AynıŞeyleri Mi Görüyoruz?

Bu konuya bilimsel yaklaşırsak; insanların dna'sı, beyin hücreleri, duyu organları aynıdır bu yüzdende göreceğimiz şeyler muhtemelen aynıdır.

Felsefede anlatılmak istenen bu değil aslında yaklaşımınız yanlış. Hemen konuya değineyim;

Eğer şurada bir çukur olsaydı ve 10 kişiden 1 kaçı çukura düşseydi o zaman farklı algılıyor olurduk. Bizlere öğretilen gördüklerimizin nitelendirilmesi. Hiçbir şey öğretilmemiş dünyadan soyutlanmış bir insanın kolunu yavaş yavaş keserken gülmesini beklemek akla ters düşer.

Mesela hayvanlarda düşünce kabiliyeti yoktur, ama acıya karşı tepki verirler. Buda gösteriyor ki. Her canlının dahil olduğu sınıfın özelliklerine uyumlu olduğudur. Kodlanmış dna'larla hayata başlıyoruz.

Bir kaplumbağa yumurtadan çıktığında direkt olarak denize giriyor.

Her aslan bir geyiği av olarak görüyor. Farklı görüpte kaçan var mı?

Bir insan kitap okurken, 2 saatte okuyacağı kitabı 2 dakikada okuyabilir mi? Eğer herkes farklı görseydi belki bu mümkün olabilirdi ama olmadığından mümkünatı bile söz konusu değil.

Renklere gelince, herkesin göz yapısı sistemi aynıdır, İki aynı resim arasındaki farkı bulunuz denirse fark bulabilirmisiniz? Bulamayız elbet buda buna benzer aynı sistem farklı algılayamaz çünkü birebir aynı.

Fakat insanlar, duygusal zeka bulundurduklarından, çeşitlilik artar. Ahmetin sevdiğini ben sevmem, benim sevdiğimi ahmet sevmez işte bu durumda şu an sorulan sorular gibi düşüncelere neden oluyor. Bunları düşünmeniz doğal. Ama yukarıdaki yazdıklarıma bakarsanız böyle birşeyin olma ihtimalinin sıfır olduğunu anlarsınız.

bu forum 2009 a kadar kısır kalmış işte benim yorumumda şu 'bence herkesin renk kartelası vardır benim yeşilim senin morun olsada görüntüde bana öğretene de o yeşil denildiği için yeşildir !' ,

Hiç öyle değil. Eğer o kişi renk körü hastalığına yakalanmışsa olabilir. Ancak her insanın genel yapısı aynıdır. Herkes aynı şeyi görür. Gerçeklik herkes için aynıdır, sadece onu algılama biçimimiz, uyuşturucu vb. şeyler kullandığımızda bozulur ve farklıymış gibi hissedilir.

Işığın dalgaboylarını sınırlı olarak algılayabilen bir mercek gözümüz. Dolayısıyla fiziksel olarak algısı sabit. Ha evet, bir mite göre (doğruluğu konusunda yorum yapamayacağım) açık renk gözler ışığa karşı daha hassas veya daha rahat algılayabiliyor ama haricinde biyolojik olarak bir fark yok.

İçerik ise şayet soru, zaten insan objektif olarak bakmaz, bakamaz. Gözlemci, gözlemin aktif bir parçasıdır (nesneleştirilirse ''gözlemleyen nesne'' olur, ''gözlemlenen nesne''yi ''gözlem'' eylemi ile algılayan); ve, takdir edileceği üzere eğer niceliğe dökülemeyecek objeler ise sorun (misal bir sanat eseri) sadece görmek istediğimizi görürüz.

(Ki, henüz tam çözemediğim bir algı-dış hafıza ilişkisi mevcut sanırım algılamada ama dış hafızanın neyi kapsadığı sorusunun içinden henüz çıkabilmiş değilim)

Kount demiş ki:
Işığın dalgaboylarını sınırlı olarak algılayabilen bir mercek gözümüz. Dolayısıyla fiziksel olarak algısı sabit. Ha evet, bir mite göre (doğruluğu konusunda yorum yapamayacağım) açık renk gözler ışığa karşı daha hassas veya daha rahat algılayabiliyor ama haricinde biyolojik olarak bir fark yok.

İçerik ise şayet soru, zaten insan objektif olarak bakmaz, bakamaz. Gözlemci, gözlemin aktif bir parçasıdır (nesneleştirilirse ''gözlemleyen nesne'' olur, ''gözlemlenen nesne''yi ''gözlem'' eylemi ile algılayan); ve, takdir edileceği üzere eğer niceliğe dökülemeyecek objeler ise sorun (misal bir sanat eseri) sadece görmek istediğimizi görürüz.

(Ki, henüz tam çözemediğim bir algı-dış hafıza ilişkisi mevcut sanırım algılamada ama dış hafızanın neyi kapsadığı sorusunun içinden henüz çıkabilmiş değilim)

Fiziksel olarak algının sabitliği fikrine katılmıyorum.doğada sabit olan -göreceli olmayan- tek büyüklük ışık hızıdır.bunun dışındaki tüm büyüklükler ve kavramlar fiziksel veya sosyal -matematiğin buna dahil olmadığı kanısındayım matematik mutlaktır bana göre- kavramlar görecelidir ve demektir ki ışığın dalga boyu da görecelidiri.dolayısıyla gözümüze gelen ışık dalgalarıda farklı farklıdır. bunun somut olarak kanıtı var zaten ve astronomlar bir yıldızın ne kadar uzakta olduğunu büyüklüğünü yaşını falan ışığın dalgaboyu sayesinde uzun uzun işlemler sonucu hesaplıyorlar bildiğim kadarıyla.

Son noktayı koyuyorum bu konuya,evrende göreceli olmayan tek büyüklük ışık hızı olduğuna göre ki bunu einstein diyo ben değil.algılarken ışık hızı dışında başka herhangi bir parametre ile ölçülen her türlü nicelik veya nitelik herkese farlı görünecektir,nokta!

uzun zamandır foruma girmemiştim iyi oldu özlemişim burayı :))

Geri