Vintage Japon Gitarlar

Japon yapimi 1960 larla 1980 ler arasi uretilmis olan gitarlar hakkinda konu acildi mi hic bilmiyorum.Hani su cogumuzun elinde bir sekilde gecmis, evimizin en arka taraflarinda ya da kimi zaman en onde duran gitarlar.Genellikle tuhaf gorunumlu ya da unlu Amerikan kopyasi seklinde olurlar.Bazilarinin uzerlerinde birsuru kontrol dugmesi, tuslar ve dort hatta bazen daha fazla pickup bulunur ve gitardan cok bir orga ya da futuristik kitch esyalara benzerler.Body pancake ya da plywood diye tabir edilen cinstendir ama solid olanlari da coktur.Bircogunun calimi zordur.intonation ne yaparsaniz yapin tutmaz.Ama iyisine denk gelindi mi elden cikarmak istemezsiniz.Bazilari Amerikan kopyasi olmasina ragmen orjinallerinden asagi degildir.Hatta bazi kopyalar o kadar iyidir ki bu yuzden baslari derde bile girmistir.Bircogunun markasi pek bilinmez, duydugunuzda bu da mi Japon'mus dersiniz.
Benim elime gecmis ya da haberdar oldugum bazi markalar; Greco, Tokai, Teisco, Kawai, Fernandes, Univox, Burny, Electra, Luxor, Pearl vs...

Turkiye'de zaman zaman ortaya cikan ve Teisco diye tanitilan unbadged gitarlar aslinda Almanya pazari icin uretilen hertiecaster'dir.Bircogu zamaninda Almancilar ve kucuk, kendi capinda is yapan muzik shoplar tarafindan Turkiye'ye getirilmistir.Boyle bir shop ta 70 lerin sonundan 86'ya kadar babam acmisti.Dukkanda her zaman bir Hertiecaster olmustur.Aslinda pek birsey farketmez cunku cogu ayni fabrikadan cikmadir.Ozellikle Teisco, Kawai, Sakai vs birbirinden ayirt etmek cok zordur.

Benim elimdeki gitarlardan sanirim No:1 gitarim diyebilcegim bir gitar da Japon yapimi Pearl Les Paul.Davul markasi Pearl'un 73/74 de Japon Matsumoku fabrikasinda yaptirdigi 70ler Black Beauty custom modeli.Ton olarak elimdeki les paul modellerin en zengini ve calimi en rahat olani.

15747688_1660887517537671_6611697907561857091_n.jpg

Sahip olmak cok istedigim bir gitar ise Electra Endorser X935

Sizin de fikirlerinizi duymak isterim.Elinizde olan ya da bilidiginiz gitarlari paylasin biz de bilelim, gorelim.

Japon gitarlar hakkinda sormak istediginiz seyler olursa cekinmeden sorun.Elimden geldigince yardimci olurum.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1970 Luxor LP - Musikhaus Zinngrebe Hamburg tarafindan Japonya'da (sanirim Fujigen, dusuk bir ihtimalle de Matsumoku) yaptirilan bir baska model.Luxorlar 80'ler basina kadar sadece Almanya pazari icin uretilmis.Custom modelleri tadindan yenmez ve $750 - $1000 arasi bulmak hala mumkun.Bana geldiginde Bigsby uzerindeydi.70lerde takilmis artik butunlesmis gitarla, Bigsby cok sevmesem ve kullanmasam da cikarmadim.Ozellikle kapali tone crunch sololarda cok basarili.Luxor kendi basina bir firma degil, sadece bir logo markasi.Pickuplari elimdeki ayni donem markasiz bir Japon les Paul ile birebir ayni.
15965036_1664724227154000_4344649173408119135_n.jpg

Son düzenleme:
Marka olarak eskilerden sizinkilere ek Aria, Navigator, Orville by Gibson var. Ama Greco, Tokai, Yamaha ve Ibanez'ler de çok iyi gitarlar var. Yurtdışında da epey makbul. Japonların ahşap işçiliği çok iyi ve haliyle iyi gitarlar yapmışlar.
Yenilerden benim takip ettiklerim Momose ve Seventy Seven ki ben Exrubato Standart sahibiyim. En fovori gitarım oldu :)94252 eklentisini görüntüle
Demolarini izledim.Sicak tonlu guzel bir jazz gitar.Gule gule kullanin.

Bende de biraz eski Yamaha takıntısı var. Bu gitarların Studio Lord ve Lord Player modellerinden aldığım tonu inanın Gibson LP'lerden alamıyorum. Elimde 1980 model SL-700S ve 1981 model SL-500 var, tremolo gerektirmeyen bütün gitar solosu kayıtlarında istisnasız bu iki gitarı kullanıyorum. Gerçekten harika işçilikleri var ve kalite en üst seviyede. Şimdiye dek kullandığım en alt modeli bolt-on-neck olan SL-380 modeliydi, o bile vidalı haliyle çok üstün bir gitardı. Fanboyluk yapmak gibi olmasın ama bunlar resmen Gibson ayarında gitarlar (1982 ve sonrasında üretilen bazı modeller hariç).. Kaldı ki aslında zamanında Gibson'a birer ekonomik alternatif olarak üretilmiş aletler, ancak kullanılan malzemeler, ağaç ve işçilik o kadar güzel ki ortaya şimdilerde artık herkesin bildiği klasik Japon kalitesi çıkmış. Studio Lord ve Lord Player serileri aslında Yamaha'yı isim olarak yukarılara taşımış modeller değil, 70'li 80'li yıllarda firma zaten akustik gitarlarıyla, SG modelleriyle ve özellikle Santana ismiyle yolunu bulmuş, kalitesiyle isim yapmış, fiyatları abarmış. Bu modeller de sözde ekonomik olsun diye alt seri olarak çıkarılmış ama kalite işte..

