Pedallarda dipses yapmayan adaptör tavsiye edebilir misiniz?

Selamlar... şu aralar çaldığım grupla sahnede 8 adet efekt pedalı kullanıyorum. Elimde bir tane 9V'luk, amper değeri 1000mA (1A) olan bir adaptör var. Pedallarımın hepsi 9V gerektiriyor ve de 1000mA adaptörün sağlayacağı akım sanırım hepsi için yeterli. Yalnızca bu adaptörle bütün pedalları besleyebilmek için bir elektrikçiye paralel güç dağıtma kablosu yaptırdım(Boss'un 8'li daisy chain kablosu gibi).

Burada sorun başlıyor... Bu adaptör her bir pedalı tek başına hiçbir gürültü olmadan çalıştırıyor şayet pedal sayısı biri ikiyi geçince gitardan volümü tamamen kıssam bile daima arkada "vınnnnn" şeklinde bir gürültü var. Haliyle bu sistemi bırakın sahneyi, provalarda bile can sıkıcı olduğu için kullanmıyorum. Çözüm olarak mekanik true bypass'ı olan pedallara pil koydum (pil bitse bile o pedalı kapalı tutup başımın çaresine bakabiliyorum), true bypass olmayan pedallar için de çaldığım her yere mecburen bir adet 5'li priz, bir tane çoğaltıcı ve 4 tane adaptör götürmem gerekiyor. Sonuç olarak her cihaz elektriği ayrı kaynaktan alınca sistem kuzu gibi sessiz.

Seneler önce bir ara yine 8 pedallı benzer bir setup'ım vardı ve bu pedalların hepsini Boss PSA adaptör ve Boss daisy chain kabloyla besliyordum ve böyle bir problemim olmamıştı. Sonuç olarak olayı adaptöre bağladım. Şu an içinde bulunduğum pozisyonda beni Boss PSA adaptör de kurtarmaz çünkü o adaptör 200mA ve şu an sadece delay pedalı (boss dd-20) tek başına 120mA'i götürüyor.

Piyasada satılan, elektrikçilerden ya da müzik mağazalarından temin edilebilecek, bu tarz sorunlar doğurmayan, adı sanı ismi cismi bellirli bir adaptör var mıdır? Benzer sistem kullanan arkadaşlar sorunsuz kullandıkları adaptörlerin ismini verebilirlerse kendilerine çok minnettar kalırım... şimdiden teşekkürler...

Saygılar, sevgiler...

Elektronik bilgime dayanarak elektronik aletlerdeki dip gürültüsü transistorlerden kaynaklanır ama senin bahsettiğin gürültü sanırım yeterli gücün olmamasından yada regulasyondan kaynaklı.
Adaptörlerdeki amper değeri en az, bağlayacağın cihazların çekeceği akımın toplamı kadar olmalıdır. Tabi ki çalıştığı gerilim hepsi için aynı ise.
Tüm cihazlar için ayrı besleme ünitesi yani adaptör daha uygundur bana kalırsa. Adaptör işini konya sokakta bulursun veya yaptırabilirsin.
Senin kullandığın adaptörün regulasyonunda problem olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bir ölçü aleti ile voltajı ve geçen akımı ölçmek. Adaptör muhtemelen cihazlar bağlıyken 9V tan çok daha yüksek değerler gösterecek ve birkaç cihaz bağladığında 9V nın altına düşecek.
Sen örneğin toplamda 2A lik akım çekeceksen ve 9V ile besleyeceksen o halde 18W gücü olan bir adaptör bulman / yaptırman gerekiyor.
Birden fazla cihazı aynı adaptöre bağlamaya gelince.. Muhtemelen cihazlar duruma göre daha fazla yada az akım çekiyor. Regulasyon probleminden dolayı voltajda ani düşüş yada çıkışlar yaşanıyor bu da gürültüye neden oluyor. Bunu engellemek için adaptör ayrılan her paralel uca regule devresi koyman gerekli. Bu bir kaç elektronik parçanın birleşmesiyle kolayca elde edilebiliyor. Tabi bunu da eğer kendin yapmayı düşünmüyorsan yaptırman gerekli. Ayrıca 9V sağlayacak regule devresi için 9V den daha fazla besleme sağlayan bir voltaj çıkışı gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
fst, bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Adaptörün gücünün yetmemesinden kaynaklı bir dip gürültüsü olduğunu düşünmüyorum. Mesela bir arada Marshall Bluesbreaker ve Boss OD-3'ü beslediğimde de baya gürültü oluyor, ki ikisinin çektiği toplam amper değeri tahminimce 30-40 mA kadar olmalı, ki adaptör 1000 mA.

