Kayıt ve Ses Cihazları ile Alakalı Sorular\Sorunlar

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=4717&gid=823

acaba bu monitorler konusunda bilgi verebılecek bır arkadas var mı? evde mutevazı bır kayıt ekıpmanı doseme ısıne gırıstım amfımden hosnut olmadıgım ıcın bu yola basvuruyorum acaba gt 8 i mı fasttrack ses kartına ses kartını da bu monitorlere baglasam acaba randıman alabilir miyim yada 2. el fıyatı 200 220 arası degisen baska daha işime yarayacak bir monıtor onerebılır mısnz?

Amfinin nesinden memnun değilsin ki. Bu bahsettiğin sistem amfiden daha kötü sonuç vermeye meyilli bir sistem. Tavsiye etmem açıkçası.

Anfinin güzelliği ton kattığı karakterdir. Preamp ve poweramp katlarının sıcaklığıdır. Bu monitörlerle o tadı alamazsın. Eğer anfi kullanmıyor olsan al diyebilirdim. Bu monitörler mixing için kullanılan flat monitörler. Anfi soundu gibi tona karakter vermezler.

sımdı ınsanın amfısı ampteq olunca boyle seyler dusunuyor tabı bır de sımdı kayıt yaparken araya amfımı katmadan dırek gt den ses kartına gırıyorum oyle olunca da amfıden aldıgım ton ıle kayıtta cıkan ton cok farklı oluyor yanı boyle bır uygulamaya gırsem kayıtta elde edecegım tonu dırek duymus buna gore ton ayarlamıs olmaz mıyım?

gt 8 zaten yeterınce karısık ve ton yakalaması zor bı alet bır de amfı ıle kayıdın farkını gıdermesı cıdden cok zor oluyor baska ya da eger warsa baska alternatıf yollar?

Kayıt amaçlı kullanacaksan o zaman işine yarayabilir. Gerçi monitörlerin de özellikleri önemli. Bu monitör ne kadar flattir falan bilmiyorum ama en azından müzik seti vb gibi çözümlere göre daha kullanışlı olabilir monitörler.

evet yanı ev ortamında zaten buyuk bır amfı olmadıgı ıcın cok yuksek sesde kullanamıyorum o yuzden dusuk ses de olsa kayıt sesıne en yakın sesı almak ıstegı ıcındeyım pekı fıyatı bu cıvarlarda olan guzel bır referans monıtor bulunabılır mı acaba bır tavsıye bır onerı:) 200 cıvarlarında

Ben o modelleri pek bilmiyorum. Bilen var ise onlar fikir verirler sana. Bende Alesis M1 Mk2 var ama onlar da zaten anfi parası ediyor. O yüzden bir bilene sor :)

Eğer böyle bir uygulama yapacaksan Silenoz unda dediği gibi mümkün olduğunca flat bir monitör alman uygun olacaktır. O alet misal film izlensin diye yapılmış seninde tahmin edeceğin üzere pekde flat değil. Referans monitörü değil yani mydukkan öyle yazmış olsada. Benim sattığım mal ile ilgili yorum yapmam hoş olmaz bana göre o yüzden birşey diyemeyeceğim. O fiyat aralığında pek bir monitör bulabileceğini zannetmiyorum ama ikinci eldede pek bir seçenek yok. Eğer şöyle birşey var dersen bakıp bir değerlendirme yapmaya çalışırız.

İyi günler.

yok canım yanlıs mı hatırlıorm dıe soledım ben o senın monıtorler ıle ılgılı once bı konusmustum sonra bır zirve yapmak uğruna aladağlara gidip harcadım parayı yanı dx 4 sanırım ev ortamı ıcın yeterlı olabılecek bır mal sanırım bı talıp cıkmadı ama ayın 7sınde bır kapnı calacagım gıbı gozukuyor sımdılık:)

Ses kartı almak istiyorum kendi çapımda midi klavye baglayıp uygun bi referans monitor vs. ler ile ev studiosu kurmak istiyorum. İki ses kartı arasında da karar kılamadım. Elektro - bass gitar kayıtları (aynı anda) ve midi klavye kullanıyorum. Aşagıda belirttigim orta halli ses kartlarından sizce hangisini almam lasım? Yorum yaparsanız nedenleri ile birlikte cok sevinecem...

