Pena kullanımı

Arkadaşlar pena tekniği konusunda bilgi verebilecek olan var mı?

Bazen tellere hızlı vurmak gerektiğinde pena tele takılıyor ve ritmi bozuyor. Kalın penayla böyle oluyor ama ince penayla da ses net olmuyor.

Acaba yine de bir nebze kalın pena kullanıp tellere güçlü vurma alışkanlığı mı kazanmak lazım?

O durum sağ elinin kondisyonuna ve tuşene bağlı,alıştığın kalınlıktaki penayla tabi ki işler değişir,ama penadan öncelikle yukarda yazdıklarımın üstüne gidersen çok daha rahat bir şekilde halledersin sorununu...

Tellere güçlü vurma alışkanlığına gelince,örneğin
ben abanıyorum tellere(11lik oldukları için kolay kolay kopmazlar),tuşem gelişti,ama daha sonradan biraz aşırı abandğımı farkettim,zaten o zamanla oturacak bir durum sağ elin alıştığı anda istersen tuşeni yumuşatırsın,istersen sertleştirirsin vurgulamak istediğin yerde sana kalmış..

Kolay gelsin...

Alternate Picking ile başladım bende hala çalışıyorum. Tabi sana öneride bulunacak kadar iyi bir seviyede değilim ama Troy Stetina metoduna gçre çalışıyorum. Alternate Picking ilk dersdir. Artık sana kalmış gerisi benim ki sadece öneri.

Penaya gelince kalın mı incemi olacak o senin parmaklarına göre değişir. Yumuşak pena ile çalamam ben mesela. Sert pena olması gerekir. Bide kalınlık dışında yüzeysel oalrak buyuk penalar vardır onlarıda kullanamam. Ama benim sana asıl tavsiyem özel gitar dersi al. Bu tür sorular çok oluyoluşuyor kafada. En iyisi parayı verip ders almak. Müziğe verilecek para yanlış yere gitmez ;)

Benim de pena tekniği hakkında bir sorunum var. Bi aralar sağ elimin alt kısmını köprünün altına yaslayarak çalıyordum ve rahattım. Ama sonradan farkettim de kızımı kesiyormuş, sonra sadece bir iki parmağımı çok hafif değdirerek çalmaya başladım ama en sonunda karar verdim elimi hiç bir yere değdirmeden havada asılı şekilde çalarken daha rahat ediyorum. Hem de bu şekilde yanlış alışkanlık edinmeden öğrenebileceğimi inanıyorum.

Sorun şu: Distortion/Overdrive açıkken alt tellerde çalarken, üst teller bir şekilde titreşiyor ve rahatsız edici bir gürültü yapıyor. Özellikle alt tellerde slide yaparken oluyor bu, üst tele hiç değmesem bile az da olsa ses yapıyor. Bu olayın olması normal mi? Normalse bundan kurtulmak için illa sağ eli üst tellere hafifce dayayıp bunları susturmak mı gerekiyor? Yoksa bu tür şeyleri engellemek için noise gate mi kullanılıyor?

Ekipmanım: Japon Ibanez RG1570 Prestige gitar ve 50W Hughes And Kettner Silver (Blonde) Edition ampli

Ya ben havada tutmanı pek önermiyorum. Yani aslında bu çok önemli değil. Çalıştıkça oturuyorda. Bene senin şu an tuttugun gibi tuttum bir aralar. PM lere geçince tam kapatamıyordum telleri. Birde sadece bilekten çalmıyorsun o şekilde kolda oynuyor bir miktar. Yani bende bu tür yollara çok girdim fakat yine eski tutuşuma geçtim. Öyle daha rahatım. Zaten izlemediğim video kalmadı. Ama Kirk Hammett benim gibi tutuyor. 2 parmakla destek alıyor. Daha sonra kendi haline bıraktım penayı. Tabi Petrucci'nin tutuşu çok hoşuma gidiyor ama birde onun için zaman kaybedemem. Sonuçta böyle rahatım.

Ya PM'lerde yada bilek hareketinde pek sorunum yok. Tek sorunum dediğim gibi çaldığım telin üst tarafında kalan tellerin -hiç değmesem de- ses çıkartması. Öğrenmek istediğim şey de şu: Bu benim beceriksizliğim mi? Yoksa bu şekilde çalarken normal mi?

Hiç tellere değmediğin halde titriyorlarsa senin gitarında sorun var dostum. Normal olması imkansız. Aslında ilk başlarda ses çıkarması normaldir. Ama değmeden titremez o teller kesin farkında olmadan değiyordur. Bu zamanla oturur. Ama bir tutuş şekli arıyorsan John Petrucci'nin videoları indir onun tutuşunu kullan derim.

Zaten sağ elin yüzük parmaginin hafifçe gitara dayalı olması doğru pozisyondur diyr biliyorum ben..:S..Tabiki belli bir zaman sonra el alışıyor ve kendi tarzını buluyor...Zaten belli bir tarz vardır denilemez asla...en rahat olduğun ve kesinlikle yanlıs pozisyon kalıplarına girmeyen pozisyon doğru pozisyondur kanımca..;)

sag el pozisyonu mudur topic? yoksa pena kullanimi mi? yoksa gitar sorunu mu? ;)

cok fazla tasvip etmeyeni olsa da, solo icin ufak stubby penaları öneririm ;)

Sag el pozisyonu pena kullanimi ile direkt olarak ilgili zaten (solak gitar calmadiginizi farz ediyorum), sorunu anlayamadim ben.

