H.P. Lovecraft

Bi tavsiye

Korku ve gizemli şeylerle ilgilenenler bir tek bizler değiliz elbette.Müzik dünyasına baktığımızda bu insanların da uğraştıkları şeylerin normal olmadığına karar verdim.

Couperin - Gizemli setler (Les barricades mysterieuse)
" - Karanlıkların dersleri (Les secons de tenebre)
Haendel - Saul,Yeşuda,Samson operaları
Mozart - Requiem (Kendi hayatının karanlık taraflarını anlatır.)
Stravinsky - (Ateş kuşu)
M.S Marigals - Vampir (Le Vampire)
Rock tarzında olanları anlatmaya gerek yok ama ben yine de Elend derim size.Özellikle Les Tenebres Du Dehors albümlerini mutlaka dinleyin.

Dip Not:Türkiye'de yaşayan ve türkçe kitapları piyasada dolaşan italyan asıllı yazar ve araştırmacı Giovanni Scognamillo nun da bir iki kitabını sizlere tavsiye edebilirim.
Mesela;Dünyamızın gizli sahipleri
İstanbul Gizemleri
Dehşetin kapıları
Eminim sizlere yardımı olacaktır.
Şimdiden kolay gelsin.

Uyku Duvarının ötesinde diye bir kitabı vardı. Ama bir türlü bulamadım. Nereden temin edebilirim. Yardımcı olrusanız sevinirim...

en sevdiğim korku yazarı
bazı yerlerde kurgu o kadar iyi ki gerçek olduğunu zannetmeye başlıyo insan asıl korkutan da bu zaten
okunması gerekli okumayanlar hemen okusun tavsiye ederim

aslında lovecraftın yaptığı şey kurgulamak değil hikayeyi gerekli ama az ayrıntıyla bırakıyor ve hayalgücünün çalışmasına izin veriyor sende bilmediğin için daha da çok korku ve gerilim hissine kapılıyorsun neden?çünkü en güçlü korku bilinmeyenin korkusudur.Onu stephen king'den ve diğer korku yazarlarından ayıran noktası da bu zaten king kitablarında okuyucunun karşısına çıkan olayı en küçük ayrıntısına dek yazar lovecraft ise genellikle hikayenin sonunu açık bırakır

aslında pek farklı değildir anlatımı, bazı eleştirmenler iğrenç gibi kelimeleri çok sık kullandığı için eleştirmişlerdir onu, ama insandaki gerçek korkuyu yaratmak için başvurduğu bir betimleme yoludur bence bu ki iyi de yapar...

dagon ve cthulhu'nun çağrısı iyi eserlerinden.hayranlarıyla mektuplaşarak ilişkilerini sürdürdüğünü okumuştum.poe ile çok yakın akraba sayılamaz.poe daha gelenekçidir.lovecraft'ın tarzı biraz daha farklı.daha gotiktir.erich zann'ın müziği inanılmaz kısa hikayelerine bir örnektir.tavsiye ederim.

"Innsmouth üzerindeki gölge"yi okuyun. Benim gibi sabaha karşı kimseler yokken okuyun da havasına girin, ondan sonra gece uyurken kapının arkasına dolap, sandalye filan koyun uyumadan önce :D Adam gibi kitap okumayan ben, bu adamın nesi varsa edinip okumak istiyorum, Dost yayınevinden çıkan 3 ciltlik "Tüm eserleri" var tavsiye ederim. Ben de alıcam bi ara inşalla :)

enchant demiş ki:
dagon ve cthulhu'nun çağrısı iyi eserlerinden.hayranlarıyla mektuplaşarak ilişkilerini sürdürdüğünü okumuştum.poe ile çok yakın akraba sayılamaz.poe daha gelenekçidir.lovecraft'ın tarzı biraz daha farklı.daha gotiktir.erich zann'ın müziği inanılmaz kısa hikayelerine bir örnektir.tavsiye ederim.

O adamın nasıl keman çaldığını ölene kadar merak edeceğim :)

erich zann'ın müziği iyi bir kısa film olurdu diye düşünmeden edemiyorum.hatta nerede çevrilir o kafamdaki evi nasıl nerede bulabilirim diye de düşünmüşümdür.çılgınca bir düşünce:) lovecraft sağolsun.
birde aklıma geldi diriltici isminde psikopat bir hikayesi daha vardır.sanırım filme de çekildi.gizem ve mistisizm üzerine böyle az kalitede yazar vardır.yalnız üzüldüğüm bir nokta var ki lovecraft dilimize çok geç çevrilmiştir.çok daha önceden tanımalıydık.

Abi o hikaye filme çevrilemez, çünkü o kemanın nasıl çalındığı ancak ve ancak herkesin hayal gücündeki farklı melodilerde gizli. Ben son derece korkunç ve yırtıcı bi müzik düşünüyorum mesela, ama filmde o müziği duymazsam direk hayal kırıklığı olur. Dolayısıyla o hikayeden film olmaz, hikaye olarak kalsın o :)

en azından esinlenilse bari :LOL: lovecraft kısa filmleri diye birşey var.hatta festivaller bile düzenleniyor bunun için.belkide yapmışlardır haberim olmadan. :LOL: lovecraft'da ne hazineler var şaşıyor insan.robert e. howard ve poe ile birlikte gotik edebiyatta okuduğum en iyi yazarlardan.dünyadaki hayranları onun adına kulüpler kuruyor.tıpkı tolkien için rusya'da kurdukları gibi.cthulhu mitosu hayranları tarafından yaşatılıyor.bunlar çok güzel.acaba burada da var mıdır böyle kulüpler toplantılar; sanmıyorum ama olsa ne iyi olur.kopar gideriz. ;)

SAYGILARIMLA

"yer yüzündeki en merhametli şey, insan zihninin çevresindeki her şeyle bağlantı kurma konusundaki yetersizliğidir herhalde. sonsuzluğun kara denizlerinin ortasındaki dingin bir cehalet adasında yaşıyoruz ve çok uzaklara yolculuk etmek bize göre değil. her biri kendi yönünde ilerlemeye çalışan bilimler, şimdiye dek bize pek zarar getirmedi, ancak, günün birinde, ayrık bilgilerin birleştirilmesi önümüze öylesine korkunç gerçeklik manzaraları serecek ve oradaki tatsız konumumuzu açığa vuracak ki, ya bu keşif karşısında çıldıracağız, ya da ölümcül ışıktan kaçıp yeni bir ortaçağ`ın huzuruna ve güvenliğine sığınacağız.”

H.P. LOVECRAFT
(Cthulhu'nun Çağrısı)

eirc zahn'ın müziği üzerine çevrilmiş biri 17 dakikalık olmak üzere iki abd yapımı film var.

ilk film 1980 yapım. yönetmeni John Strysik diye biri.

ikinci filmin adı ise music of erica zahn. 200 yapımı ve yönetmeni ise Jeremy Hechler.

long_john_silver demiş ki:
eirc zahn'ın müziği üzerine çevrilmiş biri 17 dakikalık olmak üzere iki abd yapımı film var.

ilk film 1980 yapım. yönetmeni John Strysik diye biri.

ikinci filmin adı ise music of erica zahn. 200 yapımı ve yönetmeni ise Jeremy Hechler.

teşekkürler. :) hayallerime yardımcı oldun.peki bunların nerede bulunabileceğine dair bir fikir var mı acaba :roll: 2000 yapımı daha kolay bulunabilir herhalde.

Geri