Gitarımın Başı Kırıldı

Öncelikle merhabalar, bugün arkadaşımın kolunun çarpması sonucu gitarım düştü ve headstock kırıldı. Öyle pahalı, kaliteli bir gitar değildi (Ashton sl29ceq) ve daha dün almıştım :( Adana'da oturuyorum hemen Dore müziğe götürdüm belki onlar bir şey yapabilir diye ancak onlar bir şey yapamayacaklarını, bir luthiere götürürsem de gitardan pahalıya mal olacağını söylediler. Lise öğrencisiyim ve maalesef bütçem yok zaten tüm ekipmanlarımı da para biriktirerek alıyorum. Bu gitarı da yaklaşık 1-2 ay para biriktirerek almıştım ve bir gün sonra böyle bir durum oluşması beni çok üzdü. Ucuz bir şekilde yaptırabilir miyim veya kendim yapabilir miyim?
Gitarın resimleri de aşağıda, yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
IMG-20140211-WA0005.jpg

IMG-20140211-WA0004.jpg
IMG-20140211-WA0003.jpg
IMG-20140211-WA0001.jpg

Dosyalar

• IMG-20140211-WA0006.jpg
    IMG-20140211-WA0006.jpg
    42.1 KB · Gösterim: 864
  • IMG-20140211-WA0002.jpg
    IMG-20140211-WA0002.jpg
    30.9 KB · Gösterim: 488
Çok geçmiş olsun. Eğerki samimiyse bence arkadaşınız bu durumu telafi etmeliydi. Onun haricindeaklıma gelen en ucuz yöntem luthiere para vermek yerine eğer truss rod mevcut değilse en yakın bir marangoza götürmek, ağaç tutkalı tarzı birşeyler daha ucuza yaptırılabilir işçilik pahalı olmadan.

Büyük geçmiş olsun. Bu sap kırığı nispeten kolay bir kırık, ama usta 100TL den aşağı fiyata yapmayacaktır. Zamanında benim gitarımında sapı boydan boya kırılmıştı ve gayet sağlam şekilde tamir edilmişti geri. İçiniz rahat olsun. Ama kendi başınıza kesinlikle tamir etmeye çalışmayın gitarınızı.

Geçmiş olsun öncelikle.

Yaptırılabilir, çok daha değerli enstrümanların başına geldiğine şahit oldum, işin ehli bir ustanın elinde bir kaç haftalık işi var en fazla. Söylendiği gibi gitarın kendi masrafını da geçeceğini sanmıyorum.

Ankara'da Başkent Müzik Evi ve OMY Guitars, benim kırık sap tamirlerini beğendiğim ve böyle bir durumda kendi gitarımı emanet edeceğim işletmeler. İletişim bilgileri internette mevcut, telefon açıp derdini anlatırsan ona göre bir fiyat çıkarırlar sana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler, marangoza götürmeyi düşündüm de Dore de bana çatallı kırıldığını zımparalanması ve yeni parça eklenmesi gerektiğini söylediler. Resimlerde de belli etmeye çalıştım ama headstockı yerine oturttuğumda boşluksuz oluyor zaten. Direkt ahşap tutkalını sürüp bir şekilde basınçta tutsam olmaz mı acaba?

Büyük geçmiş olsun. Bu sap kırığı nispeten kolay bir kırık, ama usta 100TL den aşağı fiyata yapmayacaktır. Zamanında benim gitarımında sapı boydan boya kırılmıştı ve gayet sağlam şekilde tamir edilmişti geri. İçiniz rahat olsun. Ama kendi başınıza kesinlikle tamir etmeye çalışmayın gitarınızı.

Aykan selamlar,

Kemeraltında Mavi Keman vardır belki bilirsin. Çok çok uygun fiyatlara iyi bir işçilikle kırık sap tamirini gerçekleştiriyorlar(dı). En son birkaç yıl önce Japon Ibanez ve kontrabas tamir ettirmiştik. Hala yapıyorlar mı, hatta açık mı bilmiyorum. Aklında bulunsun derim.

