Munich

uzun zamandır ilgiyle beklediğim bi film, spielberg'in fantastik projelerinin ötesinde ağır abilik dönemine geçişinin örneklerinden biri gibi görünüyor, hikayenin çıkış noktası gerçek hayat; 1972 yılında münihteki olimpiyat oyunları esnasında israilli atletlerin filistinli teröristler tarafından kaçırılıp katledilmesi filmin ana teması, film bu olaydan sonra bir mossad ajanının teröristlerin peşine düşmesi ile gelişiyor, konu gerçekten çok dikkate değer, filistin-israil gerginliğinin halen sürdüğünü düşünürsek, spielberg bu riskli konuyu işleyerek, gerçekten kendini riske atmış, hatta tehditler bile aldığını okudum bi yerde, buna değmiş mi filmi izleyip göreceğiz...

dipnot olarak oyuncular arasında geofrey rush'ın olduğunu özellikle vurgulamakta yarar var, çok iyi bi referans olduğu kesin...
poster.jpg

pek sevdiğimi söyliyemicem.çok uzundu film.ara ara filmden koptum bu yüzden.belki de sorun bendedir.tam konsantre olamadım.olaylar iç içe geçmişti.aklımda soru işaretleri bırakan bir film oldu.

siz gidin yine de =)

sen bi de g.kore filmleri izlesen anlamadığın için kendini camdan atarsın ama sorun bizde diil valla filmde kendi kültürlerinden bişiler katıyolar ondan anlamıyoruz BENCE. :LOL:

geçmişteki unutulmaması gereken bazı olayların kalıcılığını sağlamak açısından, gerçek trajedilerin beyaz perdeye aktarılması fikrine zaten oldukça olumlu bakıyordum, filmin olimpiyatlar ve sporcularla ilgili olması onu daha da bir dikkat çekici hale getirdi.. henüz göremesem de hadi bakalım spielberg yine neler yapmış :) görmek lazım

black september terörü içler acısıydı gerçekten..çok iyi,görüntüler çok kaliteli..
ama çok fazla gerildim..tepemdeki dolbylerden bomba patlayacak fln sandım..vahşet sahneleri keşke biraz daha insaflı olsaydı..bir de çok uzundu..gereğinden fazla..

Teknik terimleri pek bilmem ama çekimin gri-mavi bir tonda yapılmış olması izleyiciyi o güne taşıyan en önemli etken olmuş bana kalırsa.

Film boyunca öyle çok gerildim ki en son çatışma sahnesinde kalp krizi geçirecektim neredeyse.

Uzun zamandır böylesi beklediğim bir film olmamıştı. Kesinlikle görülmesi gereken bir yapım.

Filmin ilk yarısı gerçekten de biraz uzun geldi ama ikinci yarıda filme öyle bir kaptırmışım ki kendimi nasıl bittiğini bile anlamadım.

Bu arada en iyi baklava Gaziantep baklavasıdır :D

Propoganda filmidir kesinlikle gitmeyin.Film asla ve asla tarafsız değildir.Siyonistlerin kendilerini dünyada mazlum gösterme çabaları olan bu filmler aldatma ve islamı karalama kampanyalarının sadece bir ürünü.Yönetmen Steven Spilbergin film iki tarafıda memnun etmeyecek sözü yalandır.Yönetmen bizzat mensubu olduğu halkın safındadır bu apaçık filmde bellidir...

Öncelikle saf değil "saft" olacak sayın fırlama. İkincisi ise propoganda amacı taşıyan bir film demişsin; ben sana propogandayı göstere göstere yapan yüzlerce film sayabilirim. Constantine'den tut, Stigmata'ya kadar. Dini ya da siyasi hiç farketmez.

Filmi izlememişsin. Bu sözlerinden çok çok iyi anlaşılıyor. Fikir sahibi olmadığın bir konu hakkında asla yorum yapma. Film gerçekten de "Her iki tarafı da mutlu etmeyecek!" Nedeni çok bariz yaşanmışlık söz konusu senaryonun kurgulanmasında. Gerçek bir olaydan esinlenilmiş; hatta esinlenilmemiş neredeyse birebir yansıtılmış.