İnternetten Godlyke PA-9 power supply siparişi verdim. Söylediklerine göre 20 taneye kadar 9V pedalları besleyebiliyormuş tek başına. Daisy chain kablo ve farklı pedallar için ara bağlantı aparatları da pakete dahil. İnternette aletle ilgili baya güzel yorumlar okudum, umarım benim sorunumu da çözer. Benzer problem yaşayan arkadaşlar için paket elime ulaşınca gözlemlerimi buraya aktarırım. Baktım olmadı, biraz elektrik bilgilerimi tazeleyip, elime havya ve lehimi alıp başımın çaresine bakmaya çalışacağım.

Tekrar teşekkürler,

Sevgiler, saygılar...

aaalp demiş ki:
fst, bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Adaptörün gücünün yetmemesinden kaynaklı bir dip gürültüsü olduğunu düşünmüyorum. Mesela bir arada Marshall Bluesbreaker ve Boss OD-3'ü beslediğimde de baya gürültü oluyor, ki ikisinin çektiği toplam amper değeri tahminimce 30-40 mA kadar olmalı, ki adaptör 1000 mA.

İnternetten Godlyke PA-9 power supply siparişi verdim. Söylediklerine göre 20 taneye kadar 9V pedalları besleyebiliyormuş tek başına. Daisy chain kablo ve farklı pedallar için ara bağlantı aparatları da pakete dahil. İnternette aletle ilgili baya güzel yorumlar okudum, umarım benim sorunumu da çözer. Benzer problem yaşayan arkadaşlar için paket elime ulaşınca gözlemlerimi buraya aktarırım. Baktım olmadı, biraz elektrik bilgilerimi tazeleyip, elime havya ve lehimi alıp başımın çaresine bakmaya çalışacağım.

Tekrar teşekkürler,

Sevgiler, saygılar...
Bir öneri;

Ben "switch mode" adaptör satın alarak( bu tip regüle devrelerinin bilgisayar kasasındaki güç kaynaklarında kullanılması vesilesiyle gürültü istenmediğinden ve elektronik bilgime güvenip) meseleyi çözdüm. Gücü biraz yüksek tut(30w gibi). Ara bağlantıları da kendin yapmak zorundasın tabii, zira bu adaptörler genel maksatlı üretiliyorlar.

dostum aynı sorun bendede zoom prosesör bağlayınca oldu,4A lık adaptör var bende,dilediğim kadar analog bağlayım,hiçbir sorun yapmıyor,lakin zoom'u ekleyince dip gürültüsü yapıyor..çözümü zoom'a giden uca regüle devresimi koymak acaba :(

Pek sallamak istemiyorum fakat kullandığınız adaptörün içerisinde büyük olasılıkla 7805 entegresi, bir adet trafo en çok 2-3 kondansatör vardır fazlası olacağını sanmıyorum.

7805 ler çok kararlı çalışan entegreler değiller. Öncelikle bir başka adaptör ile deneyin derim. Eğer yeni adaptör de de aynı sorun devam ederse kendiniz için custom bir tane yaptırın rahatlayın. En kafa ağrıtmayan çözüm bu

bu konuda duydugum kadarıyla cok canlar kurtarmış Add+ tan atilla ustaya da bi danışabilirsiniz her türlü soruya cevabınızı alabilirsiniz tahminimce o size gerekli adaptörü de yapar,

Geri