Cubase SX, Sonar 3 ya da Protools ? Hangisi daha üstün?

alın ozaman kitabı 50 dolara bizide soru sormayın cevabı beğenmeyecekseniz. Sonarı biz yazmadık

Nebu olayı gayet iyi anlatmış özetlemiş .msg ında hiçbir art niyet görmedim .Bu cubase dede cool edittede sonardada vs vs butün kayıt programlarında böyledir eger sizin sordugunuz başka birşeyse daha açıklalayıcı sorun eger soru nebunun anlattıgı gibiyse boşverin digi001 i filan daha erken...

kusura bakmayın ama geldiginiz günden beri açtıgınız her başlıkta mutlaka bir alınganlık yapıyorsunuz..

Mahcem demiş ki:
Kazma, sen de amma alıngan adamsın kardeşim, çocuk iyi niyetiyle anlatmış işte.

Yani bazan...

Sevgili Mahcem.

Mesajlarımı genellikle online yazmam. Bunun sebebi, yanlışlıkla yapacağım bir takılmanın, yanlış anlama yol açabilecek basit bir smiley' nin bile, karşı tarafı kıracağımı bilmemden kaynaklanıyor.

Örneğin, Doruk' a domokun diye hitap etmem. Çünkü, ismini biliyorum. Benim ismim bilinmediği için, kazma denecek elbette bana. Çünkü bu benim tercihim. Mesajlarımda gösterdiğim itinanın karşı taraftan da gelmesini beklerim.

Noktaya, virgüle bile dikkat ederim. Benim yapım bu. Ama, bir yerde de şart.

Mesele budur.

Sen daha iyi bilirsin, İngiltere' de bestseller seçilen bir kitap var. Geçenlerde okumuştum. Yazarı bir bayan. Kitabın konusu noktalama işaretlerinin kullanılması.

Kadın milyarder oldu.

Demek ki noktalama işaretlerine önem veren insanlar var İngiltere' de...Bizde ise, hiç bir şey öğrenmeden ahkam kesmek isteyenler var.

Ben noktalamadan vazgeçtim, hiç olmazsa İÇERİK düzgün olsun. Hadi iki ayaklı İstanbul ayılarından fazla bir şey beklemek doğru değil. Adam eğitilmemiş ve yontulmamış çünkü. Ama, internet kullananların bunu bilmeleri gerekir diye düşünüyorum.

Meclisimizin büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmiyor. Oy avcılığı için dini istismar ettiler. Odunu aday göstersem seçtiririm diyen Genel Başkanlar var Türkiye' mizde. Türkiye, bu ve benzeri faktörlere önem vermediği için, şu anda iç-dış borç miktarı 295 milyar $.

Bunların müzikle ne alakası var dersen? Çok ama çok alakası var. Mesajımı uzatmak istemediğim için, yazmak istemiyorum.

Yaw...Kusura bakma. Kaptırdık kendimizi. Demek ki çok dolmuşuz...:)

Sevgiler.

Not: Yani bazan...' ın gerisi gelmemiş. Gerisini getirirsen memnun olurum. ...

CrazyLead demiş ki:
alın ozaman kitabı 50 dolara bizide soru sormayın cevabı beğenmeyecekseniz. Sonarı biz yazmadık

Nebu olayı gayet iyi anlatmış özetlemiş .msg ında hiçbir art niyet görmedim .Bu cubase dede cool edittede sonardada vs vs butün kayıt programlarında böyledir eger sizin sordugunuz başka birşeyse daha açıklalayıcı sorun eger soru nebunun anlattıgı gibiyse boşverin digi001 i filan daha erken...

kusura bakmayın ama geldiginiz günden beri açtıgınız her başlıkta mutlaka bir alınganlık yapıyorsunuz..

Senin bu mesajın alınganlık değil mi? Resmen fırça çekiyorsun...Ne bu şiddet ne bu celâl...:D

Şah_Mat!

Not:
1. O mesajı benim o şekilde algılayıp o şekilde cevap vermem en doğal özgürlüğümdür.

2. Ayrıca, İngilizce' m teknik bazda kuvvetli değil. Bilmem gereken terminolojiyi öğrenir öğrenmez, kitabı hemen satın alıyorum.

