Sire Marcus Miller V7 Bas Gitar Incelemesi

Sire, daha öce adını duymadığım ama bir süredir bu bas modelini merakla beklediğim bir firma. Kendilerinin Marcus’a götürdükleri bir teklif sonrasında , tamamen onun önerileri ışığında bir üretim yapacaklarını internet ortamında duymuştum. Basstalk ve benzer forumlarda bu gitarın giriş seviyesinde olacağı ve fiyatının 500 doları aşmayacağı konuşuluyordu. Daha sonra ortaya çıkan videolara izlediğimde ise gitarın bahsedilen fiyat seviyesine göre baya baya iyi özellikleri olduğunu düşünmüştüm. Türkiye’ye geldiğinde ise bir tane sipariş verdim ve cidden şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştım. Fiyat olarak 1200 TL bandında olması bahsedilen fiyat aralığını üç aşağı beş yukarı tutturmuştu ama aldığım verim bence bu fiyatın çok üzerinde bir aralıktaydı.Özellik olarak alder gövde ve rosewood klavye veya ash gövde ve maple klavye tercih edebiliyorsunuz. Her iki modelinde 4 ve 5 telli versiyonları mevcut. Kasa klasik Jazz kasa görünümünde. Sade bir kutu içerisinde geliyor, normalde yanında Marcus Miller logolu bir Gigbag olması lazımdı ama sanırım gümrükte biraz karışıklık olmuş benim siparişimle yollamadılar. Sanırım önümüzdeki süreçte yollıyacaklar. Türkiye’ye Senkop müzik getiriyor, ben Ankara Pan müzik aracılığı ile sipariş verdim. Sunburst, 4 telli, alder+rosewood olanını 1200 TL ye aldım. Bir de beklemediğim bir sürprizle karşılaştım. Firma serinin ilk üretimlerinin bir kısmını dışarıdan belli olmayacak şekilde Marcus’a imzalatıp rastgele paketlemiş . Bu her modelde 1000 ile sınırlı, forumlarda konuşulurken görmüştüm yok benimki imzalı yok benimki değil diye ama buraya ilk seriden yollayacaklarını düşünmemiştim. Açtığımda Neck Plate te Marcus’un imzası ve 107 rakamını görünce açıkçası çok da sevindim. İmzayı bir şeffaf bant ile korumaya da almışlar ter vs ile silinmesin diye. Enstrümanın kalitesini etkilemese de sevdiğim bir müzisyenin imzası ve serinin ilk binlik üretimi içinde bir gitara sahip olmak hoş bir olay oldu. Özellik olarak gitar 18 volt ile çalışan aktif bir bas. 7 adet kontrol düğmesi mevcut. Master volüm, master ton, manyetik seçici, bas, mid, tiz ve mid boost. Pasif modda iken sadece ilk üçü kullanılabiliyor. Marcus heritage denen preamp ise aktif modda devreye giriyor. Ton yelpazesi geniş, işçiliği bence standartın çok üzerinde. Endonezya üretimi bir gitardan çok daha azını bekler ve bu fiyata razı da olabilirdim ama çok çok beğendim açıkçası. Manyetikleri Premium jazz bass dedikleri sire üretimi manyetikler. Gayet tatminkar. Sap her iki seçimde de sert akağaç ve tek parça olarak üretilmiş. Açık dişli burgular kullanılan bir akort mekanizması var, 5-6 saat aktif olarak provada çaldım çok az kayma oldu onuda kulakla değil akort aleti ile anlayıp düzelttim. Köprüsü biraz değişik, Marcus dizaynı diyorlar sitelerde ama ben o işten pek anlamadığım için zaman gösterir diyorum. Telleri direk ya da gövde altından takabilme opsiyonu mevcut, ki sevdiğim bir özelliktir. Üst eşik gerçek kemikten üretilmiş, ne katar ne eksiltir bilmiyorum ton açısından. Sap standart 7.25 radiuslu,c shape, rahat ve ele kolayca geliyor. Tonları ile ilgili internette bir çok video var, ordan fikir alınabilir ama ne kadar gerçekçi olur bilmiyorum. Ama şunu da söylemek zorundayım, aldığım gün Pan’da bulunan Fender Amerikan special ile aynı ayarlarda denediğimde tonu kulağıma çok farklı gelmedi pasifteyken, aktif de ise zaten aynı sınıfta değiller.Sonuç olarak bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi baslardan biri hatta birincisi olduğunu düşündüğüm bir alet. Uzun vade de ne olur, ne gibi sorunlar çıkarır bilmiyorum ama doların alıp başını gittiği 2. el delüxlerin 5000 den kapı açtığı günümüz piyasasında ben ve benim gibiler için iyi bir alternatif olduğu kesin. Resimlerde ki case tweed fender bas casedir, çıplak ayaklar ise yerli üretim ve bana aittir
icon_smile.gif

Dosyalar

• IMG_4443.JPG
    IMG_4443.JPG
    237 KB · Gösterim: 428
  • IMG_4447.JPG
    IMG_4447.JPG
    207.7 KB · Gösterim: 460
  • IMG_4449.JPG
    IMG_4449.JPG
    195.1 KB · Gösterim: 700
  • IMG_4450.JPG
    IMG_4450.JPG
    282.5 KB · Gösterim: 412
  • IMG_4451.JPG
    IMG_4451.JPG
    191.7 KB · Gösterim: 675
  • IMG_4452.JPG
    IMG_4452.JPG
    232.6 KB · Gösterim: 403
  • IMG_4453.JPG
    IMG_4453.JPG
    245.8 KB · Gösterim: 644
  • IMG_4454.JPG
    IMG_4454.JPG
    213.7 KB · Gösterim: 405
  • IMG_4456.JPG
    IMG_4456.JPG
    216 KB · Gösterim: 408
  • IMG_4457.JPG
    IMG_4457.JPG
    213.8 KB · Gösterim: 395
  • IMG_4458.JPG
    IMG_4458.JPG
    91 KB · Gösterim: 422
  • IMG_4459.JPG
    IMG_4459.JPG
    234.9 KB · Gösterim: 638
  • IMG_4460.JPG
    IMG_4460.JPG
    251.3 KB · Gösterim: 429
  • IMG_4461.JPG
    IMG_4461.JPG
    187.1 KB · Gösterim: 435
1200 liraya signature bas gitar ve el imzalı olmasına ek olarak kaliteli bir gitar olması cidden çok güzel olmuş. Headstock hariç gayet güzelmiş şayet ses kalitesi dediğiniz gibi ise

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gigbag olayını senkop çözmüş, pan müzik aracılığı ile gigbagleri de yolladılar ek bilgi olarak bulunsun:)

Hocam güzel bir yazi olmus elinize saglik lakin yazıyı inceleme bölümüne tasirsaniz daha uygun olur ve daha cok ilgi ceker diye düşünüyorum. Saygilar :)

Geri