öğrenmeyin keşfedin

baya bir süre olduki bu sitedeki yazıları takip ediyorum. 6 yıldan beri gitaristim ve gitarı bırakasım geldi ne dönüyo anlamadım bu gitar denen alet uzaydan gelmedi o kadar evirip çevriliyoki. Biri soruyo: ''acaba gitarı ders almadan öğrenebilirmiyim'' uzman arkadaşta cvp veriyo: ''bence senin sorun okula gitmeden okuma yazma öğrenebilirmiyim anlamına geliyo onun için ders almalısın diyo''. HAYIR bence asla ders almayın bu konuda çünkü müzik duygu işidir. iki şekilde örnek vereyim. birincisi ders almak: aldın gitarı hevesle çevrendekilerin ve dış kaynakların yardımıyla ders almaya karar verdin. genellikle dersler haftada bi saattir ve toplam 1 aydır isterse daha uzun olsun. dersleri aldın teknik öğreniyosun sanayide çalışçan ya onun için demir çelik falan. öğrendin teknik mükemmel ha bu arada hazıra dağ dayanmaz. yani okula benzetmiş ya arkadaş okuduğun şey ne kadar aklında kalıyosa her neyse bunuda geçtik. artık teknik olarak geliştin peki ya duygu artık gitar bambaşka bi alet oldu senin için istediğin şarkıyı çal istediğin kişinin tekniğini kullan ama sen sen olamazsın asla. ikincisi keşfetmek:aldın gitarı eline sen olarak, bişeyler çalıyosun ama bişeye benzemiyo en sonunda birisinin parçasını çalmaya karar veriyosun %80i çalıyosun ama gerisi olmuyo neden olmuyo acaba? devamlı bişeyler deniyosun bu sefer %95ini çalıyosun. araştırıyosun ama sen olarak araştırıyosun ve lanet olası dediğin yeri en sonunda çalıyosun öyle böyle derken zaman geçiyo aradan bazen sinirleniyosun ama sen olarak bazen seviniyosun ama sen olarak, zaman geliyo burda ben olsam bö yapardım diyosun ama sen olarak, biraz geçte olsa tabi bu çalışmana bağlı ki bu şekilde daha çok çalışırsın emin ol. araştıra araştıra gerek internet gerek çevre en sonunda tekniğin gelişiyo ama SEN OLARAK. artık duyguların gitarın tellerine basacağın notalarda sadece gereken tek şey sabır.
şimdi çoğu kişi şöyle böyle diycek ama bu başlık kalsın diyorum en azından yeni başlayanlar bi baksın çnkü ben insanların kafası karışsın istemiyorum. burası tartışma amaçlıymış o halde mod arkadaşlar herhalde bu yazıyı dikkate alarak değerlendirme yaparlar daha önceki iki başlığı çöp kutusuna atmışlarda:) neyse biraz daha gerçek örnekler veriyim bu konu rayına otursun. metallica james çoğukişi derki bizim bilim adamı müzikçilerimiz penayı yukarı aşağı doğru vurun ama metalin devi metallicanın patronu james penayı yukardan vurur şimdi demeyıin ama metal çalıyo diğer gruplara bakın isterseniz
beethoven kendisi kördür(şanssız) yaptığı müzikaller hakkında bilgi vermeme gerek yok heral. dünyada müzik devrimi başlatmış yada bu işte usta olmuş kişilerin çoğu ilk önce kendilerine hediye edilen veya isteyipte aldığı ve daha snradan yarım kalan tekniğini geliştirdiğini araştırabilirsiniz. bunları nerden bildiğimi sorarsanız amcam 62 yaşında ve amerikada 42 seneden beri hikamet etmekde vede rock metal müzik hobisi vardır ayrıca rock dergisinde makale yazarıdır. yani özetlersek iki ana fikir çıkıyo 1) ya belli başlı akorları gamları bilin,dünyadaki benzer örnekleri olan şarkıları çalın 2)yada keşfedin ama siz olarak keşfedin. zor öğrenilen en değerlidir insan için.

filozof değilim ama bişey söylemek istiyorum bilim ve teknik bi konu hakkında bin tane değişik formül bulur ama felsefe onu doğrulamadıkça o asla geçerli olmaz.

son yazım olucak herhalde

saygılarımla.......... :idea:

Sonuçta burasının bir forum olup herkesin kendi görüşünü paylaştığını unutuyorsunuz gibi... Kimse bilirkişi konumunda değildir aslında.. Bir fikir söyler herkes ve desteklemeleri beklenir bu fikri.. Kararı verecek olan söz konusu soruyu sorandır...