Saygılar...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:
Propoganda filmidir kesinlikle gitmeyin.Film asla ve asla tarafsız değildir.Siyonistlerin kendilerini dünyada mazlum gösterme çabaları olan bu filmler aldatma ve islamı karalama kampanyalarının sadece bir ürünü.Yönetmen Steven Spilbergin film iki tarafıda memnun etmeyecek sözü yalandır.Yönetmen bizzat mensubu olduğu halkın safındadır bu apaçık filmde bellidir...
ona bakarsan senin çok övdüğün kurtlar vadisi de hiç tarafsız değil...fakat belli bir tavrın savunucusu olduğun belli oluyor mesajlarından dolayısıyla çok normal karşılıyorum senin yorumlarını..

en azından terörle terör biçiminde başedemeyeceğini anlamak açısından bile gitmeye deger.ben filmi begendım ama bastan baslayarak ıyı adapte olmanız lazım sonlra dogru sıkılıpta salondan cıkmaya calısan arkadaslarım oldu uzun bır fılmdı nerdeyse 3 saat

Konusuyla, işlenişiyle ve çekimleriyle çok beğendim bu filmi. Her anını tedirginlikle izledim, belki de her suikastte sanki işi ellerine, yüzlerine bulaştıracak gibi geldiğindendir. :) Adamın görevdeyken sürekli olarak karısını düşünmesi ve görevden sonra girdiği bunalım gibi psikolojik incelemeler üzerinde çok güzel durulduğunu düşünüyorum. Olayın siyasi ve tarihi boyutunu düşünecek olursak da gerçekler üzerine yazılmış bir senaryo olduğunu ama tamamen gerçekleri anlatmadığını, sadece bir senaryo olduğunu hatırlatmak isterim. ;)

Filmi izlemeden, fragmanlarını izleyip de burada "Propoganda filmidir, kesinlikle gitmeyin!" diyenleri eshefle kınıyorum. Siz gitmeyebilirsiniz ancak bu tip mesajlarla kimsenin kararlarında rol oynamaya hakkınız yok, ki bu şekilde propaganda yapan sizler oluyorsunuz.

Saygılar...

Ben hiç beğenmedim filmi, arada saçma şeyler vardı bence. Çocuğu görünce operasyondan vazgeçmeleri falan... Etkileyici olsun istemiş ama ben etkilenmedim. Ayrıca filmde bir gizem yaratmaya çalışmış Rush'ın MOSSAD ajanı olup olmadığı konusunda ama ya başarılı olamamış ya da ben malım hiçbir şey anlamadım :)
Eric Bana'nın oyunculuğu bana vasat geldi bu filmde. Bir de filmin sonlarına doğru benim hiç haz etmediğim çekim teknikleri kullanılmış.

Üç saat gibi bir sürede konuyu çok iyi işlemişdir diye düşünüyorum. İlk dk insanı sıkıyormuş sonra ise zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyormuş. Çok merak ediyorum, spielberg çektiyse izlenir diyorum. Şu kar kıyamet bir kalksada gitsek izlesek.

sava, çocuğu görünce operasyondan vazgeçiyorlar çünkü amaçları sadece hedeflerini öldürmek. Başka suçsuz insanları öldürmeleri görevlerine zarar verir ki, otelde televizyonun içine koydukları bomba patlamadığı için yaptıkları saldırıda, hedef olmadıkları halde Rusları da öldürmeleri başlarını ağrıtmıştı.

