Teenage Mutant Ninja Turtles / Ninja Kaplumbağalar

Evet dün gittim izledim ve iki kelam edesim var haliyle..

İlk olarak şunu söyleyeyim; onları tekrar görmek güzeldi, eğlendim. Her ne kadar dublajlı film izlemekten hoşlanmasam da şunu tekrar gördüm ki, dublaj konusunda gerçekten önde gelen bir ülkeyiz, işini çok iyi icra eden seslerimiz var. Özellikle Michalengelo'nun dublajı mükemmeldi.

Gelelim olumsuz ayrıntılara..

İlk olarak şunu söylemek lazım gelir; bu Ninja Kaplumbağaların göz bantları böyle değildir kardeşim. İlk üç filmde ve bazı çizgi romanlarda böyle gösterilmiş olabilir ama böyle değildir! Nedir o öyle Alex Skolnick'in saçları gibi, kıçlarına kadar uzanıyor arkadan? Kısadır, bu biiiir. İkincisi; dirseklerine/dizlerine yani kısacası vücutlarının diğer her bölgelerine taktıkları bantlar da göz bantları ile aynı renktedir, oraya tentürdüyot sürülmüş gazlı bez sarılmış hissiyatı vermez. Bu filmleri yapanlar senelerce nasıl kafalarına göre bu kadar oynayabildiler bunlarla yahu?

Ayrıca kemerlerinin üzerinde baş harfleri yazar. Öyle domuz avına çıkanların bağladığı komando kemeri gibi şeyler takmazlar. Ayrıca bu Raphael doğası itibari ile tamam aykırı ve hafiften asi bir çocuktur ama bu kadar da değil be kardeşim! Herifi resmen "Ölürse, ölür!.." diyen Ivan Draga gibi yapmışlar! Ona da yazık, herkese yazık..

Dublajla ilgili bir şey daha geldi aklıma; Michalengelo'nun Leonardo'ya durmadan "Abi" demesi bir acayipti.. Ne abisi kardeşim, dün de kandildi elini öpseydi bari..

Gelelim bana göre en büyük eksiğe..

Shredder ve Raksdedi/Bibap olmadan bu olayın bir tarafı eksik kalmaya mahkumdur!.. :D Krang olacak, Teknodrom olacak, o yeri delip geçen modüller ile dünyaya gelip gidecekler, değil mi ama! :)

Hatta dün kendime sordum, neden edinmiyorum ben bunların bölümlerini diye.. Acilen çalışmalara başlıyorum, bitsin artık bu hasretlik! :)

87'de yayınlanan ilk bölümü edindim ve izledim az önce. Ne kadar da amatörceymiş çizimler.. :) Ama çok eğlenceli, düzgün bir İngilizce, büyüleyici April O'Neill.. :D

Forumda mp3 paylaşımı yasak biliyorum ama bu sayılmaz herhalde:

http://www.speedyshare.com/653392198.html

Ninja Turtles'ın efsane müziği, bu da sözleri, çok bombaymış yahu:

Teenage mutant ninja turtles
Heroes in a half shell, turtle power
They're the worlds most fearsome fighting teens
[ we're really hip ] Teenage mutant ninja turtles
They're heroes in a half shell and they're green
[ hey, get a grip ] Teenage mutant ninja turtles
When the evil shredder attacks
These turtle boys don't cut him no slack
Splinter taught them to be ninja teens
[ he's a radical rat ] Teenage mutant ninja turtles
Leonardo leads, Donatello does machines
[ that's a fact, Jack ] Teenage mutant ninja turtles
Raphael is K00L but rude
Michaelangelo is a party dude
Heroes in a half shell, turtle power

İlk olarak şunu söylemek lazım gelir; bu Ninja Kaplumbağaların göz bantları böyle değildir kardeşim. İlk üç filmde ve bazı çizgi romanlarda böyle gösterilmiş olabilir ama böyle değildir! Nedir o öyle Alex Skolnick'in saçları gibi, kıçlarına kadar uzanıyor arkadan? Kısadır, bu biiiir. İkincisi; dirseklerine/dizlerine yani kısacası vücutlarının diğer her bölgelerine taktıkları bantlar da göz bantları ile aynı renktedir, oraya tentürdüyot sürülmüş gazlı bez sarılmış hissiyatı vermez. Bu filmleri yapanlar senelerce nasıl kafalarına göre bu kadar oynayabildiler bunlarla yahu?

:arrow:

Eve gittim,ta çocukluğumdan kalma ilk elime aldığım günü bile hatırlamadığm Donatello oyuncağıma baktım,doğru söylüyosun.Hep düşünürdün yaşlılar eski zamanlardan bahsederken nasıl duygulanır diye,böyle oluyomuş meğer...

Ah ah, bende de beyzbol kıyafetli Raphael oyuncağı, annemin alıverdiği ve sonra da düşürüp, kırıverdiği Donatello biblo kalemliği, çıplak Michelangelo oyuncağı, annemin bir zamanlar yaygın kabartma resim sanatıyla icra ettiği ve çerçevelettiğimiz TMNT bişeysi. Cips biriktirip aldığım, TMNT takvimi. Hatırlıyorum da bazen Raphael oyuncağıyla uyurdum, Raphael i daha çok seviyorum ama üzülmesin diye Mikey i de alırdım sonra.

Filmi dün izledim ve beğenmedim. Çizimler güzel değildi. Başta April O'neal'i hiç beğenmedim. Nerde o kızıl saçlı, sarı tulumlu April? Çocukluğumdaki basit çizimleri olan kaplumbağalar daha güzeldi.

Geri