Herkes konusunda uzman olduğunu iddia edebilir.. Her uzmanın söylediği her kişiye uyamayacağı gibi, kişinin uzman olup olmadığı da internet gibi bir ortamda tartışılabilir birşeydir.. Bunları takmamak lazım..

Burası internet üzerinde bir forum ve bunun ötesinde bir sorumluluğu ona ve kullanıcılarına yüklemeyin bence...

arkadaşa katılıyorum. ders almayın çünkü her gitaristin kendine göre bi stili vardır.
ve ders vermekdeğild size göstermek dir. ne kadar ders alırsan al sen bişey yapadıktan sonra
bi sonuç çıkmaz belli kurallar var belli gamlar onları da zmanla öğrenirsiniz. gitarda %90 size kalmıştır. geri kala %10 bilgi ve sabır ivir zivir birini
ve başlamaddan öcne gitar virtüözlerini araştırın (micheal angelo 20 yaşında bir virtuözdür ve tersten solo atabilmektedir.ve çok izlidir izlerken göremesiniz bile nerde hangi tonaya bastığını tersten solo en kalın notadan (kalın mi den geriye doğru) speed kills i izleyinderim merak ediyorsanız)
tonlaraca ve ismini duymadığımız b çok gitar virtüözü var.. araştırın bulun dinleyin stillerini izleyerek bişeyler yapın internet bu konuda yardımcvı olacaktır sanırım
bir şey daha ders aldığınız kişi size sizin istediğiniz şeyleri gösteremez çünkü sizin gibi düşünmez
belli şeyleri aşmıştır.
boşu boşuna para vermeyin 50 -60 ytl yi kursa vermek yerine gidin başka işlere yatırın
ve ders almadan olmaz diyenlerede inanamayın çünkü çevremde ders almadan nerdeyse virtüöz olacak hatta olmuş kişiler neyse benden bu kadar yani anladınız.

Müzik alanında sadece 2 yılcık kadar keman kursuna gitmişliğim var o kadar.İmzamdaki diğer çalgıları tamamen kendim öğrendim ;internetin ve guitarpronun oldukça yardımı oldu.Yakın zamana kadar bende kurs almaktan yanaydım fakat artık fikrim tamamen değişti bence 1-2 ay kadar kursa gidip enstrumanı tanıyıp temel şeyleri öğrenmek yeterli.

ben 3 ay derse gittim, ama daha çok akorlar, diziler üzerine teorik dersti, zaten klasik gitarla alıyordum dersi. sonra bir gün geldi kendi kendime türkçe pop şarkılarını falan çıkarıp çaldım söyledim. 5 yıl klasik ve akustik gitar çaldım, 2 yıl önce elektro gitar aldım, hızla birçok şey öğrendim hakkında kendim, e. gitar dersi almadım çünkü hocalar "penayı şöyle tut, gitarı şöyle kavra" gibi şeyler gösterip sıkıntı yaratıyorlar. ben "nasıl rahatsan öyle çal" cılardanım. tabii ki bazı temel şeyler var -gitar çalarken teller size dönük değil dışarı dönük olsun, penanın sivrice olan ucuyla tellere vurun :p gibi- ama gerisi gitaristin rahatlığına kalmalıdır.kendi rahat olduğu pozisyonda uğraşan didinen er ya da geç ilerler. ben şu an birçok arkadaşın onaylamadığı bir gitar tutuşu -başparmağın sapın üstüne doğru çıkması- benimsemiş olmama rağmen, çoğu şeyi çalışınca yapıyorum.
unutmayın, rahat olduğunuz şey vücut yapınıza uygun olan şeydir. dersi sadece teorik alın alacaksanız. asla hocanın sizin gitar tutmanız ve tele basmanıza milimetrik müdahale etmesine izin vermeyin.
bu arada, ders almamamın, kendi kendime uğraşmanın sonucu iyi bir doğaçlama yeteneği, kulak, şarkıyı dinleyerek rahatça çıkarma, tabsız/notasız çalabilme (= kendini şarkıya aktüel şekilde ekleyebilme) gibi gitaristçeden çok müzisyence vasıflar kazandım ama hala müzisyen değilim, çok uzun süre de olabileceğimi sanmıyorum.
yazımın sonuna kocaman bir BENCE ekliyorum.

