Edward Norton

18 Ağustos 1969’da Boston’da dünyaya geldi. Oyunculuğa olan ilgisi daha beş yaşındayken, sonradan kendisi de aktris olan bakıcısı Betsy True ile birlikte gittiği “ Cinderella ” müzikaliyle başladı.
Bundan kısa süre sonra Orestein’s Columbia School for Theatrical Arts’da okumaya başlayan Norton, ilk sahne heyecanını sekiz yaşında “ Annie Get Your Gun ” ile tadacaktı.
Sıradışı bir yeteneğe sahip olan aktör Edward Norton’un yıldızı, 1996 yılında rol aldığı “ Primal Fear ” adlı filmdeki rolüyle bir anda parlayıvermişti. Filmdeki nefes kesen performansı ile önce Altın Küre’ye ardından Oscar’a aday gösterilen Norton, “ American History X ”, “ The People vs. Larry Flynt ” ve “ Fight Club ” gibi başarılı yapımlarla yoluna devam etti.

intro.jpg

Cennetin Krallığı (2005)
Kingdom of Heaven

İtalyan İşi (2003)
The Italian Job

25. Saat (2002)
25th Hour

Death to Smoochy (2002)

Frida (2002)

Kızıl Ejder (2002)
Red Dragon

Komplo (2001)
The Score

Aramızdaki Sarışın (2000)
Keeping the Faith

Dövüş Kulübü (1999)
Fight Club

Geçmişin Gölgesinde (1998)
American History X

Tutku (1998) (1998)

Oyuncu hakkındaki yorumlarınız lütfen...

dövüş kulübünde kendini döverken içim acıdı o sahneler oldukça başarılıydı..cennetin krallığında yüzünü göremedik ama film boyunca en başarılı rollerden biriydi..eski bir filmi var 90larda komedi filmi var onu adını tam hatırlamıyorum mülayim bir nişanlıydı orda,komediden ziyade edward nortona en çok yakıştırdığım filmler psikolojik-gerilim kurgulu filmler..ve sanırım onu karizmatik bulmayan kız yoktur :)(özellikle italyan işindeki hali)

Edward Norton şuana kadar gördüğüm en iyi oyunculardan birtaanesi bütün filmelerini izlemediğim için bilmiyorum (sadece merak ) iyi bir karekter oyuncusu mu? öyle değilse şayet hakiketten bu adam süper bir insan...
ismini hatırlamadığım bir filmi var zaten ilk o filmde izlemiştim bir rahibin ölümü araştırılıyordu ve edward norton bu konuyla ilgili sanıktı o filmdeki perfonmansı çok çok çok iyiydi hastası oldum zaten o filmden sonra
galiba ben bu adamı en çok seviyorum

psykhe demiş ki:
Edward Norton şuana kadar gördüğüm en iyi oyunculardan birtaanesi bütün filmelerini izlemediğim için bilmiyorum (sadece merak ) iyi bir karekter oyuncusu mu? öyle değilse şayet hakiketten bu adam süper bir insan...
ismini hatırlamadığım bir filmi var zaten ilk o filmde izlemiştim bir rahibin ölümü araştırılıyordu ve edward norton bu konuyla ilgili sanıktı o filmdeki perfonmansı çok çok çok iyiydi hastası oldum zaten o filmden sonra

bahsettiğin film primal fear.neredeyse bütün filmlerini izledim ve söyleyebilirim ki iyi bir karakter oyuncusu.ama edward norton'u tanımlarken direk "bir karakter oyuncusudur" demek yanlış olabilir kanımca.komple bir oyuncudur.

fakat demek istediğini anlamadım.iyi bir karakter oyuncusu değilse süper mi olacak :?:

wentjar demiş ki:
psykhe demiş ki:

bahsettiğin film primal fear.neredeyse bütün filmlerini izledim ve söyleyebilirim ki iyi bir karakter oyuncusu.ama edward norton'u tanımlarken direk "bir karakter oyuncusudur" demek yanlış olabilir kanımca.komple bir oyuncudur.