M-AUDIO AudioPhile 24/96 USB

Özellikleri

MIDI ve Audio için basit USB bağlantı
2 çift line seviyesi ses girişi (balanssız 1/4" ve RCA)
Seviye kontrollü 2 line seviyesi ses çıkışı (RCA)
2 kanal S/PDIF dijital giriş / çıkış (coaxial)
Dijital çıkışı sayesinde AC3 ve DTS surround desteği
1x1 MIDI giriş / çıkış
Seviye kontrollü kulaklık çıkışı (1/4" TRS)
Yüksek performanslı 24-bit / 96k ADC (109 dB dinamik saha)
Yüksek performanslı 24-bit / 96k DAC (107 dB dinamik saha)
Düşük Latency
Harici güç kaynağı sayesinde daha yüksek kaliteli komponent kullanımı
ASIO2, MME, Sound Manager ve Microsoft DX sürücüleri

link: http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?CatID=1&ManID=10&ProID=285

M-AUDIO MobilePre USB

Özellikler

2 x 2 16-bit/48 kHz analog giriş/çıkış
48 V phantom power'lı 2 mikrofon girişi (XLR balanslı)
Stereo mikrofon girişi (1/8")
2 yüksek-empedanslı enstrüman/line girişi (balanslı/balanssız 1/4" TRS)
2 line seviyesi çıkış (balanssız 1/4" @ -10dBV)
Stereo line çıkış (1/8")
Seviye kontrollü kulaklık çıkışı (1/8")
Her kanal için ayrı kazanç kontrolü (+40 dB max)
Yazılım kontrollü 0-latency hardware direct monitoring (mono/stereo)
Gerçek taşınabilirlik için USB beslemeli
Yazılım seviye kontrollü, 0-latency hardware direct monitoring
Mono/stereo direct monitoring
ASIO2, MME, Sound Manager ve Microsoft DX sürücüleri

Audio Performance

Sampling frekansları (kHz): 8, 9.6, 11.025, 12, 16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48
Hassasiyet: 16-bit
İşaret / gürültü oranı: 96dB (line in > line out); 91dB (mic in > line out)
Dinamik: 96dB (line in > line out); 91dB (mic in > line out)
THD:0.00447% (line out); 0.0100% (mic in); 0.0126% (line in)

SES KARTI ÖZELLİKLERİ
Toplam I/O 2 x 2
Analog Giriş 2 (XLR Balanslı, Line Balanslı/Balanssız)
Analog Çıkış 2 (Balanssız)
48V Phantom Power Var
Çözünürlük 16-Bit 48KHz
ADAT Yok
S/PDIF Yok
Midi I/O Yok
Wordclock I/O Yok
Kulaklık Çıkışı 1 x (1/8")
Bağlantı Usb
Bus powered Evet
Entegre Kontroller
Yazılımlar Ableton Live Lite 5
Hardware Direct Mon Var
Mikrofon Preamp 2 x ( XLR), 1 x (1/8" Stereo)
Sürücüler PC - Mac - Universal

link: http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?CatID=1&ManID=10&ProID=286

Sizce Hangisini almalıyım?

Elektro ve bas gitar kayıtları yaparken ileride mikrofonlama yapabileceğin gerçeğinide göz önüne alıp 2. sini tercih edebilirsin. Fakat midi i\o olmayacağı için midi klavyeyi usb ile bağlaman gerekebilir yada bir midi arabirim de alman gerekebilir. Ama ilk olumlu yön ikinci negatif yönden daha önemli bana göre.

Şöyle bir şey kafama takıldı:

Ben kayıtta elk. gitar>prosesör>ses kartı şeklinde bir bağlantı kullanıyorum. Ses kartını Firewire arabirimiyle bilgisayarıma bağlıyorum ve gene ses kartının çıkışına kulaklığımı bağlıyorum. Ses kartı da M-Audio Firewire Solo.

Bilgisayardan, metronom niyetine kullandığım davul ritimlerini açtığımda, bu işaret(1) bilgisayar>ses kartı>kulaklık aracılığı ile kulağıma geliyor. Ben de duyduğum sese göre gitarın teline vuruyorum :D ve bu sinyal de gitar>prosesör>ses kartı>bilgisayar (2) yolunu izleyerekten sabit diske yazılıyor.

Biliyorum çok uzattım ve belki çok anlamsız bir soru olacak ama; bu işlemler gerçekleştirilirken (1)-(2) yolları arasında oluşabilecek gecikme, kayıtta bir senkron kaymasına neden olabilir mi?

Çünkü ne zaman kaydettiğim bir şeyi dinlesem sanki 3-5ms kaydırınca tam oturuyor davulların üstüne.

Evet olabilir. Olurda genelde.

Analogdan dijitale çevrim ve tam tersi işlem sample sample şeklinde değil bölüm bölüm yapılır. Bir büyüğümüz şu şekilde tarif etmişti onun benzetmesini kullanıyorum. Buffer denen kısım kepçe gibi düşünülebilir. Bir taraftan gelen sinyal kepçeyi doldurana kadar orda bekler sonrada karşı tarafa geçiriri kepçe onu ve yoluna devam eder sinyal. Burda buffer size ı küçülttükçe neden latency düşer ve neden aynı oranda işlemci yükü artar olayının cevabını direk alabiliyoruz.

