Davul kaydı imkanı olmayan ve sample kullanmayı sevmeyenlere

Sevgili arkadaşlar şarkı yaparken davul kısmı beni hep düşündürüyordu.Çünki gitar tamam bass idare eder fakat davul ne olacak diye düşünürdüm.Çünki sample kullanırken ton seçme konusunda daha özgür olmanıza rağmen midi klavye kullansanız bile çok realist olmuyor bildiğim kadarıyla.(aslında bilmiyorum hiç midi klavye kullanmadım elle yazıyordum :LOL: ) Roland v-drum lar çok güzel ama pahalı.Ne yapayım derken araştırma sırasında loop cd leri olduğunu gördüm.Aslında herkes biliyordur ama belki kullanan olmamıştır.Karar verip aldım ve çok memnun kaldım.Birisi 4 cd lik discrete drums loop set diğeri drums on demand adlı loop cd si
(www.discretedrums.com)
( www.drumsondemand.com)
Eğer amacınıza göre seçerseniz gayet iyi sonuç alabilirsiniz.Demek istediğim benim için istediğim ritmi birebir aynı yazmaktansa biraz farklı olan loop u kullanmak daha iyi.Çünki akustik kayıtlarda davulun realistik bir hava vermesi bence çok önemli.Tabi kimisi birebir istediği ritmi yazmak ister taviz vermeden ve sample kullanır bu seçim meselesi.Özellikle akustik kayıt yapanların ilgisini çekecektir.
Bu konuda bilgi almak isterseniz(link koymayı bilmiyorum) google de "bigfish audio drum loops" yazıp arama yapabilirsiniz
Ayrıca bu tip cd lerin bir demo mp3 dinleme olanağı oluyor.İndirip dinler ve tarzınıza göre seçebilirsiniz.
Yanlız dikkat etmek lazım bazı cd lerde birbirinden çok ayrı tonda davullar oluyor.Mesela koyuyorsun 2 mezur ritm sonra farklı bir ritm koyacaksın.Aradığın ritm var ama tonu farklı.Bu tarz cd lere dikkat etmek lazım.Yani almayı düşünürseniz trampet ve diğer tonların yakın olmasına dikkat edin.Mesela drumsondemand cd sinde loop lar şarkı şeklinde ayrılmış ve mesela x adlı şarkının davulları ve ufak varyasyonları var.Ayrıca drum hits denen ve cd deki bazı şarkılara ait trampetler kickler gibi one-shot lar da var.Böylece örneğin bir loop u 4 mezur koyup ilk ikisine dokunmayıp diğer iki mezura ufak eklemeler yapıp çeşit yaratabilirsiniz.
Ayrıca www.dooleydrums.com adresinde bedava(sanırım) davul loop ları var.Başlangıç olarak bunları indirip deneyebilirsiniz.
Saygılar... :LOL:

Dostm vakti zamanında bu loop meselesine bende bayağı girdiydim , acidin official sitesi loopasonic gibi birçok siteyi dolaştım p2p programlarıyla loop indirdim ,kimisi midi tabanlı sample idi kimisi akustik idi ,yaklaşık 2 cdlik loop librarysi yaptım ,fakat bu looplar preview amaçlı ,veya bedava olduğu için hep 2 /4 , 4/4 falan shuffle olayı çok az , bu yüzden loop sıkıntısını sample la çözeceğim gibi gözüküyor , büyük bi ihtimallede Midiman Uno USB converter alacağım . Yoksa looplarla canlı çalımdaki çoğu senkobu veremiyoruz

obara demiş ki:
Dostm vakti zamanında bu loop meselesine bende bayağı girdiydim , acidin official sitesi loopasonic gibi birçok siteyi dolaştım p2p programlarıyla loop indirdim ,kimisi midi tabanlı sample idi kimisi akustik idi ,yaklaşık 2 cdlik loop librarysi yaptım ,fakat bu looplar preview amaçlı ,veya bedava olduğu için hep 2 /4 , 4/4 falan shuffle olayı çok az , bu yüzden loop sıkıntısını sample la çözeceğim gibi gözüküyor , büyük bi ihtimallede Midiman Uno USB converter alacağım . Yoksa looplarla canlı çalımdaki çoğu senkobu veremiyoruz

