidir.ve bu alamet günümüzde gerçekleşmiştir.

Güneşin batıdan doğması:
şu ana kadar insanların gerçek diye inandıklarının tam tersi çıkmasıdır.güneş ezoterik öğretilerde gerçeği de sembolize eder.

Şimdilik bu kadar.miskinlik yapmazsam :) Ezoterizm Hakkındaki Yazılarıma devam edeceğim.
Ezoterizm hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
darwen demiş ki:
sembolizm belki olabilir. belki....

ama diğer bütün yazılanlar sacma.

Yazdıklarımın hangi kısmı saçma ve neye dayanarak bunu söylüyorsun.
bu konuda yeterli bilgin var mı?

Bu Yazılanlar Saçma Deyip Bir Kenara bırakıyorsun.Gerçeklerden kaçarak sadece kendini kandırırsın.

Tüm işer bitti bunlarla mı uğraşıyorsunuz, arkadaşların uyanın da çevrenize bir bakın, neler oluyor acaba, bu metafizik zırvalar sizi nereye götürecek acaba, açın gözlerinizi artık ülkeniz, dünyanız elden gidiyor, hala kıyamettir, UFO'dur masal anlatıyorsunuz, bırakın bunları ükenizde insanlar ölüyor, hergün biraz daha fakirleşiyorsunuz, insanlar insanlıklarını unutuyor...

Uyanın artık aradığınız çıkış bu zırvalarda değil!!!!!!!!!!!!!!

Bilim ve Felsefe forumunda bunu tartışman esasında daha da abes, sizin için "Hurafeler" diye bir forum genel başlığı açılmasını rica edeceğim, orada tartışırsınız. Abuk subuk sembolizme bel bağlayıp gelecek tahmini yapmaya çalışmayın, cinci hocalığa soyunmayın.

Her şeyden ben anlarım gibi bir iddiam olmadı; ama gördüğüm kadarıyla ayağı yere basan şeylerle ilgileniyorum, kaybolan kıtalar, kıyamet senayoları gibi zırvalara hiç vakit ayırmıyorum.

Bu başlığa en derinden hislerimle hakaret ediyorum, hatta hakaretimi kusuyorum ve beni bozmanı bekliyorum, lütfen yap bunu...

Ben burada amenhotep'i haklı görüyorum. Gerçi funkyduck'un da böyle bir mesaj yazdığını ilk kez görüyorum. Bence yazılanları yanlış da görse, böyle davranmamalıydı. Uzatmayın bence, içerik ile alakası yok çünkü tartıştıklarınızın...

Xymphony demiş ki;
Ben burada amenhotep'i haklı görüyorum. Gerçi funkyduck'un da böyle bir mesaj yazdığını ilk kez görüyorum. Bence yazılanları yanlış da görse, böyle davranmamalıydı. Uzatmayın bence, içerik ile alakası yok çünkü tartıştıklarınızın...

fikirlerime saygı duyduğun için teşekkür ederim.

funkyduck gibi yobazlara dert anlatmaktan yoruldum artık,kendi fikirlerini belirtmediği gibi bana ve düşüncelerime hakaret ediyor. bunun gibilere alıştım artık fazla üzülmüyorum neyse... funkyduck'la tartışmaya girmeyeceğim,zaten forumun amacı bu değil.fikirlerimizi çarpıştırarak doğruları bulmaya çalışıyoruz.Fazla uzatmadan konuma geçeyim.

