Kafama takılan bir kaç soru...

M

Marmelade

öncelikle herkese merhaba
şimdi arkadaşlar bizim okuldaki çalışma odamızı yeniden kurmayı düşünüyoruz bazı malzemelerimiz eksildi, gitti vs. şimdi yenilememiz lazım sizden de yardım istiyorum
elimizde
3 monitör
1 gitar amfisi
1 bass amfisi var.
benim düşüncem şimdi şöyle siz ne düşünüyorsunuz acaba?;
gitarları ayrı ayrı önce processor e sonra mixere oradan da 1 monitöre bağlayacağız.
bass gitarı bass amfisine direk gircez.vokali mixerden diğer monitöre takıcaz.klavyeyi de gitar amfisine takçaz.gitar amfisinin lead tonları çok kötü olduğundan onu gitarda kullanamıyoruz.
şimdi konser için değil sadece çalışmalarda bizi mutlu etsin yeter bu sistem sizce düşündüğüm kurulum iyi mi?

şimdi diğer sorular
-bir mixer alacağız bu mixeri konserlerde de kullanıcaz yani bateri mikrofonu falan da bağlıycaz ama çok paramız da yok orta halli bir mixer ne önerirsiniz fiyatı nedir?
-2 processor alacağız zoom505II sizce işimizi görür mü görmezse ne önerirsiniz fiyatı nedir?
-iyi bir bateri mikrofonu setinin fiyatı ne kadardır?
-iyi bir vokal mikrofonu için ne önerirsiniz fiyatı nedir?

maddi durumumuz çok yeterli olmadığından ucuz ama iyi eşyalarla işimizi görcek bişiler kurmak istiyoruz yardım ederseniz seviniriz.şimdiden teşekkürler...

Hepsi için yorum yapamasamda Mixer için forumda çok güzel behringer mixerler görüyorum fiyatlarıda çok iyi param olsa kaçırmazdım.
Processore gelirsek Zoom505II amatör bir processordur yani biraz oyuncak görevi yapar eğer ki bunu sıfır alacaksan 200$'a yaklaşık bir fiyatta alırsın sanırım bence sıfır alcaksan hiç alma forumda 505'ten çok daha iyi processorler satılıyor olmadı 50 dolar daha koy forumdan alcağın o paraya bir processor 505'i katlar.
Monitör içinde tek monitöre iki enstrüman bağlarsan o zaman monitörün anlamı kalmaz sanırım ama siz zaten eksiklikten dolayı çözüm olarak bunu yapıyosunuz o zaman da zaten başka çare yok demektir.

vokal mikrofonu olarak normalde herkese shure sm58 öneririm, ama 250 dolar kadar 0 fiyatı, 150 dolar kadar da 2. el fiyatı var, bu yüzden öyle bir oda için size gene shure'dan pg48 veya pg58 öneririm.

iki enstrümanı 1 monitöre bağlamıycaz orda bi yannoş annaşılma olmuş gitarları ayrı ayrı 1 er monitöre bağlıycaz demek istediğim oydu.
hmm bu odayı toparlama işi bize biraz pahalıya mal olucak onu anladım :) ama mecburuz bunu yapmakta

yeni nesil zoom prosesörler o oyuncaklıktan neredeyse tam olarak kurtulmuşlar, profesyonellere yakışır aletler olmaya başlamışlar etraftan aldığım duyumlara göre. zaten 505II almayın yazıktır..

Arkadaslar benim onerim su:

1 - Gitarlar (2. enstrumanım): Gitarları mixere girmeyin ozellikle direk processordan cıkıp. heleki kullanalım dediginiz processorlar zoomsa. sinek vızıltısından baska bisey alamazsınız gitarlardan.

a) Gidin alım - satım forumundan 100er milyona birer tane ampteq amfi alın (driveları dandik ama sizin drivela isiniz yok.) konserdede onune mikrofon dayadınızmı bitti gitti. (en baba adamlar bile bunu yapıyo.)
b) Aynı alım satım forumundan birer tane boss me-30 alın. 200 - 230 ytl arası satılıyo. zoom 505 II lerden en az 1.000.000 kat daha iyi processorler. hem 505 II gibi bit kadar degiller. processora benziyolar, oyuncaga degil.

2 - Davul (esas alanım): İyi bir davul mikrofonu setinin fiyatı ortalama 750 ytl civarıdır. (iyilik kisiden kisiye degisir. bu soyledigim kotunun iyisi bana gore.)

a) Bu yuzden size tavsiyem Normal mikrofon ve mikrofon ayagı kullanmanız.
drm0hn.th.jpg

sekilde goruldugu gibi 5 mikrofonla bu isi kotarırsınız. (kırmızılar mikrofon.)
b) Bunun haricinde mixer olayında davulu direk mixere baglamak yerine yine alım satım forumunda uygun fiyata 8 kanal bi mixer alın (gecen gunlerde bi tane 8 kanal vardı 45 milyona) davulun butun mikrofonlarını bu mixere girin bu mixeride ana mixere girersiniz. (Bu yontem genel soundunuz icinde iyi olur. Daha once konser verdiyseniz boyle konserlere gelen dandik tonmaisterler butun enstrumanların tek tek soundcheckini alıp yallah der. dolayısıyla davul bi turlu istediginiz gibi olmaz. davulun tonunu falanını filanını burdan ayarlarsanız tonmaistere bitek sesini acıp kapatmak duserki eminim bu daha cok isinize gelecektir.)