Bu arada 1mm ve 2mm stubby'leri denedim. Yapildigi materyalden mi nedir, vuruslarda cok rahatsiz edici bir ses cikartiyorlar bende.

ya benimde sorunum aynı aslında çok sert çalıyorum pena takılıyor ve ritmi bozuyor.acaba akustik gitarı penayla değilde parmakla mı çalmalıyım yalnış mı yapıyorum anlamadım bir türlü tam bitiremiyorum penayla.

Artunsan demiş ki:
Ya PM'lerde yada bilek hareketinde pek sorunum yok. Tek sorunum dediğim gibi çaldığım telin üst tarafında kalan tellerin -hiç değmesem de- ses çıkartması. Öğrenmek istediğim şey de şu: Bu benim beceriksizliğim mi? Yoksa bu şekilde çalarken normal mi?

sanırım tutusunla ilgili bi sorun var.. normal pozisyonda zaten alt tellerde calarken elinin ust telleri kapatması gerekir.. george lynch in guitar bible egitim videosunda fan picking dedigi yontemle calıyorsun sanırım.. elinin alt kısmını pickguard a yaslayarak.. o teknik sadece alt iki telde atılan hızlı sololarda isine yarayabilir.. elini tellerin uzerine koymaktan cekinme.. gurultu yaratmaz.. telleri de susturmazsın..zaten elinin yukarısındaki bir tele vurman yani mute ettigin bir tele vurman fiziksel olarak daha rahatsızdır..
sag elinin alt kısmını tellere yaslayarak calarsan daha rahat edersin ve gurultu sorunu da cozmus olursun... ust tellerde calarken de refleks olarak elini yukarı cekmeyi gelistirirsin zaten.. pek anlatamadım ama daha once denildigi gibi bikac egitim videosu izlersen daha iyi bi tutus glistirirsin.. (aman marty friedman izleme o adamın sag el teknigi ve pena tutusu mecvut fizik kanunlarıyla acıklanmıyor.. gercekten bi acaip tutuyo onun gibi calabilen baska birisi varmı merak ediyorum)

Artunsan demiş ki:
Sag el pozisyonu pena kullanimi ile direkt olarak ilgili zaten (solak gitar calmadiginizi farz ediyorum), sorunu anlayamadim ben.

Bu arada 1mm ve 2mm stubby'leri denedim. Yapildigi materyalden mi nedir, vuruslarda cok rahatsiz edici bir ses cikartiyorlar bende.

pena kullaniminin, sag el pozisyonundan farkli olarak ele alinmasi gerektigini dusunuyorum. sorum da bununla ilgiliydi.

ilk basta sag el dogru pozisyona oturtulur (evet evet, ben de solak gitar calmadigini farzediyorum.), sonra pena kullanimi devreye girer. Sag el pozisyonunu belirlemeden, pena kullanim konusunu konuşamayız.

Dallanip budaklanma konusunda da ayni seyi söyleyecegim.. Adım adım dallayıp budaklamak, yazilari dogru topicler icinde yazmak gerek. :kafaat

Penanın tele takılı kalması nedeni penanın tele vurdugun kısmına çok pay bırakman. Yani pena parmak pozisonun yanlış. Benim tavsiyem yüzeysel olarak daha küçük pena kullanman. Kalınlık olarak demiyorum ama sert olsun penan. Ayrıca köprü kısmına gelince nasıl rahatsan öyle çal. En güzel küçük parmagı hafiften dokundurmaktır ama mesela ben küçük ve nişan parmakla destek alırım ama rahatım. Eğer bir tutuş şeklin varsa bozma. Ama eğer tele takılı kalıyorsa pena sorun penayı yanlış tutmanda. Sağ el pozisyonunda değil.

Artunsan demiş ki:

eğer alternatif picking yapıyorsan mesela hızlı birşey calıyorsun usttelden alt tele geçıyorsun o sıra sol elının ucuyla usttelı kapatman gerekıyor yanı hep alt tele bascaksın hem ust teli kapatcaksn

Kaish demiş ki:
Artunsan demiş ki:

eğer alternatif picking yapıyorsan mesela hızlı birşey calıyorsun usttelden alt tele geçıyorsun o sıra sol elının ucuyla usttelı kapatman gerekıyor yanı hep alt tele bascaksın hem ust teli kapatcaksn

Ben alternate pickink'te üst teli sağ elimle kapatmayı tercih ediyorum, aksi durum sol eli yavaşlatır gibi geliyor.. Ama sonuçta alışkanlık işte...

Penanın elinden çıkan bölümünü mümkün olduğu kadar küçük tut. Yani penayı ortasından tutma üçgenin ucuna doğru tut, bilekten çal. O zaman daha az takılır (kuvvetxkuvvet kolu=güçxgüç kolu 'ndan :D )

Egzersizleri yavaş ve doğru yapmaya özen göster. Daha sonra hızlan. Sağ eli sol elden hiç ayırma ikisini birlikte çalıştır tek bir mekanizmaymış gibi düşünmeye gayret et. BİLEKTEN ÇAL BİLEKTEN ÇAL BİLEKTEN ÇAL! Daha kontrollü olursun ve daha zor yorulursun.

Sanırım işin temeli bu, gerisi zamanla gelecektir.

İyi çalışmalar...

Geri