Yukarida linkini post ettigim programla bunlari yapip yeni loop'lar yaratabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sevgili Anarchyxtc
bahsettiğin programla davullara canlı çalınmışlık hissi verilebiliyor mu?
Aslında benim loop tan kastım audio dosyalar.Yani loop değil de wav olsa bile acid de dosyayı bozmadan hızı biraz değiştirebiliyorsun.Ama o bahsettiğin programda loop oluştururken humanıze etme gibi bir seçenek falan var mı.(gerçi biraz uçtum galiba ama teknoloji bu.Belli mi olur :D )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sevgili Obara
Zaten sizin parçayı dinleyince bu loop olayı seni paklamaz diye düşünüyorum. :D Çünki sizin ritm ler biraz daha geniş.Loop la olacak iş değil size en iyisi stüdyo abi.Ben ingiliz pop yaptığım için loop kullanıyorum
Sevgiler ;)

davulzade demiş ki:
Sevgili Anarchyxtc
bahsettiğin programla davullara canlı çalınmışlık hissi verilebiliyor mu?
Aslında benim loop tan kastım audio dosyalar.Yani loop değil de wav olsa bile acid de dosyayı bozmadan hızı biraz değiştirebiliyorsun.Ama o bahsettiğin programda loop oluştururken humanıze etme gibi bir seçenek falan var mı.(gerçi biraz uçtum galiba ama teknoloji bu.Belli mi olur :D )

Humanize etmek gibi secenekler yok, ama normal bir programda bulabileceginden daha fazla olanak var ve zaten dedigim gibi canli calmaya en yakin bunu buldum. Bence indirip bir gor programi. Zaten epey ufak bir program. Dedigim gibi accent'ler falan da var. Sadece davul icin yazilmis bir program. Eski amiga'da olan Aegis Sonix falan gibi mod muzik yapabildigin programlari animsatiyor bana.

Anarchy bu program cok ilginc gorunuyor, en kisa zamanda deneyecegim. Link icin tesekkurler.

Davul konusu gercekten onemli bir sorun. Benim akustik davul kaydi yapacak yerim yok. MIDI ile davul yazmayi uzun suredir birakmis durumdayim. O isi iyi yapanlar var ama ben onlardan biri degilim. Belki daha iyi yapmayi ogrenebilirim ama zamanimi ona harcamak istemiyorum, daha cok hevesle yapmak istedigim seyler var.

O yuzden bir suredir loop'lara girmis durumdayim, bu forumda baska sayfalara astigim parcalarda duyulacagi gibi. Loop'larda hersey notasi notasina sizin istediginiz gibi calinmiyor ama bu beni cok fazla rahatsiz eden birsey degil, cunku nota yazip canli bir davulcunun onune koysaniz o da zaten kendi yorumunu katiyor, katmasi da gerekiyor zaten.

Fakat senkop yapilamamasi loop'larin en onemli eksikliklerinden biri. O yuzden bu tur programlar gayet yararli olabilir. Denemek icin can atiyorum.

...

Bateri olayı gerçekten can alıcı.Bende sample kullanarak bu işi çözmeye çalışıyorum.Kesinlikle loop kullanmıyorum.Yaptığım şarkılar loop kaldırmıyor gerçekten realistic drumlar ve stiller gerektriyor bu nedenle elimde gayet geniş bir drum sample birikti.Ortaya karışık şarkılarıma uygun bir tane yaptım (sf2 formatında) Kaydederken tüm vuruşları teker teker midi klavyemle yapıyorum.Normalde bateride çaldığım için her vuruş için farklı bir tonlama yaparak gerçekçiliği arttırmaya çalışıyorum.Davul kaydında senkop atak kısımlarını ayrı olarak yapıyorum altolar kick ziller hepsi ayrı ayrı kanallarda oluyor pan volume velocity ayarlarında bana hareket alanı sağlıyor hepsine ayrı efekt veriyorum sonunda gerçeğe yakın bir sound çıkabiliyor...

kolay gelsin

Davulzade ;

En güzel sampleları kullansan bile daha humanize çalınmış looplar elde etmek istiyorsan biraz mühendislik yapmak zorundasın. Tuşe olayını çok ciddi bir şekilde incelemen gerekli. Gerçek bir davulun karşısına geç bir ritim at. O ritimde hangi parçaya ne kadar hızla vurduğuna dikkat et. Mesala snare'e saydırırken her vuruşunda aynı sertlikle vurmuyorsun hatta aynı snarenin farklı yerlerine vurunca değişik tonda sesler çıkar. Mesela önündeki masanın farklı iki yerine vur. Çıkacak sesler bir birinden farklıdır. İşte bu olayı samplelarla davul programlarken tatbik etmen lazım, bu gerçekçilik hissi verir. Yoksa çok mekanik bir sound elde edersin. Bu olay özellikle ataklarda ve de komplike ritmlerde kendini eleverir. Tuşe olayının üstüne bir düş derim.

