Lamba ömrüne dair bilgi?

Selam arkadaşlar,

Bir lambanın ömrünün azaldığı ne şekilde anlaşılır? Ortalama lamba değişimi ne sıklıkla yapıyorsunuz? Özellikle düzenli bar programına çıkan, sık kullananlara soruyorum.

slm

lambanın ömrünün sonlarına yaklaştığında garip çatırtılı sesler çıkartır hiç sinyal yokken gitarı girmemişken.bir lambanın ömrü yaklaşık 5000saattir.

-Özellikle power chord bastığın zamanlarda çamurlu,birbirine girmiş bir ses alırsın,yerli yersiz,dengesiz gain değişimleri ve çatırtılardan anlaşılabilir.
-Ayrıca lambanın markasına ve modeline göre değişir ömürleri,kesin bişi söylemek ne kadar doğru bilemiyorum.

Genellikle preamp ler (12ax7,ecc83 vs.)5000 power lar (6L6, EL34, EL84 vs)2000 saat.
ayrıca tüplü amfilerde ağer Bias voltajı (düşük)ayarsızsa powerlar için bu süre çok kısalır.fakat sesin çok daha dolgun ve sıcak geldiğini söyleyebilirim.her konsede tüp değiştirenlerin olduğunu duymuştum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yardımlarınız için teşekkürler. Evde bir fender blues juniorımız var. Son zamanlarda tonları sanki biraz tok gelmeye başladı, önceki kadar parlak tonlar yok gibi. Lambaların bittiğini düşündük ama sizin tarif ettiğiniz sorunlar yok. Acaba lambaların ömrü mü azaldı? Çok kullanıldığında bu tür bir sorun olması mümkün mü?

Tube abi, bir de ben sana öm yollamıştım, cevap gelmedi. Kaale almadın galiba :(
Neyse burdan başka birşey daha sorayım, "point to point" nedir? Benim bildiğim amfinin devrelerinde her parçanın elle monte edilmesi oluyor. Makina ürünü değil yani. Saçmaladım mı :)

Bir de şu amfi çok güzelmiş, point to point şeklinde yapılmış:

http://www.zzounds.com/item--GIBTGA40RVT

Tube demiş ki:
Genellikle preamp ler (12ax7,ecc83 vs.)5000 power lar (6L6, EL34, EL84 vs)2000 saat.
ayrıca tüplü amfilerde ağer Bias voltajı (düşük)ayarsızsa powerlar için bu süre çok kısalır.fakat sesin çok daha dolgun ve sıcak geldiğini söyleyebilirim.her konsede tüp değiştirenlerin olduğunu duymuştum.

Bias voltajı nedir?

Tupler kullanıldıkları devrelerde tam olarak istenilen şekilde bir calısma rejimi sergilemeleri için bias ayarına gereksinim duyarlar.Bias ayarının tuplu amplilerde cıkış gucu,distorsiyon seviyesi,gain,gurultu oranı vs.. gibi noktalar uzerindede onemli ve buyuk olcude etkisi vardır.

Eger lambalı bir amplide bias ayarı gerekenin ustunde bir seviyeye ayarlanırsa cıkış lambalarından gecen akım artacaktır buda cıkış lambalarının daha çabuk yıpranmasına,omrunun kısalmasına ve lambaların daha sık aralıklarla degiştirilmesine yol açacaktır.Buna karsılık ilk zamanlarda ses daha temiz ve net olacaktır fakat bir sure sonra (tupler eskiyip yıprandıkca)distorte olmaya başlayacaktır.

Bias voltajı aynı şekilde gene gerekenden daha dusuk bir seviyeye ayarlanırsa eger cıkış lambalarından gecen akım seviyesi dusuk olacaktır ve çıkış lambalarının omru daha uzun olacaktır fakat bu durumdada ampli biraz daha erken(daha dusuk volumlerde) drıve yapmaya başlayacaktır.

Lambalı amplilerde en uygun bias ayarını hem lambaların omrünü hemde ses tonu ve kalitesini göz önunde bulundurarak yapmak gerekir.

Umarım bu konuda bir nebze aydınlatıcı olabilmişimdir herkese saygılar arkadaşlar :)

HoochieCoochieMan demiş ki:
Arkadaslar Ankara'da 12AX7 lamba nerde bulabilirim ve nasil degistirtebilirim?
Hatay sokakta yanlış hatırlamıyorsam Trio müzikte vardı.Lamba değiştirmek kolaydır koruma filan yoksa eskisini direk tutar yavaşça çekersin yenisinide yönüne dikkat ederek yavaşça yerine itersin.Yönüne dikkat ederekten kastım;zaten ters girmez ama bacaklarla yuvaları denk getimeyip zorlarsan zarar verebilirsin.

Israrla tekrar "lambalı amfiler hakkında herşey" diye sabit bir başlık diyorum. Bu konuyu heralde 10. cu okuyuşum bu sitede. Çok faydalı bilgiler veriliyor ama kaybolup gidiyor. Özellikle presence arkadaştan okuduğum çok bilgiler vardı bu lambalar ve lambalı amfiler hakkında.

(Bu arada siteye 2004 girişliyim buna aldanmayın)

agmed demiş ki:
Tube demiş ki:

Bias voltajı nedir?

nasıl ayarlanır:) amatör olarak ayarlanabilir midir? yoksa bu soru çok mu gereksizdir :)

Bu hesaba göre tahminen benim power lambaları 1377 gün, pre lambaları da 1252 gün önce hakkın rahmetine kavuşmuşlar. Ha herhangi bir sorun var mı şu an derseniz? hiç bir sorun ve değişme yok :p

peki tüplü drive pedalları için de aynı şey mi söz konusu değişim tarihlerinde. biir de bu lambaların fiyatı nedir değiştirmek istediğimizde? ve kolayca bulunabilir mi?

ilahimorluk demiş ki:
peki tüplü drive pedalları için de aynı şey mi söz konusu değişim tarihlerinde. biir de bu lambaların fiyatı nedir değiştirmek istediğimizde? ve kolayca bulunabilir mi?

Bias ayarı lamba degişimlerinde yalnız amplilerin çıkış katı için sözkonusudur lambalı drive pedallarında lamba degişimlerinde bias ayarı yapılmaz.
Drive pedallarında kullanılan lambaları turkıyede yaklasık 15-20 dolar gibi bir fiyata bulabilirsin.

Konu baya eski lamba ufak bir soruda ben sormak istiyorum. Hybrib bir amfim var ikinci aldim. Lamba omrunun ne kadar oldugunu bilmiyorum net olarak. Preamp taki bu lamba omru bittiginde anladigim kadariyla garip sesler cizildama ve sinyal zayifligi olarak kendini belli edecek. Bu durum birden bire mi olur? Yani sahnenin ortasinda sesin tamamen gitme durumu var mi ?Peki lamba kullanilmaz hale geldiginde amfiden hic mi ses alamam yoksa clean tonu hala alabilir miyim?

Geri