Kulaktan Çıkarmak!

Merhaba,
Ben az çok bir iki ensturman çalıyorum, hani çoğu şarkılarında tabı akoru bulunuyor(bazıları yanlış olsada) ama genede bir çok şarkının tabı, akoru veya notası yok. Bunları kulaktan çıkarmak zorunda kalıyorum ama çok zorlanıyorum ya da yalan yanlış bişeyler çıkartıorum. Kulaktan rahatça çıkarmanın bir dersi falan var mı ya da nasıl bir alıştırma yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

bunun alıştırması sürekli bazı şarkıları çıkarmak bu arada da tekniğini ve müzikal tecrübeni üst düzeye çıkarmaktır. niye dersen tekniğin ve tecrüben üst düzeye çıktıkça bazı gitaristlerin çoğunlukla kullandığı cümle yapılarını kafana oturtur ve şarkıları daha rahat anlayıp çıkarabilirsin.

Başlangış olarak en küçük anlamlı cümleyi yakalamaya çalışmanı öneririm. Çalmak istediğin melodinin basitçe bir kaç notasını bulmakla başlayıp, aralarını tamamlayabilrisin. Melodiyi yakaladıktan sonra akorları içinse bulduğun notaları akorun içinde yer alacak biçimde çeşitli denemelerle yaratabilirsin. Zaman alır ama sana birçok yeni tecrübe kazandırır.

muzik dinlerken butun enstrumanlari ayirmaya calis
bass nasil caliyo 1. gitarlar 2. gitarin tonlarinda ne farklar var gibi
sarkilari once kulaginla cikarmaya calis sonra tablardan bakip hatalrini gor
hatalarini duzelttikce tablara bakmadan calma olayi baslar

Benim izlediğim yol genelde Heavy parçalar için :

Öncelikle kulaklıkla hem çaldığını hem çalınanı duyabileceğin bir tesisat yaratmanın faydası çok olur.

1 - Parçanın tuning'ini öğrenmek : Tablar, google, youtube , forumlar
2 - Gitarın o tuning'e ayarlı ve entonansyonunun olduğundan emin olmak
3 - Referans nota bulmak sonra referans akor bulmak ve vuruşlar bir iki akordan sonra parçanın tonu çıkarılabilinir ama çok çok gerek yok
4 - Çıkaracağın yer algılamak için çok hızlı geliyorsa Windows Media player'ın play in bulunduğu tabda sağ tıklarsan enchantments'da şarkıyı %50'ye kadar yavaşlatabilirsin. Bu konuda Audacity yada diğer DAW'larda parçayı açıp yavaşlatmak ve pitch'in değişmediğinden emin olmak bunu yaparken.
5 - Sabır lazım

Normalde rock ve metal şarkılar eğer progressive, teknikal filan değillerse tablardan daha rahattır kulaktan çıkarmak. Ancak sololarda can sıkıcı durumlar yaşanması muhtemeldir. Eğer daha önce çok fazla solo çalmamışsanız, lick kütüphaneniz geniş değilse ve tekniklere hakim değilseniz fazla zaman harcayabilirsiniz. Gerçi solo olayı eğer tecrübeli değilseniz tablarda bile fazla zaman alır. 1 soloyu çıkarana kadar 1 albümün bütün rifflerini ritmlerini çıkarmak eşit zamana sığabilir. Mesela Candlemass buna güzel bir örnektir Lars Johansson'un 1 solosunu çıkarana kadar bütün Candlemass diskografisinin riff ve ritmlerini çıkarmak mümkündür :D

Muhtemelen yolun basindasin. Ne kadar caldigini kendin de tarif edemiyorsun. Calisman gerek. Daha oncesi bir hoca ile calis ki daha rahat ilerleyesin. Diger turlu oldukca zor. Burada dogru soylenenler kadar yanlis soylenenler de var. Gitar calmayi bilmeyip ekipman alip satan forum uyeleri kayniyor. Olayin gitarcilik degil de gitaristlikse en kisa zamanda sana yardimci olacak bi hoca bulman sart.

Zamanla Gâm'ları tecrübe ede ede parçanın nereye gideceğini tahmin bile edebilirsin. Tamamen zaman vermekle ilgili bir durum dostum. Alıştırma alıştırma...

Şimdi bir genelleme yapacağım, millet beni taşa tutacak ama genellikle klasik olmuş Türkçe pop şarkıların neşeli olanlarının gamları Do Major veya Sol Major, hüzünlü ve yavaş olanların gamı da genellikle Fa major veya Si bemol Major oluyor. Başlangıç olarak bahsettiğim şekilde klasikleşmiş Türkçe pop şarkıları kulaktan çıkarmaya çalışabilirsin :) Olmuyorsa şarkının gamı farklıdır demek ki, farklı gamlar denersin.

