Anfinin Prosesöre Etkisi

Öncelikle selamlar. Ben zoom g9.2tt çift lambalı prosesör almayı planlıyorum. Analog seti kurmaya açıkçası üşendim ve almışken de 1200 TL civarı bütçemle en iyisini alayım diyorum. Gitarım Ibanez S670 FM ve anfi Line 6 Spider 4 15 Watt. Açıkçası ben her tonda çalmayı seviyorum ama distortion ilk başlarda daha önemliydi benim için ve anfimi line 6'den yana yaptım. Gitarı zaten her tona gider diye H-S-H dizilimli maun gövde, gül ağacı klavyeli s serisinden seçtim. Ama Line 6'in clean kanalı vasat ötesi. Prosesöre o kadar para versem bile o vasat clean tonlarından kurtulamama gibi bir ihtimalim söz konusu mu? Sonuçta prosesörü anfiye bağladığımda anfinin clean modunda kullanıyor olacağım. Gerçekten vereceğiniz her türlü yardım benim için altın değerinde olacaktır. Şimdiden teşekkürler

Amfi elden cikarilamaz bir ekipman degil. Onu satip daha iyi bir amfi etrafinda setup sekillendirmek daha yerinde olacaktir. 2. el bir Fender Blues Junior veya Tech21 Trademark gibi senin butcen dahilinde veya yakininda clean tonlari da duzgun bir amfi edinsen cok daha iyi yaparsin. Setup nasilsa tek bir yatirim kalemi degil, parca parca, yavas yavas toplanir.

Amfin modelleyici bir amfi. Yani bir nevi amfi kılığına girmiş bir prosesör. Buna tutup ta bir prosesör bağlamak işleri daha karmaşık hale getirir.

Tavsiyem, amfini değiştir. Cleanleri sana daha çok hitap edecek bir amfi bak derim. Elindeki para buna yeterken, tutup ta lambalı prosesör olayına falan girme hiç. O lambaların çok ta bir etkisi yok açıkçası. Dijital modelleyici sonuçta.

Düzgün ton istiyorsan, elindeki para ikinci el 5 watt lambalı amfiye rahatça yeter.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ya şöyle bi durum da var (tabii öncelikle teşekkür ediyorum yorumlarınız için) her aile gibi bizimkiler de çok anlamıyor bu işlerden. Muhtemelen buna katiyen karşı çıkacaklardır ekstradan "E bunun içinde posesır mıdır nedir ondan varmış işte boşa uğraştırma bizi" gibi bi yanıtla karşı karşıya bırakacaklardır. Dediğiniz konusunda hemfikirim. Anfiyi değiştirmek şart zaten ama bunu seneye ancak halledebilirim sonuçta alacağım lambalı bir anfi olur ve siz de yakınen takip ediyorsunuzdur ki kur tavanda; fiyatlar 1500+ durumda. Hani en azından anfideki prosesör olayını iptal etme gibi yani sadece hoperlör olarak kullanma gibi bir olanağım var mı? Ayriyeten kusura bakmayın çok uzattım ama konser vereceğimiz zaman ne çalacağımız pek tahmin edilemiyor başlarda ve rock hatta metallica gibi herkesin tama ettiği metal gruplarının şarkılarını da çalıyoruz :D En nihayetinde dipsessiz distortion da şart gibi

