İyi bir gitarist kayıt işini bilmelimi?

Y_J_M demiş ki:
on_air demiş ki:
Y_J_M demiş ki:
Bende kayıt olaylarına girmek isteyen biri olarak ve hiçbişey bilmeyerek nereden başlamamız veya hangi programlardan başlamamız gerekiyor.
Melesa reason varmış home studio kıvamında,cubase varmış( o ne lan?? :) )

bende hiç bir halt bilmiyordum.bir gun elime acid pro 4.0 geçti yavaş yavaş bunla başladım.sonra cubase'e geçtim yavaşş yavaş ona bakıyorum.bu arada tabiki internet muazzam bir kaynak e-book olarak bulabileceğin bir sürü yasal :D bilgi var.

Hocam bende bakmistim acid pro 4 var elimde hicbisey anlamadim haliyle ve kaldirdim senden duyunca tekrardan kurdum gene anlamadim bildigin iyi bir e book var mi gonderebilirmisin yada nasil kullanildigini anlatan bir site varmi msn den yardimci olurmusun bana kardes

tabi msn den sana elimdeki 3 adet pdf dosyası halindeki kaynağı yollayabiirim(bu arada ingilizce bunlar)sana mailimi özel mesaj olarak atıyorum
:D kolay gelsin

En iyi öğrenme yolu deneyip yanılmak başka türlü okuyarak çıkılmıyor içinden ve unutuluyor kısa sürede. Freeware programlar diye bir başlık var buralarda bakılası iyi programlar var başlangıçta mantığı kavramanı sağlayacak basit şeyler tavsiye ederim. Ama iyi kayıt software ile değil hardware ile oluyor ne yazıkki :D

bende skull crushher'ın arkadaşının durumundayım şuan. elime cubase ile reason geçti. programları bi açtım açmaz olaydım. milyonlarca tuş düğme teknik terim.sanmıyorum ki tek başıma öğrenirim. olcak gibi deil. zaten bu kayıt işini yapan adamlar gözümde ilah gibi.

Kayıt işinin sonu yok. Öğrenmesinin de sonu yok. Eğer ilgiliyseniz ve başlangıç paketi edinebiliyorsanız ( PC, ses kartı, softyware veya hardware kayıt cihazı seti ve dinleme monitorleri) çok faydalı olacaktır. Ama asla albümlerdeki soundu çıkartamadığınız için üzülmeyin. Kulak alışaknlığı edinin, sisteme ve kayıt tekniklerini öğrenin. Çalışmaktan ve el ile kulak ile test etmekten vazgeçmeyin. Buldukça kitap ve video izleyin, tonmasiterlerin yazılarını bulun ve kendi işlerinizi albümdekilerle karşılaştırın. Böyle devam ederken zamanla sisteminize birer birer yeni kayıt cihazı ekleyebiliyorsanız ne mutlu size.

Ha, eğer ben sadece gitaristim işim bu diyorsanız, aslında en iyisini yapıyorsunuz. En azından gitar çalmakla uğraşıp kayıt işlerini stüdyolardaki delilere! bırakın derim. :)

valla ben sırf muzik yapmakicin kafama gore adam bulamadigim icin giristim bu kayit ogrenme islerine. Malum insan 30 u gecince etrafinda metalci adam bulmasi zor ! Bizde ne yapiyoruz kendimiz pisirip kendimiz yiyoruz :D

bende ilk olarak cubase-sx de başladım. hiçbirşey bilmiyordum 2 sene sürdü öğrenmem zaten tamda öğrenebilmiş değilim :) hep deneme yanılma yöntemiyle öğrendim. ama ilk kayıtlarımla arada dağlar kadar fark var. mesela ben equalizer ın bir nimet olduğunu bilmiyodum gerçekten müthiş bir aletmiş. birde pedal yada processor kullanıyosan üzerindeki parametrelerin ne işe yaradığını tam olarak bilmen kayıtta çok işe yarıyor. cubase den başlıcaksan bence cubase-sx den ziyade başlangıç paketleri var se ve sl; onlarla daha rahat edersin daha kolay çözersin hemde fiyatları çok uygun...

Forumdaki kayıt kurtlarına bir sorum olucak: beyler davul yazmak için en kullanışlı ve arayüzüyle vs en kullanıcı-dostu program nedir? Ne tavsiye edersiniz ?

Gitaristim, ufak tefek kanal kayıtlar yapabiliyorum; ama bu davul işine bir türlü giremedim, bir yardım edin... :oops:

FxPansion BFD ve yamaları(XFL) derim ;) Kullanıcı dostudur(tabi dostluk karşılıklı olmalı :) ) İlgi ve alakayla sound manyağı yapılabilir. Herhangi bir host programın altında çalışan VSTi dir kendisi. Steinberg Cubase ile Cakewalk Sonar vs.vs. hepsiyle çalışır. Sonic Foundry Acid ile bile çalışır.
Ama detayları önemlidir. Programı edindikten sonra sıkıntın olursa msnden bana ulaşabilirsin. Distribütörlüğünü vereceklermiş zaten bana :)

Skull_KruSher demiş ki:
FxPansion BFD ve yamaları(XFL) derim ;) Kullanıcı dostudur(tabi dostluk karşılıklı olmalı :) ) İlgi ve alakayla sound manyağı yapılabilir. Herhangi bir host programın altında çalışan VSTi dir kendisi. Steinberg Cubase ile Cakewalk Sonar vs.vs. hepsiyle çalışır. Sonic Foundry Acid ile bile çalışır.
Ama detayları önemlidir. Programı edindikten sonra sıkıntın olursa msnden bana ulaşabilirsin. Distribütörlüğünü vereceklermiş zaten bana :)

Teşekkür ederim cevabın için. Deneme yanılmayla elde edebildiklerimin yetersiz kaldığı durumlarda destek için rahatsız ederim :D

Geri