Flash TV'de ''gizli dosyalar'' diye saçma sapan bir haber programı var.dün akşam izledim.
Selimiye cami'sinin içindeki bir sütunda ters duran bir lale motifi varmış.Ve bu gün geçtikçe yere doğru eğiliyormuş.Nasıl oluyorsa :D bu yere değince kıyamet kopacakmış.Kendi inanışlarına bile Kur'an'da bile böyle birşey geçmiyor.
buna benzer iddialar Amerika'daki kiliselerde de var.
GÖRÜN İŞTE İNSANLAR NELERE İNANIYOR.Daha Kıyamet'in gerçek anlamını bile bilmeyen bu insanlar,hiçbir dayanağı olmayan,Ne kutsal metinlerde geçen,nede tarihi bir yazıda geçen
şeylere inanıyorlar.
ilk yazımdan alıntı yapıyorum:
Kıyamet sanılanın aksine, tüm insanlığın topyekün şuurlanacağı günlerin adıdır.Yani Kıyamet İle eski Öğretriler apaçık ortaya çıkacaktır ve yeryüzünde altın çağ yeniden başlayacaktır.
Kıyamet sembollerinden birkaç örnek verelim,
Kur'an'da Yecüc Ve Mecüc Şöyle Anlatılıyor:

''Ye'cüc ve Me'cüc'un seddi yıkıldığı zaman her dere ve tepeden boşanırlar.gerçek vaad yaklaştığında inkar edenlerin gözleri beliriverir:'vah bize! Bundan önce gaflet içindeydik,hem de zalimdik' derler''(Enbiya,21/96-97)

Ezoterik açıklamasına bakacak olursak:
Yecüc ve Mecüc insanlığın egoistce bencilce davranmasıdır.Gözünün kendi çıkarından başka birşey görmemesidir.ve bu alamet günümüzde gerçekleşmiştir.

Güneşin batıdan doğması:
şu ana kadar insanların gerçek diye inandıklarının tam tersi çıkmasıdır.güneş ezoterik öğretilerde gerçeği de sembolize eder.

ergun candan baştan aşağı yalan dolan la donatır kitaplarını. bilimsel kiç birşey yoktur yazdıklarında.

bütün dinler zaten peygamberlerinin vahiy aldığını söyler. ama parapsikoloji tamamıyla farklı bişiydir. mahiyeti belli olmayan varlıklarla iletişime gecmek diye tanımı yapılır. komik...

atatürk de zaten bu yüzden geleceği görebilmiş !!

arkadaşlar sembolizm in olduğu kesin değil. bir insanlık anlamamışda bu işin aslını ergun candan nasıl anlamış.

ergun candan nın sahterkar biri olduğunu anlamak için bkz: ali bektan-m.kemal in kehanetleri. bi kitap bu kadar sacma yazılır.

seneler önce reenkarnasyon sacmalığıyla ilgili bir program yapmıştır bu zavallı şahsiyet. kanal d de ki sınırötesi programı. adam toplamış ruh hastalarını ilk kez dünaya geldiklerinde yaşadıklarını anlattırıyordu. niyese bu adamlar önceki hayattlarında hep zengin varlıklı kişlerdi ama yine hepside şimdiki hayatında bakırköy'den geçmiş kişilerdi.

kısası ergun candan, bilimsel hiç birşey anlatmaz. altın ya da demir cağına ait elinde bulgu varmı ? ya da bugün hala kafkasya da yerin binlerce metre altında yaşadığını söylediği insan kitlei hakkında kim ne bulmuş.

bu kadar da abartılmaz arkadaşlar.

Sen hala Ergun Candan'ın bilmem kaç sene önceki programlarından bahsediyorsun.Bana Bu adamla bi alıp veremediğin varmış gibi geldi...

Atatürk'ün kehanetleri kitabını okudum.hiç de saçma değil.Atatürk'ün normal psikolojiyle açıklanamayan anıları var.bu konuları parapsikoloji açıklar.

Daha önceki yazılarından da anladığım kadarıyla,Senin sabit bir görüşün var. Ve kimsenin düşüncesini dinlemiyorsun.hatta okumadığın bile çok rahat anlaşıyor.Bunların aynılarını Tekrarlayıp duruyorsun.

...Bunlar;telekinezi,levitasyon(su üzerindeyürüyebilme),durugörü,duruşiti, Astral seyahat,fiziki medyomluk,haberci rüyalar,şifacılık yeteneği,telepati.
parapsikolojinin günümüzde birçok dalı kanıtlanmıştır.Yurtdışında üniversitelerde kürsüleri bulunmaktadır.düşünce gücünün neler yapabileceği parapsikoloji laboratuvarlarında uygulanmıştır.

