Metallica

'Sanatçı ve Gruplar' forumunda MetalAddiction tarafından 13 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Puppetz Era
    puppetz2.jpg

Weareone ve Slaytanic bunu beğendi.
  2. Metallica wrestlemania öncesi Triple H - Collins maçından önce "Am i Savage" çalacakmış sanırım.

Bu arada albüm gitgide daha güzel gelmeye başlıyor kulağıma. İlk günkü o şok ve nefret tamamen yok oldu. Manunkind ve Confusion haricinde bütün şarkılara bayıldım ve sık sık dinliyorum artık. Albümden favori şarkılarım ise şu anlık Spit out the bone ve Halo on fire.

3. Metallica eskisi gibi değil artık. İşin garibi parçaların da şekli, tarzı artık tam olarak o eski Metallica tadında değil bence. Moth İnto Flame parçasını beğenmiştim ama mesela bu olmamış sanki:

Bana tam bir Metallica havası vermedi... Bilmem anlatabildim mi.
    Bu arada Metallica canlı performanslarda neden parçaları değiştiriyor?

4. Ben albümü çok beğendim severek dinliyorum.

Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.

5. Parçaların dinlenebilirliği iyi ama en basitinden Black Album ü kaydetmiş bir gruptan daha çok şey bekliyorsun. Haksız mıyım sizce? :)

metaldaima bunu beğendi.
  6. İlk canlı performansını izledim o sebeple biraz soğudum şarkıdan:D
    Düzenleme: Şimdi beğenmeye başladım olmuş bu:D

Son düzenleme: 2 Nisan 2017
  7. Bahsettiğin albümün üzerinden 26 sene geçmiş aynı şeyin beklenmesi mantıksız olur. Kalite dediğin şey de kişiden kişiye değişiyor ama bana göre Hardwired albümü toplama metallica gibi. Yer yer her albümden tatlar alabiliyorsunuz.

8. Black albüm gibi bir albüm beklemek zaten haksızlık olur yada mop gibi. Ben albümü kendi içinde değerlendiriyorum ve güzel bana göre.

9. Yavaş yavaş benim de hoşuma gitmeye başladı işin garibi:)

10. Açıkçası albümde Murder One, Dream No More, Halo on Fire gibi harika parçalar var. Albüm geneli de hiçbir noktasında dibe inmiyor. Parça düzenlemeleri genelde basit yapıda olsa da albüm beklediğimden iyi çıktı, özellikle sound olarak 2000 sonrasının en iyisi.

11. Zaman geçtikçe albüm daha bir oturaklı hale geliyor. Bu aralar manunkind şarkısını dinliyorum. Videonun başındaki Mayhem göndermesi hoş olmuş. Nakaratları melodik yapacağız diye çok kasmışlar gibime geldi. Şarkının ortalarında all the dark days of your life dedikten sonra sesin soloya karışması güzel bir ayrıntı olmuş. Aynı şeyi Unforgiven III de de yapmışlardı sanırım.

12. Albüm su gibi akıyor, bütünüyle dinlendiğinde çok güzel bir albüm hissiyatı var. Şarkının ismine bakmadan dinlenildiğinde 2. diskteki parçalar bile çok çok akılda kalıcı riffler barındırıyor. Metallica elinden gelenin en iyisini yapmış bence.
    Gitar tonu biraz yumuşak diyenler var, 50'li yaşlarda bu drive'a katlanmaları bile bence muhteşem. Daha sert olsaydı vokallerle bir uyuşmazlık sözkonusu olacaktı büyük ihtimal.

The_Nebula bunu beğendi.
  13. Death Magnetic'den sonra ne gelse yumuşak derdi insanlar zaten. :D

berdin123 bunu beğendi.
  14. St. Anger'la birlikte beste kurgularını değiştirdiler. Bu soundla eski kurgularına devam etselerdi ki daha da mutlu olurdum. Eskiden her şarkıyı götüren melodik bir riff varken St. Anger'la birlikte şarkılar melodik olmayan, davulla birlikte çeşitlemelerin yapıldığı ve bu yüzden şarkı sürelerinin uzadığı bir hale dönüştü. Bu albümde 2-3 basit riff birbirinin içine geçirilerek biraz daha komplike yapılmaya çalışılmış. Ama şu var ki eskiden şarkıları çözmek 5 bilinmeyenli bir denklemi çözmek kadar zordu şimdi ise 2 bilinmeyenli denklem halini aldı. Tabii ki bu 2 bilinmeyenli denklem kötüdür demek değil. Çünkü kimisi de kolay olduğu için çabuk çözülebildiği için sevecektir bu albümü. Kimisi de vasat bulacaktır. Hetfield'ın 25 yıl önce Black albüm zamanında ettiği bir söz var. Biz istediğimiz, içimizden gelen müziği yapıyoruz. Dinleyicimiz de buna saygı duyuyor. Bence bu söz hala geçerli. St. Anger'dan nefret ettim. Ama arkasında Metallica var ve saygı duyuyorum.

