Cubase- toplam sesi arttırmak, cızırtı olmadan (Mümkünse :))

Merhabalar, cubase'de bir şarkı kaydettikten sonra her bir kanalın ses fader'ının kırmızı bölgeye (6 db ve üstü sanırsam) gelmediğini kontrol ediyorum ve toplam sesinde sınırlar içinde kalmasını gözetiyorum. Şarkıyı export ettiğimde doğal olarak hiçbir cızırtı - clipping almıyorum. Fakat genel ses seviyesi piyasa albümlerinden daha düşük oluyor, compressor le veya manual olarak master automation la sesi açarsam da cızırtı almaya başlıyorum özellikle küçük kulaklıklarda (büyük hacimli hoparlörlerde hissedilmeyebiliyor). Özellikle bi kaç albümde rastladığım gayet yükses ses seviyelerini clipping olmaksızın nasıl elde ettiklerini merak ediyorum. Bunu sağlayan bir plug-in varmıdır? Gerçi fiziksel bir olaymış gibi hissediyorum, sesi ister plug-in le isterse manual olarak artırayım, her halükarda db seviyeleri nedeniyle clipping yaparmış gibi geliyor bana (bilgisizliğimden olsa gerek, sadece bir his).
Bahsettiğim konu bir donanım sonucumudur yoksa bunu becerebilecek plug-in ler veya başka çözümler varmıdır ?
Teşekkürler...

Not: Umarım başka bir yerlerde kaçırmamışımdır benzer bir sorunun cevabını, incelemeye çalıştım başlıkları...

ses kartın,mikrofonun ve kullandıgın preamp ın nedir.ses kartın,mikrofonun iyi degilse o cızırtılar her zaman olur.ayrıca ses yüksekliği db 2.0 dan fazla olmamalı.2.0 db den fazla olursa sesin yükseldiği yerlerde ses kısılıp açılr.

Bahsettiğin konu ayar sorunudur muhtemelen, bilemiyorum forumda buna uygun ve net cevabı arama motoru ile bulabilir misin, sanmıyorum, anca birileri kayıt teknikleri falan gibi bi başlıkta tüyo verdiyse olabilir.
Yapman gereken şey, gitar kaydetmeden mesela, kulaklığını kulağına takıp gitar tonunun en az kirli seste ve trashholdun, limiterın falan en yüksek en uygun oldukları seviyeleri bulmak. Bilgisayara inputunun patlama çatlama olmadan en yüksek output verdiği seviyeyi elde etmek, kaydını o şekilde yapmak.
Trashhold, limiter gibi özellikleri çok açtıkça feedback'inin azaldığını hissedeceksin çalarken, ama bu bir sorun değil, bu senin daha çok çalışıp daha clean ve efekte en az ihtiyaç duyarak kendi feedbackini sağlama yeteneğini arttırma ihtiyacını gösterir.
Çok da abartma limiter falan olaylarını, azcık release, delay, reverb olabilir, ama asla küçük hataları bile kapatacak kadar değil.
Tüm verilerini not et, line-in değerlerin, record volume yüksekliği, processor seviyen gibi.
Kayıt işin tamamlandıktan sonra normalize et, sesin hala yetersiz olduğunu düşünüyorsan cubase kullanıyorsan mesela hala sesi yükseltebiliyorsun, daha da yükselt ama fazla bile olur, hem de oldukça clean olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çok teşekkür ederim cevaplarınız için. limiter'ı denedim (pocket olanını)
"knee" opsiyonunu kullanarak gaini artırdığımda cidden faydalı oluyor . ama yine biyere kadar. belli bir seviyeden sonra clipping başlıyor ve bu seviyede bahsettiğim ses seviyelerinde değil.
ikinci ecvapla ilgili şunları söyleyebilirim, tek tek ele aldığımda hiç bir kanalın seviyesinde veya kaydında cızırtı yok. zaten onu kontrol ediyorum her bir kanalı kaydederken. toplam sestede cızırtı olmuyor. fakat toplam sesi arttırmaya çalıştığımda (ki dediğim gibi bu kompresorle veya manual volume ayarıyla olabilir) belli bir yerden sonra cızırtılar başlıyor. gerçi bu çok normal, zaten mikserde db seviyesi kırmızı renkli bölgeye geldiğinden clipping ledleri yanıyor uyarı anlamında. ama benim sorunum, clipping başlayan en üst seviyenin (cızırtısız en yüksek toplam ses) piyasadakilerden daha düşük olması. bu seviyeyi clipping olmadan arttırma şansım varmı onu bilemiyorum. normalizer derken limiter veya kompresörle uygulanan bir işlemdenmi bahsettiniz yoksa ayrı bir işlemmi?