Öncelikle ben Beethoven'i kör değil sağır olarak biliyorum=)
BEn 9 senelik gitaristim. 9 senedir de elektro çalıyorum. Hiç ders almadım. Almaya meraklanmadım da... Ama burda önemli bi seçim çıkıyor ortaya:

Ben kimse için müzik yapmayacağımı biliyordum. Yani gitarı alıp öylesine işten geldiğimde çalmak için çalıyordum. Ne notaya ihtiyacım olacak ne tekniğe diyordum.

Sizde böyle diyorsanız almayın.

Ama ben piyasa gitaristi olucam derseniz en azından nota fln bilmeniz gerekir.

Gitarın çalım teknikleri ise tamamen size kalmıştır.

Ben de 6 senelik bir gitaristim ve sadece 6 senelik bir gitaristin böyle bir yargıda bulunacak seviyede olduğunu düşünmüyorum.
Ders almak kendi stilini yaratmaya engel değildir ,alakasıdır sadece teknikleri ve bilinmesi gerekenleri çok daha hızlşı ve doğru şekilde edinmeni sağlar. Unutmayınki kendi kendinize öğrenirken yanlış geliştirdiğiniz birşeyi düzeltmek aylarınızı alabilir halbuki en baştan bi bilen bu hatayı farkedip düzeltebilir. Başınızda bir hoca olmadan ne kadar doğru ve temiz bastığınızı bilmenizde çok zordur.
Ben de beş sene kadar hiç ders almadan kendimi geliştirdim ve eksikliğini hissettiğimden sonunda ders almaya karar verdim, 1 ayda edindiğim bilgiler 2 senede kendi başıma öğrenemeyeceğim kadar çoktu.
Siz hocadan gerekeni alıp sonrada kendiniz yaratıcılık kullanmayı ibliyorsanız kendi stilinizi oluşturursunuz zaten, ders almak stil çalmak değildir.
Örnek verdiğiniz virtüözlerinde neredeyse hepsi zamanında ders almıştır, satriani olsun vai olsun moore olsun. Şimdi bu adamların yaptıklaırnı yapınca onların stilini çalmış olmuyormuyuz?
nota ve tab öğrenmekte bir eksiklik değildir, kulak geliştirmeyede engel olmaz. bunlar çok saçma düşünceler arkadaşlar.

ayrıca beethoven kör filan değildir, sonradan işitme kaybına uğramıştır, yüzde yüz sağırda değildir fakat yaşı ilerledikçe çok ağır duymaya başlamıştır.

nejologic demiş ki:
Ben de 6 senelik bir gitaristim ve sadece 6 senelik bir gitaristin böyle bir yargıda bulunacak seviyede olduğunu düşünmüyorum.
Ders almak kendi stilini yaratmaya engel değildir ,alakasıdır sadece teknikleri ve bilinmesi gerekenleri çok daha hızlşı ve doğru şekilde edinmeni sağlar. Unutmayınki kendi kendinize öğrenirken yanlış geliştirdiğiniz birşeyi düzeltmek aylarınızı alabilir halbuki en baştan bi bilen bu hatayı farkedip düzeltebilir. Başınızda bir hoca olmadan ne kadar doğru ve temiz bastığınızı bilmenizde çok zordur.
Ben de beş sene kadar hiç ders almadan kendimi geliştirdim ve eksikliğini hissettiğimden sonunda ders almaya karar verdim, 1 ayda edindiğim bilgiler 2 senede kendi başıma öğrenemeyeceğim kadar çoktu.
Siz hocadan gerekeni alıp sonrada kendiniz yaratıcılık kullanmayı ibliyorsanız kendi stilinizi oluşturursunuz zaten, ders almak stil çalmak değildir.
Örnek verdiğiniz virtüözlerinde neredeyse hepsi zamanında ders almıştır, satriani olsun vai olsun moore olsun. Şimdi bu adamların yaptıklaırnı yapınca onların stilini çalmış olmuyormuyuz?
nota ve tab öğrenmekte bir eksiklik değildir, kulak geliştirmeyede engel olmaz. bunlar çok saçma düşünceler arkadaşlar.

