Tellerde optimum gerilimler

http://www.zacharyguitars.com/Strings.htm

Bu arkadaş piyasada üretilen tellerin yanlış olduğunu ve sadece gelenekler yüzünden hala aynı şekilde üretildiğini savunuyor. Tellerin üzerindeki gerilimlerin düzgün bir dağılım göstermediğini bunun da mantıklı bir açıklaması olmadığını söylüyor kısaca. Kendisi ZOG isminde yeni bir gerilim dağılımına sahip telleri üretip satıyor.

Ne diyorsunuz? Mantıklı mı, saçmalık mı... bana mantıklı geldiğini de söylemeliyim.

Bence doğru değil. Parmak uzunluklarımız farklı ve belli teller için belli parmaklar daha çok kullanılıyor. Her parmağın lokasyonu ve uzunlupu farklı olduğu için her parmak biraz farkı güce sahip oluyor. Bu yüzden her telin gittikçe yğkselen bir gerilim gücüne sahip olması ZORUNLULUÐU yok. Yani, bu kadar basit bir matematiksel bulguyu o kadar firma bunca zamandır bulamamış olamazdı. Basit bir mantık yürütmesi, o mantığın gerçekte doğru olduğu anlamına gelemez. Parmaklarımızın boy ve sahip oldukları güç bakımında farklı olduğunu bildiğimize göre, tellerin gerilim farklarının olması ve bir üsteki kalın telin daha az gergin olmasının bir anlamı olabilir. Ayrıca, her kişinin parmağı ve stili farklı olduğu için, seçilecek tel kalınlıkları da farklı olabilir.

Sonuçta bence yanlış bir durum yok. Bu sitede yazı yazan ve bahsi geçen tezi savunan kişinin "kalın telin gergisi öncekinden fazla olmalı" tezi bence kendini akıllı sanıp o kadar yılın firmalarına kafa tutma amaçlı olamaktan ileri gitmiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Atalay ben de firmaların bir bildiği vardır diye umuyorum ama o bildikleri nedir onu merak ettim.

Standart gerilimler:

Tel No | Kalınlık | Gerilim
1- .010 16.2
2- .013 15.4
3- .017 16.6
4- .026 18.4
5- .036 19.5
6- .046 17.5

Genelde kalın tellere göre artıyor gibi ama 2. ve 6. tellerde ani bir düşme söz konusu.

Valla adamın yaptığı anladığım kadarı ile Si ve kalın Mi tellerini 1 üst kalınlıktaki setin telleri ile değiştirmekten başka bir şey değil (yada light top heavy bottom set alıp sadece si telini bir kalını ile değiştirmek te olabilir)
denenebilir fark görülür mü bilemiyorum.

Yalnız farkeden de vardır herhalde amcam bayağı bir yakmış balataları tellerin gerilimini hesaplayayım derken :D

ya aslında telin tansiyonuna sanki sarım tekniği bile etki ediyor. elektro gitarımda mi telinde 2 farklı sarım tekniği ile 8 lik ve 10 luk 2 tel denedim. değişik tansiyonlar elde ettim. kiminde kaymak gibi oldu, kiminde bir bas teli kadar sert.

Standart tellerin gergisiyle rahat ediyorsanız sorun yok. BU konu mi bemol
re
do vb. akortlarda nasıl sonuç verecek? Farkedecek tabi. Bence ölümcül bir durum yok. Firmaların yanlış iş yaptıklarını sanmıyorum. konu tellerin sıralı gergide olamsından farklı bir durumda bence.

sözkonusu eleman zaten geleneksel eletrik gitar üretim tekniklerine her türlü karşı zaten, haklı olduğu noktalar vardır-yoktur ayrı bir tartışma konusu ama teller konusunda haklı olduğu noktalar var, Atalay'ın "bir sürü firma böyle yapıyorsa bir bildikleri vardır" tezine ise hiç katılmıyorum, çünkü elektrik gitar halen gelişimi devam eden bir enstrüman, gerek üretim teknolojisi gerekse çalım teknikleri, gerekse aletten çıkan sesler vs. vs., teller için de aynı durum sözkonusu, bundan 30-40 yıl önce 0.009 inç çapında çelik tel istiyorum deseniz herhalde bön bön bakarlardı suratınıza, bugün oturmuş olan geleneksel tel setlerinde gerilimlerin çok dengeli olduğu söylenemez, bu konuya önem veren bir thomastik firmasını gördüm, o da jazz-bebop serisinde ve gerçekten fark hissediliyor, ben gerçi o telleri caz kasa gitarıma takmıştım, rock vs. için kullandığım gitarımdaysa 10-46 takım kullanıyorum ama ince mi hep aşırı gerilimli geliyor, gitarımın tuşesinin biraz fender tarzı bombeli olmasından kaynaklanıyor biraz da bu, baslar ise langır lungur sallandığı için yükseltmek durumunda kalıyorum bu sefer de yükseklikler dengesizleşiyor, ,009 takım kullansam bu sefer de teller parmaklarımda rahat durmuyor vs. vs, bugünlerde 10- 46 takım alıp ince mi'ye 009 takıyorum biraz daha rahat ettim, son vardığım kanı baslardan tizlere doğru gerilimin düşmesi gerektiği yönünde, böylece dengeli bir tel yüksekliği ve ton güzelliği yakalamak mümkün bence, sürekli distortion tonuyla gitar çalıyorsanız takın 009 takım olsun bitsin tabii, ama ben öyle değilim ve bu ayrıntılara dikkat etmeye ihtiyaç duyuyorum.

Geri