Sandman - Neil Gaiman

Roth helal sana en güzel avatar senin olmuş..
yeni gördüm!
:p
belki yanlış başlıkta yazıyorum ama olsun..(bu sayfadaki bütün avatarlara bayıldım ayrıca muhteşem görünüyor sayfa)

requiem demiş ki:
Roth helal sana en güzel avatar senin olmuş..
yeni gördüm!
:p
belki yanlış başlıkta yazıyorum ama olsun..(bu sayfadaki bütün avatarlara bayıldım ayrıca muhteşem görünüyor sayfa)
Teşekkür ederim :) Zaten baştan beri Sandman'den bir şey koymak istiyordum. Bir türlü bir resim bulamamıştım. En sonunda Google'dan grafik bölümünden aramayı akıl edebildim (evet utanarak söylüyorum aklıma gelmedi :) ). Orda var güzel resimler, kaptım koydum. Benim de baya bir hoşuma gidiyor. Sandman'ın en iyi hallerinden biri. Nedense sürekli değşiyor tipin çizimleri. Bilerek mi yapıyolar bilmiyorum.

Sandman'in 3. kitabı Düş Ülkesi çıktı.
4 kısa hikaye ve bir de "Bir çizgi roman çizilmeden önce nasıl hazırlanıyor, nasıl yapılıyor" gibi bir bölüm var. Okurken çok eğleniceksinizdir.
Bu sefer olay Endless'ı (Ebedileri) konu almıyıp onları sadece misafir sanatçı yapıyor. Bu dört hikaye Sandman'in bulunduğu evrende geçen farklı farklı hikayeler. Bu sayıda da sadece Death ve Sandman'i görüyoruz.
Hikayelerdeni biri Calliope. Mitolojideki bir ilham perisinin bir yazar tarafından ona ilham vermesi için tutsak edilişini anlatıyor.
Diğeri Bin Kedinin Rüyası. Bu sefer ana kahramanlarımız kedilr ve onların uyanışı.
Gerçek bomba ise Dünya Fantastik Edebiyat Ödülünü ilk defa bir çizgi romana kazandıran Bir Yaz Gecesi Rüyası. William Shakesspeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası'nın ilk gösterimini konu alıyor. Ve bilin bakım seyirciler kimler? :)
Son hikayede bir başka bir çizgi raoman kahramanı olan elemental bir kadınla ilgili.
Bana kendi yorumumu sorarsanız, her kitap bir öncekinden daha inanılmaz bir şekilde ilerliyor. Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda Neil Gaiman'In dehasına hayran kalıcağınıza eminim.

Tori amos sayesin de tanıdığım ve hayranı olduğum bir ustadır Neil gaiman

Adının geçtiği 3 şarkı ;

Tear In Your Hand ("if you need me me and neil'll be hangin' out with the dream king / Neil says hi by the way"),Space Dog ("seems I keep getting this story twisted so where's Neil when you need him")
Horses ("if Neil makes me a tree")

hey ben de tori amosa bayılırım..hele şu winter şarkısı süper..
neyse görmüşken belirtmek istedim..
3,kitap da çıkmış ben hala bebek evini aLamadım yaw :((

blind guardian ve iced earth ün ortak olarak yaptigi fiddler on the green diye bir parca vardir sandman icin yazilan...3 cilde itafen yazilmistir

Tori Amos'u dinlemedim ben hiç... Eğer böyleyse kesin bir kayıp sayılır benim için...
Bu arada o şarkıyı bilmeme rağman şimdiye kadar basmamıştı. Ama yeni bastı Fiddler On The Green - ikinci kitapta bahsi geçen kemancının bahçesi olsa gerek.

Sözlerine baktım Fiddler On The Grenn'in. Ama Sandman'le pek alaksını kuramadım.
Belki "Wasn't there a dream, last night" te bir gönderme olabilir.
Pina şu Sandman için yazılma olayını biraz daha açar mısın bu şarkı için. Birkaç sözü daha ilişkilendirebildim ama çok ta değil.

ben cok bilmiorm bi yerlerde okumustum bi ara su an cok net hatirlamiormnerde okudugumu..tori amos a gelince neil gaimanla baya iyi arkadaslar..hatta nette neil gaimanla ilgili röportaji var video olarak..

Aranızda yıldız tozunu okuyan var mı ? Bence mükemmel bi kitap beni ba$ka diyarlara götürdü resmen walla ...Gaiman ne baba adamdır ya kitaptaki a$k da süper anlatılmı$..

Ne yalan söyliyim YıldızTozu'nun Türkçe'ye çevrildiğini bilmiyordum. Ama bana mükemmel bir haber oldu bu Angelizer zaten okuyacak kitap arıyordum.
Bu arada Angelizer forumda irc ve chat dili kullanmak, "v" yerine "w" ya da "ş" yerine "$" kullanmak yasak. Forum kurallarına baksan iyi olur.

