Cubase sx de; encode,ses kayit,rewire ve bir kac sorun ! ?

C

cubasesx

Selam arakdaslar.
Ben daha yeniyim.googleden arattiriyordum bu site cikti karsima bi baktim acaip bir site cok hosuma gitti ve sizin sayenizde foruma dolasarak cok bilgi sahibi ediniyorum.benim cubase sx le alakali bir kac sorunum vardi.

1.muzigi yapiyiorum cubase sx de fakat ben bunu nasil mp3 yapicam?

2.mesela wavelab gibi programlarda sesini cekebiliyorsun cubase sx de de bunu yapabiliyorumusun.Mesela acidde direk record tusuna bastiginda mikrofona konustugunda direk oraya cekiyor.cubase de de bunu denedim ama bi turlu kayit edemedim.kayit ediyor gibi cikiyor fakat hic ses gelmiyor bos.bunu nasil cozebilirim?

3.rewire olayi ; mesela reason u actim.rewire olarak calisiyior.yani cubase de playe bastigimda reason caliyor buraya kadar sorun yok.fakat misal reasonda N19 u actim reason da hic bir sey yazmadim reason da ki N19 da hangi sample varsa cubase sx de midi kisminda da onu caldirmak isiyoroum bunu nasil yapicam?
ve
devices den reasona girdigimde bn genelde en ustteki mix L mix R yi secerim play yaptigimda normal reason da ne varsa calar.peki channel 3..channel 4... filan ne ise yariyor o zaman?
ve
diyelimki sarkiyi bitirdik cubase de rewire olarak da reasonu kullandim.simdi ben bunu kaydetmek istiyorum daha sonra devam etmek icin.kaydettitigim zaman rewire olarak kullandigim reason u ve cubase de actigim midi destekli rewire leri nasil kaydedicem onlar sonra kaybolmaz mi?

4.Midi device manager bolumunde bir kac bir seyler var oralari hic anlamadim. mesela install e bastiktan sonra gm divece filan onlari seciyorum. bunlar ne ise yariyor?bunlari kullanmak icin bi patch gerekli mi ? yoksa cubase sx le gelen ozellikler mi bunlar?

5. diyelimki sarkiyi bitirdik cubase de.mastering yapicam ama masteringi yapbilmem icin butun kanallarin effektlerine stereo enhancer ekleyemem heralde.o yuzden cubase in bi master ozelligi varmi yani stereo enhanceri veya baska bi efecti ekledigimde butun kanallara ulassin o efekt?

Simdilik cubase de yasadigim sorunlar bunlar.ustalarmizi bana yardimci olrusa cok sevinirim.

öncelikle.

şarkıyı mp3 yapmak için...
Locator ile kompozisyonu seçiyorsun. Ardından File menusunden, export\audio mixdown... buradan ister mp3, ister wav olarak şarkını mixdown edebilirsin.

tüm kanallara stereo enhancer eklemene gerek yok elbette, Mixer'da master channel'a efekt verirsin olur biter? Yoksa ben mi yanlış anladım?

reason gibi programlar kullanmadığım için diğer sorular benim dışımda kalıyor.

iyi çalışmalar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
GaRGoYLe demiş ki:
öncelikle.

şarkıyı mp3 yapmak için...
Locator ile kompozisyonu seçiyorsun. Ardından File menusunden, export\audio mixdown... buradan ister mp3, ister wav olarak şarkını mixdown edebilirsin.

tüm kanallara stereo enhancer eklemene gerek yok elbette, Mixer'da master channel'a efekt verirsin olur biter? Yoksa ben mi yanlış anladım?

reason gibi programlar kullanmadığım için diğer sorular benim dışımda kalıyor.

iyi çalışmalar.

cevabin icin tesekkurler fakat locators dedigin nedir. ben birsey yapmadan mixdown u sectim "the left and riyth locators must be set" yaziyor nereyi secmem gerek orasini anlamadim

Locators üstteki barda L ve R olak işaretlenmiş, parçanın bir kısmını seçmeni yarıyan kutucuklardır.

Audio kayıt konusu üstünde baya bi konuşuldu, ya SX in manual lerini oku yada forumu taratıver

Devices menüsünde rewire ı açtığında orda açabileceğin buslar olduğunu göreceksin. Bunları açtığın zaman ( örneğin 1 ve 2 yi ) Mixer de bir tane stereo kanal belirecek. Bu 1 ve 2 yi açtığında beliren kanal aslında reason hardware interface in 1. ve 2. kanalı yani nn19 1 ve 2 bağlarsan ve sx in içinden açarsan 1 ve 2 yi, nn19 un outputunu sxin içine almış olursun. Bir midi kanalının outunuda nn19 a yönlendirirsen işlem biter.

