Tarum'un şarkısı: Görüşler, tavsiyeler, eleştiriler

...

unutmadan kayıp şehiri bende dinledim ve gerçekten çok hoş buldum.yorum yazmıyacağım yukarıdaki yorum ve önerileri tam anlamıyla anlayayım yeter

tarum demiş ki:
Merhaba arkadaşlar.
Yolun çok başındayım. Çocukluğumdan beri aklımdaki proje kendi müziğimi kendim kaydedebilmekti. 32 yaşımda küçük bir home studyo kurmayı başardım nihayet. Ama esas sorunlar şimdi başladı. Bir kere doğru aletleri mi kullanıyorum emin değilim. Bu tür forumları sürekli takip ediyorum ama özellikle kullanılan terimler kafamı çok karıştırıyor. Herşeyi yarım anlıyorum. Aranızda bana temel bilgi verebilecek varsa çok memnun olurum. Bir kere hiç midi kullanmıyorum. Ritm box(orgunki) ile davulu hallediyorum. Cool Edit Pro 2.0 kullanıyorum. Gitardan (Bütün gitarlarım jak girişli) mixere giriyorum. Miksere iki tane digital efekt cihazı bağlı. Reverb, compresor vs. gibi efektleri bu cihazlardan veriyorum. mixerden çıkan sesi de noizer,ve bir priamfiden geçiriyorum. En sonda da bir equalizer var. Oradan da soundblaster drive live ses kartına giriyor. Enstruman sesleri çok güzel olmasa da en azından yapmak istediklerimi ifade edebiliyorum. hepsi duyuluyor en azından. Fakat Shure KSM 27 mikrofonum olmasına rağmen vokal kaydı ile enstrumanlar arasında çok hissedilir bir uyumsuzluk oluyor. Vokal sırıtıyor. Yama gibi duruyor. Yada şöyle açıklamaya çalışayım. Sanki altyapı başka bir yerde, vokal başka bir yerde eş zamanlı çalıyor da ben ortada dinliyorum. Tabii ev ortamında ses kaydı aldığımı da hesaba katmak gerek. Vokal kaydı için küçük hileler yok mu?
Temel Mixing kuralları neler? Mesela bir kanala klasik, bir kanala akustik gitar kaydedersem equalizer ayarlarını mutlaka farklı mı yapmalıyım.(birbirini perdelememesi için).
Kötü ses aldığımı düşündüğüm için pes etmek üzereyim. Yok mu beni kurtaracak?-Ama choruslarda ise sağ sol pan'li double tracking yapıyorum- bandpass filter olarak kullanip eq cikisini diger efekte (ornegin reverb'e) gonderirsin- gibi fazla teknik ifadeler kullanırsanız korkarım yine yarım anlayabilirim.
Sevgiler
Murat

Geri