Elinde 1978 Gibson LP olan bir arkadaşım son bir senedir bendeki SL-700S'i almaya çalışıyor ama yemezler :)
tmp_14054-DSC_0278_zpsollv7i5u2122361821.JPG tmp_14054-DSC_0279_zpsnjmkhr6k-1001808607.JPG

Yamaha SG1000 vardi elimde Greco LP ile takas ettigim.Siyah Les Paul hastaligi var bende dayanamadim.Elime ne zaman nakit gecse Yamaha'yi geri almaya calisirim ama satmaz geri arkadas.

Bu bolt on olayi cok tartisilmistir, amacim tartisma acmak degil ama bence aradaki fark %5 bile degildir.Hatta Bolt on les paul sustain daha yuksek ciktigi karsilastirma videolari da izledim.Benim elimdeki ton ve sustain olarak en iyi gitar Pearl marka bolt-on bir les paul.Bana yillarca bolt-ondan uzak dur dediler.Oysa elimdeki en iyi strat ve les paul'da bolt on neck var.Bolt ondan uzak duran arkadaslar sayesinde elime harika gitarlar gecti.Uzak durmaya devam ederler umarim :)

Merhaba arkadaşlar, 10 yıl önce sattığım ilk gitarim "Gession Lets Play" geçenlerde forumda satışa çıktı.. O gitar bir Gibson kopyasıydı ve 16 yaşımın ilk cahiliye devrimin ürünü olduğundan envanterime katmak istedim ve satın aldım. ☺ İnternetten biraz araştırma yaptım bununla alakalı. Türkiye de malesef pek bilgi bulamadim, bilgi bulduğum internet siteleri yabancı kaynaklar ve çoğu japon kaynaklı. Gession gitarlari ;
-Gession Love Power
-Gession Lets Play
-Gession Custom gibi gitarların 1970lerde Japonya da üretildiği söyleniyor.
@bikafa kardeşim aracılığıyla gitarı adam etmeye çalışıyoruz, çünkü oldukça eski bir gitar ve bakımsız kalmış..
11.jpg

12.jpg

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, 10 yıl önce sattığım ilk gitarim "Gession Lets Play" geçenlerde forumda satışa çıktı.. O gitar bir Gibson kopyasıydı ve 16 yaşımın ilk cahiliye devrimin ürünü olduğundan envanterime katmak istedim ve satın aldım. ☺ İnternetten biraz araştırma yaptım bununla alakalı. Türkiye de malesef pek bilgi bulamadim, bilgi bulduğum internet siteleri yabancı kaynaklar ve çoğu japon kaynaklı. Gession gitarlari ;
-Gession Love Power
-Gession Lets Play
-Gession Custom gibi gitarların 1970lerde Japonya da üretildiği söyleniyor.
@bikafa kardeşim aracılığıyla gitarı adam etmeye çalışıyoruz, çünkü oldukça eski bir gitar ve bakımsız kalmış..
94319 eklentisini görüntüle
94320 eklentisini görüntüle
Bende başlığı görünce göster amcalarına gitarını diyecektim :D

Gibson/Gession oldukca generic bir isim :) Gession'un kesin olmasa da Tokai yapimi olduguna dair bir soylenti var.Olsun ya da olmasin eminim guzel bir sesi vardir yoksa tekrar geri alip ugrasmazdiniz.

Yamaha SG1000 vardi elimde Greco LP ile takas ettigim.Siyah Les Paul hastaligi var bende dayanamadim.Elime ne zaman nakit gecse Yamaha'yi geri almaya calisirim ama satmaz geri arkadas.

Bu bolt on olayi cok tartisilmistir, amacim tartisma acmak degil ama bence aradaki fark %5 bile degildir.Hatta Bolt on les paul sustain daha yuksek ciktigi karsilastirma videolari da izledim.Benim elimdeki ton ve sustain olarak en iyi gitar Pearl marka bolt-on bir les paul.Bana yillarca bolt-ondan uzak dur dediler.Oysa elimdeki en iyi strat ve les paul'da bolt on neck var.Bolt ondan uzak duran arkadaslar sayesinde elime harika gitarlar gecti.Uzak durmaya devam ederler umarim :)
Kesinlikle katılıyorum, bazı bolt-on-neck gitarların sustaini gerçekten çok iyi oluyor. Bahsettiğim SL-380 gibi aynı şekilde bir 1974 bolt-on-neck Electra sahibiydim eskiden, bolt-on-neck ve hafif bir gitar olmasına rağmen gayet mükemmel sustain vardı. Güncellemeleri ile uğraşmak istemediğim için elimden çıkarmıştım ama şimdiki aklım olsa sanırım kolay kolay satmazdım..
tmp_17942-a-151018495.JPG tmp_17942-b1628981944.JPG tmp_17942-c1333785077.JPG

Kesinlikle katılıyorum, bazı bolt-on-neck gitarların sustaini gerçekten çok iyi oluyor. Bahsettiğim SL-380 gibi aynı şekilde bir 1974 bolt-on-neck Electra sahibiydim eskiden, bolt-on-neck ve hafif bir gitar olmasına rağmen gayet mükemmel sustain vardı. Güncellemeleri ile uğraşmak istemediğim için elimden çıkarmıştım ama şimdiki aklım olsa sanırım kolay kolay satmazdım..
94399 eklentisini görüntüle 94400 eklentisini görüntüle 94401 eklentisini görüntüle
Şöyle bir Bolt On Örneği :) Gession'da durum budur.
1.jpg
2.jpg

94399 eklentisini görüntüle 94400 eklentisini görüntüle 94401 eklentisini görüntüle
Electra'larin bende yeri ayridir.Gorsem ben de kacirmazdim :)

Geri