Kayitlarinizda masaustu mu dizustu mu kullaniyorsunuz ?

Merhaba ,

Muzik calismalarinizi yaparken notebook mu yoksa desktop kullaniyorsunuz ?
Kayitlarinizda notebook kullanan arkadaslar konfigurasyonlarini da yazarlarsa sevinirim.

performans farklari muhakkak vardir. gerci gunumuz notebooklari artik yavas yavas masaustu pclerin performanslarini yakalamaya basladilar.
bende diyorum ki notebook alsak işimizi görür mü , kullananlar var mi , varsa performanslarindan memnunlar mi , neler kullaniyorlar , yoksa muzik yapiminda desktop hala acik ara onde mi? tavsiyeler,yorumlar,tecrubeler .. ?

1.66 Ghz Core Duo işlemci
1024mb ram
80 Gb 5400 rpm hdd
M-Audio Fast Track USB ses kartı

yukarıdaki konfigürasyonda bir notebook ile hallediyorum kayıt işlerini. Ses kartım bir recording interface olarak tasarlandığı için mix yaparken 5 kanaldan fazla kanala CPU ya yüklenen VST ler eklediğim zaman cubase de çatırtı patırtı oluşuyor. Onun dışında cubase de kitlenme takılma vb. bir durumla karşılaşmadım hiç. PCMCI yada firewire bağlantılı daha güzel bi ses kartı ile mixdeki bu sorun da halledilir tahminimce. Taşınabilirlik açısından çok kolay. 3 Senelik desktopum ile arasnda bir performans farkı yok hatta notebook un işlemcisi bi hayli üstün Amd 2000+ işlemciye göre :)

her türlü yeni teknolojiyi ufaltamadıkları için desktoplar notebooklara göre daha önde olabilir ama bir home studio için notebooklar yeter de artar. ilteris'in de dediği gibi biraz daha iyi bir ses kartıyla herhangi bir sorun yaşanmaz. ben biraz geri kafalı olduğum için kişisel tercihim desktoptan yana, yani pc dedin mi kocaman bir monitör ele gelen bir kasa isterim :twisted:

unpop demiş ki:
notebookta muzik yapmak daha keyifli olsa gerek, daha mobilize ve rahat

Aslında desktopta daha rahat ama notebook da keyifli olduğunu söyleyebilirim :)

Notebookun dezavantajlarından birisi klavyesi. Numpadler olmadığı için sequencer programlarındaki kısayol seçeneği baya azalıyor ve kullanımı zorlaşıyor. Ben USB den harici klavye ve mouse bağlayarak çözdüm bu sıkıntıyı. Klavyem elastik plastik bişey katla dür çantaya at. Bütün bi stüdyoyu bi çantaya tıkıp taşıyabiliyorum. Gittiğiniz yerde adam gibi 2 tane hoparlör olması yeterli :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yeni bir sistem alacagim.. cok kararsizim
ya amd 3500 + 1gb ram + 250 gb hdd
ya da amd turion 2.0 ghz bir acer notebook.

ooof of pişman olmak istemiyorum sonra.

senin için stüdyonu sırtına alıp dolaşmak önemliyse notebook'tan başka şansın yok, ama senin için önemli olan daha gelişmiş bir sistemle çalışmak ise desktop alman daha mantıklı, şunu da söylemek isterim yukarda verdiğin iki seçenekten desktop olanın daha ucuza mal olacağını varsayarsak kayıt için gerekli olan diğer aletleri de (mic, preamp vs.) alabilirsin. bence rami 2gb alırsan iyi olur ki bazı samplelar minimum 1gb ile çalışıyor

Acer iyidir :) Ama çok kanallı kayıtlarda baya bi disk sorunu yaşayabilirsin ilerde eğer sürekli kayıt yapıyorsan. USB HDD ile de çözülmüyor bu sorun çünkü performansı çok düşük.