Not:
Sol Major: Fa'lar diyez
Fa Major: Si'ler bemol
Si bemol major: Si'ler ve Mi'ler bemol

Benim izlediğim yol genelde Heavy parçalar için :

Öncelikle kulaklıkla hem çaldığını hem çalınanı duyabileceğin bir tesisat yaratmanın faydası çok olur.

1 - Parçanın tuning'ini öğrenmek : Tablar, google, youtube , forumlar
2 - Gitarın o tuning'e ayarlı ve entonansyonunun olduğundan emin olmak
3 - Referans nota bulmak sonra referans akor bulmak ve vuruşlar bir iki akordan sonra parçanın tonu çıkarılabilinir ama çok çok gerek yok
4 - Çıkaracağın yer algılamak için çok hızlı geliyorsa Windows Media player'ın play in bulunduğu tabda sağ tıklarsan enchantments'da şarkıyı %50'ye kadar yavaşlatabilirsin. Bu konuda Audacity yada diğer DAW'larda parçayı açıp yavaşlatmak ve pitch'in değişmediğinden emin olmak bunu yaparken.
5 - Sabır lazım

Normalde rock ve metal şarkılar eğer progressive, teknikal filan değillerse tablardan daha rahattır kulaktan çıkarmak. Ancak sololarda can sıkıcı durumlar yaşanması muhtemeldir. Eğer daha önce çok fazla solo çalmamışsanız, lick kütüphaneniz geniş değilse ve tekniklere hakim değilseniz fazla zaman harcayabilirsiniz. Gerçi solo olayı eğer tecrübeli değilseniz tablarda bile fazla zaman alır. 1 soloyu çıkarana kadar 1 albümün bütün rifflerini ritmlerini çıkarmak eşit zamana sığabilir. Mesela Candlemass buna güzel bir örnektir Lars Johansson'un 1 solosunu çıkarana kadar bütün Candlemass diskografisinin riff ve ritmlerini çıkarmak mümkündür :D

Bravo. amaca yönelik, mantıklı yaklaşım. Aynen katılıyorum.
Akordlamadan daha önemli bir şey yok. Şarkı genelindeki en kalın nota 6. Tel açık E notası olacağını tahmin ettiğiniz sesi mevcut akordunuza göre 5. tel 7. perdeden çalın.Tutuyorsa 6.Tel boş çalarak kontrol edin.
Tutmuyorsa 5.tel 7. perdeden itibaren deneyerrek geriye doğru perde perde yaklaşmaya çalışın.
Tabi bu Standart E/Eb/D/C#/A gibi populer akordlar için geçerli.

Ancak Ozzy Osbourne - Shot In the dark parçasında olduğu üzere F#,B,D,G,B,E gibi bir akordlamayı bulmak biraz zor, o sebeple mecbur ön araştırma yapmak gerek.
Şu sıralar çaldığım Five finger death punch'ın bazı şarkılarındaki A E A D G B akordunu keşfetmem yine araştırma ile olmuştu.

Winamp ve Kulaklık kullanın, Kulaklıkla notayı daha iyi hissedersiniz, Win amp'de cursor tuşu ile 1-2 saniyelik bir süreyi kolayca geri alıp tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

solo-riff-lick için önerilerim:
- çok dinlemek (her tarz müziği ve enstrümanı)
- çalınacak melodiyi ağızla (alıştıkça zihinden ) mırıldanmak..
- en azından temel majör minör ve bunların 7li ve pentatonik gamlarına aşina olmak (caza falan girmeyecekseniz 1-2 nota farkla genel pop rock dünyasının %99una hakimsiniz demektir)
- bol bol bişeylerin üzerine çalmak (kral tvden ravel'in bolero'suna ne denk gelirse)

akor çözmek için:
- hiç kasmayıp program indirmek.. youtube'da bulduğum bir videodan yola çıkarak bi program ve add in'ini kurmuştum.. mp3ünü verdiğin her şarkının akor çözümlemesini yapıyor.. evet armoni teorisi öğrenip "aha c#min7b5" diyebilmek çok hoş.. ama oraya gelene kadar zaman kazanmak için teknoloji neye imkan vermişse kullanılması taraftarıyım.. en kısa ve temiz yol.. bulamazsanız mesaj atın pcden bakar söylerim

Çok uzun vakit alır ama kesinlikle bişeyler katar, çok zor pasajlar için videoyu yavaşlatmanız tavsiye olunur.
Eğer akorları çıkararak gideyim diyorsanız, temel armoni bilgisi şart. Kök akoru bulduktan sonra kalanını bulmanız daha kısa sürebilir.

Geri