stüdyo kurmak

merhabalar
bu foruma daha öncede yazmıştım ve home stüdyoma gerekli gereksiz bir biçimde alet almıştım.e artık uslandım zaten bu aletlerinde çoğunu elimden çıkardım.şimdi adanaya bir stüdyo kuracağım.
artık bu işi maddi amaçlı yapacağımdan ve baya bir masraf edeceğimden dolayı ve ayrıca bu sitenin forumlarından baya ders almışolmam dolayısıyla sizlerden çok ciddi bir yardım bekliyorum.
yapıcam işlemler şunlar.
prova-hücum kayıt-kanal kayıt-aranje
ve aşağı yukarı 8000 dolar civarında bir bütçem var ve sistem olarakta prootools düşünüyorum almayı düşündüğüm aletler şunlar hangisi gerekli hangisi gerksiz veya benim listemde olmayıpta sizin tavsiye edebileceğiniz başka aletler şu anda elimde sadece bir bilgisayar -12 kanallı bir yamaha mikser-m-audionun monitörleri ve delta 10-10 lt var
düşündüğüm aletler ise

2 adet elektro gitar anfisi----marka ve gücü siz tavsiye ederseniz iyiolur
1 adet bass gitar anfisi -------- " " " "
2 adet elektro gitar---- pahalı bir şey istemiyorum genelde herkesin kendi gitarı var zaten
1 adet bass gitar
2 adet gitar processor hangi marka
1 adet bass gitar processor
2 adet prova için vocal mikrofon
2 adet kayıt için vokal mikrofon
1 adet davul için mikrofon seti
1 adet davul seti -----bu konu baya bir ciddi sizce bu konuda baya masraf etmelimiyim yoksa 500-600 dolarlık bir davul işimi görürmü
1 adet kasteçalar deck
1 adet cd çalar deck
ve tabiki stüdyonun temelini oluşturacak
1 adet digi 002
aslında mac almak istiyorum ama nasıl bir sistem almalıyım çünkü mac ler hakkında hiçbir fikrim yok

artık herşey size kalmış bu işten para kazanıcam ve biraz kaliteli olsun istiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.çünkü yer kirası-dekarasyon-falan baya bir masraf gidicek.bari alet edevatta bir hata yapmim
Birde bu digi 002 ile 5 kişilik bir grubun hücum kayıtlarını veya davul veya kanal kayıtlarını yapabilirmiyim.çünkü bildiğim kadarıyla 8 kanallık bir mikseri var bu digi 002 nin.şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Bence prova stüdyosu için alacağın enstrümanlara fazla masraf yapmana gerek yok çünkü gelecek insanların yarısından çoğu oraya deşarj olmaya gelecek ve emin ol enerjilerini sonuna kadar senin aletlerinden çıkarıcaklar!
Ancak tabiki bir takım şeylerde pazarlama ve piyasada tutunma ve tutulmak için gerekli;

Örneğin bence processorlere hiç gerek yok,gitarlarda uzak doğu gitarlar olabilir çünkü zaten iyi müzisyenler ekipmanlarıyla var olur ve öleleri yaptığı işe gösterdiği saygıdan ötürü de kendi enstrümanlarıyla gelirler diğerleri ise sokaktan geçerken stüdyona uğradıkları için o tip sorunları yoktur.(elbetteki istisnai durumlar dışında) Amfiler, elektro için marshall ın 100 watt lık valvestate leri işini görür.Kayıt içinse 60 Watt lık jcm serisinin tonları benim çok hoşuma gidiyor.Davul ise Pearl,Yamaha veya Mapex rabet gören fiyat performans oranı yüksek aletler kayıt için kullanıcaksan üst serilerini alabilirsin.Mikrofonsa standart oldu artık herhalde-Shure Sm58.
Diğerleri için üstadlar eminin fikirlerini beyan ederler ona burnumu sokmiyim ama eğer protool kullanacaksan sanırım paketin içinden bir optimum bir pc çıkıyor o dertten kurtuluyorsun bu durumda.
Eminim birbirinden çok farklı fikirler çıkıcak ve kafan karışıcak ama bu forumun lezzeti burda zaten.
Kolay gele
Sevgiler

Sana stüdyo için tavsiyelerim.