Midi device managerda geçenler sound module isimleri. Mesela benim eski roland u-220 :) Ordan u-220 yi install ettiğimde aletin preset isimleri midi outlar araında aleti seçtiğimde gözüküyor. ( Tam düzgün bir anlatım olmadı ama anla işte :) )

Bütün kanallara effekt vermek istiyosan direk output channel e verebilirsin istediğin fx i . Oda mixerde en sağda duruyor

skatheist demiş ki:
Locators üstteki barda L ve R olak işaretlenmiş, parçanın bir kısmını seçmeni yarıyan kutucuklardır.

Audio kayıt konusu üstünde baya bi konuşuldu, ya SX in manual lerini oku yada forumu taratıver

Devices menüsünde rewire ı açtığında orda açabileceğin buslar olduğunu göreceksin. Bunları açtığın zaman ( örneğin 1 ve 2 yi ) Mixer de bir tane stereo kanal belirecek. Bu 1 ve 2 yi açtığında beliren kanal aslında reason hardware interface in 1. ve 2. kanalı yani nn19 1 ve 2 bağlarsan ve sx in içinden açarsan 1 ve 2 yi, nn19 un outputunu sxin içine almış olursun. Bir midi kanalının outunuda nn19 a yönlendirirsen işlem biter.

Midi device managerda geçenler sound module isimleri. Mesela benim eski roland u-220 :) Ordan u-220 yi install ettiğimde aletin preset isimleri midi outlar araında aleti seçtiğimde gözüküyor. ( Tam düzgün bir anlatım olmadı ama anla işte :) )

Bütün kanallara effekt vermek istiyosan direk output channel e verebilirsin istediğin fx i . Oda mixerde en sağda duruyor

Cevabin icin cok cok tesekkurler fakat daha cozemedigim sorunar varrr.

1.o dedigin locators bolumunu bulamadim valla tam olarak nerde orasi nasil secicez?eger hani kalemle seciyoruz ya hani sonra oradaki yazidigm midileri sag sola yerlerini belirliyoruz locators diye ona mi diyorsun.Eger oylese ben hepsini sectim onunla ama genede olmuyor.

2.rewire sorununu da cozemedim.aslinda dedigini tam olarak anlamadim veya uygulamaya calistim.ama olmadi sanirim.

3.ayri bir sorun daha ;
simdi ben sf2 kullandim ve midi uzerinden bunu yazdim hersey normal sf2 tam calisiyor .Simdi sorun ; ben dublickate yaptim bu midi cunki o yazdigim ayni sf2 midi ye effekt vermek istiyorum fakat dublickate yaptigim icin 1 inde effekt olmayacak ama oburunde olacak ben normal track mixer i actim orada effekt vedim ama bu oburunu de etkiliyor.yani ben o ayni sf2 den olusan fakat ayri track larda yer alanlardan sadece birisine effekt vermek istiyorum nasil olacak bu?

gercekten cok cok tesekkurler hepinize cevabinizi sabirsizliklka beklihorum

Dublicate yaptığın kanalın birebir kopyası çıktığı için kanal numarası da aynı olur. Bu yüzden de birinde yaptığın işlem diğerine de aynen yansır. Kanal numarasını değiştirirsen ikisi birbirinden bağımsız kanallar haline gelecek.

Oklarla gerekli ayarlamayı yaptım ama yine de olmuyor demişsin.
Buna rağmen mixdown sırasında locator'ler ile ilgili bir hata veriyorsa.... Okları bir de "ters istikamette" seçmeyi denedin mi? ;)

bestecicafer demiş ki:
Dublicate yaptığın kanalın birebir kopyası çıktığı için kanal numarası da aynı olur. Bu yüzden de birinde yaptığın işlem diğerine de aynen yansır. Kanal numarasını değiştirirsen ikisi birbirinden bağımsız kanallar haline gelecek.

hmm tamam fakat kanal numarasini nerden degistiriyoruz ben onu bulamadim.Fakat ayri bi midi kanali acip gene aynisni o verdigim vsti ye yonlendirdim ama genede ayni kanaldan caliyor anlamadim gitti valla

GaRGoYLe demiş ki:
Buna rağmen mixdown sırasında locator'ler ile ilgili bir hata veriyorsa.... Okları bir de "ters istikamette" seçmeyi denedin mi? ;)

Senin gozunu seviym sana cok cok tesekkurler ya bunu hic dusunmedim valla tersinden yapmasini simdi oldu :D

GaRGoYLe demiş ki:

ya bi ara olmustu simdi bunu yaptigim halde o encode bolumu aciliyor fakat save dedigimde su hatayi veriyior "an error occurred druing the export"

yani gene olmuyor .

ben şu locaterları deneme amaçlı midiyi vsti'a çevirip mp3 olarak exportlamaya yeltendim.bikaç başarısız denemeden sonra exportladığım mp3 çalmıyor.nedendir bilen var mı?

Geri