3. Soru sormayın derken, sen bu hakkı kimden alıyorsun? :D

Kazma. Su anda yeni aldigim EMU soundcard ve Sampler'i cozmekle mesgul oldugum icin, istedigini yapamadim. Ama soz en kisa zamanda yeni bir baslik acip ve yeni sarkilardan birini koyup; adim adim butun kayit surecini anlatacagim :) Sanirim Sonar3'un de isleyisini en guzel bu sekilde anlatabilirim :)

playmaker demiş ki:
Kazma. Su anda yeni aldigim EMU soundcard ve Sampler'i cozmekle mesgul oldugum icin, istedigini yapamadim. Ama soz en kisa zamanda yeni bir baslik acip ve yeni sarkilardan birini koyup; adim adim butun kayit surecini anlatacagim :) Sanirim Sonar3'un de isleyisini en guzel bu sekilde anlatabilirim :)

EMU soundcard' ının başarılarına başarı katmasını dilerim.

Cevabın ilaç gibi geldi sevgili Burak.

Bugün aldığım en güzel mesaj bu. İçim rahatladı...

Dediğin gibi, bu konu için yeni bir başlık açmalısın. Benim gibi konuyu öğrenmek isteyen kişiler için harika olur. Derya gibi bir konu çünkü bu..Ayrıca dikkat ettim, forumda böyle bir başlık yok. Dağınık dağınık işleniyor bu konu.

Senin böyle bir başlık açıp, adım adım konuyu anlatman, ilaç gibi gelir. Bir tek önerim var: Konuyu bölüm bölüm işlemen daha pratik olur. Hem sana külfet olmayız, hem de bizler olayın genel konseptini iyice kavramış ve hazmetmiş oluruz.

İddia ediyorum, açacağın başlığı takip edenlerin sayısı, forumun rekorlarını kıracak kadar çok olacak...

Mesajına çok sevindim. İlgin için çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.

Zorunlu Açıklama...

Herkese merhaba.

Sayın nebukenazar' a verdiğim cevap yüzünden bazı eleştiriler aldım. Yazarları belli bu mesajlardan, Kıbrıs' ı vermeyen Denktaş gibi, geçimsiz ve alıngan olduğum izlenimi verilmeye çalışılıyor.

Savunduğumuz değerler farklı olabilir.

Kimi adama ULAN Yavshak dersin kızmaz. Ama, ben kızarım. Benim sahip olduğum değerler sistemi böyle. Karşılıklı saygı saygı saygı...

Bundan böyle, forumda polemiklere sebep olmamak için, hoşuma gitmeyen üslup içeren mesajlara cevap vermeyeceğim.

Verdiğim rahatsızlık için özür dilerim.

Saygılar.

CrazyLead demiş ki:

Sayın Crazylead.

Mesajınızdan ilham alarak "crazysong" adlı bir beste yaptım.

5 dakika bestelemesi sürdü. 5 dakika da vokal efektleri sürdü. Kullandığım efektlerin hiçbirini bilinçli olarak yapmadım. Bu da beni kahrediyor.

Dinlerseniz sevinirim. Çünkü, ilham kaynağım sizsiniz.

"crazysong"' un bulunduğu site adresi aşağıdadır.

http://www.angelfire.com/pop2/prens/index.html

kazma n'oooolur 1.05'ten itibaren baslayan efekti neyle nasil elde ettigini bana yazar misin? Bir cesit ring modulator ile panner kombinasyonu gibi, ama bunun ne oldugunu kesin ogrenmem lazim yoksa kafayi yerim.

Ses kelimenin gercek anlamiyla bir kulagimdan girip oteki kulagimdan cikiyor, muhtesem bir efekt bu.

Bu arada ben de yillarca akustik gitarimin re telinin akordunu pense ile yapmistim, good enough for rock'n roll dedikleri turden ;)

Hocam her beste yaptığında uçurumun başında kaydetmek zorunda mısın? Bir eko bulmuşsun, resmen "Palandöken" adıyla preset olarak kaydetmek lazım...

Parça yardı beni bu arada... :D Harmoni vokallerde Tecavüzcü Coşkun mu var? O kahkaha tanıdık geldi bana...

...