fakat demek istediğini anlamadım.iyi bir karakter oyuncusu değilse süper mi olacak :?:

anlatmak isteğim şuydu aslında haklısın çok eksik anlatmışım: mimikler süper kazınmış saçlar ve psikopat tiplemeler acayip yakışıyo deliyide çok iyi oynar biliyorum ki deli bence zaten ama oyunculuk adına varilen her rolü bu karakterlediki gibi iyi oynaya biliyormu mesela bir gay'i de bu kadar başarılı mı canlandıracak evetse cevap benim en iyi oyuncum çünkü bu adam mimiklerini süper kulanıyor...

psykhe demiş ki:
wentjar demiş ki:
psykhe demiş ki:

anlatmak isteğim şuydu aslında haklısın çok eksik anlatmışım: mimikler süper kazınmış saçlar ve psikopat tiplemeler acayip yakışıyo deliyide çok iyi oynar biliyorum ki deli bence zaten ama oyunculuk adına varilen her rolü bu karakterlediki gibi iyi oynaya biliyormu mesela bir gay'i de bu kadar başarılı mı canlandıracak evetse cevap benim en iyi oyuncum çünkü bu adam mimiklerini süper kulanıyor...

hmm..tamam o zaman.benim izlediğim filmlerindeki karakterler birbirinden farklıydı ve edward norton hepsinde harikaydı.ama bu dediğini düşününce farkettim ki gerçekten de çok görünür olmasa da belirli bir çizgi üzerindeki rolleri kabul etmiş.ya sert,ya depresif,ya kapana kısılmış...bu biraz pürüzlü bir örnek olsa da (nedendir bilmem)edward norton'u gay rolünde düşünemiyorum.
kotarabilir mi,yüksek ihtimal ama %100 değil.belki??

ben çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum çünkü daha önce mimiklerini bu kadar iyi kullanabilen birisini gerçekten görmemiştim ama wentjar ben sadece bu tip karakterleri edward norton özelliklemi seçiyor bilmiyorum
aslında gay rolü çok uç bir örnek biliyorum ama oyunculuk konusunda bu uç noktaları bir çok oyuncu asla gösteremedi ve sanırım edward norton benim tek umudum ::)
işin ilginç kısmı edward nortan ın oynadığı bütün oyuncular onun yanında normal performanslarından daha iyi gözüküyorlar bence iyi bir yetenek

psykhe demiş ki:
ben çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum çünkü daha önce mimiklerini bu kadar iyi kullanabilen birisini gerçekten görmemiştim ama wentjar ben sadece bu tip karakterleri edward norton özelliklemi seçiyor bilmiyorum
aslında gay rolü çok uç bir örnek biliyorum ama oyunculuk konusunda bu uç noktaları bir çok oyuncu asla gösteremedi ve sanırım edward norton benim tek umudum ::)
işin ilginç kısmı edward nortan ın oynadığı bütün oyuncular onun yanında normal performanslarından daha iyi gözüküyorlar bence iyi bir yetenek

sana katılıyorum.oyuncuyu büyük oyuncu yapan uç kaakterler,uç noktalardır.

ayrıca gerçekten primal fear'a bakalım.richard gere gibi bir adam bile oyunculuk adına bir şeye benzer görünüyordu.bunun sebebini ben de bilemiyorum.adamın iş arkadaşlarına aşıladığı bir şey mi,yoksa ben edward norton'un içinde bulunduğu şeyleri bütün olarak sevmek istiyorum.

özellikle mi seçiyor o rolleri bilemiyorum.dediğim gibi çok görünür olmasa da belirli bir çizgi üzerindeki rolleri kabul etmiş gibi görünüyor.

kim bilir,belki yakın bir tarihte,beklediğimiz atılımı gerçekleştirir.ve --sadece belirli bazılarında oynayan--karakter oyuncusu olmaz. ;)

yaaa yine aynı gibi olacak ama ben edward norton'ın old boy'da oynamasını çok fazla isterdim filmin amerikan yapımının çıkacağını duydum ve eğer edward norton oynarsa psycho rolünde zirvesini yaşamış olur tam onluk bir karakter o da ne güzel bir filmdi beaaa
gerçi amerikalılar saçmalar filmde ama güzel olurdu

