SoundBlaster Kullananlar.. Kx Driver Hakkında

Hangi driverı kullanıyorsunuz?

• Official Creative

Oylar: 0 0.0%
  • Emu Aps

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    1,140
Malum türkiye şartları ve yaygınlıgı sebebiyle SB ülkemizde yogun şekilde kullanılmakta. Her nekadar pro lar tarafından sevilmesede(bende pek sevmem) mecburiyetten kullandıgımız bu ses kartlarının Unofficial (aslında officialdan daha iyi ) sürücüleri kxDriver Hakkında söylemek istedikleriniz. elinizdeki dsp setupları plug in efektlerinin kullanımı. Karşılaştıgınız sorunlar vs vs hakkında tartışalım..

...

ben kurdum kullandır sonar 3 ile birlikte ama beni memnun etmedi.Zaten memnun olmadığım en önemli şey bu günlerde cpu nedeniyle sonarın ve vsamplerin kilitlenmesi ona bir çözüm getiremedi sonuç olarak.Ara biriminide beğenmedim.Karışık! Ama buraya açıklamaları falan yaparsanız iyi olur...İçim ısınmadı sonuç olarak :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
son sürüm hypertreading makinelerde sorunsuz çalışıyor ayrieten sb kullanıpta niye v sampler kullanıyorsunki ? sf2 kullan diger samplerların bütünü ile yarışabilir sf2 . hemde hardware çalışıyor işlemciye yükte bindirmez..

www.kxproject.com sitesine bir gir son sürümü bir dene..

ben aiso da 2.56 ms ye kadar inebildim ama güvenli olsun diye 5.5 ms de çalışıyorum .

Sürücünün wdm side aisosuda daha iyi reverbi daha iyi noisegate dynamic processor chorus parametric eq vs vs si cok iyi aisodan routingle hw efektleri sorunsuz kullanabiliyorsun benim kayıtlardaki bütün reverbler delaylar compressorler hw .. bu güzelligide var aletin..

Asio da latency nasıl düşüyor açıklar mısın Üstat?Ben bu latency nin nasıl oluştuğunu da bilmiyorum.Bu işin teknik yanını açıklayabilir misiniz.?
Ben bu gecikmeyi kaldırmak için 2.6 mhz işlemci 1 gb ram taktım yine de var.Biraz soğudum ben bilgisayarla kayıt işinden ..Bu latency denilen illet ne bela şeymiş. :roll: 8O

Sorsana demiş ki:
Asio da latency nasıl düşüyor açıklar mısın Üstat?Ben bu latency nin nasıl oluştuğunu da bilmiyorum.Bu işin teknik yanını açıklayabilir misiniz.?
Ben bu gecikmeyi kaldırmak için 2.6 mhz işlemci 1 gb ram taktım yine de var.Biraz soğudum ben bilgisayarla kayıt işinden ..Bu latency denilen illet ne bela şeymiş. :roll: 8O

Sözlük başlığında bu olayı detayıyla anlattım, buraya tıkla .

mahcem yazdıklarını dikkatle okudum harika...sağolasın

CrazyLead demiş ki:
son sürüm hypertreading makinelerde sorunsuz çalışıyor ayrieten sb kullanıpta niye v sampler kullanıyorsunki ? sf2 kullan diger samplerların bütünü ile yarışabilir sf2 . hemde hardware çalışıyor işlemciye yükte bindirmez..

dostum bende 2 ms çalıştırıyorum (ama cpu çok biniyor 5 ms çıkaracam)vsampleri kullanma amaçım çok değişik samplelerle çalışıyorum giga, halion, kompakt, sf2, vs3 hepsini birden çalıştıran ve kolay kullanımlı bir sapler editor arayışlarım sonucunda vsamplerde karar kıldım (bu aralar ni kompakt kurcalıyorum daha iyi sanki)

ama haklısın bu cpu yüklenmesine bir çözüm sf2 dosyalarnı bu şekilde kullanabilirim ozaman bütün sampleri sf2 çevirmem gerekecek :( Bu kadar methettiğine göre driverleri kullanabilirim ama yeni bir işletim sistemi kurup orada yapayım sadece müzik programlarının olduğu.Dur bakalım denemek gerek...

kolay gelsin...

önerilen kx driverlarını alıp kurdum uzun süredir creative driver larıyla çalıştıramadıgım sample programlarımı çalıştırıp rahatlıkla kullanıyorum hiçbir sorun çıkmadı şu ana kadar skinleride cok rahat bu driverları forumda bizlere tanıttığınız için tesekkür ederim beni 98 de çalışmaktan kurtardınız

csanbell demiş ki:
önerilen kx driverlarını alıp kurdum uzun süredir creative driver larıyla çalıştıramadıgım sample programlarımı çalıştırıp rahatlıkla kullanıyorum

.Gerçekten xp çalışmayan tüm programlarım çalışmaya başladı.evet şu an itibari ile bende kullanıyorum creativein nazlarını bu yapmıyor ara birimi çok neşeli değil creative gibi ama ne yapacan :D

CrazyLead bana sf2 direkt editorsüz kullanmamı önermiştin.Şimdi ben bu sf2 dosyalarına efekt vermek istesem nasıl verecem?(sonar3 dışına export etmeden-biliyorsun editor programlarında samplere efekt verebiliyorsun)Elimdeki sf2 ler güzel ama bazıları çok kuru...cool editte yapabiliyorum ama sonardan audio file şeklinde export etmem gerekiyor, bunu yapmadan nasıl yaparım...!?Bunu çözersem belki cpu olayını hafifletmiş olurum

kolay gelsin...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sonarda midileri audio export edeceksin onuda şöyle yapacaksın midileri yazacaksin sonra bir audio kanal açıp arm edeceksin export edecegin midi kanalınıda solo edeceksin ve kayıt tusuna basacaksın sonra audio kanala kaydolacak ha birde kx mixerden midiyi kayıta sokmayı unutma örnek dsp şemasını asacagım...