3 - Vokal: Vokal mikrofonu olarak shure sm58i tek gecerim ama diyosunuzki ucuz markasını hatırlayamıcam ama bi ara bizim vokale izmir laylaylomdan 18 milyona boyle plastik case icinde mikrofon kablosu cıkabilen kaliteli bisey almıstık (case in ici boyle gri sert sungerle falan kaplıydı. sniper case i gibi.) bi cok studyoda bicok konserde canavar gibi goturduydu bizi. halada kullanıyo hatun onu bildigim kadarıyla. 2 sene onceydi galiba. simdi tas catlasa 30ytl olmustur. oyle bisey bulursanız alın.

Simdi bi hesap cıkaralım.

1 - 2 x Ampteq amfi - 200ytl
2 - 2 x Boss Me-30 - 400ytl
3 - 2 x Mikrofon (Gitarlar icin) - 20ytl
4 - 1 x Mikrofon (Bas icin) - 10ytl (basıda direk mixere girmeyin davul kicke vurdukca sesi kesilir, bogulur. bi kac defa basıma geldi. tecrubeyle sabit.)
5 - 5 x Mikrofon (Davul icin) - 50ytl
6 - 1 x 8 Kanal Mixer (Davul icin) - 70ytl
7 - 2 x Vokal Mikrofonu (Vokal + Back Vokal) - 70ytl

TOPLAM - 820YTL

Toplam buyuk gorunebilir (en azından bana buyuk gorundu :D) ama kizi basına boldugunde cokta agır degil. Bu sistem sizi konserdede calısmadada cok rahat goturur. Ayrıca mutlu etmek ne kelime tavana vurdurur o derece diyorum.

Saygılar...

slaughter oldukça gerçekçi ve hesaplı bir çözüm sunmuş. kutluyorum. yalnız küçücük mekanda o ucuz mikrofonlar bol bol uğultu yapmaz mı?

Ben maliyeti ufak tutmaya calıstım abi. simdi vokale alınan mikrofonlardan alınırsa onlar ugultu yapmıyo. (o dedigim case icindekilerden. denenmis bisey) ama biz kendi studyomuzda hic boyle bi olaya girmedigimiz icin (gitar amfimizin biri 50 digeri 60 watt bass amfisi 100 watt vokalide direk mixere giriyoduk.) 10 milyonluk mikrofonların performansını bilemiycem. yapmıyacagına inanıyorum. olmazsa benim ev kaydında kullandıgım bi yontem var onu anlatayım bi amfi bulup denesinler.

Amfiyi uygun bi kolinin icine koy. Mikrofonu speakere dik gelcek konumda tutarken kolinin bos kalan yerine buldugun butun pacavraları (acıkcası kumas turevi ne bulursanız. ben kirlilerimi koyuyodum) tıkıstır. (tıkıstırmadan once jackı girmeyi unutmayın.) kolinin agzını bantla. mikrofonu mixere gir.

Bu yontemle mikrofonu dıs uguldamalardan koruyacakları inancındayım. kumaslardan oturu kutu icindede ses yankılanmayacagı icin direk gidecegi yere gitmesi gereken ses gider. Uguldamada yapmaz buyuk olasılıkla. yinede denemek lazım bi kere.

Gelelim dez avantajlarına.
- Amfiyi hazine sandıgı gibi gomup kolinin agzını kapattıgınız icin her sıkıldıgınızda amfinin volume ve eq ayarlarıyla oynayamayacaksınız. (o yuzden bastan guzel yapmanızı tavsiye ederim cunku amfiyi bul ayarları o kadar kumasın arasından yap tutmasın falan delirtiyo adamı.)
- Guzel ,saglam, jak kullanın oda aynı soruna sebebiyet veriyo.
- Amfileriniz gomulu oldugundan pow tusuna ulasamayacaksınız. dolayısıyla amfiyi fisten acıp kapatıcaksınız. (100YTL lik amfiler icin bu ne kadar sorun olur bilmem. zaten benimde hic 100ytl lik amfim olmadı ya. 40ytl ya 400$. dengesizlik bu olsa gerek:D)

Umarım faydalı oluruz/olmusuzdur... (Karabash sen ne diyosun sence yuksek volumlu performansda bu kesermi ugultuları?? Ben hep dedigim gibi ev kayıtlarında yani mixer kolon gibi dıs etkenlerin olmadıgı yerlerde kullandım bu yontemi)

Saygılar...

slaughter, güzel bir çözüm olabilir, hiç denemedim bu tip bir şey, açıkçası stüdyo, kayıt odası gibi bir şey de kurmadım. bu yöntemde bana ses biraz boğulabilir gibi geldi, ayrıca çok b.ktan mikrofonlarla gene uğultu mümkündür. yine de denemek lazım.
aslında biraz daha paraya kıyıp o bahsettiğin vokal mic. ları kullanılırsa mikrofonlama yapsalar kat kat iyi sonuç alınır. çünkü düşününce, ortalama bir bilgisayar mikrofonu da 8 ytl :D bu 10 ytl lik mikrofonlardan bir şey beklememek lazım.
yani 800 ytl olmasın da 1000 ytl olsun sağlam olsun en güzeli, keyifle çalınsın.

Geri