Gitar potları,switchleri vb. tarzı aksamlar

ben bu tarz bir başlık aradım ama bulamadım dedimki en iyisi ben açayım
konuya gelince ;
bu potanslar hakkında nedir bu logaritmik pot, 500k pot, 250k pot ? yardım edilirse ve kilitlenmesse yararlı bir başlık olacağını düşünüyorum

Başlık indeksinde bulamadım bu tarz bir başlık, şahsen hatırlamıyorum da. Yalnız son birkaç ayda açılan başlıkları henüz indekse ekleyemedim. Neyse indeksi güncellerken gerekeni yaparım :)

Potanslara gelince, 500k ve 250k'nın dışında 1 mega OHMluk potanslar da var. 250klık potanslar singlelarla, 500k ve 1 mega ohmluk olanlarda humbuckerlarla kullanılıyor. %100 olarak nasıl etkileri oluyor bilmiyorum ama potansların direnci arttıkça tonu daha tiz daha yırtık biraz daha gainli yapıyorlar. Mesela Seymour Duncan JB'yi (sh-4) fazla cırtlak bulup, bu manyetikle beraber 250klık potanslar kullanarak çok iyi sonuç aldığını söyleyen gitaristler var..

Logaritmik olayı da şöyle oluyor. Potanslar linear taper (lineer :) ) ve audio taper (logaritmik) olarak 2ye ayrılıyor. Lineer olan potansta açma ve kapanma olayı potansı çevirdiğin miktara lineer orantılı oluyor. Yani lineer bir volume potansı kullanıyorsan potansa yarım tur attığında ses %50ye düşüyor. 3/4 tur attırdığında ise %75 açılıyor veya kapanıyor..

Logaritmik olanlarda ise logaritmik bir oran oluyor :mrgreen: Artan ivmeyle hızlanan bir arabanın hız-zaman grafiği gibi oluyor yani. Yukarı doğru kıvrılan bir yay gibi :) Başta potansı çevirdiğinde sese pek etki etmiyor sonlara gelindiğindeyse çok fazla etki ediyor :)

Genelde volume potansları audio taper yani logaritmik olur, ton potansları da linear taper yani lineer. Volume potansını lineer bir taneyle değiştirmek çok işe yarayabiliyor fakat ben şahsen konserlerde volume potansına biraz sık "çarptığım" için logaritmik olanları tercih ediyorum yani elim yanlışlıkla potansa çarpıp da ses biraz kısıldığında fazla etkisi olmuyor :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yardımın için teşekkürler sayın mod'um :D logaritmik işini çözdüm 250k 500k işini biraz daha kafa yorarsam onuda çözücem :) birde başka bir sorum olucak ben gitarımda ton potunu kıstığım sürece tizliğin yokolması gerekirken aynı logaritmikte anlattığın olay gibi oluyor yani 1-2 ye indirdiğim zaman fark oluyor ama benim beklediğim kadar değil ancak sonuna kadar kapatınca tizlik tamamen yok oluyor bu durumda benim ton potum da mı logaritmik 8O

Monster_YGT demiş ki:
yardımın için teşekkürler sayın mod'um :D logaritmik işini çözdüm 250k 500k işini biraz daha kafa yorarsam onuda çözücem :) birde başka bir sorum olucak ben gitarımda ton potunu kıstığım sürece tizliğin yokolması gerekirken aynı logaritmikte anlattığın olay gibi oluyor yani 1-2 ye indirdiğim zaman fark oluyor ama benim beklediğim kadar değil ancak sonuna kadar kapatınca tizlik tamamen yok oluyor bu durumda benim ton potum da mı logaritmik 8O

Olabilir olmaması için herhangi bir neden yok yani :)

slm

gitarda volume potanslarının direnç değerleri büyüdükçe sesteki peak artar tabiki toprakla aradaki direnç artığı için toprağa daha az sinyal kısa devre olur çıkış artar dip seste bu oranda artış gösterir.genelde kullanılan potansların değerleri en iyi çıkış/dip ses oranını verecek çekilde ayarlanmıştır. bu yüzdendirki aktif manyetiklerin volume potansları 25k iken pasiflerde 500k kullanılır.bunlar tamamen çıkış seviyesine göre seçilmiştir. sinyal seviyesi (mV) yükseldikçe potların direnç olarak değerleri azalır. Gainde bi artış yapmak istiyorsanız direnç değerini yükselterek bunu yapabilirsiniz. örnek olarak;500k lık volume potunu 1Mohm la değiştirdiğinizde teorik olarak gain artacaktır.bunun yanında dip sesinde artacağı göz önüne alınması gerekir.

DaveMustaine_64 demiş ki:
Potanslara gelince, 500k ve 250k'nın dışında 1 mega OHMluk potanslar da var. 250klık potanslar singlelarla, 500k ve 1 mega ohmluk olanlarda humbuckerlarla kullanılıyor. %100 olarak nasıl etkileri oluyor bilmiyorum ama potansların direnci arttıkça tonu daha tiz daha yırtık biraz daha gainli yapıyorlar. Mesela Seymour Duncan JB'yi (sh-4) fazla cırtlak bulup, bu manyetikle beraber 250klık potanslar kullanarak çok iyi sonuç aldığını söyleyen gitaristler var..
burdaki tizleşme olayı yukarda anlatığım olaydan dolayı oluyor.. direnç seviyesini artığında direnç yükseleceği için gelen sinyalin mV olarak daha yüksek değerde olan kısımları daha çok geçecektir.bunun sebebi ise bass frekansların mV olarak değeri tiz frekansların değerinden daha az olması bu yüzden bass frekanslar daha az tizler ise daha çok geçecektir.

benim merak ettiğim bir olay var istanbul selanik pasajında (karaköy) 500K lık potans buldum ama fiyatı 50kuruş tanesinin dimarzio falan gibi markaların da bildiğim kadarı ile 11 milyon civarı bir fiyatı var burda parayı markaya mı ödüyoruz yoksa gerçekten kalite ve malzeme farkı mı var (yada satıcı işin farkında mı değil)

Arkadaşlar,

Farklı resistanslardaki potanslar ile ses full açıkken yani 10da iken çıkış artmaz. Sadece netlik ve tizlerde değişiklik olur. Ve bu değişiklik yeterince fazla ise sanki çıkışta bir artma gibi duyulur. Yoksa yanlış anlaşılmasın, ciddi bir çıkış farkı falan yok.

B

Geri