öncelikle kesinlikle yazdıklarımda bir ard niyet yoktu.Ben direkt mesajı okudum ve bildiğim (tekrar söyleyeyim sonar3 aldım ve bende yeni çözüyorum) şeyleri paylaştım.Burada sonar 3 le ilgili sayfalarca yazı yazacak kadar bilgisi olan arkadaşlar olduğunu biliyorum ama ben genede hertürlü soruya cevap veriyorum.Çünkü bu şekilde kendimi de sınamış oluyorum bu benim öğrenme stratejim.Aslında benim amacım buraya yaptığım bir parçayı asıp nasıl yaptığımı nasıl kaydettiğimi en ince ayrıntısına kadar anlatmak.Amacım birşeyler paylaşmak öğrenmek ve hatalarımın net ve anlaşılır birşekilde görülmesini sağlamak eleştrileri almak.Ama ciddi zaman problemi yaşadığım için yapamıyorum bunu

Tekrarlıyorum yazdıklarımda ard niyet yoktur ve bu nedenle mesajımda düzeltme yapmayacağım.Bu alıngan çıkışıda (bana karşı olan) kesinlikle kınamıyorum.Kazmanın bu uslubu her nedense benim hoşuma gidiyor (her nekadar son olarak bana patlasada)

hepinize kolay gelsin...

...

yaw şarkıyı çok beğendim kazma ya...neden banada yapmadım bir şarkı bana kızıyorsun crazyye yapıyorsun. :)

bu arada sonda kullandığın efektle ilgili malumatı bekliyorum bende... :D

Bugüne kadar kaç kişiye şarkı yaptım, bir allahın kulu da bana şarkı yazmadı. İçimde yaradır, yine imrendim bak... ;)

Efekt konusunda ben de merak içinde açıklamayı bekliyorum. Bir sağdan bir soldan, elin tersiyle-yüzüyle tokatlanmış gibiyim...

domokun demiş ki:
1.05'ten itibaren baslayan efekti neyle nasil elde ettigini bana yazar misin? Bir cesit ring modulator ile panner kombinasyonu gibi, ama bunun ne oldugunu kesin ogrenmem lazim yoksa kafayi yerim.

Ses kelimenin gercek anlamiyla bir kulagimdan girip oteki kulagimdan cikiyor, muhtesem bir efekt bu.

Çok teşekkür ederim Sevgili Doruk.

Ama, bir güzellik varsa, bu güzellik Cool Edit Pro 1.1' deki hazır preset efektler sayesinde oldu. Oradaki bilgileri aktarabilirim ancak. Ama, Burak' a yazdığım gibi, o vokal efektlerinin mantığını kesinlikle bilmiyorum. İşte, ben de bu yüzden kafayı yiyorum. Sen parametreleri görünce, olayı hemen analiz edeceksin. Ama, ben edemeyeceğim. Bunun için de, 4 gözle, Burak' ın açacağı mesaj başlığını bekliyorum...:)

Sonar 2.2' de Tools başlığının altında Cool Edit Pro plug in' i var. Sonar' la entegre olması harika bir olay benim açımdan.

Sen de muhakkak bilirsin. Şimdi adı değişti. Adobe Audition oldu. Çok daha güzel. Ama, maalesef Sonar altında, Cool Edit Pro 1.1 gibi, plug in olarak çalışmıyor.

1.05 ten itibaren uyguladığım vokal efektini aynen aktarıyorum:

Önce, Cool Edit Pro' nun Echo bölümüne girerek mono vocals 2 adlı preseti seçip parçanın tümüne uyguladım.

Sonra, Cool Edit Pro' dan, Sweeping Phaser Effects adlı bölüme girdim. Oradaki presetleri denedim. Wishy-washy adlı preset' i kullandım. Ortaya bu netice çıktı. Parametrelerin ne anlama geldiğini ise bilmiyorum. Burada, mono vocals 2 adlı preset ile Wishy-washy preset' i biribirini ne kadar etkiledi bilmiyorum. Bu konudaki karar senin sevgili doruk.

Wishy-washy preset' inin parametreleri aynen veriyorum:

Sweep Gain 36.1 dB
Center Frequency 1536 Hz
Depth 3.97 /Q
Resonance 3.76 Q
Sweeping Rate 0.83 Hz
Stereo Phase Difference 170 Derece
Period 1204 ms
Tempo 49.8 bpm
Master Gain -20 dB

Sweep Modes hücresinde ise, Sinusoidal ve Log Frequency Sweep bölümleri işaretlenmiş.

Başka bir arzun olursa, emrindeyim.

Not:

1. Cooledit' teki audio effects zenginliğini, Sonar' da bulamadım. Yoksa, var mı da, ben yapamıyorum.

2. Bir de, Cooledit' te, audio effect' ini preview audition yaparken, effect yapılmasını seçtiğim bölümü sonuna kadar dinleyebiliyorum. Ama, Sonar' da seçim yapamıyorum, ve audition bölümü de en fazla 1-2 saniye sürüyor. Bu konularda yardımcı olursan sevinirim.