ayrıca beethoven kör filan değildir, sonradan işitme kaybına uğramıştır, yüzde yüz sağırda değildir fakat yaşı ilerledikçe çok ağır duymaya başlamıştır.

tamamen katılıyorum.gitara başladıktan 6 sene sonra ders alma imkanım oldu,ve bu 6 senede daha bilinçli dinleyip,kendimi daha bilinçli geliştirmediğim için üzülüyorum.

Ders alınmamalı gibi kesin bir ifade kullanmak yanlış bence, bence bu konuda fikir ayrılığı oluşmasına neden olan şey "ders" ile neyin kastedildiği.
Örneğin nota öğrenmek için ders alabilirsiniz, bu demek değildir ki bir kitap alıp kendiniz nota öğrenemezsiniz; fakat müziği ve teorisini iyi bilen bir müzisyenden çok daha hızlı ve verimli öğrenebilirsiniz bence.

"Ders" alınmamalı görüşünün şu kısmına katılıyorum; öğreten kişi kesin bir doğrunun olmadığı konularda (müzik teorisi gibi) öğrencisine kendi doğrularını öğretmemeli, kendi yanlışlarını da aktarmamalı, kimse mükemmel değildir sonuçta, öğreten kişinin de kendine ait teknik/teorik eksiklikleri olabilir.
Bence kişinin kendi kendine öğrenmesi gereken ve doğal bir süreç içinde edinmesi gereken bilgiler şunun gibi şeyler olmalı, bir enstrüman olarak gitar nedir, ton kavramı nedir, müziğin (örneğin rock müziğin) zaman içinde nasıl değiştiği gibi şeyler. Bunlar ve daha bir çok şey kişinin kendi gibi çalmasını etkileyen şeylerdir bence...
Onun için açıkçası şunu pek anlamıyorum, eline elektro gitarı yeni almış birinin hemen ekipman/ton arayışına girmesi, kulaktan dolma bilgiler edinmeye çalışması gibi... Burdan şunu anlamayın, gitarı öğrenene kadar ekipman almayın veya ton arayışına girmeyin, demek istediğim bu süreci doğal akışına bırakın biraz da. Demek istediğim kendinizi guitarpro tablarına veya youtube videolarına boğulmuş şekilde veya haftalarca "en iyi prosesör hangisidir" 'i araştırırken bulmayın, vaktinizi gitar çalarak kullanın...

Uzattığım için kusura bakmayın, teşekkürler. :)

Müzik duygu işi o yüzden ders alınmamalı deniyor. Kendi stilin için.

İnsan sevgi duygusu üzerine eğitilmezse, nasıl, neden olduğunu gözlemlemezse o duygudan yoksun kalır. Bu durumda yeterli duygu ifadesi asla veremez.

Ders almak, teknikleri öğrenmek, senin duygunu kolay ifade etmene yarayacaktır. Neden ders alınmaya bu kadar karşı olunduğunu anlamış değilim. Derste başka adamların tekniklerini öğrenip, onların dışına çıkmamak dersin suçu mudur öğrencinin mi?

Sen kendi başına 3 teknik öğrenmişken ama aynı notaları çalmak için 33 farklı teknik kullanılabilecekken senin sadece 3 teknikle çalman duygu anlatımında eksikliğe yol açmayacak mı?

Gitar çalmak bir sanat ya da duygu değildir. Müzik yapmaktır sanat ya da duygu aktarımı olan. Gitar çalmak bir spordur, idman ister. Ama o idmanı daha bilimsel yöntemlerle yapmadığınız zaman başarısız olursunuz. Sonuçta gitar, duygu yaratan alet değil, müzik için bir araçtır. O aracı doğru kullanamazsan, yarattığın müzik topal kalır.