ki
Ya şöyle bi durum da var (tabii öncelikle teşekkür ediyorum yorumlarınız için) her aile gibi bizimkiler de çok anlamıyor bu işlerden. Muhtemelen buna katiyen karşı çıkacaklardır ekstradan "E bunun içinde posesır mıdır nedir ondan varmış işte boşa uğraştırma bizi" gibi bi yanıtla karşı karşıya bırakacaklardır. Dediğiniz konusunda hemfikirim. Anfiyi değiştirmek şart zaten ama bunu seneye ancak halledebilirim sonuçta alacağım lambalı bir anfi olur ve siz de yakınen takip ediyorsunuzdur ki kur tavanda; fiyatlar 1500+ durumda. Hani en azından anfideki prosesör olayını iptal etme gibi yani sadece hoperlör olarak kullanma gibi bir olanağım var mı? Ayriyeten kusura bakmayın çok uzattım ama konser vereceğimiz zaman ne çalacağımız pek tahmin edilemiyor başlarda ve rock hatta metallica gibi herkesin tama ettiği metal gruplarının şarkılarını da çalıyoruz :D En nihayetinde dipsessiz distortion da şart gibi
Trademarki asla kucumseme cok lambaliya toz yutturur zaten footswitch var ustunde reverb ve boost da var. Metal dahil hemen her tonu uretebilecek bir preamp unitesi var clean tonlari da harika.
Herhangi bir prosesoru line6 e baglayarak bu kalitede ton elde etmenin imkani yok. Ustundeki hoparlorun tona etkisi de tartisilmaz sekilde iyi olacaktir. Aklin yolu bir prosesor alirsan parana yazik edersin. @hackeiommi nin onerdigi amfi son derece temiz de gozukuyor ve ikinci el degerini de korur. Ayrica bateri ve bas gitar ile gercek grup provasinda da mahcup etmez. Senin aklindaki setup icin aynisini soyleyemeyecegim. Elindeki para az degil iyi degerlendirmeni gonulden isterim.

1500 altında ikinci el lambalı amfi de bulman mümkün, Tech21 de. Piyasayı takip etme meselesi sadece. Amfinin sadece hoparlörünü kullanman mümkün elbette. Bağlantıları sök yeter de, üstüne bir kafa amfi koymadıkça manası yok. Herhangi bir fonksiyonunu iptal de edemezsin, etsen de işe yarar bir çözüm çıkmaz ortaya.

Seni tatmin eder mi bilmem ama Ibanez TBX serisine baktın mı hiç? Kullanıcılar genelde memnun ve fiyatı da hele ikinci elde gayet uygun.

Bence kayda deger kalitede olan 2 alternatif amfinin daha sifirlari icin link de koyayim bunlarin ikisi de uzunca bir sure seni grupla program yaptirir

1-Blackstar HT5-210 http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=24062&gid=3907#.U4ejBmeKDIU
Blackstar.BlackstarHT5210ComboGuitarAmp24062.jpg

2- Vox Valvetronix VT120+ http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=15086&gid=642#.U4ejrGeKDIU
Vox.VoxValvetronixVT120GuitarAmplifierCombo15086.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet burayı biraz şans eseri buldum ama sanırım en kritik sonucu da buradan aldım :) Not: Kesinlikle hafife almadığımı da bilin isterim. Gerçekten çok teşekkürler zamanınızı ayırdığınız için. Bi maruzatım var gerçi :D Gitarımın manyetik yaylarında sanırım yalama var ve bridge sürekli olması gerekenden aşağı seviyede kalıyor. Sürekli tornavida elimde gezip duruyorum peşi sıra. Milimetrik bi olay da olunca çok sıkıntı yaşamaya başladım. Sizce ne yapmalıyım? Yeni dimarzio manyetik almayı düşünüyorum ama H-S-H kombinasyonu oluşturabilecek bi grup henüz yakalayamadım. Yine sizin yorumlarınıza açığım :D <<<<< Hackeiommi, açıkçası bu üniversite sınavında 2. senem tıp için hazırlanıyorum ve 2 senedir de bu konularla pek ilgilenemiyorum. Bu yüzden daha inceleme fırsatım olmadı ama en kısa zamanda inceleyeceğim zaten sınavların bitmesine de 3 hafta kaldı :D 2. el konusunda tereddütlerim olduğu için biraz uzak kaldım ama el mahkum bu sefer herhalde. İncelemek için şehirdışına çıkmak lazım, orada denediğimde gözümden kaçan küçük gibi görünen ama çok sıkıntı yaşatacak bi sorunla karşılaşırsam diye korkuyorum. Bir kaç kez müzikal enstrümanda olmasa da başka eşyalarda benzerini yaşamıştım çünkü. Ben en iyisi dediğiniz gibi araştırmaya başlayayım, çok teşekkürler

