4 yollu TELE Wiring Hakkında (Twang King)

Selamlar, Telecaster'ime Twang king manyetik seti takacağım, 4 yollu switching yapmak istiyorum. Bunun için diyagram araştırdım ve Dimarzio'nun sitesinden resimdeki diagramı buldum.

Diagramda "(1 reverse polarity, 1 standart)" yazıyor. Bu ne anlama geliyor? Acaba yanlış diagram mı buldum? Amacım, sap manyetiği ve köprüyü ayrı ayrı kullanabilmenin yanısıra hem paralel hem de seri olarak kullanmak. Bu nedenle 4 yollu switching seçtim. Zaten resimde de böyle yazıyor. Fakat resimde "(1 reverse polarity, 1 standart)" yazması kafamı karıştırdı. Nedir ne değildir, ne demek istemişler anlayamadım.

Tecrübeli, bu konularla alakalı arkadaşların yardımını bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim.
Sağlıklı günler.

Dosyalar

• 123.webp
    123.webp
    32.4 KB · Gösterim: 155
Reverse polarity, bir manyetigin mıknatıslı ters olduğunu belirtiyor. Yani twang king manyetik setinin bir manyetigi North-south polaritede, diğeri south-north polaritede. Bu da paralel bağlantıda hum cancelling sağlıyor. Yani sizin baglanti semasini orada gösterildiği gibi yapmanız yeterli.

Reverse polarity, bir manyetigin mıknatıslı ters olduğunu belirtiyor. Yani twang king manyetik setinin bir manyetigi North-south polaritede, diğeri south-north polaritede. Bu da paralel bağlantıda hum cancelling sağlıyor. Yani sizin baglanti semasini orada gösterildiği gibi yapmanız yeterli.
Adamlara mail attım, standart olarak köprü ve sap manyetiği aynı polaritedeymiş ve bu hum cancelling yapamazlarmış. Eğer istersek, Normal manyetik fiyatına ek ücret ödemeden ters manyetik polariteli bir özel sipariş oluşturabiliyormuşum.

Amaç ne hala anlamadım. Koskoca firmanın her iki manyetiği de aynı polaritede üretmesine anlam veremiyorum gerçekten...
Şimdi anlaşıldı Wiring diagramda niye özellikle "reverse polarity" yazdıkları. Ters manyetik polariteli Özel sipariş manyetiklere ait bir diyagrammış o.

Hocam zaten manyetiklerin kendisi hum'lı. Paralel bağlantıda hum olmamasi çok da büyük kayip degil yani. Eger çok kafaya takiyorsaniz bir manyetigin miknatisini ters çevirerek reverse polarity yapabilirsiniz ama dikkat isteyen bir iş uyarayım. Bir manyetik ustasına da gönderebilirsiniz bunu yaptirmak için.

Hocam zaten manyetiklerin kendisi hum'lı. Paralel bağlantıda hum olmamasi çok da büyük kayip degil yani. Eger çok kafaya takiyorsaniz bir manyetigin miknatisini ters çevirerek reverse polarity yapabilirsiniz ama dikkat isteyen bir iş uyarayım. Bir manyetik ustasına da gönderebilirsiniz bunu yaptirmak için.
Tekrar mail attım, geleneksel vintage telecater manytetikleri eskiden böyleymiş, bu yüzden özel sipariş olmadığı sürece aynı polarite üretiyorlarmış.

Tabiki sorun değil, tele tonunu almak en önemlisi. Yine de ne aldığımızı ne kullandığımızı bilelim 🙂 Bu nedenle biraz üzerine düştüm konunun. Belki forumda da bu seti almak isteyen diğer arkadaşlar bu başlıktan faydalanır.

Size de tekrardan çok teşekkür ederim ilginiz için 🙂

Son düzenleme:

Geri