Aynı nota dizilimini herkes farklı duygularla çalabilir. Farklı vurgularla. Ama bu vurguların "tekniklerini" öğrenmek, daha iyi ifade etmenize yol açar. Fakat bu öğrenmenin zararlı olduğunu neden iddia ediyorsunuz anlamadım.

Kelime dağarcığının farklı olması için. Her kötü duruma üzgünüm demek var, bir de geniş kelime dağarcığına sahip olup, "kırgınım", "canım sıkkın", vs.. demek var.

Kelime dağarcığı gözlemleyerek, çalışarak, eğitilerek öğrenilir. Her durumda ders almasan bile, senin tek başına çalışan dahil, başkalarının tekniklerini öğreneceksin demek bu.

Zira aynı melodiyi Malmsteenden ve Marty Friedmandan çalışmak arasında büyük fark var. Bir kaç isim ve teknik üzerine çalışan bir insan nasıl kendi tekniğini geliştirebilir?

3 sene önce açtığım konu gene güncellenmiş:)

Peki arkadaşlar o zaman şöyle izah etmek istiyorum. Herhangi ders aldığınız hocanız dahil bana 10 kişiyi toplayın. İlk önce siz biraz çalın biraz doğaçlama yapın kendinize ait tekniğiniz ruhunuz var ya. Sonrada o 10 kişiyi dinleyeyim hangisinin sizin hocanız olduğunu anlarım veya iyi bir müzisyen anlayabilir. Ben iyi bir müzisyenim demek istemem ama bu şekilde bilerek gözlem yapabileceğim için bulurum.

Hani derler ya bak hocası gibi çalıyor:)

2 adet hocadan ders aldım. Birinde ritm tekniklerini, birinde solo tekniklerini öğrendim. Kendimin de araştırmaları olmuştu fazlasıyla. Gayet verimli öğretimlerdi, zira şu an ders verebilmeme olanak sağlıyor.

Ama iki hocamı da dinlesen, benim yaptığımla alakaları olmadığını görürsün. Doğaçlama ve yaratıcılık hocanın değil, senin dinlediklerinin eseridir.

Hoca sana teknikleri öğretir, gamları öğretir, bazen armoni kurallarını öğretir. Ama hoca sana hangi gamla hangi gamı bağlayacağını, ne zaman ne modda çalacağının öğretmez. Onun işi bunların ismini ve cismini öğretmek bu durumda, müzik olan, bu notaların bağlanması sana kalmakta.

Kendi başına bişeyler yapmak çalışırken kendi kendini yemekten başka işe yaramaz. Çalışırken milyon tane soru aklına geliyor. Bu soruların birinin en az 4 farklı cevabı oluyor kendince. Bu sefer yardım olmadığından 4 ünüde deniosun ancak birini seçiosun. Ne oluo zaman kaybı. En azından temel teknikler için iyi bir hoca bulunmaz bir nimettir. Onun dışında bide hoca diye geçinen tipler var. Yazık para vermeyin böyle şarlatanlara.

stanger34 demiş ki:
3 sene önce açtığım konu gene güncellenmiş:)

Peki arkadaşlar o zaman şöyle izah etmek istiyorum. Herhangi ders aldığınız hocanız dahil bana 10 kişiyi toplayın. İlk önce siz biraz çalın biraz doğaçlama yapın kendinize ait tekniğiniz ruhunuz var ya. Sonrada o 10 kişiyi dinleyeyim hangisinin sizin hocanız olduğunu anlarım veya iyi bir müzisyen anlayabilir. Ben iyi bir müzisyenim demek istemem ama bu şekilde bilerek gözlem yapabileceğim için bulurum.

Hani derler ya bak hocası gibi çalıyor:)

Birilerine benzemek ilk başlarda olan bişeydir...Kimileri pena tutuşunu bile benzetmeye çalışır...Bu kaçınılmaz durum karşısında gitara yeni başlayan ve hiçbir şey bilmeyen bir insanı sadece gitar ve o olarak başbaşa bırakırsan bişi göstermezsen bıraktığın yerde kalır...Her gitara başlayan kişi neyin ne olduğunu öğrenene kadar gel gitler yaşar.Ders aldı hocasına benzedi gibi bişi sadece geçici bir durumdur ilerisi için söz konusu değildir...Bu konuda bu kadar hassas olan arkadaşım stanger34 peki o zaman sen neden gitar dersi verilir diye ilan açmıştın ??? Hani milletin ders almasına karşıydın(!) ya...