Arayada böyle birşey sıkıştırdım bilmek isteyenlerin işine yarar belki. Soruna cevap yetmediyse sor yine devam ederiz.

İyi günler.

Me_Thus gercekten haklısın ew studiosu olarak baslayan bu plan elıme her para gectıgınde buyuyecek oldugundan bu kartlara yatırım yaprsam cok cok zarara ugrayacagımı dusunmeye basladım bende baqalım eger olursa daha ıyı bı sey dusunuyorum sımdıden sonra cunku ısın ıcıne gırdıgımde ses kartının onemı cok cok bellı...

cok olacam ama su ıkı sı hakkında da yorum yaparnısın? Artıları eksıklerı nelerdır acaba...

M-AUDIO Fasttrack Pro USB
http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?CatID=1&ManID=10&ProID=1959

M-AUDIO FireWire AudioPhile
http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?CatID=1&ManID=10&ProID=1053

M-AUDIO FireWire Solo
http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?CatID=1&ManID=10&ProID=1668

Yanlıs mıdı klavye laptop ve ses kartı konserlerde benımle bırlıkte gelebılmesı gerekıyor kı synth olarak kulanabıleyım ben ılkını dusunmustum ses kartı olarak firewire baglantı nasıl oldugunu pek bılmıyorum!

Firewire bağlantı usb den daha hızlı eğer 2.0 formatını kullanmıyorsan ki hala hi-speed usb denilen bağlantı çok yaygın değil. Bu kartlarda destekliyormu emin değilim. Tavsiye edebileceğim şey firewire bir kart seçmen fakat 2 mic-pre ile fasttrack pro da çok ideal bir kart gibi duruyor. Yapacağın uygulamaları iyice bir gözden geçirdikten sonra o ikisi arasında bir karar verebilirsin ki audiophile kayıt uygulamaları için değil daha çok dinleme uygulamaları için geliştirilmiş bir kart o senin işine pek gelmez. Ayrıca sadece m-audio yok ses kartı piyasasında diğer firmalarada bak aynı fiyata senin için daha uygun bir çözüme ulaşırsın belki.

Hepsi seninle beraber gelir orası dertli değil pek :D

Son olarak lütfen mesajlarımızda türkçemize dikkat edelim arkadaşlar. v yerine w kullanmak gereksiz kısaltmalar harf düşürmeler yapmak forum kurallarına göre yasak. Daha hassas olursak bu konuya karşı sevinirim.

İyi günler.

acıklamalar için çok sagol methus teşekkürler fasttrack pro da karar kıldım onu alacam... fiyat konusunda ise biras daha beklemem gerekiyor kalvye için de bi önerini alabilirmiyim

m audio keystation 61es mi yoksa m audio oxygen 61 mi? compel in kendi sitesinde oxygen 61 hakkında bılgı yer almamakta ustteki controllerlar sahnede ne tarz işimi görür acaba?

Bir önceki mesajımdada uyarmıştım LaNCeR lütfen türkçeye dikkat yazıların hiç te iç açıcı değil.

O kontrol butonları genel olarak istediğin değişkeni atayarak kontrol edebilmeni sağlıyor misal volume, eq ayarları, çeşitli plug-in lerin değişkenleri o an kullandığın sentezleyicinin her tür ayarı.

Sahnedede bunları değiştirerek kullanırsın yani.Ne yapabileceğin tamamen senin hayal gücüne kalmış.

merhabalar...

hoparlör ve monitör başta olmak üzere ses ve kayıt sistemlerinden pek anlamıyorum. okul müzik gurubu için bikaç kabin lazım. biraz araştırdım ama aktif ve pasif hoparlörler arasındaki fiyat ve kalite farkı ile ilgili pek bişi bilmiorum. yardmcı olursanz sewinirim teşekkrler...

Aktif sistemler kendi içlerinde power amp barındıran sistemlerdir dışardan line seviyesinde bir sinyalle beslenmeleri halinde gerekli ses seviyesini üreteblirler. Pasif sistemlerde ise ekstra bir power amp ünitesine ihtiyaç vardır. Power sız beslenirse gelecek ses kuş kadar olur tam olarak.

Kalite olarak teoride pek bir farkları yok ama power ın kabin içinde olması kabinin ısınmasına yol açtığından pek sevilen bir durum değil. Ayrıca ilerde daha iyi bir power alarak ses kalitesinde artış yaratmak da mümkün değil. Fakat pasifinde dezavantajları toplamda aktif sistemlerden daha pahalıya gelmesi. Power seçiminin doğru yapılması gerekliliği.

Geri