Sevgiler, saygılar.

playmaker demiş ki:
Kazma bir tane de bizim yaz yahu kiskandim

Emrin olur sevgili Burak...:)

Ama, senin gibi bir üstadın eline su dökemem. Nerede görülmüş, bir çırağın ustasına elbise diktiği?

İtiraf edeyim ki, son aylarda pek canım beste yapmak istemiyordu. Ama, en başta, senin eserlerin olmak üzere, diğer arkadaşların da yapıtlarını görünce, kendi kendime dedim ki, bu iş evde olur! Kayıtlar yapılır, son aşamada uzman bir tonmeister gelir, olayı bitirir.

Böylece yeniden bir heves geldi.

Ve, tekrar beste yapmaya başladım. Dün yaptığım beste ise, 5 dakikada üfürdüğüm bir beste...Öylesine bir şey işte...:) Ve, bir kenara koydum. Mesela, son 2 senede yaptığım beste sayısı dünkü ile 174. Beğenmeyip kenara attığım beste sayısı ise 200' den fazla.

Paul mc Cartney şöyle yaparmış. Duyunca çok şaşırdım. Adam, bir CD için en az 100 beste yaparmış. Oradan 10-14 parça seçermiş.

Ama, Flaming Pie gibi albümlerini görünce, hayal kırıklığına uğradım. Çok çok kötü...Demek ki, çala kalem beste yapmış.

Bir CD için sen kaç beste yapıyorsun sevgili Burak? Senin yöntemin nedir, yazar mısın?

Sevgiler.

Re: ...

nebukenazar demiş ki:
Tekrarlıyorum yazdıklarımda ard niyet yoktur ve bu nedenle mesajımda düzeltme yapmayacağım.Bu alıngan çıkışıda (bana karşı olan) kesinlikle kınamıyorum.Kazmanın bu uslubu her nedense benim hoşuma gidiyor (her nekadar son olarak bana patlasada)

Sevgili nebukenazar.

Mesajınızla, resmen beni utandırdınız.

Ard niyet yok derken, %100 samimi olduğunuza, bugün inanıyorum. İtiraf edeyim ki, dün inanmıyordum. Bir de, forumun en nazik ve insancıl kişilerinden bir olan sizden, öyle, sanki kırk yıllık dostmuşuz gibi bir mesaj gelmesi, bende, "nereden geliyor bu laubalilik?" izlenimini ve düş kırıklığını yaratmıştı..Hemen, sizi diğer sıradan insanlarla aynı potaya koydum. İşte benim hatam buydu.

Bunun sebebi de şu:

İstanbul beni o kadar ön yargılı yaptı ki, neredeyse herkesi aynı kefeye koyacağım. Adamla tanışıyorsun, 10 dakika sonra suistimaller başlıyor. Arkadan konuşmalar, yalan söylemeler, menfaat ilişkileri, çekememezlikler..

Mesajınızın kalitesine hayran kaldım. Kırgınlığım hemen geçti. Bundan sonra beni bir dost olarak kabul ederseniz çok sevinirim.

Not: Dostlarımın en ağır şakalarından bile nem kapmam. Atış serbest:)

Mesajımda eleştiri sınırını aştıysam, sizi üzdüysem, özür diliyorum.

Sevgiler, saygılar.

Bu forumun gizli filozofu sensin sevgili Mahcem. Ama, sen bile farkında değilsin bunun...:)

Şu lafa baksana, bayıldım.
mahcem demiş ki:
Hocam her beste yaptığında uçurumun başında kaydetmek zorunda mısın?"

Senin de bir mesajında dediğin gibi, sanatçı egosu. Dün gerçekten gelen tepkilere üzülmüştüm. En fazla da, nebukenazar' ı üzdüğümü bildiğim için üzülmüştüm.

Doluydum. Bir de baktım Crazylead' in mesajı. 2 saat sonra boşaldım.

Bugün de nebukenazar' ın mesajını görünce, rahatladım. Mükemmel ve çağdaş bir tepki göstermiş. Hayran kaldım.

Sevgiler.

gargoyle demiş ki:
Bugüne kadar kaç kişiye şarkı yaptım, bir allahın kulu da bana şarkı yazmadı. İçimde yaradır, yine imrendim bak...