Angelizer yeni bir üyemizdir en yakın zamanda kurallara alışcaktır :D ...Yıldız Tozu türkçeye çevrilmiş gerçektende Neil gaiman romanı olduğu türkçeye çevrilirkenki hatalar olsada belli oluyor.Nede olsa kendine has olan hayal gücünü yansıtıyor.Cadı üçlemesi çok şirin olmuş...Güzel cadılardan hep korkmuşumdur 8O ,sevmişimdir :twisted: .

Neil Gaiman o tür üçlemeyi çok kullanıyor. Amerikan Tanrıları'nda da var
onlara benzeyen tipler. Bir de fark ettiyseniz hep üç. İlk kitapta üç tane kayıp eşyayı arıyor. İkinci kitapta üç tane kayıp kişiyi arıyor.
Bu gün Ankara'da Sandman'ın 5. ve 6. kitabının orjinallerini buldum çok sevindim ama yanımda yeteince para olmadığı için (çok kazık 28 milyon falan) ve 4. ciltte ne İngilizce ne de Türkçe olmadığı için almadım. Ayrıca Sandman'deki Lucifer'ın da yine Vertigo tarafından çıkan çizgi romanı var o da çok övülüyor yalnız onda büyük insan Neil Gaiman'ın parmağı çok yok.
Yıldız Tozu'nu buldum bu arada çok sevimli ufak bir kitap direk beni oku diyor. Bugün çok yorgun olmasam direk başlıyıcağım ama bakalım ne zaman başlıyıcaz

Bu arada okudum Stardust'ı ve sonu çok hüzünlüydü (Yvaine'in her gece dışarı çıkıp tekrardan göklere bakması olayı çok etkiledi beni...). Aslında her peri masalındaki gibi mutlu bir son ama bu sefer gerçekler var ve samimi bir şekilde anlatılmış. Kitap güzeldi zaten nasıl okuduğunuzu sizde anlamıyorsunuz kısacık hemen bitiyor. Ama bir Amerikan Tanrıları ya da Sandman kadar şaheser değil.
Anlamadığım bir yer var yalnız son bölümlerde Tristran Thorn tekrar eve dönerken panayırda silindir şapkalı bir adam görüyorlar hatta adam tristran'a merhaba dercesine gülümsüyor, tristran'da aynı karşılığı verdikten sonra adam kendi kendine"bana bundan daha fazla teşekkür ediceklerini sanmıyorum" diyor. Bu adam kimdir? Acaba Tristran'a yol arkadaşlığı eden kısa boylu kıllı tip mi?

roth ya ne zmanadır siteye uğramıyodum da avatar süper yine...üstüne tanımıyorum :p
amerikan tanrılarına başlamıştım bu arada hala 50 sayfayı geçemiyorum..bitircem işalla seneye :)

:) Teşekkür ederim. Ya benim anlamadığım Amerikan Tanrıları çok akıcı bir kitap olmasına rağmen oku oku bitmedi. Hayır rahatsız olmadım ama acaba bende mi bir anormallik var diye düşündüm ;) Kolay gelsin kas biraz kendini bir kere kaptırınca bitiyor (ne kadar sürer bilmem ama)
Bu arada cidden sen kayboldun ortalıktan, bir iki sitede gördüm seni ama... Neyse aramıza tekrardan hoş geldin requiem.

sağolasın roth hoşbulduk diyim ama aslında çalıştığım yerde bütün gün sıkılmasam gireceğim yok yine siteye....artık eski tadı kalmadı çünkü....bir kaç özel insan olmasa...
bu arada okumaya devam ediyorum amerikan tanrılarını ama vakit bulamıyoruummmm...sürükleyici olan kısmını az çok farkettim ama daha olaya dalamadım ki doğru dürüst...

sonunda kaptırdım galiba amerikan tanrılarına..ama en az 4 kez baştan aldım kitabı..hep 30lu sasyfalara kafdar geliyordum sonra tıkanıyordu.)neyse şimdi kaptırdım gidiyo.)bitirince de eğer hayatta kalırsak yazarım buraya :)
hadi roth görüşürüz kendine iyi bak..
siteye yine girmiycem bi süre..eski tat tuz kalmadı ki..

Yaptığı çizgi romanla dahice yeniliklere imza atmıştır.
Mesela Dream'in her zaman "siyah" konuşması karizmasını fena halde arttırıyor..
Söylenecek bir şey kalmamış, övgüler yapılmış bile..

Meraklısına:
1)Diğer kitapları da seri olarak türkçeye çevirilmekte, yakın zamanda bombardımana başlanacak (insider information)
2)Sayılar çıkmadan isimlerini tahmine çalışmak oldukça zevkli çünkü adam kitap boyunca bunun ip uçlarını veriyor. Deneyin.. (fidler on the green :) )
3)Kim sormuştu hatırlamıyorum: Ankara'da Yüksel caddesinde -adından da belli oluyor :) - Yüksel Kitap Kırtasiye'de Türkçe ve İngilizce'lerini bulabilirsiniz.

Geri