Yeni içerik

Mid-side Kayıt Tekniği

Arkadaşlar öncelikle son günlerde enstruman kayıtlarında kullanmanın müptelası olduğum bir kayıt tekniğini sizlerle paylaşmak istiyorum; Mid-Side Recording.

Temel mantıkta bir adet küçük diyafram cardiod Mikrofon (rode nt5, se1a, neumann km184 gibi) ile sesteki vurgu ve detayları yakalamak, bir adet 8 figure moduna sahip çift ve büyük diyaframlı condenser Mikrofon (rode nt2a, se z3300a, neumann u87 gibi) ile de ambiyansı ve enstrumanın çevreye yayılan geniş ses dalgalarını yakalamak vardır.

Bu teknik için akustik düzenlemeniz iyi olmalıdır, zira figure-8 modundaki Mikrofon çevre seslere daha da duyarlı hale geliyor.

Bu kayıt tekniği için iki temel uygulamamız var,
1- Küçük diyaframlı mikrofonu enstrumana dik açıyla; büyük diyaframlı mikrofonu yatay açıyla konumlandırıp 8 (Figure of-8) moduna alıyoruz.
2- Şimdi DAW üzerinde 3 adet mono kanal açıyoruz. 1. kanal; mid yani küçük diyafram mikrofonumuza atanıp "center" olarak panlanmadan ortada kalacak. 2.kanal; side yani büyük diyafram mikrofonumuza atanacak ve tam sola yatırılacak. 3.kanal; yine side mikrofona atanacak yalnız burada bir faz ters çevirme işlemi yapmamız gerekiyor, fazı çevirip bu kanalı da sağa yatırıyoruz. Cubase'de kanal ayarlarında "phase" ibaresi göremeyebilirsiniz, mixeri açarak kanal üzerindeki Q harfine benzeyen işareti aktifleştiriyoruz, eklenen resimlerden bakabilirsiniz. Bu şekilde kayıtlarımızı tek seferde çalarak alıyoruz, duble çalma işlemi yapmıyoruz. Bu kanalların mix'inde dikkat etmeniz gereken mid ve side'ın birbirine baskın olmamasıdır, ben genelde side'ı birkaç db daha yüksek mixliyorum geniş ve hacimli bir ses alınabiliyor. Denemelerinizi ve yorumlarınızı eksik etmeyin, müzikle kalın..
 

Dosyalar

 • mics.jpeg
  mics.jpeg
  97 KB · Gösterim: 244
 • midside pan (281 x 258).jpeg
  midside pan (281 x 258).jpeg
  13.3 KB · Gösterim: 461
 • Cubase_06_InputPhase.jpeg
  Cubase_06_InputPhase.jpeg
  14.5 KB · Gösterim: 415
 • midside mix.jpg
  midside mix.jpg
  24.9 KB · Gösterim: 185
Son düzenleme:
P

piano_izm

Konunun üzerinden baya geçmiş ama yorum gelmemiş. Merak etmekle beraber henüz iki mikrafonum yok. Örnek kayıt paylaşabilecek varsa sevinirim.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler