Bas gitar yapıcam ama ...

Uzun süredir aklımda olan bi olayı gerçekleştiricem ve bas gitar yapıcam(yapmaya çalışıcam)
ama kafamda sorular var tabiki
1) ne tür ağaç kullanmalıyım (fiyat/performans olarak en iyisi)
2)ağacı nerden bulabilirim,bildiğimiz mahalle marangozumu yani:)
3)sapın içinden geçen bi mil varya hani (truss_rod imiş:)) onu nasıl halledicem(marangoza götürücem büyük ihtimal)
4)bu truss_rodu nerden bulabilirim,gitar tamiri yapan yerlerde varmıdır?

olaya başlayınca her gelişmenin resmini burayada koyacam,hadi hayırlısı
(erkan sızarlar kimmiş lann :D )

(yapma,bulaşma,zor iş gibi olumsuz konuşmak isteyen arkadaşlarla özel olarak ilgilenicem merak edilmesin, öm atın yeter ;) )

3-4'ü bilmiyorum ancak 1 konusundaki naçizane fikrim Kızılağaç gövde/Akçaağaç sap'ın iyi olacağı yönünde. Maun gövde daha iyi olabilir aslında da işlemesi daha zor diye duymuştum. 2 konusunda da marangozlara ya da Ankara'daki Siteler tadında mobilya yapan bir sürü dükkan bulunan yerlerde bakabilirsin. Bir de çok alakasız yerlerden de bulunuyor zaman zaman, mesela şu videodaki amcam okuldaki bir raftan yaptırmış gitarın gövdesini, African Mahogany'miş :)

http://www.youtube.com/watch?v=rK4ygaUqMjM

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ilk adımı attım ve gövde için ağacı aldım
ama gitar için bi şema lazım şimdide:) bulamazsam bendeki esp b50nin benzerini yapmaya çalışıcam

şema bulabileceğim bi site biliyormusunuz

ne ağacı aldın. maun kızılağaç falan iyi gidiyor diye biliyorum bass a.

birde ne boyutlarda ve ne kadara aldın. budaklı mı, kuru mu, damar durumu nasıl vsvs.

www.cort.gen.tr de baya bi bilgi var. bi bak.

şemayı çok kasmana gerek yok bence. sap-manyetik-köprü kısmını kopyala, geri kalan kısmını da orjinalinden çiz, tabi geri kalan kısımda değişiklikler yapabilirsin. ancak sap çevresini fiplerden fazla bozma, sağlam kalsın.

mersinden_ersin demiş ki:
kaça aldın aüacı. başka hangi seçenekler vardı ayrıca

50kaat verdim,fazla pazarlık olayına girmedim:)
maun vardı bi onu hatırlıyorum,başkada hatırlamıyorum

www.akustikwood.com siteleri bu. gayet yardımcı oluyorlar
mesela bas gitarın boyutlarını tam bilmiyorum dediğimde bi telefon açtılar erkan die birine (sonradan erkan sızarlar olduğunu anladım:)), o da yardımcı oldu filan.
ayrıca erkan sızarlar da burdan alıyomuş ağacı.

Beyler beyleeeer! ne yapıyorsunuz siz , öyle ezbere gitar yapılırmı ???

1. Ağaç önemli, ton ağacı olmalı, kuru olmalı (kuru ağaç kolay bulunmaz ağaç kuruluk yılı arttıkça fiyatıda artar.)

2. Öyle her yerde de bulunmaz, ama istediğin ton özelliklerine göre orman ürünleri satan (bazı) yerlerden bulabilirsin ancak. Haa, çok şanslıysan masif mobilya işleri yapan iyi bir marangozda belki o ebatta kıyıda köşede kalmıştır.

3. Truss rod u marangoz yapmaz. 4mm paslanmaz çelik tel bir parça sarı plaka ve yine 3x3x6 cm ebatlarında pik bulup tornacıya gider yaptırırsın. Nasıl mı? (internetteki fotoğrafları iyice incele ve çıktı al) Olmadı mı? SteweMac.com dan sipariş versende olur.

4. Bu en önemli madde bir bilene sor. Mesela sitede Eroxdoza nickli arkadaşıma veya bana MSN kanalıyla ayrıntıları sorabilirsin.

Bu yol çok zevkli ama uzun bir yoldur, benden söylemesi...

Geri