DSP şeması Aiso input 1 de Analg AC97 kanallar
input 2 de midi var MME kayıta gidecek mix ortada 6 kanal iç mixser mx6 da toplanıyor Fxmix ise kayıta gitmeyecek ancak monitor edilecek sesleri monitor için direkt çıkışa yolluyor...

untitled.jpg

yardımmmm

KX sürücüsü için yardım ediniz...

tavsiye üzerine kx sürücülerini yükledim bilgisayara.ses kartı live value.

ilk zaman kolonlardan ses gelmiyordu.uğraştım getirttim.gerçekten sürücü ses kalitesini arttırmış.fakat başka bir sorun ki bununla da ilgili uğraşmama rağmen çözemedim...

şu anda acil vokal kayıt yaptırtcam fakat mikrofon ses almıyor..yani bu sürücüyü yüklemeden evel bir sorun yoktu..hala bir sorun old. sanmıyorum ama sanırım yapmayı bilmiyorum...yani kx sürücüsünü yükleyen birinin başına mutlaka gelmiştir.bilen varsa yardım ediniz...ses kaydedilmiyor yani şu an.

NOT:bu üçüncü üyeliğim oldu.OYUNCAK OLDUK ELİNİZDE.hadi hayırlısı....BU DA var olan son mail adresimdi.!!! çok misafirpervermişsiniz.teşekkürler.

Evet nasıl davranması gerekeni bilene çok misafirperverizdir.

KX sürücüleri vs SbLive! ile çalışam inputlar asio04/asio05. Kx mixerden sol altta üzerinde sanırım "dsp" yazan bir düğme var, oraya bas, sanırım prolog 1 ve 2 (ac97left ve right) asio 04 ve 05 e bağlı olmalı. aynı uçlar routing e de bağlı. Routing bağlarını kesebilirsin, ama asio ya bağlı olsun.

Daha sonrasını açıklamadan önce mikrofon sesi hangi programda almıyor onu yazarsan yardımcı olmaya çalışalım. Cubase mi?

bir sn. şimdi soylediklerini yapacağın.daha doğrusu deneyeceğim..

sesi nerde almıyo gelince bildiğin windows ses kaydedicide almıyo..yani programlarla ilgili değil sorun.

yazdıklarını okudum fakat uygalamadım.çünkü sanırım sorun burdan olamaz..çok basit birşeydir diye düşünüyorum.bu ayarlarla oynarsam bi daha işin içinden çıkamam..yani sanırım mixerde bir yere basınca mikrofon aktif hale gelecek..ama nereye :(

ya yükleyen birinin başına mutlaka gelmiştir.

not:bu 3. üyelik.hayırlısı

Ses kaydediciden bahsediyorsan o kolay...
Mixerde ac97 sekmesine gir, orada aşağı açılan bir kutu var, oradan "mic" i seç. bi üstte sanırım kırmızı noktalı bir recording yeri olması gerek. oradan ac97 yi unmute et ve sesini aç.

Ama anlayamadığım şu, eğer ses kaydedici gibi bir programla ses kaydedeceksen kx sürücülerini kullanmanın bir manası yok. Kx sürücüleri sesi daha güzel çıkartma gibi bir şey yapmazlar. Asıl amaçları Cubase gibi "asio" ile çalışan programlarda düşük gecikmeli iş yaptırmaktır. Böyle bir şeye ihtiyacın yoksa hiç uğraşma, kx sürücülerini sil, kendi sürücülerini yükle. Emin ol aynı şey.

hay allah senden razı olsun..çözüldü sorun ilk mesajda yazdıklarınla..sana haksızlık yaptım galiba :))

ikinci mesaja gelince tabiki ses kaydedici ile falan ses almıyorum.cubase acid vs..onda sadece ses geliyomu diye kontrol ettiğim için soyledim..latency olayınıda biliyorum..gerçi fazla farkettirdimi pek de anlamadım

sakıncası yok ise dediğim gibi bu kx ile bütün menüler değişti..aynı anda kolonlardan sesi duymak istiyorum.fakar sb deki gibi değil sesdentimi.nasıl yapabilirim.

not:bu üçüncü üyelik oldu.bir nevi rezil olduk.saygılar.

Önemli değil thriller, anlaştık sonunda. ;)

Aynı anda sesi duymak istiyorsan ac97 sekmesindeki mici unmute et(altındaki ufak yuvarlaklardan biri üzerinde durunca yazar), ancak kolonların sesini kıs ötmesin. Ayrıca kaydederken sesi açık tutuyor ve kulaklık kullanmıyorsan kolonlardan gelen ses de mikrofona etkiyeceği için iyi sonuç alamayabilirsin, hatırlatmak istedim.

Cubasede denetimi kxe vermek için yapman gerekenler var, sx kullanıyorsan:
Devices menüsü---->device setup

Oradan Vst multtrack bölümünde
yukarıda asio driver bölümünde "kx asio" yu seçeceksin. Alttaki control panel düğmesinden latencyi ayarlayabilirsin.
Kolay gelsin.

Geri