tekrar teşekkürler, kolay gelsin...

ayni sorunu paylasiyoruz hocam, hersey mukemmel ama sarki listemde normal bir kayittan sonra kendi kayitlarim calmaya basladiginda direk seste bir cokus oluyor. sonra ben de cokuyorum tabi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dün "mp3gain" adlı bir normalizer denedim. mp3'leri clipping olmayacak şekilde maksimum ses seviyesine getiriyor. şarkıyı ilk önce analiz ediyor ve "clipping - yes" uyarısıyla clipping olduğu hakkında uyarıyor. bahsettiğim yüksek sesli şarkıları analiz ettiğinde de clipping için "yes" beliriyor. onlarıda analiz edip normalize edince kendi parçalarımın
seviyesine geliyor. yani program mp3 leri clipping olmayan maksimum ses seviyelerine getirdinde ses seviyeleri hemen hemen aynı oluyor. sanırım sorun bundan ibaret. ama anlamadığım şey, kendi parçalarımı yüksek bir sese çıkarıp (mp3 gainin hesapladığı clipping olmayan maksimum ses seviyesinin de üstüne) özellikle basit kulaklıklarla dinlediğimde cızırtıları bariz bir şekilde hissediyorum.
fakat aynı ses seviyesindeki piyasa şarkılarını (mp3gain hesaplıyor, clipping ibaresine yine "yes" olarak gözüküyor) dinlerken cızırtıları bu denli bariz hissetmiyorum. normalize etmek sorunumu halletsede baştaki sorum hala geçerli :), yani kendi parçalarımı yüksek sesli şarkılar seviyesine getirdiğimdeki cızırtılar...

Merhaba arkadaşlar, bahsettiğiniz konu aslında mastering ile ilgili... Bu aslında çok detaylı bir konu ancak hızlı çözüm için size ücretsiz bir vst plugin olan "endorphin" i tavsiye ediyorum. Bitmiş müziğinize uygulayacağınız bu vst plugin istediğiniz sonucu verecektir umarım. Cızırtılar olmadan müziğinizin nasıl güçlendiğini duyacaksınız... Programla birlikte gelen preset'leri deneyebilirsiniz, yanında PDF formatında kullanım kılavuzu var. http://www.digitalfishphones.com/main.php?item=2&subItem=3

Arkadaşlar,

Bahsettiğiniz durum hem aranje, hem mix, hem de mastering ile ilgili.

Çözüm:

1. İyi bir aranje; birbiri ile çatışmayan ve gereksiz, sırf doldurulmuş olmak için çalınmamış enstrümanlar = bilgi, tecrübe ve yetenek

2. İyi bir Mix; enstrümanları ve frekansları doğru yerleştirebilme, gerekirse aranjede yapılmış bazı hataları giderme (kanal silerek, edit yaparak veya sesleri bambaşka bir hale çevirerek) = bilgi, tecrübe ve yetenek

3. İyi bir Mastering (günümüz koşulları için); kaliteli ekipmanlar (ve tercihen outboard, bilgisayar içinde bu işin yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum) ve bu ekipmanları kullanma yetisi = bilgi, tecrübe ve yetenek

Bunlardan herhangi biri eksik olduğunda sadece "volume" problemi değil, karşılaştırdığınız zaman diğer beğendiğiniz referans şarkılarla arada dağlar kadar fark çıkacaktır. Bu tip olaylar sene işidir, bol müzik dinleme gerektirir, araştırma gerektirir ve bol bol deneme-yanılma gerektirir.

Ama derdiniz sadece "volume" ise ve hardware olarak ekipmanınız yoksa basın Waves L2 ile gaza, en azından sizi idare edecek bir seviye oluşur diye tahmin ediyorum (ki bu beni şahsen hiç bir zaman kesmedi)...

BB

Not: Günümüzde gelinen "volume" manyaklığı benim sinirimi çok bozmakta, mastering'de dibine kadar sıkıştırarak müziğin içine edilmekte ve ben de gelen talepler doğrultusunda "maalesef" böyle mastering yapmak durumunda kalıyorum. Volume konusunda da referans olarak Britney Spears'ın Slave For You adlı şarkısını alıyorum. O seviyeyi yakaladınız mı bu tarz insanları mutlu ettiniz demektir (tabii distortion olmadan yakalayabilirseniz). Bu arada bir çok yabancı albüm şu an "distort" noktasına gelmiş durumda ve ben dinleme zorluğu çekiyorum (maalesef). Yani müziğin içine edildi...

Geri