Gitar Kursu Hakkında Yardım Pls

Arkadaslr haftaici 5 gün gitar kurs veren yer buldum fakat klasik gitar sınıf ortamında ders veriliyor ben elektro ile katılsam olur mu, amfi takmıyacagım amacım bol bol egzersızle kendımı gelştrmek uygunmudur sizce yardım lutfen

Bol bol egzersizi evde kendin de yapabilirsin bence. Bunu 3 farklı kursa gitmiş biri olarak söylüyorum kendi başına 1 ayda yapabileceğini kursta 4-5 aya yayıyorlar. Hepsi için söylemiyorum ama çoğu böyle. Bence kaliteli 1-2 metot kitabı al ve evde hem kitaptan hem netteki videolardan kendini geliştirebilirsin. Kursa da ne istediğini bilerek kendini ileri seviyelere taşımak için gidersin ileride. Parmak egzersizi için kursa gitmeye gerek yok bence veya notaların yerini öğrenmek için...

Arkadaslr haftaici 5 gün gitar kurs veren yer buldum fakat klasik gitar sınıf ortamında ders veriliyor ben elektro ile katılsam olur mu, amfi takmıyacagım amacım bol bol egzersızle kendımı gelştrmek uygunmudur sizce yardım lutfen

Fayda saglamaz anca akorlari ogretir ve notalari ogretebilirse.birebir ders en sagliklisi ama hoca kıytırık birisi olmayacak.profesyonel biri olursa en iyi sekilde ogretiyor.ancak butce el vermiyorsa selim ışık'ın kitabini oneririm.ilerlemeli sekilde profesyonel bir kitap.bu kursa gideceginize bu kitap daha saglikli olur

Merhaba,
Klasik gitar kursu faydası olur ama az olur. Parmak çalışması yapmak istiyorsan ve faydalı olsun istiyorsan, benim tavsiyem. Guitar pro ile çalışmandır. Orada sevdiğin basit şarkılardan bir repartuar listesi yap. Şarkıları doğru zamanda temiz bir şekilde çalmaya çalış. Her gün iki saat bu şekilde çalış ve iki ay sonraki ellerindeki açılmayı gör.
Ben insanlara çok fazla teknik alıştırmalar yapmasını tavsiye etmiyorum, şarkı içinde gereken hareketleri çalışmalarını tavsiye ediyorum. Parçanın bir yerinde parmakların yapamıyorsa işte eksiklik budur, bunu yüz sefer tekrarlayarak hareketi rahat bir şekilde çalacak hale getirmelisin. Çok teknik çalışma yapmak, kişideki mükemmeliyetçilik tarafını artırıyor ve çaldığı parçalardan zevk almasını ve duyguları hissetmesinin önüne geçtiğine inanıyorum. Buda ruhsuz ve mekanik çalıma doğru gidiyor. Önemli olan parçayı çaldığınızda karşı tarafa duyguyu geçirebilmektir. Bunun %50 tekniğinizse %50side sizdeki duyguyu yansıtan bedeninizdir.

Anfisiz çalışmayın ve çalışırken telleri hissetmeye, yaptığınız hareketin anfiden nasıl tepkiler verdiğine dikkat edin. Çalıştığınız parçayı nasıl daha iyi ifade edebilirim diyede düşünün. Adeta bir tiyatro oyuncu gibi düşün kendini; "Olmak ve olmamak, işte bütün mesele bu" repliğini kaç farklı şekilde söyleyebilirsin. Hangi şekilde söylemek seni daha çok ifade ediyor. Bu tarzda düşünmeye başladığında kendi tarzını bulacaksın. Şuan taklit ederek gitar öğreniyorsun ama amacın, içinde sakladığın gitaristin doğmasına vesile olmasıdır. Eğer çok teknik çalışma yatkınlığın olursa da önüne gelen parçayı eksiksiz çalan birisi olabilirsin ama pek zevk almazsın. Senin odağın hatasız çalmak olur. Sanatçı ve zanaatçı farkı buradan doğuyor...

Hoca yardımı olmadan gitar öğrenmenin çok zaman alacağını düşünüyorum. Nedeni, yapılan yanlışların bilinmeden yanlış olarak devam etmesi, dolayısıyla ilerleyen zamanlarda farkedildiğinde yada farkettirildiğinde bu yanlışları geri çevirmenin zorluğu ve çalımdaki farkındalık (çalımdaki hataların kolayca farkına varmak) gelişiminin kaplumbağa hızında olmasıdır. Bunların yanında hoca ile çalışma sırasında kafanıza takılan her şeyi anında sorabileceğiniz gibi hocanız size kullanışlı ve kitaplarda eşine fazla rastlanmayan cinsten pratik bilgiler de verecektir. Ancak bunları bir klasik gitar hocasında bulabileceğinizden de şüpheliyim. Elektro gitar derslerine bütçeniz yetmiyorsa bir elektro gitar hocasıyla anlaşıp her hafta yerine 2 haftada bir ders alabilirsiniz, fiyat yarıya inecektir.

Bu arada çoğu kişi elektro gitar dersine, dersaneye gider gibi senelerce gitse de iyi bir hocayla 7-8 ay civarı kurs yetecektir, devamında kendinizi geliştirmeniz çok daha kolay ve hızlı olacaktır.

Son düzenleme:
Geri