Elektro gitar temiz, boş tel sesleri olmadan nasıl çalınır?

Bu konu belki bir kısmınız için önemsiz gelebilir ama çalarken arkadan gelen gereksiz sesler beni çok rahatsız ediyor. Son bir iki aydır çalarken elimle sürekli bu sesleri susturmaya çalışıyorum.Başardığımı sanıyordum taki iki gün önce farkettiğim şeye kadar.

Gitarda en alt tellerden birşey çaldığım zaman hiç çalmadığım, hatta vücudumun hiçbiryerinin deymediği en üst tel kendi kendine sanki çok hafif bir şekilde vurulmuş gibi ses çıkartıyor. Sesi çaldıkça da artıyor.
Merak ettiğim bu benim gitarımdan kaynaklanan birşey mi? En üst tele hiç dokunmadan çalınca o ses sizde de çıkıyor mu? Eğer her gitarda çıkıyorsa bundan kurtulmak için, gitarın sapına saç tokası gibi şeyler takmadan kurtulmak için pena tekniğimi değiştirmem mi gerekiyor?

Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü yanlış bir sağ el tekniğine alışmışsam zor da olsa bir an önce değiştiricem. Şimdiden çok sağolun.

çalarken üst telleri sağ elinin iç kısmıyla susturacaksın.
titreşimin sebebiyse, en alt tel en üstü titreştirebilir çünkü standard akortta frekansı en üst telin 4 katıdır, bu da tam akortta alt telin salınım dalgasının 4 salınımda bir üst telin normal salınım dalgasıyla çakışması anlamına gelir, bu da ufak bir etkilemeye neden olabilir.
yanlışsam düzeltin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim sağ el tekniğimde dirsekten ele doğru giden bir doğru varmış gibi sayarsak bu doğru tellere hemen hemen paralel oluyor. Yani kolum gitara çok az çapraz geliyor. Gitarı çok yukarıda çalarken olduğu gibi. Bu da elimin üst telleri kapatmasını engelliyor. Penayı bilek değil kol hareketiyle vurduğum için(Rusty Cooley' in tekniği gibi) kolumu çapraz yapmam pena tekniğimi değiştirmem anlamına geliyor. Bu yüzden bu kadar kafama taktım bu olayı. Yani sağ el tekniğimi değiştirmezsem gürültüye katlanıcak mıyım elimdeki gitar da, gitarı bağladığım ekipman da ne olursa olsun?

Penayı bilek değil kol hareketiyle vurduğum için

böyle bi sabitleme yapmak bana kalırsa oldukça hatalıdır
yeri gelir (power akordda kapalı ritim atmak için)
bilekten çalarsın yeri gelir coşarsın koldan çalarısn
ama solo falan atarken karabashın dediği gibi kullanmadığın tellere dokunarak susturabilirsin
ne kdar zamandır gitar çalıyosun bilmiyorum ama bi süre sonra bu olayı farkında olmadan yapıyosun
soloyuda koldan atmıyosundur heralde :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Soloları hep kolumu kullanarak atıyorum Rusty Cooley gibi aynı. Ondan bakabilirsiniz. Çok değil belki ama saniyede 13 nota hızına ulaştırdım ve çok alıştım bu tekniğe. Çok kafama takıldı bu kadar alışmışken böyle olması. Merak ettiğim Marty Friedman, demin bahsettiğim Rusty Cooley hatta bazen Vinnie Moore da üst telleri kapatmıyor.
Çok abarttım özür dilerim ama gitarist olarak anlarsınız sizler beni. Bunca emek verdiğim tekniği değiştirme durumu söz konusu olunca insan bu değişimin gerçekten gerekli olup olmadığına emin olmak istiyor. Kesin değiştirmeli miyim?