Alıntının cevabını vermeni rica ediyorum.

Evet yobazım maalesef, görüşlerimi merak etmişsi yazayım, bana göre ne tanrı ne de onun mucizeleri var, Atlantis ve Mu kıtaları ise en çok güldüğüm masallar. Evet yobazım, neden çünkü birilerinin dünya üzerinde olanlara karşı, metafizik hülyalara dalıp kendilerini gerçek hayattan soyutlamaları beni hasta ediyor; çünkü gün geçtükçe insanlar öteki hayata bağlandıklarından bu dünya daha yaşanmaz bir yer haline geliyor. Her ezilen "bunun hesabını kıyamette soracaklar" dşyerek kendini ezene karşı suskun kalıyor. İşte bu yüzden burada yazılanlara hurafe dedim. Bu yobazlıksa evet sonuna kadar yobazım, amenhotep!!!

Xymphony, yazdıklarımın benim tarzım olmadığını belirtmiş, evet doğru benim tarzım değil; genelde anlayışlı biriyim; ama bu konu da kimse kusura bakmasın, insanların kendi gözlerini kör etmesine seyirci kalamam!!!!

İnsanların sadece bu konularda değil diğer her konuda kendilerini bu forumdaki kadar korumalarını isterdim; ama nedense sadece din ve metafizik alemler konusunda bu kadar duyarlı insanlarımız. Ne kadar aç olduklarından, kendilerinden habersiz arkalarından ne kadar dolap dödüğünden şikayet etmeyen toplumumuz inançlarına laf gelince aslan kesiliyor, tabi bu arada bir kaç çakal da onları soymaya devam ediyor, tüm tepkim buna yoksa neye inandığınız zerre kadar umrumda değil....

Kolay gelsin...

Not: Yukarıda yazılanlarda herhangi bir hakaret amacı yoktur,bu satırlar, sadece nasıl düşündüğümü merak edenlerin merakını gidermek ve asıl derdimi anlatmak için yazdığım şeylerdir; kısacası kimsenin üzerine alınıp "Sen ne diyon?!" şeklinde diklenmesine gerek yoktur; ancak yazılanların asıl anlatmak istediğinin dikkate alıması da -kanımca- hayati bir husutur.

Abartı bir şey yok, metafiziği de tartışmalarına özünde bir şey diyemem; ama diğer konuşarda da kendilerine yapılanlara bana gösterdikleri tepkiyi gösterebilmeli bence insanlar...

funkyduck doğru düşünüyosun.katılıyorum ama bu foruma bütün işler bitti bunlarla mı uğraşıyorsunuz diye girmen işleri karıştırmış.eğer üzerinde konuşulabilecek bir konu varsa o konuyla ilgilenenler muhabbet edebilir bunu engelleyemezsin.en azından sert cıkarak durduramazsın.yapmak istediğin sadece yanlış olduğunu düşündüğün birşeye karşı tepki vermekse,,bunu yeni açılmış bir foruma bu şekilde girerek yapmamalısın..diye düşünüyorum ve bende bu durumlardan şikayetçiyim.forumda nerdeyse bütün başlıklar aynı şekilde mahvolmuş durumda.

Atlantisten Mısır'a gelen bilgilerle OSİRİS öğretisi oluşturuldu.

somut bir belge verecek olursak Mısır'ın Ölüler kitabı,tibette bulunan tabletler örnek verilebilir.

Torino'da eski mısır müzesinde tutulan, Osiris rahipleri tarafından kaleme alınmış yazıtlar bulunmaktadır.Karbon 14 testinden geçirilmiştir ve antik döneme ait olduğu ortaya çıkmıştır.

Mayaların ve afrikadaki dogonların bizim bile şimdi sorsak bilemeyeceğimiz astronomik bilgileri var.Bilim çevreleri bu durumu ortaya çıkarmıştır ama daha sonra başlarına bela aldılar.çünkü kendi bilgileri bunu cevaplamaya yetmiyor.

