Ahmed Arif

gerek sanatyla gerekse dünya görüşüyle mükemmel bi insan.. zamanında bi çok sanatçnın olduu gbi onunda deeri anlaşılamamıştr..

Yanlızlığımı yok eden duygularımın insanı
akşamları kasetini koyar ses tonu ve şiirlerindeki vurgularla güne olan sinirimi boşaltırdım dedimya yanlızlığımın yok oluşuna şahit

edebiyat fakültesinde okuduğum dönemde mehmet kaplan diye bi abimizin şiir tahlilleri diye bir kitabı geçmişti elime.ama ilginçtir kitapta hep belli bi kesimin söylemini dile getiren şiirler vardı.tamamen objektif! bi seçim yapmış yazar.sonra gözüme a.arif takıldı ve şaşırdım.ama adama bi küfretmediği kalmış mehmet kaplan ın.kitapta:a.arif şiiri siyasal söylemlerini iletmek için bi araç olarak görmüştür.bolşevik sempatizanı.hain imaları bol miktarda bulunmaktadır.sonra aklıma otuzüç kurşundan bikaç dize geldi:vurun ulan vurun ben kolay ölmem...

bir şiir kitabı alındıgında icindeki tüm şiirleri okuyabildigim tek şair..

SEVDAN BENİ

Terketmedi sevdan beni,
Aç kaldım, susuz kaldım,
Hayın, karanlıktı gece,
Can garip, can suskun,
Can paramparça...
Ve ellerim, kelepçede,
Tütünsüz uykusuz kaldım,
Terketmedi sevdan beni...

Ahmed ARİF

erkandogan demiş ki:
edebiyat fakültesinde okuduğum dönemde mehmet kaplan diye bi abimizin şiir tahlilleri diye bir kitabı geçmişti elime.ama ilginçtir kitapta hep belli bi kesimin söylemini dile getiren şiirler vardı.tamamen objektif! bi seçim yapmış yazar.sonra gözüme a.arif takıldı ve şaşırdım.ama adama bi küfretmediği kalmış mehmet kaplan ın.kitapta:a.arif şiiri siyasal söylemlerini iletmek için bi araç olarak görmüştür.bolşevik sempatizanı.hain imaları bol miktarda bulunmaktadır.sonra aklıma otuzüç kurşundan bikaç dize geldi:vurun ulan vurun ben kolay ölmem...
sen bunu anlatınca benimde aklıma üniversitede yeni türk hocamın ziya gökalpten övgüyle sözetmesi nazım hikmetten şiirine ideoloji katıyor diye edebi açıdan yoksun bulması geldi..sanki gökalp sırf sanat yapıyormuş gibi

Uy havar!
Muhammed, İsa aşkına,
Yattığın ranza aşkına,
Deeey, dağları un eder Ferhadın gürzü!
Benim de boş yanım hançer yalımı
Ve zulamda kan-ter içinde, asi,
He desem, koparacak dizginlerini
Yediveren gül kardeşi bir arzu
Oy sevmişem ben seni...

benim için ahmed arif deyince akan sular durur her iyi şiir okuru için de bu böyledir
günümüzde ahmed arifin tarzında yazan şair yok denecek kadar az
ama aralarında öyle bir adam var ki o da ahmed arifle aynı değeri paylaşır benim gözümde
hatta onun için de bir topic açabiliriz belki
kim bu diyeceksiniz
söyleyeyim bari yılmaz odabaşı bilen bilir ;)

görüşmecem yeşil soğan göndermiş
Bahar gelmiş memleketimin dağlarına şiir kısa ve özdür türkiyede kim dağları ovaları bu kadar yalın ve derin yazabilir teşekkürler ahmet arif

Büyük ustaya bir kitap daha çıkaracak mısınız diye sormuşlar vakt-i zamanında.Verdiği cevabın olgunluğuna bakın:

Şu an şairliğimiz zirvesindeyim ikinci kitap beni bu zirveden indirir kendimi tekrarlamayı göze alamam.

Geri