Mansur ben gecen duvara vurdugumda olmadı dimi ? Çünkü sonra çalmıştık sağlamdı çünkü
Edit: tamam epiphone değilmiş ashtonmus yeni aldıgın

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Geçmiş olsun öncelikle.

Yaptırılabilir, çok daha değerli enstrümanların başına geldiğine şahit oldum, işin ehli bir ustanın elinde bir kaç haftalık işi var en fazla. Söylendiği gibi gitarın kendi masrafını da geçeceğini sanmıyorum.

Ankara'da Başkent Müzik Evi ve OMY Guitars, benim kırık sap tamirlerini beğendiğim ve böyle bir durumda kendi gitarımı emanet edeceğim işletmeler. İletişim bilgileri internette mevcut, telefon açıp derdini anlatırsan ona göre bir fiyat çıkarırlar sana.

Teşekkürler, Adana'da oturuyorum ben gitarı yalnızca kargoyla gönderebilirim bu yüzden Adana'da bir yer önerebilirseniz çok iyi olur.

Aykan selamlar,

Kemeraltında Mavi Keman vardır belki bilirsin. Çok çok uygun fiyatlara iyi bir işçilikle kırık sap tamirini gerçekleştiriyorlar(dı). En son birkaç yıl önce Japon Ibanez ve kontrabas tamir ettirmiştik. Hala yapıyorlar mı, hatta açık mı bilmiyorum. Aklında bulunsun derim.
Selam Tuğberk,

Evet biliyorum orayı aklımda bulunsun ama Allah korusun bir daha sap map kırmayalım tahtaya vur :D

Teşekkürler, marangoza götürmeyi düşündüm de Dore de bana çatallı kırıldığını zımparalanması ve yeni parça eklenmesi gerektiğini söylediler. Resimlerde de belli etmeye çalıştım ama headstockı yerine oturttuğumda boşluksuz oluyor zaten. Direkt ahşap tutkalını sürüp bir şekilde basınçta tutsam olmaz mı acaba?

Çatallı kırıldığı için denilen doğru. Siz oraya tam oturtamazsanız bile tutkal şişme yapacağı için tam yerine oturmayacaktır. Yalnız nasıl bir ağaçmış ki öyle kırılmış, garip.
1-2 ustaya sorun 100-150 TL'e halloluyorsa hallettirin ya da siz dediğiniz gibi yapıştırmayı deneyin, tabii doğru düzgün bir tutkal ile en az 3 gün kuruması gerekir. Sıfırı çok pahalı değilse idareten yapıştırıp, gelecekte düzgün bir gitara geçersiniz.

Çatallı kırıldığı için denilen doğru. Siz oraya tam oturtamazsanız bile tutkal şişme yapacağı için tam yerine oturmayacaktır. Yalnız nasıl bir ağaçmış ki öyle kırılmış, garip.
1-2 ustaya sorun 100-150 TL'e halloluyorsa hallettirin ya da siz dediğiniz gibi yapıştırmayı deneyin, tabii doğru düzgün bir tutkal ile en az 3 gün kuruması gerekir. Sıfırı çok pahalı değilse idareten yapıştırıp, gelecekte düzgün bir gitara geçersiniz.
Şu anda aslında gitar işlevini görsün yeter diye düşünüyorum. İdareten derken ne gibi sorun oluşturabilir gitar?

Geçmiş olsun. Konuyu görünce içim sızladı. Benim tavsiyem denizci tutkalıyla yapıştırmayı deneyiniz . Ne kadar etkisi olur tam olarak bilmiyorum ama çok güçlü bir yapıştırıcıdır. Fiyatı da 10 - 20 TL arasında.

3-5 tane koli bandı değil 50 tane olsa olmaz. Bantlar elastiktir, yük binince esnerler, o kadar gerilim altında illaki mm olarak yerinden oynar ve akort bile yapamazsın. Entonasyon hak getire olur.

Geri