Kendi kendine çok yavaş ilerleniyor bir hocayla 1 haftada atlatacağın bir durumu kendi başına bazen 1 ay da filan atlatamıyorsun. Atlatsanda bazen tam doğru olmuyor. Onu düzeltmekte ayrı dert. Bulunduğum şehirde iyi bir hoca olsaydı şahsen 3 tanesini denedim ve burdaki en popüler müzik evinden benim standartlarımda bir gitarist ders veriyor. Üst düzey sağlam bir hoca yok. Bunun sıkıntısı çok çektim dahada çekiyorum. İyi bir hoca gitarist için bulunmaz bir nimettir. Başlığı açan arkadaşın yazdıklarını söylediklerini söyleyen gitaristler gördüm. 10-15 yıldır çalıyorlar ama o 10 yılın hakkını veremiyor. Böyle şeyleri sonra ortaya atıyorlar nedir biz farklı gitaristleriz karakteristik bir tekniğimiz filan var vs. Halbuki 5 yıl gitar çalıpta iyi hocadan ders alan adamlar var bu herifleri ceplerinden çıkarırlar. Ve gayette özgünler. Ben yalvarıyorum şu memlekete bir tane sağlam gitar hocası düşsün diye.

arkadaşlar valla ben ne hoca yüzü gördüm ne de iyi çalan arkadaşlarım fln oldu herşeyi kendi kendime keşfederek öğrendim sonrada aa benim bu bulduğum şeyin bi adı varmış mesela pull-off ya da ne biliyim palm-mute falan,neyse yıllar sonra arkama dönüp baktığımda benimle birlikte sıfırdan başlayan (hatta benim maça 2-0 yenik başladığım da söylenebilir) ve derslerde,kurslarda zaman harcayan arkadaşlarımla benşm aramda ne kadr büyük bi fark olduğunu gördüm.

peki neydi beni onların ilersine sürükleyen?

1-)aşk: arkdaşlarım gitarımla benim aramda özel bi bağ olduğunu düşünüyolar hatta en son sevgilim bana "gitarına kuma olabilir miyim" diye teklif etmişti düşünün artık siz.

2-)zeka:kendimi övmek gibi bi niyetim yok ama arkadaşlarım normalden farklı çalışan bi düşünce yapım olduğumu söylüyolar.matematiklede aram son derece iyi (ne alakası var demeyin çok ama çok alakası var :D )

3-)merak:ben bu merakla fazla yaşamazmışım öyle diyolar :D

ve hepsinden önemlisi tevazu,mesela ben normalden hızlı ilerlememe rağmen çok kötü olduğumu düşünüyorum evet çok kötüyüm.ha,kişi 2 akor öğrenip gitar çalmayı öğrendim diyosa o zaten o noktadan ileri gidemez.

ben istediğim yerde değilim,oraya ulaşamam da zaten çünkü orası her geçen gün benden hızlı bi şekilde uzaklaşıyor çünkü ben her geçen gün yeni birşeyler öğreniyorum.

saygılar.

ErenimooO demiş ki:
arkadaşlar valla ben ne hoca yüzü gördüm ne de iyi çalan arkadaşlarım fln oldu herşeyi kendi kendime keşfederek öğrendim sonrada aa benim bu bulduğum şeyin bi adı varmış mesela pull-off ya da ne biliyim palm-mute falan,neyse yıllar sonra arkama dönüp baktığımda benimle birlikte sıfırdan başlayan (hatta benim maça 2-0 yenik başladığım da söylenebilir) ve derslerde,kurslarda zaman harcayan arkadaşlarımla benşm aramda ne kadr büyük bi fark olduğunu gördüm.

peki neydi beni onların ilersine sürükleyen?

1-)aşk: arkdaşlarım gitarımla benim aramda özel bi bağ olduğunu düşünüyolar hatta en son sevgilim bana "gitarına kuma olabilir miyim" diye teklif etmişti düşünün artık siz.