OsmanBurak genelde anfiyi evde kullanıyorum zaten stüdyoda ve konser alanında hazır anfiler oluyor bunlar sıkıntı yaratmaz mı sizce? Veyahut bunlardan aldığım zaman nasıl taşınacağı hakkında bi bilginiz var mı? Kusura bakmayın şuana kadar maksimum 30 watt anfi kullandım pek bi bilgiye sahip değilim

OsmanBurak genelde anfiyi evde kullanıyorum zaten stüdyoda ve konser alanında hazır anfiler oluyor bunlar sıkıntı yaratmaz mı sizce? Veyahut bunlardan aldığım zaman nasıl taşınacağı hakkında bi bilginiz var mı? Kusura bakmayın şuana kadar maksimum 30 watt anfi kullandım pek bi bilgiye sahip değilim
Trademark 15 kilo falan yanilmiyorsam cok sikinti olmaz olursa da evde tutarsin o vakit ama gidecegin yerde bunlar na mevcut ise en kotu bir taksiye falan koyar goturursun, lakin bulundugun yerdeki ulasim imkanlari konusunda bir fikrim yok ama buna takilma iyi amfi omurluk olmasa da uzun sureli yatirimdir. Buyuklugune ufakligina bakmadan tonu tatmin eden ekipman olursa muzigin de hakkini verirsin cunku ilham verir. Amfi degil muz bile alsan gucunun yettigi olcude en iyisini almaya bakmak en dogrusudur.

Manyetik konusunda; muhtemelen vidayı tutmayan taraf yalama olmuştur. Biraz daha kalınca bir vida manyetiği tutmaya yeter. Lakin önce sınavları bir atlat, kafan rahatlasın. Dolu kafa ile bulaşma hiçbir şeye.

OsmanBurak ve Hackeiommi kesinlikle katılıyorum size. Prosesör konusunda da dediğiniz gibi olsun istedim ama anlaşılan henüz ona erkenmiş. Çok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı :)

prosesör alacaksan ve daha çok evde kullanacaksan ampli yerine bir ses sistemi (Full Range Flat Response) almanı taavsiye ederim. Prosesörle spider'ı kullanman gerekirse de, prosesörden çıkışı "direct" olarak seçip amplinin aux-in girişini kullanırsan daha iyi sonuç alırsın.
prosesör için zoom g3x, hem prosesör hem ampli hem de bluetooth ev sistemi için line 6 amplifi'yi denemeni öneririm. Amplifi'yi başka bir prosesör ile de kullanabilirsin (yine aux-in'i kullanmak daha verimli olur)

Selamlar.2 hafta önce bana hediye gelen Zoom G.9 2tt mi satıyorum.Satma sebebi ekipman fazlalığı başka alışkın olduğum bir procecorumun olması + analog setupımda var. 2 sene garantisi devam etmekte.Sadece kutu içeriğini ve arızası olup olmadığını kontrol etme amaçlı kutusunu açtım.Mağazada sıfırı 1,100TL civarı sanırım.750TL ye bırakabilirim.Mağazadan alır gibi aynı şartlarda.2.elde 2 sene garanti ve hiç kullanılmamış üründür.Meraktan biraz kurcaladım.Üzerindeki iki lamba a ve b channel olarak ayrılmış.Her lambada 2 adet ayar seçeneği var.Bunları açıp kısarak girilen amfiye göre ayar yapılıyor ve lamba hissiyatı açılıp kısılıyor,en ufak harekete bile %100 duyarlı.Volume ve vah pedal harici z pedalda çok keyifli.Kullanımı ve ton yazmak çok basit.İlgilenirseniz buradan görüşebiliriz.Günlük kontrol etmekteyim.

Peki kafama takıldı da, 1300 TL bütçeyle pedal seti alsam nasıl olur? Ve onaylıyorsanız sizce hangi pedalları almalıyım? Gitarım İbanez s670 ve anfi line 6 spider 4 15 watt. Hem clean hem distortion kullanan biriyim ayriyeten. Şimdiden teşekkürler

Modelleyci amfiye pedal setup hiç önermem. Pedallardan gerçek performanslarını alamazsın, tonlar bir acaip çıkar. Senin işin amfiyle şu anda. Başka tarafa yönelmek sana vakit ve nakit kaybettirir.