15. Haklısın beste kurguları değişti. Sanırım sadece yeni albümlerden The day that never comes şarkısında eski taktiği kullandılar. Şarkı yapısı olarak One, Sanitarium, Fade gibi şarkılarla aynı. Ben son üç albümde kullandıkları soundu hiç beğenmiyorum ama. Hardwired en iyisi gibi görünüyor yine ama favorim And justice for all.

16. Kesinlikle. The Day That Never Comes o şarkılarla aynı kurguda. Uzun ve kopup giden bir son kısım. Yumuşak giriş, clean verse''ler, sert nakaratlar. Benzer kurguların bir ara listesini yapmıştım. İstatistik falan çıkarmıştım. Kafayı beste işleriyle iyice sıyırdığım dönemlerde. Ancak kurgular benzer olsa bile bazen şarkıyı vurucu kılan güzel fikirleri de aralara serpiştirmişler. Bu fikirler çoğu zaman o kadar yerinde kullanılmış ki şarkıda sanki farklı bir kurgu varmış izlenimi yaratmış. Bu da bence Metallica'nın geçmişte çok iyi yaptığı işlerden. İlk üç albümde Flemmin Rasmussen ve sonrasında Bob Rock'ın bu ufak ama vurucu noktaları şarkılara serpiştirme konusunda Metallica'ya fazlasıyla yol gösterdiğini düşünüyorum. The God That Failed şarkısındaki tüfeğin şarjör sesi gibi. Ya da My Friend Of Misery'deki müziğin durup arkada yaylılar ve ön planda Kirk'ün gitarı ağlattığı kısa bölüm gibi. Mesela o bölümü ve sonrasındaki soloyu çıkarınca şarkı kurgusunun One'a yaklaştığını görebilirsiniz. Neyse. Bir çırpıda yazabileceğim benzer kurgulu şarkıları yazayım. Ayrıntılı düşününce eminin çok daha fazla çıkar.

The Thing That Should Not Be -- Wherever I May Roam -- Thorn Within -- Where The Wild Things Are
    Metal Militia -- Whiplash -- Battery -- Damage Incorporated -- Dyers Eve
    Fade To Black -- Sanitarium -- One -- My Friends Of Misery (Sert olsa da benzer kurguda) -- The Day That Never Comes
    Unforgiven -- Unforgiven II
    Sad But True -- Ain't My Bitch -- Fuel
    The Four Horsemen -- Ride The Lightning -- Disposable Heroes

PASLIBEYLER bunu beğendi.
  17. @Mehmet_Perdeci Hocam siz metallica bestelerine bayağı kafa yormuşsunuz, size sorayım dedim. Bende bu aralar merak saldım gibi şarkı yapılarına. Hit the lights, Fight fire with fire, Battery, Blackened, Enter Sandman şarkıları sanki benzer yapısal olarak ne dersiniz? İlk beş albümün ilk şarkıları.

18. Zaten kaset zamanlarında benzer yapıların bir bölümü albümlerin aynı yerinde kullanılmış. Açılış şarkıları... Ya da A yüzünün son şarkıları. Bunlar bariz aynı. Ama daha enteresanı var. Burada yeni bir polemiğe sebep olmak istemem ama her Metallica albümünü izleyen Megadeth albümlerindeki şarkıları da yapısal olarak karşılaştırınca ortaya entereran sonuçlar çıkıyor. Buna bir taklit demek Megadeth'e ve Mustaine'e büyük haksızlık. Sonuçta bütünüyle bir beste yapma işinden ya da bu işteki kabiliyetten konuşmuyoruz. Bu biraz inşaatın kolonlarına benziyor. Sonuçta her inşaatta kolon kullanılıyor. Hiç bir müteahhit de çıkıp diğerine arkadaş sen bir proje çizmişsin ama kolonları benim projemde kullandığım yerde yapmışsın diyemez. Projeyi çalmadıktan sonra ortada bir problem yok. Neyse konu dağılıyor inşaat minşaat :)

19. Yani haklısınız o kadar ince düşünüp çalmak demek haksızlık olur. Zamanında beraber çalmışlar, beraber dinlemişler. Benzerlikler normal karşılanabilir.

20. İşsizliğim tuttu ve kim ne kadar beste katkısı vermiş onu saydım. Metallica.com içerisinde olan şarkıları saydım sadece, başka varsa bilemiyorum.

1- James Hetfield = 118
    2- Lars Ulrich = 116
    3- Kirk Hammett = 57
    4- Robert Trujıjışlıjo = 27
    5- Bob Rock = 12
    6- Cliff Burton = 8
    7- Dave Mustaine = 6
    8- Jason Newsted = 3

Psychonaut ve flyravenfly bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş