İnceleme Özel yapım penalar

#1
Selamlar,

Birkaç gün önce knc ve timber tones üzerine açtığım inceleme başlığında hufschmid ve bhl guitar technologies’den de birkaç pena beklediğimi söylemiştim. Nihayet cuma günü hufschmid’ler elime ulaştı, iş yoğunluğundan buraya atmaya vakit bulamadım. Diğer başlığı düzenleyemediğim için konuyu yeni bir başlık altında devam ettirmek istedim. Böylece sadece benim değil, isteyen herkesin kullandığı farklı marka/model ve materyalden üretilmiş özel yapım penaları üzerine deneyimini dilediği şekilde paylaşabileceği bir topağa dönüşebilir konu.

İlk başlığı merak eden olursa; İnceleme - Knc Picks ve Timber Tones

Hufschmid görselleri ile devam edelim;

Mega Jazz XL Jumbo 5mm

D08B7265-9978-41A9-A3AA-2E94009D3A10.jpeg


Regular Drop 10mm (green fluo high gloss)

4F3212AA-68A0-4B69-A30D-FCB65B99EB07.jpeg


Attack Shape 5mm

AE4635A9-6AAD-4672-8443-3DD8197872D4.jpeg


Anvil XL “Hufglow” 10mm

81EE7EC8-69DA-437E-B14B-07DF383B9EB0.jpeg


Anvil XL Gece modu :)

FD55F850-BA7F-4724-93F1-82CCAE805927.jpeg


Aile tablosu;

1FF76A52-14AE-44FE-8375-9326711E5A66.jpeg


Penaların üretim kalitesine ve çalım özelliklerine gelirsek;

Öncelikle Patrick Hufschimd’in hem gitar hem de “plectrum” üzerine ne derece yetenekli bir lüthier ve sanatçı olduğunu mutlaka incelemenizi öneririm. 20 yılı aşkın bir deneyime sahip bu abimiz bütün üretimlerini İsviçre, Aigle’de depodan bozma eski bir atölyede tamamen elleriyle gerçekleştiriyor. Ortamın görsellerini instagram sayfasında bol bol görebilirsiniz. Üretim aşamasında tek başına olmasından sebeptir ki fiyatları evlat acısı cinsiden. Fakat böyle bir işçilik için bunu uzun uzadıya tartışmak gereksiz olur. Diğer ülkelerle aramızdaki alım gücü ve gelir eşitsizliği neticesinde çoğumuzda “bir penaya bu kadar verilir mi” duygusu oluşuyor fakat evet, imkanınız el veriyorsa bu rakamlar en azından tek seferlik gözden çıkarılabilir.

Penalara döneyim; malum, hufschmid penaları Patrick Hufschmid’in başta artrit olmak üzere çeşitli kas ve eklem rahatsızlıklarından muzdarip kişiler için tasarladığı dev boyutlarda ve “huftron” gibi aşırı dayanıklı materyallerden üretilmesi ile ünlü. Ben ise ilk başta yine çeşitli işlemlerden geçirip standart formundan çok daha dayanıklı bir hale getirerek ürettiği “akrilik” modelleri tercih ettim. Hem malzemenin tepkisini az çok bildiğimden, hem de olumlu yorumlardan yola çıkarak 4 farklı biçim ve boyut pena tercih ettim.

5mm’lik mega jazz xl jumbo daha ilk dakikalarda favorim oldu, mükemmel bir tuşe cevabı var ve hakimiyeti çok kolay. “Brushed” versiyonu muhtemelen daha da kontrollü bir tutuşa sahiptir. Diğerlerine göre küçük gibi dursa da (ki bana göre bu da dev gibi) boyutundan beklenmeyecek bir rahatlıkla adeta akıyor tellerden. Fakat seri üretim akrilik penalardaki gibi (misal jim dunlop stubby) rahatsız edici bir kayıp gitme hissi değil bu, aralarında gerçekten densite ve dayanıklılık farkı var.

