M- Audio Ses kartı konusunda yardım

Arkadaşlar ses kartı alacam bu kart nasıl rca giriş çıkış ne oluyor digital çıkış giriş felan yok mu bunda yardım istiyorum bu girişler çıkışlar nedir???

ben de bu ses kartını almak istiyorum.bu karta doğrudan elektro gitar bağlayabilir miyim?illa ki bir mikser mi olması lazım?ya da bir preamp?sadece gitar ve pedalla herhangi bir dijital kayıt yapamam mı?lütfen biraz açıklar mısınız?

bi de:preampler sadece mikrofondan kayıt için mi kullanılıyor?elekt. gitar kaydedilemez mi?

Önce preamp: Preamplar ile vokal ve gitar kaydı yapabilirsiniz. Miktofonlar dinamik olmalı. Condenser tip mirofonlar için 48 volt (phantom power) gerekir ki birçok preamp ta bu da vardır böylece condenser mikrofonlar da kullanabilirsiniz.

Preamp olmadan gitarları bağlarsınız ama kartı ve/veya hoparlörleri yakarsınız. Yapmayın derim.

Selamlar,

Bu karta ancak line seviyesi sinyalleri girebilirsiniz, mikrofon veya gitar için uygun değil. Mutlaka bir pre-amp gerekli. Mikrofon pre-amp ve gitar pre-mp için Presonus ürünlerine bakabilirsiniz.

RCA girişlerden un-balanced line giriş yapılabilir. Break-out kablo ise de S/PDIF dijital giriş / çıkış için kullanılmaktadır..

Site gayet düzenli ve anlaşılır. Daha düzgününü biliyorsan söyle de görelim biz de :)

Arama butonuna tıkla. Sorununu oraya yaz ve ara. Karşına cevaplar çıkacaktır. Kimse mail atıp sormaz sana derdin nedir diye. Üşengeçlikten vazgeçip forum içi arama yapsam 5 dakika sorununu çözersin. Burdakiler teknik servis elemanları değil birbirine yardımcı olmaya çalışan insanlar.

Forumda "Audigy" diye arayınca 75 başlık çıkıyor.

Arama butonuna tıkla. Sorununu oraya yaz ve ara. Karşına cevaplar çıkacaktır. Kimse mail atıp sormaz sana derdin nedir diye. Üşengeçlikten vazgeçip forum içi Arama yapsam 5 dakika sorununu çözersin. Burdakiler teknik servis elemanları değil birbirine yardımcı olmaya çalışan insanlar.

Katılmamak ne mümkün :D Hatta aramayı kolaylaştırmak ve sitenin formatına katkıda bulunmak isterseniz başlığa ses kartının model ayrıntılarını da ekleyebilirisiniz, ben genel bir düzeltme yaptım sadece...

cubase 2.0-3.0 veya nuendo da a-tube kullanırsan preamp görevi yapar.mikrofonun phantom özelliği olmasına gerek yok.ayrıca tc native ekolayzırını kullanıp ayar çekersin.ben gitari pedalla bi çok kez bagladım yanmadı ne kart ne hopörlörs.2 yıldır.....ayrıcana -ık multimedya a-tube- bulabilirsen birçok ünlü gitarist veye grup dahil(santana,red hot chili pepper's vs...)gitar tonlaya bilirsin.ama ramlar kuvvetli olmalı.

mustiondes demiş ki:
cubase 2.0-3.0 veya nuendo da a-tube kullanırsan preamp görevi yapar.mikrofonun phantom özelliği olmasına gerek yok.ayrıca tc native ekolayzırını kullanıp ayar çekersin.ben gitari pedalla bi çok kez bagladım yanmadı ne kart ne hopörlörs.2 yıldır.....ayrıcana -ık multimedya a-tube- bulabilirsen birçok ünlü gitarist veye grup dahil(santana,red hot chili pepper's vs...)gitar tonlaya bilirsin.ama ramlar kuvvetli olmalı.

nasıl yani mustiondes biraz daha açıklama yapabilir misin??
bilg kullandığımız programlar preamp görevi mi görüyor yani amplitube felan kullanırsak mic preamp'a gerek yok mudur arkadaşlar???

Y_J_M demiş ki:
mustiondes demiş ki:

bilg kullandığımız programlar preamp görevi mi görüyor yani amplitube felan kullanırsak mic preamp'a gerek yok mudur arkadaşlar???
direct monitör(nuendo veya cubase de device setup/multitrack) özelliğini kullanırsan a-tube ile microfonu preampsiz kullanbilirsin.Kayıttayken rec dugmesinin yanındaki höporlere benzeyen nesneyi aç.kayıt yaparken dip gürültüsü duyabilirsin normaldir.a-tube kayıttan sonra kapat,dosya üstündeyken sag tıkla process/normalize yaparsan dipses kalmaz.illaki preamp kullanacağım diyorsan m-audio sitesinden audio buddy(Budget Microphone Preamp)isimli alete bakabilirsin. şunu ayıralım:''ık multimedya a-tube''gitar tonları içerir;antares tube(a-tube)preamp görevi yapar.

Y_J_M demiş ki:
mustiondes demiş ki:

Bahsi geçen ses kartı yanlızca line seviyesi sinyalleri kabul eder. Mikrofonu doğrudan girerseniz çok düşük bir sinyal seviyesi elde edersiniz. Bu sinyali sonradan normalize edip dip gürültüsünü temizlemeye çalışabilirsiniz fakat elde edilecek sonuç pek tatmin edici olmaz.

Yazılım ile pre-amp simülasyonları yapılabilir, ama bunlar bahsi geçen pre-amplerin karateristiklerini simüle ederler. Fiziksel bir mic-pre'nin yapacağı analog kazanç arttırımını tabiki sağlamaz. Bu yüzden düzgün bir kayıt yapılması isteniyorsa mikrofonu önce bir mic-pre'ye girip sonra bahsi geçen ses kartına bağlaman gerekir. Kayıdı yaptıktan sonrada istediğin pre-amp simülatörünü kullanabilirsin...

Iskender.

Geri