Bugün Cnn Türk'te, 5n1k programında Münih'teki karar eylül olayını, film aracılığıyla iredelediler. Filmi ziledikten sonra bu programı izlemek çok iyi oldu. Yalnız, yanlış hatırlamıyorsam, filmde toplam 11(on bir) adet hedef vardı ve bunların 9(dokuz)'u (Bizimkilerin dışındaki takımlarla beraber.) bütün takımlar tarafından öldürülmüştü. Oysa gerçekte 36(otuz altı) hedef varmış ve 32(otuz iki)si öldürülmüş. Ayrıca takımlar 12(on iki) kişiden olşuyormuş ama filmde izlediğimiz takım 5(beş) kişiydi. Bunlar da senaryodaki bazı değişiklikler olsa gerek. ;) Bilginize.

Sevgiler...

silent_guitar demiş ki:
sava, çocuğu görünce operasyondan vazgeçiyorlar çünkü amaçları sadece hedeflerini öldürmek. Başka suçsuz insanları öldürmeleri görevlerine zarar verir ki, otelde televizyonun içine koydukları bomba patlamadığı için yaptıkları saldırıda, hedef olmadıkları halde Rusları da öldürmeleri başlarını ağrıtmıştı.

Ben bir MOSSAD ajanının görevini tamamlayamaması uğruna böyle bir şey yapacağını sanmıyorum. Ayrıca kaldıkları odada Filistinlilerle karşılaşmaları da pek mantıklı gelmedi bana. Onların liderleriyle uzun bir süre muhabbet ediyordu, hiç beğenmedim o kısmı. Film genel olarak gerçekçi gelmedi bana.

Ben o sahnede Mossad ajanımızın Filistinliyle sanki bir Almanmış gibi konuşmasına hayran kaldım. Kimliklerini bu derece iyi saklaması, Filistinlinin alehlerinde söylediği onca şeye rağmen kendini tutması ve düşüncesini bir Almanın gözünden anlatması çok iyiydi. ;)

Görevinini tamamalayamaması uğruna da olsa aldıkları emirler içerisinde mümkün oldukça sivil ve hedef dışına çıkılmaması emri verildiğini hatırlıyorum.(Gözden kaçmış olabilir. ;)) Gerçi Hollandalı ajan kadını öldürmekle emirlerin dışına çıktılar ama söz konusu öldürülen takım arkadaşlarının intikamı olunca kimsenin gözü görmez bana göre.

Sevgiler...

silent_guitar demiş ki:
Ben o sahnede Mossad ajanımızın Filistinliyle sanki bir Almanmış gibi konuşmasına hayran kaldım. Kimliklerini bu derece iyi saklaması, Filistinlinin alehlerinde söylediği onca şeye rağmen kendini tutması ve düşüncesini bir Almanın gözünden anlatması çok iyiydi. ;)

Görevinini tamamalayamaması uğruna da olsa aldıkları emirler içerisinde mümkün oldukça sivil ve hedef dışına çıkılmaması emri verildiğini hatırlıyorum.(Gözden kaçmış olabilir. ;)) Gerçi Hollandalı ajan kadını öldürmekle emirlerin dışına çıktılar ama söz konusu öldürülen takım arkadaşlarının intikamı olunca kimsenin gözü görmez bana göre.

Sevgiler...
O kişi nerden senin mossad ajanın oluyor.O zaman filistinli senin neyin oluyor teröristinmi filmi baştan yönetmenin sana dayattığı bak israilli iyi karakter insanları öldürebilir ama sakın eleştirme onu, filistinlide terörist masum insanları öldüren canidir sakın onun tarafında yer alma iyide nerde o zaman bu filmin tarafsızlığı filistinlinin uğruna savaştığı ne vatanı ailesi psikolojik yapısı ne bunlar muamma yalnızca sinema tekniğinde düşma olarak gördüğün tarafta 5-10 dakika ayırıyorsun...

Birde o yahudinin sivil hedefi hedef dışına çıkarılması sana ne kadar gerçekçi geldi.Filistinde okula giden 7 yaşındaki bir çocuğu sınırı ihlal etti diye başından vuruldu hemde sniper tarafından helikopterlerle yapılan saldırılarda küçük çocuklar öldü hani kadın ve çocuklar hedef dışıydı.

İzlemeyin bu filme gitmeyin propoganda filmidir uzak durun...

Geri