1. Gitarlar:

ikinci el washburnlar bul onlar genellikle seni baya idare etmesi lazım bass ıda washburn bul ucuz modellerden

2. Gitar anfisi:

marshall valvestateler iş görür 100w gitar için ikitane bass içinse birtane marshall b30 yeterli .
kayıt içinse birtane marshall jcm800 veya 900 iyi gider bu anfiyi sakın provada kullanma mahvederler yanınada 4*12'' kabin aldınmı tamamdır
3. efekt:
ikitane zoom 505 işini görür ucuzdurlar . pek iyi degildirler zaten stüdyoya gelipte ekipman getirmeyen bunu pek sallamaz bass gitara processor gerekmez alma processor kullanacak adamın kendi processoru vardır getirir..

4.prova için shure sm58 den ikitane al

5.Kayıt için rede yada shure geniş diyafram kondenser mikrofonlarından 2 tane al. rode nt2 veya shure. Bu mikrofonları overhead olarakta kullanacaksın..

6.davul mikrofon seti:
mahcemin kullandıgı rvk nın setlerinden birini alabilirsin ..

7.davul: Pearl export al ama zilleri yüksek kalite olmasın . yüksek kalite zilleri kayıtta kullan .provada düşük kaliteleri tak.

8.deckler: cd deck gereksiz Kaset decki alabilirsin oda kasette isteyenler için cd olayını iyi bir cd writerle cözersin.. cd writerlardan önerim plextor kaset deck için (almasanda olur) technics

9. Kayıt sistemi
Bence digidesing alma onun yerine güçlü bir bilgisayar(mutlaka cift lcd ekran(yada başta crt para oldukça degistirme) tabiki iki ekranı sürebilecegin matrok çift gpulu ekran kartı) + 2 hard disk (sistem 1*80 gm 8 mbcache + kayıt 120 gb 8mb cache) 2xAardwark q10 pro al bu sana aynı anda 16 kanal kayıt imkanı verir. Müzik yazılımı olarak sonar 3.11
+ muhtelif marka reverb compressor vs efekt plug inleri . birde synth için emu 1212m alıp takabilirsin ama birlikte çalışıyorlatmı onu bir araştır

umarım yardımcı olabilmişimdir...

Kayıt sütütyosu için bir öneri veremem, daha güzel öneriler verilmiş ama prova sütütyosunu sallama fazla , al bir tane oparlör koy ortaya çalsın dursunlar :p

Bu işin Adana'da yapılacağı düşünülünce, çoook çok ciddi bir ayrıntı atlanıyor!!! KLİMA!

Ankara'da, kışın ortasında stüdyodaki klimanın bozulduğunu hatırlıyorum. Saunadan beter oluyor! Aman diyeyim! :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
stüdyo

arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ediyorum
yanlız bir kaç şey daha sorucam
öncelikle bahsettiğiniz ses kartını nerden bulabilirim veya türkiyede bulunacak en iyi ses kartı hangisidir
birde digi 002 yi neden tavsiye etmiyorsunuz ben bu civarda hiçbir stüdyoda bulunmadığı için ve insanları belki cezbeder diye almak istedim
marshall anfilerini türkiyede nerden bulurum
birde davul mikrofon setini
birde 4*12 kolonlar yazmışsınız bu ne anlama geliyor
kayıt için bir tane anfi almam yeterlimi
birde mikser sorunu var bendeki 12 kanallı 24 kanallı bir mikser alsam dahamı iyiolur
birde adanadaki sorun burada davul kayıdı yapamıyorlar neden ve benim bu davul kaydını adanaya getirebilmem için ne tür ekipmanlara ihtiyacım var
teşekkürler