Dostum açıkçası hatamı sürekli tekrarlıyorum kusura bakma :/ Ya benim evde ton almamam çok önemli değil. Zaten anfiyi taşıması sıkıntı 7 kilo. Bu yüzden stüdyoda vs. kullanırım alacağım prosesörü veyahut pedalları. Zaten evde 15 wattlık anfinin bile sesi bana sıkıntı çıkarabiliyor. Ki hal böyle olunca zaten sesi zar zor duyuyorum bir de o anfiden efsane tonları çıkartıyım o pedallarla gibi bir hedef gütmüyorum/güdemiyorum :( . Bu yüzden anfi olayını lambalı kullanıyormuşum gibi değerlendirebiliriz stüdyoda çaldığımdan. Ve araştırdığım kadarıyla o fiyata prosesör değil de pedal seti al diyorlar. O dijitallik olayı zoom'daki 2 lamba ile çözülür diye düşündüğümden zoom g9.2tt'ye yönelmiştim. Eğer vaktiniz varsa bu yönden de değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden :)

Dostum açıkçası hatamı sürekli tekrarlıyorum kusura bakma :/ Ya benim evde ton almamam çok önemli değil. Zaten anfiyi taşıması sıkıntı 7 kilo. Bu yüzden stüdyoda vs. kullanırım alacağım prosesörü veyahut pedalları. Zaten evde 15 wattlık anfinin bile sesi bana sıkıntı çıkarabiliyor. Ki hal böyle olunca zaten sesi zar zor duyuyorum bir de o anfiden efsane tonları çıkartıyım o pedallarla gibi bir hedef gütmüyorum/güdemiyorum :( . Bu yüzden anfi olayını lambalı kullanıyormuşum gibi değerlendirebiliriz stüdyoda çaldığımdan. Ve araştırdığım kadarıyla o fiyata prosesör değil de pedal seti al diyorlar. O dijitallik olayı zoom'daki 2 lamba ile çözülür diye düşündüğümden zoom g9.2tt'ye yönelmiştim. Eğer vaktiniz varsa bu yönden de değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden :)

Yukarıda yazmıştım, prosesör dediğimiz şey de dijital modelleyici. Lambası var yok çok da farketmiyor.

Şu durumda pedal setinin en kalitelisini, en butiklerini dizsen bile elindeki amfi ile bu setten performans alamazsın. Konsere çıksan, o pedal setinin ayarlarını baştan sona değiştirmen gerekir. Ki kalabalık pedal seti demek, özellikle de sinyal zincirinde sıradan, buffer sistemi ve bypass sistemi zayıf pedallar bulunursa, ana sinyalinde kayıp yaşamak demektir.

Konserde pratik yoldan iyi bir performans istiyorsan, prosesöre dünya kadar da para dökme. Sabredip ikinci el Digitech RP7 almaya bak. Teoride o da lambalı, ama tavsiye etme sebebim lambası değil, tonlarının canlılığı ve direk mikserde kullanabilme seçeneğinin olmasıdır. İkinci elde 250 - 300 civarına bulunuyor.

mevcut durumda hangi pedalı alırsan al, sansamp gibi bir amp modelleyici pedal almayacaksan ve spider'ın modellemesini kullanacaksan o sistemden verim alamazsın. Pedalların ne kadar iyi olursa olsun, amli ve kullandığın kabinin izin verdiği kadar iyi ses alırsın. Modelleyiciler, sadece ampliyi modellemekle kalmaz, kabin, mikrofon, mikrofon konumu gibi özellikleri de modeller.

Bence, belli başlı prosesörleri belirle, prosesörlerin çıkışlarına (çıkışı direct olarak ayarlayıp) stüdyo tipi kulak bağlayarak tonlarını dinle (bu arada cihaz için önerilen impedanslardaki kulaklıklarla dene mümkünse).

Bunun dışında, ipad/iphone kullanıyorsan bias, jam up, guitar rig vb programlara da göz atmanı tavsiye ederim. Yurtdışında profesyonel olarak setuplarında ipad kullanan gruplar var.

Geri