Hass,

Olayı süper açıklamışsın
icon14.gif

Iyi aciklamis, soylemek istedigim de bu tuse gibi olaylar o programda mevcut. Baska hangi programlarda var bu imkan bilemeyecegim. Isin guzeli de, bu aksanlari hi-hat, snare, tomlar, bass drum gibi her seye uygulayabiliyorsun programda.

LeafDrums benim ilk demolarımızı yaparken kullandığım programdır... Son derece yetersiz, sadece davul programlamaya yeni alışanlar için tavsiye edilebilir özellikleri vardır.. Tuşe iki veya üç farklı şiddette ayarlanabilir, midi de olduğu gibi 128 üzerinden velocity ayarlama imkanı yoktur.. Pan, Shift gibi şeyler Fruity Loops'taki gibi pattern editör üzerinden yapılamaz.. Eq'su ve diğer efektleri oldukça yetersiz ve doğallıktan uzaktır...

Bu nedenlerden bu yazılımın üzerine pek düşmeyin derim.. Performansı iyidir, uyumsuzluğu pek yoktur, kullanımı son derece basittir, hesaplıdır bunların haricinde bir avantajı yoktur... Midi ile tetiklenen herhangi bir VSTi/DXi sampler çok daha temiz iş görecektir..

Saol Mahcem abi, gaza getirdin :p

Yani demem odur ki davul kitinin her parçası için (ziller, tomlar, snareler hepsi..) aynı kaynaktan en az iki farklı sample kullan bir de her vuruşun velocitylerini gerçek bir bateristinki gibi ayarla..

Hatta şöyle bir manyaklık da denenebilinir :

gate.html

bu, davulun herhangi bir parşası olsun, her renk için o parçanın o rengine vurularak elde edilmiş sampleları kullan. Yuvarlakları kendin istediğin kadar arttırabilirsin.

E ama Yuh denir artık, o kadar uğraşasıya bi baterist satın alınır dimi :p

SwaLLoweD demiş ki:
LeafDrums benim ilk demolarımızı yaparken kullandığım programdır... Son derece yetersiz, sadece davul programlamaya yeni alışanlar için tavsiye edilebilir özellikleri vardır.. Tuşe iki veya üç farklı şiddette ayarlanabilir, midi de olduğu gibi 128 üzerinden velocity ayarlama imkanı yoktur.. Pan, Shift gibi şeyler Fruity Loops'taki gibi pattern editör üzerinden yapılamaz.. Eq'su ve diğer efektleri oldukça yetersiz ve doğallıktan uzaktır...

Bu nedenlerden bu yazılımın üzerine pek düşmeyin derim.. Performansı iyidir, uyumsuzluğu pek yoktur, kullanımı son derece basittir, hesaplıdır bunların haricinde bir avantajı yoktur... Midi ile tetiklenen herhangi bir VSTi/DXi sampler çok daha temiz iş görecektir..

Valla yetersiz ve dogalliktan uzak bulmadim ben cok fazla. Ozellikle diger programlarin karmasikligi, uyumsuzlugu ya da destegi sebebiyle but programi cok kisi kullaniyor. Bu programdan daha iyi is gorebilecek, daha uyumlu, sorunsuz tavsiye edebilecegin bir VSTI/DXI sampler varsa denemek isterim.

Native Insturments ' ın Battery programı başarılı bu konuda. Orjinalini satın alırsan yanında çok sağlam sample kütüphaneleri ile beraber geliyor. Ayrıca sesleri ayrı kanallara adresleyip mixer den ayrı ayrı tonlayabilir, efekt verebilirsin.

LynchMob demiş ki:
Native Insturments ' ın Battery programı başarılı bu konuda. Orjinalini satın alırsan yanında çok sağlam sample kütüphaneleri ile beraber geliyor. Ayrıca sesleri ayrı kanallara adresleyip mixer den ayrı ayrı tonlayabilir, efekt verebilirsin.

Hic duymadim ve kullanmadim. Kesinlikle goz atacagim. Bilgi icin tesekkurler.

kardeşler loop falan hikaye, alıcan reason'ı, bi de akai clear mountain drums sample pack'i, ondan sonra gerisi sabır meselesi, nasılsa herşeyden 5-6şar tane ve onların da 5-6şar tuşesi ayrı ayrı onda =) oturup detaylı aslan gibi yapmak isterseniz bunu yapın, ya da mesela NN XT sampler açıp midi drumkit gibi sampleları dizin tuşeye göre de ayarlarsınız o zaman..

Geri