Dinler dönemine girilmesiyle musevilikte kabala,hristiyanlıkta eseniler,islamiyette sufi-tasavvuf gibi gizli tarikatler,öğretiler çıktı.
Bu öğretilerin hepsi Aynı şeyi anlatır.
Bu öğretilerdeki olaylar, anlatılanlar farklıdır ama anlatılan aynıdır.

Şuan ki Semavi dinlerden birine inanmanız sizi kurtuluşa erdirmez.

müslüman yada hristiyan,şaman yada budist,satanist yada ateist olmanızın size ne bu dünyada nede öte alemde bir faydası olmaz.

Peki sen neye inanıyorsun? diyecek olursanız Ben sufi öğretisine inanıyorum.yani osiris öğretisine de,kabala öğretisine de inanmış oluyorum.Çünkü hepsi de aynı şeyi anlatır.tabi ben buna inanıyorum demekle olmaz.gerçekleri derinlemesine öğrenmem gerekir.ve hala öğrenmeye çalışıyorum...

funkyduck demiş ki:
Abartı bir şey yok, metafiziği de tartışmalarına özünde bir şey diyemem; ama diğer konuşarda da kendilerine yapılanlara bana gösterdikleri tepkiyi gösterebilmeli bence insanlar...

Ama, böyle birşey (iddia) var ve "Bilim ve Felsefe" başlığında tartışılması da çok doğal bana kalırsa. Özellikle felsefi yönden aslında çok önemli iddialar içeren şeyler mevcut bu konuda. Ki mantık olarak büyük dinlerden çok daha mantıklı iddialar (veya senaryolar diyelim buna inanmayanlar için) içeriyor bu konular. Ben biraz biliyorum (çok fazla değil), gerçekten en azından öğrenmeye değer.. ;) Ayrıca şunu da söyleyeyim, modern toplumda bu yazılanlara inananlar ne kadar artarsa, büyük dinlerin tahtı da o kadar sallanır; yani işlevsel olarak faydalı bile sayılabilir. ;)

Ben inanıyor muyum diye sorarsanız, açıkçası çok da şeyimde değil. Yani, inansam ne olacak ki? Zaten böyle şeylere inanmak, işte zayıf düştüğümde belli metafizik şeylerden yardım istemek ihtiyacım ve akışkanlığım yok. Eğer bunlar gerçekse de, değilse de benim için pek farketmiyor. Ama gerçek bir kanıt görürsem, o zaman inanırım tabi ki :) Yine de hepsinden öte, insanlar kendilerine, dolayısıyla kendi ahlaklarına inanmayı öğrenmeliler bence. Bununu gerçekleşmesi için de daha epey fırın ekmek yenmesi gerekiyor galiba. Benim vicdanım, içim rahatsa kendimle ilgili, cennet cehennem bana vız gelir. Ha, sırf böyle düşündüğüm için cehenneme gideceksem, veya ağır bir yaptırıma maruz kalacaksam, hiç gocunmam...

Son olarak, sevgili funkyduck, alıntıdaki sözün banaydı yanlış anlamadıysam. Ama, sen değil miydin bir çok dinle ilgili başlıkta "herkesin inancına saygım var; inanan inanmayan, lütfen birbirinizi kırmadan fikirlerinizi belirtin" diyen? Ve her yazında birbirinin inancına edilen lafta araya girip, tartışmalarından rahatsız olduğunu belirten?

Xymphony dikkat edersen yazımın son paragrafında asıl rahatsız olduğum noktayı belirttim; ama yanlış yaptığımı da kabul ediyorum, insanların kendilerine ne yapmak istediğine karışamam, her ne kadar niyetim iyi de olsa.

funkyduck demiş ki:
Xymphony dikkat edersen yazımın son paragrafında asıl rahatsız olduğum noktayı belirttim; ama yanlış yaptığımı da kabul ediyorum, insanların kendilerine ne yapmak istediğine karışamam, her ne kadar niyetim iyi de olsa.