yok yok anlıyorum tabii. yani eğer susturma imkanın yoksa ve bu seni rahatsız ediyorsa, tekniği kökten değiştirmek yerine ufak bir değişiklik yap.
ama unutma ki koldan destek alarak solo atmak gitarı kontrol etmeni zorlaştırır. bunu da gözönünde bulundur güzel kardeşim.
yalnız rusty nin birkaç videosunu izledim bol bol bilek kullanıyor. sitesinde en üstte fast ve slow diye 2 şekilde çalarak koyduğu videoda direk bilekle çalmış.
istediklerini tam olarak yapmanı sağlayan teknik doğru tekniktir. ona göre ufak değişikliklere gitmelisin bence.

yok yok anlıyorum tabii. yani eğer susturma imkanın yoksa ve bu seni rahatsız ediyorsa, tekniği kökten değiştirmek yerine ufak bir değişiklik yap.
ama unutma ki koldan destek alarak solo atmak gitarı kontrol etmeni zorlaştırır. bunu da gözönünde bulundur güzel kardeşim.
yalnız rusty nin birkaç videosunu izledim bol bol bilek kullanıyor. sitesinde en üstte fast ve slow diye 2 şekilde çalarak koyduğu videoda direk bilekle çalmış.
istediklerini tam olarak yapmanı sağlayan teknik doğru tekniktir. ona göre ufak değişikliklere gitmelisin bence.

ya baba ne gereği var planet wavese.emperyalistlere neden para kazandıralım???:D en iyisi annenin öz mü öz tokasını yada sevgilininkini.hem daha ruhlu çalarsın.çaldıkça hatırlarsın....

Bu sorunun kanımca bir iki açıklaması olabilir bir tanesi çok hararetli falan çalıyorsan ki anladığım kadarıyla bilekten değil kol yardımı ile çalıyorsun,bu durumda diğer teller titreşiyor çünkji bir kere herhangi bir şekilde dokunduğunda sürekli kol haraketi ile çaldığından dolayı susuturmuyorsunda demektir bu ve en sonunda feedback yapana kadar gider bu tınlama.
Bunun için önerim koldan çalmaya son vermen gerekli coşkuyu,ritmi,soloyu,akoru kol haraketi olmadanda verebilrsin kol biraz şov ile alakalı bir durum ama bence ilk başta doğru çalalım sonra şov yapalım.Ayrıca kol haraketi ile çalmanda senin için kötü bir durum hızlanamazsın,temiz çalamazsın gibi bir çok sorunu beraberinde getirir ilerde,alışırsanda bırakamazsın.

Diğer bir sorun ise tam olarak parçaların isimlerini bilmiyorumda gitarın köprü parçalarının ayarlarıyla ilgili bir sorun olabiliyor daha öncede bu tip bir sorunla karşı karşıya kalan bir üye daha vardı en sonunda gitarı bir yere götürüp sorunun bu parçalardan (dandik bir gitar olmasından kaynaklanıyo) kaynaklandığını anlamıştı,bu ayar nasıl yapılır nerden yapılır bilmiyorum tabi.

Başka bir sorunda feedback sorunu olabilr sürekli aynı yerde duruyorsan çalarken veya amfiye çok yakınsan bazı frekanslarda bazı teller titreşiyor haliyle bunada feedback deniliyor tabi bu anlattığım kaba bir tarifi.

ben sol elimle susturuyorum. acıkcası susturmuyorum kendi susuyo. (yani belli bi teknigim teorim yok) bence problem sag elden cok sol elinle alakalı. sana bilekten ve temelden baslamanı ve john petruccinin "rock diciplines" ile troy stetinanın "speed mechanics" kitaplarını oneriyorum. unutmayalım hız hersey degildir. acele giden ecele gider :D

Saygılar

arkadaşlar soruyu tam olarak anlamadınız galiba. soruda hiçbiyere değmediğim halde üst teller titiriyo diyo.yani kolla veya bilekle çalmayla alakası yok.bi telin diğer teli titreştirmesi söz konusu.adam abanmıyo gitara. aynı sorun bende de var ben de sağ elimle susturuyorum.

Geri