bide bir şey sorucam ben Frida'daki rolünü hatırlamıyorum

Salma Hayek .... Frida Kahlo
Mía Maestro .... Cristina Kahlo (as Mia Maestro)
Amelia Zapata .... Maid
Alejandro Usigli .... Professor
Diego Luna .... Alejandro 'Alex'
Alfred Molina .... Diego Rivera
Lucia Bravo .... Auditorium Model
Valeria Golino .... Lupe Marín
Patricia Reyes Spíndola .... Matilde Kahlo (as Patricia Reyes Spindola)
Loló Navarro .... Nanny (as Lolo Navarro)
Roger Rees .... Guillermo Kahlo
Fermín Martínez .... Painter on Bus (as Fermin Martinez)
Roberto Medina .... Dr. Farril
Ashley Judd .... Tina Modotti
Antonio Banderas .... David Alfaro Siqueiros

????

pardon :(
Edward Norton
Nelson Rockefeller
aynı zamanda Senaryoyu elden geçirmesi için bir senaryo yazarına ödenecek para bulunamayınca, kadrodaki Edward Norton bunu ücretsiz yaptı.
bende bilmiyordum öğrendim paylaşayım dedim

edward norton'ı tek geçiyorum..özellikle primal fear ın ilk filmi olduğu düşünülürse yeteneğinin boyutları anlaşılır..
ayrıca sürekli psikopat rolündede oynadığını düşünmüyorum..aramızdaki sarışın romentik komedi türünde bir filmdir..
geçenlerde son filmini izledim..kesinlikle bir fiyaskoydu..oyunculuğu yine muhteşemdi ama filmin işleyişi ve konusu çok sıradandı..yapımcılığını kendisi üstlenmiş..down in the valley diye bir film..kesinlikle tavsiye etmiyorum..tabi olaya sanatsal yaklaşıcak insanlar izleyebilir..(sanatsaldan kastım bir böceğin geçişinin dakikalar sürmesi değil,oyunculuk sanatı) :D

Figh Club' da Brad Pitt uçakta çok doğru söylüyordu: "Gülüşünde hasta bir depresyon ifadesi var." Evet gerçektende öyle bence, belkide bu yüzden yönetmenler Edward Norton'u bu tür filmlerde oynamasını istiyor. Gay bir rol? Hımm, aslında ilk bakışta biraz uzak gibi gözüksede, gay bir piskopatı oynayabilir. Neden olmasın, gay lerden nefret eden bir gay. Onlarla ilişkiye girdikten sonra değişik şekillerde öldürürmüş, alın size gerilim. :) Piskopat rolleri onun için bir avantaj sanırım, çünkü artık herşeyin bir piskopatı var.
"piskopat gay"
"piskopat aşık" vs. vs.
"piskopat ......" diğer boşlukları siz doldurun artık. :)

şimdi neden ben piskopatlığa taktım diceksiniz, hajı şu adamın suratına iyi bakın birdaha yaa,
şimdi anlıyomusunuz ne demek istediğimi? :)

Saygılar...

ya bence psikopat olmayan bir gay rolüde yakışır o adama..zaten vücudu müsait gay rolü için..çocuksu bir suratı var,kaslı yada şişman değil falan..oyunculuğuda ekledik mi tam olur..ayrıca o hasta depresyon ifadesi günümüzde hala kabullenilemeyen eşcinselliğin yarattığı baskıyı vurgulamakta çok güzel kullanılabilir diye düşünüyorum..

bütün filmlerini görmüşlüğüm vardır(cennetin krallığı hariç)
yönetmene ya da senaryoya bakmadan atlarım sinemaya adını bi film afişinde görürsem...
american history x e aynı gün içinde 7 kere gitmişliğimde vardır...
kanımca en iyi performansı primal fear dır...

The Illusionist (2006) .... Eisenheim
Down in the Valley (2005) .... Harlan
bu filmler gösterime girdimi peki?bilgisi olan varmı?

gokcen demiş ki:
The Illusionist (2006) .... Eisenheim
Down in the Valley (2005) .... Harlan
bu filmler gösterime girdimi peki?bilgisi olan varmı?

Valla The Illusionist bildiğim kadarıyla nisan 2005 de çekimlerine başlandı, ardından daha haber alınamadı. Down in the Valley ise 5 Mayıs 2006 da Amerika'da 2-3 sinemada gösterime girdi diye biliyorum.
Filmin resmi internet sitesi:
http://www.downinthevalleyfilm.com/main.htm

Geri