Blackstar Ht-20 Için Hoparlör Ve Tüp Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar,

Amfim için yavaş yavaş bazı değişiklikler yapmak istiyorum. Hem öğrenmek hem de amfiyi geliştirmek niyetindeyim.

İnternetten baktığım kadarıyla WGS Vet 30 ve Celestion V30 gelende tercih edilen hoparlörler olmuş.

Preamp tüpleri de değiştirebilirim. Amfi benim tarzım için biraz fazla gain'e sahip. 12AY7 preamp tüpleri denenebilir mesela diye düşünüyorum.

İki konuda da bilgim ve tecrübem çok yeterli değil. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Kısacası sorularım şunlar:
1. Önce hangi değişiklikle başlamak lazım?
2. Blues-rock için hangi hoparlör önerirsiniz?
3. Yine blues-rock gain tonlarıiçin hangi marka model preamp tüpleri önerirsiniz?

Teşekkürler.

Tonal anlamda hoparlör değişimi daha büyük fark yaratır ilk etapta. V30 daha mid push bir hoparlördür ve oldukça popülerdir. Creamback veya greenback tarzı hoparlörler biraz daha smooth çözümler verecektir düşüncesindeyim.

Lambaları arabanın lastiklerine benzetirler. Kabak lastik tabiki sürüşü etkiler ama iyi durumda lambaların veya nos lambaların acayip değişiklik yapacağı tezine ben pek inanmıyorum.

12ay7 ler daha geç kırılıyorlardı sanırım ax7 lere göre. Denemek lazım.

Amfiyle ilgili sıkıntılarım şunlar (sıkıntı da denmez de geliştirmek istediğim hususlar diyeyim):

-Gain çok hızlı artıyor, yani saat 9 hizası ile 10 hizası arasında büyük gain farkı var, metal çalıyor olsam hiç sorun değil ama overdriveda kalmak zorlaşıyor
-Hoparlör çok steril geliyor, kulağım böyle Van Halen vari bir ton duymak istiyor, 80'ler Marshall Crunch tonu gibi.

Bu sebeplerle şu anki düşüncem şu, ilk etapta Celestion V30 ya da bulabilirsem WGS Vet30 alıp takmak. İkinci ve belki de tüpler biraz eskidikten sonra daha düşük gaine sahip 12AY7 preamp tüpünü kullanmak.

Özellikle tüp için marka öneriniz var mıdır? Bir de orjinalde preamp katında 12AX7 tüpler var, bunların yerine 12AY7 takmak elektronik açıdan uygun mudur?

Lamba ile değişecek mevzu değil. Her amfinin bir karakteristiği var ve bunun dışına çokta çıkamıyorsun. Misal benim Orange Jim Root Terror'e ben hangi lambayı takarsam takiyim Mesa veya ENGL tonu alamam.

Bence amfini sat, EVH 5150 Lunchbox senin aradığın şey.

Geri