Niyetinden şüphem yok zaten. Ayrıca çok farklı şeyler de düşünmüyorum senden. Üslubun biraz sert ve yönlendiriciydi sadece, bunu da kabul ettiğine göre ortada bir problem kalmıyor bence. :) Saygılar...

amenhotep demiş ki:
Torino'da eski mısır müzesinde tutulan, Osiris rahipleri tarafından kaleme alınmış yazıtlar bulunmaktadır.Karbon 14 testinden geçirilmiştir ve antik döneme ait olduğu ortaya çıkmıştır.

Mayaların ve afrikadaki dogonların bizim bile şimdi sorsak bilemeyeceğimiz astronomik bilgileri var.Bilim çevreleri bu durumu ortaya çıkarmıştır ama daha sonra başlarına bela aldılar.çünkü kendi bilgileri bunu cevaplamaya yetmiyor.

bu sorular neymiş merak ettim. madem var böyle bir soru açıklayın.
antik döneme ait bişiler var ama nedir bunlar. hep hayal ürünü gibi konuşuyorsunuz.

sufi anlayış gizli değildir. nerden çıktı bu anlamadım. sadece mutasavvıfın olgunlaşması için inzivaya çekildiği dönem vardır ki bu dönemde mutasavvıf adayı nerddeeyse hiç kimseyle görüşmez. kendini dünya nimetlerinden uzak tutar.

sufi anlayış gizli değildir tekrar söylüyorum. bunu uydurmayın bari.

tabi ki açıklarım;
:arrow: Mayalar,dünyanın güneş etrafındaki yörüngesini 365,2421 gün olarak hesaplamışlar.şimdi sıkı durun;

son yapılan uzay çalışmalarıyla elde edilen rakam;365,2422

:arrow:dresten kodeksi,paris kodeksi,madrid kodeksi ispanyolların yıkımından geriye kalan kitaplardır.
:arrow:dresten kodeksinde çeşitli gezegenlere,yıldızlara ait tanımlamalar var.
:arrow: dresten kodeksinde,venüs,merkür,satürn ve mars'a ait bilgiler de var.
:arrow: paris kodeksinin kehanetlerden oluştuğu sanılıyor.üstü kapalı şifreli yazıldığı için anlaşılamıyor.
:arrow:madrid kodeksinin yıldız fallarını anllattığı söyleniyor.

Bilmeyenler olabilir,karbon 14 testi bilimsel bir testtir.bu testle eski bir buluntunun kaç yıl öncesine ait olduğu bulunur.

Dogon'lar da hemen hemen aynı bilgilere sahipler.

BBC'nin ''hayvanların doğüstü güçleri''belgeselinde orta afrika'daki çalı köpeğinin yolunu yıldızlara bakarak bulduğunu anlatıyordu.Dogonlarla ilgili söylediklerini AYNEN AKTARIYORUM:

...orta afrika'da yaşayan dogonlarda yıldızlara ilgi duyar.BİLGİLERİ İNSANI HAYRETE DÜŞÜRECEK NİTELİKTEDİR.Çalı köpekleri karanlıkta insanlardan 10 kat daha iyi görebilirler.AMA DOGONLAR GÖRME ÖTESİNDE BİLGİLERE SAHİPTİRLER.TELESKOP OLMADAN DAHİ jüpiterin uydularının yerini tahmin edebilirler.Ve modern astronominin yeni yeni keşfettiği karmaşık yıldız sistemlerinin yerini saptayabilirler.
ve devam ediyor;
...Dogonlar bu bilgilerin onlara uzaylılar tarafından verildiğine inanır...

Evet insanın inanası gelmiyor değilmi.

BBC Herkesin billdiği gibi İngilterenin ve dünyanın 1 numaralı belgesel yapım firmasıdır.

Dogon'lar bundan daha çok bilgilere sahiptirler.Başlı başına bir belgesel yapılsa eminim ki çok büyük ses getirir...

Geri