El bileği ağrısı

Forumda biraz araştırdım benzer bir konu vardı ancak tam olarak benim sıkıntımı çözemediği için yeni konu açmak gereksiniminde bulundum.

Yaklaşık 1 sene önce sol el bileğimde gitar çalarken ufak ufak bir acı hissi oluşmaya başladı. Bir ara geçti ki sanırım, o esnada gitara bir süre ara vermiş olabilirim. Bu aralar gitar çalmaya extra ağırlık verdim ve fark ettimki 12. perdeden sonrasında bileğimdeki acıda bir artış oluyor ve son 1-2 haftadır bu acı dayanılmaz derecelere gelebiliyor. Sabahları uyandığım zaman sol el bileğimde aynı şekilde bir ağrı oluyor. Yine son 1-2 haftadır bazı günler sol elim uyuşmuş olabiliyor.

İnternette rastladığım ve dikkatimi çeken en önemli açıklama geceleri uyurken kol yada el bileği üzerine yatılırsa bu e bunun benzeri durumlar olabileceğiydi ve kendimi bildim biledi elim veya kolumun üzerine yatarak uyuyan birisiyimdir. Her ne kadar dikkat etsemde bu durumu değiştiremedim. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum :)

Acısını dindirmek için eczaneden fast jel al 3-5 lira bişeydir . Tedavi olarak ben fizik tedavi olmuştum . Sonik dalga yolluyorlar koluna kırıyor ordaki ödemi . Büyük ihtimalde buna benzer bişeydir seninkide ve sakın önemsememezlik yapma yoksa büyüyor iğne falan bile olmak zorunda kalabilirsin düzenli aralarla.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Acısını dindirmek için eczaneden fast jel al 3-5 lira bişeydir . Tedavi olarak ben fizik tedavi olmuştum . Sonik dalga yolluyorlar koluna kırıyor ordaki ödemi . Büyük ihtimalde buna benzer bişeydir seninkide .
Acıkcası doktor tavsiyesi olmadan her ilacı kullanmak pek istemiyorum. Sonik dalga olayında sizinki kaç seans sürmüştü? yada tek seansda çözüm oluyormu?

Onu bende yapıyorum ama söyle; yüzüstü sola bakarak sol elim yastığın altında uyuyorum. Yastığı saat yönünün tersine 45 derece çevir, böylece yastık hafif göğüsünün altında kalacak ve yastığın altında olan elinde daha az ağırlık uygulanacak bilmiyorum anlatabildimmi :) birde dikkat et bileğin düz olsun koluna göre açı oluşmasın.

Gitarda ise idealinde sol avuç sap'a paralel olur ama sıkça farkettiğim özellikle ilk 3 parmağı kullanırken çoğu kişi bu açıyı bozar. Bu aslında kesin yanlış bir şey değil belki ama bir tembellikten oluşuyorsa disipline etmek lazım. Son olarak gitarı oturarak çalarken kavrama gücünün tümü sol başparmaktan gelmemeli bu da önemli bir ağrı sebebidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Onu bende yapıyorum ama söyle; yüzüstü sola bakarak sol elim yastığın altında uyuyorum. Yastığı saat yönünün tersine 45 derece çevir, böylece yastık hafif göğüsünün altında kalacak ve yastığın altında olan elinde daha az ağırlık uygulanacak bilmiyorum anlatabildimmi :) birde dikkat et bileğin düz olsun koluna göre açı oluşmasın.
Aynen bende bu şekilde yattıgım zaman rahat ediyorum. Ama sonradan artık ne şekil yatıyorum ona bi kameraya almak lazım :D

Baş parmağı avuç içine alıp bileği bükemiyorsan, büyük ihtimalle tendinit olmuşsundur.
Bileği bükebiliyorum ama bir acı oluşuyor.

Şu an aynı sınıktıyı çekiyorum, ortopediste gittim, jel ve antienflamatuar hap verdi. Ağrı geçse bile hapları bitene dek kullanmak gerekiyormuş. Fakat hap bitti ağrı hala biraz biraz var. Bir arkadaşın daha başına gelmişti, (bas gitarist, ağırlıklı slap çalar), ancak kortizon iğnesi ile ağrıdan kurtulabilmişti.
Bu arada dan dun konuşuyoruz, tıbbi tavsiye tabi ki sorumluluk çerçevesinde olmalı, mutlaka doktora gidilmeli ve asıl onun tavsiyeleri dinlenmeli diyerek sözlerime son veriyorum :)

Teşekkür ediyorum. En kısa zamanda bir doktora gözükmem gerek dogru ancak şuanlık uzmao'nun önerdiği fast jel iyi geldi diyebilirim. :)

Genel öneri: Ayakta çalarken de bileğinizi fazla bükmeniz gerekmeyecek şekilde gitarı yüksekte asınız. "Oturduğun zaman da ayaktayken de gitar yaklaşık aynı pozisyonda olsun" derler ya hani..

Genel öneri: Ayakta çalarken de bileğinizi fazla bükmeniz gerekmeyecek şekilde gitarı yüksekte asınız. "Oturduğun zaman da ayaktayken de gitar yaklaşık aynı pozisyonda olsun derler" ya hani..
çok nadiren programdan programa ayakda çalıyorum. Ayakda çalarkende askıyı rahat çalabileceğim şekilde ayarlarım. Son 1 haftadır gerekli ısınma hareketlerini ve kas gevşetici kremler kulladın ve ciddi bir şekilde ağrı ve acıda azalma oldu..

eğer çalarken kolun , elin , özellikle serçe parmağın ve yüzük parmağın uyuşuyorsa "karpal tünel sendromu" olmuş olabilir. bizzat başıma gelmiş aylarca gitar çalamamama sebep olmuştur.
birde doktorun gevrek gevrek gülerek "ne o artık bi süre gız galdıramayacan nihahah" gibi saçma bir yorum yapmasına yol açmiştir.
ilerlemeden bir doktora görün derim. iyi günler

eğer çalarken kolun , elin , özellikle serçe parmağın ve yüzük parmağın uyuşuyorsa "karpal tünel sendromu" olmuş olabilir. bizzat başıma gelmiş aylarca gitar çalamamama sebep olmuştur.
birde doktorun gevrek gevrek gülerek "ne o artık bi süre gız galdıramayacan nihahah" gibi saçma bir yorum yapmasına yol açmiştir.
ilerlemeden bir doktora görün derim. iyi günler
Haklısınız hala yaklasık 15 gündür üşengeçlikden hep sallıyorum. İhmal etmemek gerek...

Geri