Talkbox Yapımı

evet arkadaşlar talkbox yaptım fakat ses izole işini bitiremedim.bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.Şimdi ben ne yaptığımı anlatayım.Bir adet iri haporlorün üzerine huni geçirdim.Ve silikonla güzelce hava girmicek şekilde sabitledim.Huninin üzerine boru taktım.Ve onuda sabitledim.Şuan kullanılır durumda esasında ama sadece borudan gelen sesi duymak için haporlorü iyice bir yalıtmak lazım.Bunun için nasıl bir öneirini olur?Ne ile yaparsam aha iyi olur.Ben buna nereden esinlendiğimi anlatan bir linkte koyuyorum.Benimkide buna benzer bişey ama bu adam battaniyeyle sarmış.Konsere battaniyeyle çıkılmaz heralde :LOL:

http://www.headcrack.com/page.php?id=14

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bi bakıma öylede denebilir.

Yavuz çetinin hisset beni şarkısını dinlersen ne işe yaradığını anlayabilirsin.nasıl bir ses verdiğini..

Ve benim speakeri izole etmek için fikre ihtiyacım var

dostum bu alet türkiyede varmı? sen başlığı açınca az biraz araştırdım gerçi ekşisözlüğe giremedim orda detaylı bi şekilde olurda hata veriyor.. hisset benide güzel kullanmış eleman talkboxu ..bilenler daha ayrıntılı bilgi verebilirmi?? teşekkürler..

Sesi hoşuma gitti fakat ses verme mantığını hala kavrayamadım.Birde ağzında bir hortumla gezme fikri bana pek hoş gelmedi sahnenin ortasına kusarım filan :D ne iğrencim demi :D:D

Bagirirken dudaklarini (yada agzini) acip kapadiginda sesi degistirirsin ya 9sesin yonunun degismesi yanki vb....) iste talkboxta haporlorden gelen sesi boru yardimi ile senin agzina iletiyor dudaklarinla sen sesi (yada sesin yonunu yada seklini neyse artik )degistiriyorsun. sahnede agzinda boruyla dolasmanada gerek yok. Mikrofonun yanina boruyu bantlarsanda sitedigin zaman agzina alabilirsin ( ne diyorum ben ya :D ... Ancak bu kadar anlatabildim iste :LOL:)

(kusura bakma basligin konusunu dagittik...) tamamen sallama olucak ama speaker a bi tane kabin yapsan (kapali bi kabin kutu gibi bisey) ve o kabini icten izole etsen (maksat disari ses cikmamasi ise) bi yarari olurmu.

d.n. tamamen uydurmadir. bir dayanagim yoktur.
d.n.2. eminim bunu baslik sahibi arkadasta dusunmustur...
d.n.3. olaki 'kutu' yapildi ne ile izole edilebilir bilmiyorum..

Volume dergisinin 15. sayısında talk box yapımıyla ilgili bir bölüm var. İzolasyon ve sessizlik kısmında şu yazıyor

"Tüm bağlantılar bittiğinde kutumuzun içine izolasyon için hortum bağlantı yerine ve lehimlerin üzerine şeffaf silikon sıkmak iyi bir fikir olailir.Sürücünün kutuya olan temasını ne kadar ufak tutabilirseniz kutunuzu o kadar sessiz çalışır. Sürücüyü yerine sikonla tutturmak işe yarıyor.Boşlukları sünger ya da strafor ile doşdurabilir,kutunuzun titreşimleri almasına engel olabilirsiniz."

Umarım yardımcı olur.

arkadaş, bizde yapmıştık bi tane, bi sürede kullandık..

ama biz hoperlör yerine cami hoperlerünün drive kısmını kullanıştık..
boru onun boynuna cuk diye oturmuştu, aklınızda bulunsun deneyebilirsiniz :)

Lions_in_the_cage demiş ki:
arkadaşlar esas konuya dönsek.Benim problemim speakeri izole edip sadece borudan ses gelmesini sağlamak..bu konuda yardım lazım

slm

bencede ona bir kapalı kutu yapmalısın.ondan sonra izalasyoncuya gidip ses yalıtımında kullanılan sungerlerden alıp içini döşersin.bence bu sorununu çözer

kib

bence kutuyu yapıp içini ambalaj köpüğü ile kaplayıp hoparlörünü yerleştirdikten sonra sıvı köpük(adını bilmiyorum evin çelik kapısını takarlarken görmüştüm tüp şeklinde bişey bir sıvı sıkıyo sonrada o sıvı sertleşip çok sert köpük gibi bişey oluyor.) ile doldurmalısın.fakat bu seferde hoparlörün arkasında hava boşluğu kalmayacağı için ses boğuk gelecektir.uff zor soru yaa :(

vallaha bende bi speaker vardı zaten.Gidip bi huni aldım.Bİrde 3 metre hortum aldım.Tabi evde silikon tabancası falanda var.Hafttasonu gidip tahta kutu yaptıracam.FAzla bişi değil yani....

Geri