7 telli gitar kullanılan şarkıları 6 telle nasıl çalabilriz?

7 telli gitar kullanılan şarkıları 6 telle nasıl çalabilriz?? her telin kullanıldıı şarkılarda 6 telle nasıl çalabilcez diye düşünüorm ama işin içinden çıkamiorm lütfen bi bilen el atsın..yazacak uygun bi başlık bulamadıım için başlık açtım .saygılar

Yani sekildeki 7 tellideki do besli powerchordunu;
E -
B -
G -
D -
A 3
E 3
B 1

6 tellide su sekilde basacan:

E -
B -
G 5
D 5
A 3
E 3

teksesli riffler icin direk oktavdan baska care yok.

yıllar önce gavur gitar dergilerinden birinde Dream Theater'ın Caught in a Web şarkısının notalarını görmüştüm, normalde 7 telli ile çalınmış olan şarkıyı 6 telle çalınacak şekilde yazmışlardı, kalın mi telini si, la telini de fa diyez akortlamışlardı, bu şekilde power chord'ları tek parmakla çalabiliyorsun (standart gitarın kalın mi telini re'ye akortlar gibi) güzel de oluyordu ben bayağı uğraşmıştım, başka şarkılar için ne derece uygun olur bilinmez ama uğraşırsan birşeyler çıkarırsın sanırım, bu şekilde akortlamayı denemek istersen daha kalın teller kullanman gerekecektir tabii...

İşim sadece ritmle dersen gitarını komple B ye çekersin olur biter, baritone hesabı. Tabi kalın bir takım tel ve bikaç ayar gerektirebilir :)

abi sadece ritm deil işte..mesela bi nevermore şarkısını 6 telle çalamiorm..üst teller olsa alt teller olmuo işte:) sanrm sorunumu anlamak için bi nevermore tabına bakmak yeterli olur:)

Geri