inceledigim kadarıyla digi 002 güzel bir sistem.tek basına bircok seyi yapabilen komplike bir sistem yani.en güzel yanıda fireware baglantı sayesinde computer ile sıkı alısverisi ve beraberinde gelen protools.
bence en iyisini yaparsın.(bu arada ses kartında birsey yoktur umarım.gecen gün görüstügün kisi benim)

ama bir önerim daha var ki oda madem bu ise bu kadar yatırım yapıyorsun profösyonel olanı yap kayıt ve provayı beraber yapma.yani sadece kayıt yap.yoksa cok problem yasarsın zira kullanılan aletler farklı.
digi 002 ayrıca 8 kanal kayıt yapabiliyor anladıgım kadarıyla.
herhalde daha iyi bilen ustadlarımız sana yardımcı olacaktır.

4x12 ,4 adet 12 inch. lik hoparlörlerden olusan kabinler
(bkz. http://www.marshallamps.com/images/products/cabinets/1960.html)

Bence kayıt için bir tek anfi yeterli olur tabiki en iyisinin en iyisini de alsan anfi olayında beğenmeyen çıkıcaktır ama 10 tanede anfi alıcak değilsin bir tane kaliteli lambalı bir anfi seni götürür ama çok yüksek wattlı almamaya dikkat et malum lambalardan ses limit volumelerde iyi elde edilir 100 watt bile bir süre sonra senin sinirlerini ve gitaristin kulaklarını bozabilir...

Davul içinse : http://www.music123.com/category/?d=954726050&dd=954727726&c=954726054&issd=0&src=akg

Kolay gelsin

transistörlü veya solid state(yarı tüplü-preamp) amplilerle neden kayıt yapılmaz?
başka bir başlık altında baya bir konuşmuştuk ampliler hakkında,tüplü,tüpsüz muhabbeti.
tünelde zuhale gittim ve (umarım beni dövmezsiniz) soldi state marshall ın tonları çok daha hoşuma gitti ve çok daha kullanışlı.

neden bu meretlerle kayıt olmuyor?

Kim demiş olmaz diye?

Boston'ın neredeyse bütün albümleri Tom Scholz'un kendi icadı transistörlü efektleri ile kaydedilmiş gitar sesleri içerir. Hatta bu amp emülasyon olayını ilk çıkaran kişi Boston'ın gitarcısı Tom Scholz diyebiliriz, MIT mezunu bir rocker amca.

Hep diyoruz, "kulağına iyi geliyorsa iyidir, kötü geliyorsa kötüdür" diye.

E yani bence de. Ben çok sert gitar soundlarını genelde Transistörlü marshall'dan alıyorum. Kendi gainleri de zaten harika. Mahcem ne demiş yukarda? O işte. Bu kayıt işlerinin şablonu yok arkadaşlar. Olay sonuca ulaşmaktır. İstediğiniz sonucu almanın da zaten sonsuz yolu var.

mahcem çok güzel söylemiş valla,içimi rahatlattın.
burda kimi görsem kayıt için illa tüplü diyor.
ben de dedim acaba bu solid statelerin bir kusurumu var...

Bak işin aslı bence şu; şu lanet tüplüler yüksek volumlerde ayrıcalıklı ses verir. O renk çok özeldir ve konserlerde önüne mikrofon dayaman gerekmeyen ölçülerdeki konser salonlarında çok tatlı ses verir. Hele ki sololarda gitarı mid tonlarında baskın tutacak şekilde solo atarsan şeker gibi oluyor. Bu da diğerlerinde yok.

merhaba
arkadaşlar anladığım kadarıyla prova için
2 adet marshall 100watt gitar anfisi
1 adet marshall 50 watt bass gitar anfisi
kayıt için
1 adet marshall anfi
4*12 kolon (kaç adet olacak bundan )
birde kayıt için 1 adet anfi yeterlimidir.

Geri