Rica ederim...O kadar üzülmeyin canım..:)

Yaranıza merhem olmam için, Fender gitarımın gelmesini beklemeniz gerekiyor. Çünkü, sizin müzik türünüz için sert bir sound kullanmam gerekiyor...şaka şakaa...:)

Sitenize gittim. Sonu Olmasa adlı çalışmanızı dinledim. Türkiye' de çok metal gurup dinledim. Dream TV' de bazılarını canlı olarak izledim. Adamlar bir de utanmadan TV' a çıkıyorlar. Geçenlerde Hakan Kurşun çıktı Dream TV' ye...Ben utandım onun yerine...Sizin parçanız, resmen aklı başında çok düzgün bir parça. Ve, kendine has bir ekol yaratmışsınız. Farklı olduğunuz belli...Türkiye' deki bir çok metal gurubunu aşmışsınız. Kutlarım. Gurubunuz hakkında bir açıklama yapar mısınız? Site de hiç bir şey kalmamışta. Belki de Tv' ye bile çıkıyorsunuzdur, ama benim haberim yok...Eğer, böyle bir şey varsa, cahilliğime verin lütfen.

Umarım kızmazsınız. Bir eleştirim olacak..Vokalistiniz, 41 ve 42 inci mezurlardaki şimdi kelimesinde detone olmuş. Ve, bir kaç yerde daha...Umarım yanılıyorumdur. Çünkü, sadece iki kere dinleyebildim parçanızı. İkincisinde sayarak dinledim. Hastalık işte...:) İlla, parçaları analiz edeceğim...

Saygılar.

Çok teşekkür ederiz... Şimdilik televizyon ile ilgili bir proje yok. Ufak tefek birşeyler var ama, kesinleşmeden konuşmamak gerek.

Şarkıyı beğenmenize çok sevindim. Tarz konusuna gelince, farklı tarzları dinleyen ve seven 4 kişiyiz. Şu anki müzik de birbirimiz arasında bulduğumuz ortak payda olarak tanımlanabilir. Hala gelişiyor, o kayıt Ocak ayına ait, şu an bazı şeyler, biraz daha farklı yerlerde. Daha zaman var, çok yürümek lazım. Hayal ettiğimiz birşeyler var, orayı önce kendimizde bulmamız lazım. :)

Farklı olma konusunda hemfikirim. Aşma konusunda sizinle yollarımız ayrılıyor ne yazık ki. :) Siz bunu layık görmüşsünüz, ne güzel; çok teşekkür ederiz. Ama kendimizi aşmak bizim derdimiz. Henüz başardık mı belirsiz... :) (Ne çok devrik cümle kurdum yahu? Ama içimden böyle geldi. Kalsın. ;))

Grup hakkında; sitede yazanların dışında... Çok şey yok aslında, konser veren, ara sıra barlarda çıkan ve bunu genellikle eğlence amaçlı yapan bir ekibiz.

Grubun vokali benim. Negatif eleştiri iyidir. ;) Bahsettiğiniz yeri dinledim. Benim kulağıma çok batan birşey yok aslında, ama normaldir. Binlerce defa bu şekilde dinledim şarkıyı. Ama siz duyduysanız, haklı olabilirsiniz. Kayıt günlerini de hatırlıyorum. Hata yapmışımdır, mümkündür.

Şarkıda kusurlar var, pek çoğu da farkında olup "tamam bu böyle kalsın." dediğimiz şeyler... Çeşitli nedenlerden, bestelerin kaydının alınması gerekti. Bu kayıt sırasında, pek ince eleyip sık dokuduğumuzu söyleyemeyeceğim. Çünkü amaç, besteleri bir biçimde kaydetmekti. Maddi koşullar da çok uygun değildi, stüdyo ortamında "time is money..." ... :) Dinlediğiniz kayıtta 2 tekrardan fazla kaydedilmiş pek birşey yok. Biz bu kayıtları eleştiri alıp, o eleştirileri oturup tartışıp, müziği daha ileri taşıyabilmek amacıyla yaptık. Bu yüzden, sözleriniz çok değerli.

Şarkıya zaman ayırmanız, analiz etmeniz, hataları belirlemeniz muhteşem birşey... Bugün benim doğum günüm, bu mesaj bana hediye oldu. Çok teşekkür ederim. :)

Saygılar,
Sevgiler...

Dip Not: Yahu off-topic olduk. Kusura bakmayın. Bir daha olmaz bugünlük hoşgörün. ;)

Geri