2-)zeka:kendimi övmek gibi bi niyetim yok ama arkadaşlarım normalden farklı çalışan bi düşünce yapım olduğumu söylüyolar.matematiklede aram son derece iyi (ne alakası var demeyin çok ama çok alakası var :D )

3-)merak:ben bu merakla fazla yaşamazmışım öyle diyolar :D

ve hepsinden önemlisi tevazu,mesela ben normalden hızlı ilerlememe rağmen çok kötü olduğumu düşünüyorum evet çok kötüyüm.ha,kişi 2 akor öğrenip gitar çalmayı öğrendim diyosa o zaten o noktadan ileri gidemez.

ben istediğim yerde değilim,oraya ulaşamam da zaten çünkü orası her geçen gün benden hızlı bi şekilde uzaklaşıyor çünkü ben her geçen gün yeni birşeyler öğreniyorum.

saygılar.

Ben illa gidin hocadan ders alın demiyorum.Oturup bilgisayar karşısından da tekniklere bakabilirsiniz youtube,googlevideo,vb birsürü kaynak var biliyosunuz...Teknik öğrenmek yada birisinin sana bu teknikleri göstermesi çok yararlıdır.Allah aşkına birader bi sweep bi taping tekniklerini kendin çıkartman inceliklerini öğrenmen imkansıza yakın mıdır ? Bence neredeyse imkansızdır...bir alternate picking gibi çok önemli bişeyi sana bilen kişi tarafından gösterilmedikçe ve şu an öle çalıyor olman büyük şans...O yollardan bizde geçtik seneler önce bizde ne nedir biliyoruz boşa savurmuyoruz lafları...Az üstten hızlı vurmaya çalışmadık ilk zamanlar peki sonra ne oldu işi öğrendik hemde bi dosttan...

Ben bundan iyiyim benle aynı zamnda başladı gitara filan bu muhabbetler hiç hoş olmayan şeyler...Tamam başkaları tarafından övülmek güzel bişi fakat sen ilk önce kendini beğen...Kıyaslama yapma ve gücünden fazla abanma gitara...Gidip mamsteen eğitimlerini izlersen moralin bozulur petrucci izlersende moralin bozulur...Seviyene göre davranmalı...Kendini bilmeli....

Şunu tekrar söylüyorum. !!! Bişeyi tam anlamıyla adabına uygun öğrenebilmek için EÐİTİM ŞART...Sallamasyon gitar çalarsın fakat herşey biryere kadar...

Benim fikirlerim bunlar, ben herşeyi kendim öğrenerek geldim belki bu neim zeka yapımdan kaynaklanıyor olabilir. Bisikleti sürerken kimse göstermedi, ilk arabamı aldığımda ailemden kimse bilmiyordu sürmeyi arkadaşlarımdanda! Kimse bana gaz budur fren budur demedi evet hepsini kendim öğrendim ve bunun gibi birçok şeyi. Belkide bu yüzden bazı düşüncelerimiz birbirinden farklı. Şuda varki uzay çağında yaşıyoruz mesela ingilizce kursuna gidene bile hayret ediyorum. Bazı insanlar destek almadan birşeyler yapamıyor demekki. Aslında haklısınız kendim gibi düşünmemem lazım herkesi. Siz eniyisi destek alarak işi sağlam yaparak ilerleyin. Ben gene youtube dan ordan burdan sweep v.s. gibi teknikleri kendim öğrenirim. Eğitim şartta birazda kendiniz çaba gösterin inanın ki birisinden öğrenmekle, görüp yapmak arasında çok fark var.

ya işi sadece eğitimde görenlerde var benim anlatmak istediğim bu yani gitarı eline haftada 1 saat alıyor o da derste,sonra boşuna derse gitmiş oluyor önce gidebilindiği kadar kendi başımıza gitmek ,arada vakit olarak az ama içerik olarak önemli dersler almak akla en mantıklı geleni bu benim açımdan.

internetteki videolar falanda yabancı dil bilince çok işe yarıyor burası da var ama işi sadece derse bırakmak biraz ters bi durum.önce keşif ,sonra gerektiği kadar eğitim.herşey sırayla.

Geri