Hangisini alayim , bir el atın lutfen :)
1)amd3500,1gb ram,250 gb hdd desktop
2)amd turion 2.0ghz,512gb ram(1 e cikacak),60gb hdd notebook

cakewalk,acid pro6.0,fl studio,vstler vs vs tıkır tıkır calismali

laptop pc için düzgün bir ses kartı tavsiye edebilri misiniz? bir de şunu sormak istiyorum midi klavye içni midi in-out çıkışları olan ses kartı almalıyım mutlaka değl mi?yoksa midi-usb çeviriciler o işi tam olarak yapabiiyorlar mı?

guzel bir konu olmus benim ekipmanim da soyle:

Machintosh ibook G4 laptop (1250 mb ram)
M-audio fasttrack ses karti
Behringer ultragain preamp
Shure pg 57 dinamik mikrofon
zoom fire 30 amfi
washburn idol seymour duncan gitar

bi de en kisa zamanda monitor alacagim .. (su gunlerde)

primitive demiş ki:
guzel bir konu olmus benim ekipmanim da soyle:

Machintosh ibook G4 laptop (1250 mb ram)
M-audio fasttrack ses karti
Behringer ultragain preamp
Shure pg 57 dinamik mikrofon
zoom fire 30 amfi
washburn idol seymour duncan gitar

bi de en kisa zamanda monitor alacagim .. (su gunlerde)

e laptopunun ekranı yok mu zaten, monitor ne ise yariyor ?

ilteris demiş ki:
Arkadaş görüntü veren monitörden değil de ses veren monitörden bahsediyor sanırım. Kayıtları flat karakterli stüdyo monitörleri ile dinlemek mix ve mastering aşamasında çok önemlidir. Yoksa kendi ses sisteminizde güzel gelen bi kayıt başka bir yerde dinlendiğinde sesler çok dengesiz gelebilir.

Tabi marka bişey alırsanız fiyatlar uçuyor şekildeki gibi :D

http://www.compel.com.tr/genelec/2WayMonitors/8040a/index.php

oy 1390 EUR + KDV 2 laptop alirim o paraya :LOL:

Bu laptop yeterli olur mu muzik calismalari icin (fl studio,cakewalk,acid,
vstiler vs vs )

ACER ASPIRE 5101ANWLMI AMD 64 MK36 2GHz 512MB 60GB TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR (PARLAK EKRAN)

bd70204.jpg

CPU:AMD Turion 64 MK 36 (2.0 GHz, 512MB DDR2)
Ekran:15.4" WXGA TFT CRYSTALBRITE, 1280 x 800 16ms tepki süresi
İşletim sistemi:Linux
Bellek:512MB DDR2 MAX: 4GB ---> +512 mb daha takılır
Sabit Disk:60 GB
Ekran Kartı:ATI X1100 Maks: 128MB''a paylaşımlı
Optik:DVD Double Layer DVD+RW
Ağırlık:2.82
Ethernet:10/100 Ethernet
Wireless:Acer InviLink™ 802.11g Wi-Fi CERTIFIED™ özelliği, Acer SignalUp wireless
Kart Okuyucu:5-in-1 kart okuyucu (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
Diğer:ATI Radeon Xpress 1100 yongaseti,Acer Video Konferans, Ses ve Video destekli Internet Protokol (VVoIP) ile Acer OrbiCam Entegre 0.3MP CMOS kamera 225° ergonomik dönüş, 6-hücreli batarya, PC Card slot (Type II), 3 x USB 2.0, Harici VGA port, Kulaklık/Hoparlör/line-in jak, Ethernet, Modem port.

Bu sanırım kampanyada 749$ + kdv. Ram bence yetersiz kalacak. Ayrıca bu AMD 64 bitler 64 bit işlem sistemi yoksa 32 bit işletim sisteminde intel core duoların yarısı kadar performans vermiyor. Acer Aspire 5601 serisine bakabilirsin. Ama onların da ekran kartı tam bi rezalet oyun oynarım diyorsan uzak dur :D Fiyatı 999$ + kdv. Bence 1 ay beklemek lazım laptop almak için Cure 2 Duo lar yaygınlaşınca core duoların fiyatı baya bi düşecek...Fiyat düşünce edeceğin kara makinaya RAM ve USB HDD takviyesi yapabilirsin.

evet moniyor derken ses veren referans monitorlerini kastedmistim.almassam cok kotu olcak cunku creative ses sistemim de mixledigim ve ahanda oldu dedigim bir sarki baska ses sistemlerinde bana haydddaaaaa dedirtiyor :) bu yuzden sart...

Geri