Akçaağaç Klavyesi Olan Bir Gitara Hangi Bakım Ürününü Kullanmalıyım ?

Merhaba. Klavyesi akçaağaç olan bir gitarım var. Akçaağaçlar bildiğim kadarıyla her bakım ürünü veya temizlik ürünü kullanılmıyor. Sizin bildiğiniz bakım ürünü var mı ?

Ben akçaağaç klavyede herhangi bir bakım ürünü tercih etmiyorum. Fret ve klavye arasına sıkışan pislikleri diş fırçası ile temizleyip, geri kalanı da mikrofiber bez ile siliyorum tertemiz oluyor. İlgili birkaç temizlik ürünü mevcut internette ama dediğim gibi ne olduğunu bilmediğim şeyleri de tutup o kadar para verdiğim gitarda kullanmam.

Üstünde zaten vernik olduğu için, standart gitar gövde temizleyicisi(onlar da vernikli yüzey için tasarlanmıştır) veya ılık sabunlu bez ile temizleyebilirsiniz. Çok kir pas varsa matlaşmış bir yüzey var ise önce 400'den 2000 kuma kademeli zımparalayıp, ardından planet waves restore veya meaguirs m83 ile dairesel parlatırsanız, eskisinden iyi ve pürüzsüz olacaktır. Bunlar sadece maple klavye için geçerli, rosewood farklıdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Üstünde zaten vernik olduğu için, standart gitar gövde temizleyicisi(onlar da vernikli yüzey için tasarlanmıştır) veya ılık sabunlu bez ile temizleyebilirsiniz. Çok kir pas varsa matlaşmış bir yüzey var ise önce 400'den 2000 kuma kademeli zımparalayıp, ardından planet waves restore veya meaguirs m83 ile dairesel parlatırsanız, eskisinden iyi ve pürüzsüz olacaktır. Bunlar sadece maple klavye için geçerli, rosewood farklıdır.

Benim klavyemde vernik yok.

Verniksiz maple klavye olmaz, en fazla senelerin etkisiyle matlaşır. Eğer çok uzun süre kullanılmışsa vernik aşınmışsa yer yer kararmalar olur. Sizin klavyeniz de yer yer kararmalar var mı?
Bu durumda onun da bakıma girmesi gerekebilir. Tabii çok da gerekli değil ama tekrardan zımparalanıp verniklenmesi daha doğru olur.

Verniksiz maple klavye olmaz, en fazla senelerin etkisiyle matlaşır. Eğer çok uzun süre kullanılmışsa vernik aşınmışsa yer yer kararmalar olur. Sizin klavyeniz de yer yer kararmalar var mı?
Bu durumda onun da bakıma girmesi gerekebilir. Tabii çok da gerekli değil ama tekrardan zımparalanıp verniklenmesi daha doğru olur.

Klavyem çok pürüzsüz ellediğim zaman elim hiç takılmadan kayıyor. Klavyemde hiç parlamıyor. Hayır benim klavyemde kararmalar yok.

Dosyalar

• 20140608_182817.jpg
    20140608_182817.jpg
    150.6 KB · Gösterim: 890
Demek ki iyi zımparalanmış. Son işlem uygulanmadıysa veya uzun süre kullanıldığında parlamaz, matlaşır ama üstünde vernik mutlaka vardır, yoksa zamanla deforme olur, kararmalardan bunu görebilirsin. Sadece kendinden yağlı rosewood gibi klavyelerde verniklemeye gerek yoktur. Üstteki yazdıklarımı uygulayabilirsiniz, zaten uygulama sonunda parlamayı da görürsünüz.

Demek ki iyi zımparalanmış. Son işlem uygulanmadıysa veya uzun süre kullanıldığında parlamaz, matlaşır ama üstünde vernik mutlaka vardır, yoksa zamanla deforme olur, kararmalardan bunu görebilirsin. Sadece kendinden yağlı rosewood gibi klavyelerde verniklemeye gerek yoktur. Üstteki yazdıklarımı uygulayabilirsiniz, zaten uygulama sonunda parlamayı da görürsünüz.

Fotoğraf attım.

Ben ilk söylediğinizde anladım, bende de charvel strat mevcut, yani nasıl göründüğünü biliyorum, örneğin benimkine de dikkatli bakıldığında köşelerde ve uçarlda parlaklıklar, mat-parlak geçiş noktaları belli oluyor.

Bence satin. Çok net olmamakla birlikte poly ve satin cila arasında geçiş farkını gösteren bir fotoğraf atıyorum kendi gitarımdan. Bir bakın bakalım.
DSC05024_zpsd19a8ae0.jpg

Bence satin. Dediğim gibi fırça ve mikrofiber bez ile temizleyin yeterli. Akçaağaç doğru düzgün bakım isteyen bir ağaç değil keza. Çıkmayan kirler olursa da hafif nemli bir bezle silersiniz. Rosewood'un bakımı farklıdır, pek bilmiyorum onu kullanma fırsatım olmadı.

Bence satin. Dediğim gibi fırça ve mikrofiber bez ile temizleyin yeterli. Akçaağaç doğru düzgün bakım isteyen bir ağaç değil keza. Çıkmayan kirler olursa da hafif nemli bir bezle silersiniz. Rosewood'un bakımı farklıdır, pek bilmiyorum onu kullanma fırsatım olmadı.

Tamam o zaman dediğiniz gibi yaparım. Rosewood dan daha az bakım gerektiği kesin. Sağ olun.

Geri