Aynı kalınlıktaki attack shape ise belli partisyonlar hariç kontrolü benim için oldukça zor bir pena. Anvil xl ile aynı boyuttalar, sadece kalınlıkları ve haliyle kenar kesimleri farklı. Boyutu neticesinde bolca volümlü bir cevabı var. Çalım hissiyatı, teller üzerinde akışı mega jazz ile aynı fakat tutuş biçiminizi hayli yamultuyor. Bu kadar büyük olmasına benim için gerek yok.

Şeffaf yapılı regular drop ise içlerindeki en ufak boyutlu pena. Merkezinde 10mm kalınlıkta fakat uca ve sırta doğru eğim alarak inceliyor. Bu sayede tutuşu kolaylaşmış, “gloss finish” olmasına rağmen kontrol etmesi de zor değil. Kenarları ise düz kesimli. Bu sayede telleri hafifçe tutuyor, tuşe cevabı biraz daha keskinleşmiş fakat volüm bir tık düşmüş. Penanın tel üzerinde yağ gibi kaymasını ve duyumun fazlaca “resonant” olmasını sevmeyenler için daha makul bir seçim diyebilirim.

Son olarak anvil xl’den de bahsedeyim; bu bir pena ise ben de abajurum, faks makinesiyim. :) Sırttan uca 42mm uzunluğunda, tutuş yüzeyi genişliği yaklaşık 37mm ve kalınlığı tam 10mm!! Şahsen tanısı konmuş bir artrit hastası değilim, fakat hem yaptığım iş sebebiyle hem de geçmiş spor zedelenmeleri neticesinde sağ kol eklemlerimde son yıllarda şiddetli ağrılar duymaya başladım. Özellikle alternate picking esnasında fazla yüklendiğimde, bir partisyonu alıştığım metronomun üzerine çıkarak çalmayı denediğimde oldukça can sıkıcı bir hale geliyordu bu durum. Zaten bu boyutlardaki penaları merak edişim de böyle başladı. Gerçekten ölçülerinden beklenmeyecek bir rahatlıkla çalınabiliyor, belki alışması birkaç gün sürebilir fakat sadece keyfine takılması bile gayet eğlenceli. “Glow in the dark” özelliği ise ayrı bir olay. Bir sonraki siparişimde bu boyutlarda bir pena düşünür müyüm? Pek sanmam. Biçim olarak mega jazz ve 5mm kalınlık beni mest etti de arttı. Anvil xl ise muhteşem bir koleksiyon parçası olarak yerini aldı.

Bhl’ler de gelsin videolara başlayacağım.

Şimdilik fotoşipşaklar idare etsin.
 
Son düzenleme:
#5
3 haftalık bir bekleyişin ardından nihayet bhl’ler de bugün ulaştı.

Önce “nudes” ;

Antagonist PPSU 5,5mm

08CA4F0A-3A40-4403-BB0A-F05CFA4C09AF.jpeg


Assailant XL UHMWPE 3,5mm

F7D43157-C112-4F53-9B84-47D5315B2A55.jpeg


Şimdilik mini BHL ailesi;

2088AD3B-4AC9-49C2-809F-1FB8BAE6590A.jpeg


Gelelim nedir ne değildirine;

Bhl yada uzun adıyla “bhl guitar technologies” yine hufschmid gibi tek başına bir takım işlere girişmiş Brock Little isimli bir abimizin firması. Ne yapıyorsa Hong Kong - Çin’de yapıyor. Polietilen, polisülfon, ultem ve torlon olmak üzere oldukça dayanıklı çeşitli plastik türevlerinden ürettiği penaları ve oldukça ergonomik tasarımlı kesimleriyle özel yapım pena serüvenimde en çok merak ettiğim markalardan biriydi kendisi. İnstagram ve facebook sayfalarını bir kurcalamanızı öneririm. Aşırı büyük ve radikal tasarımlı penalar size gelmiyorsa, daha ılık, bilindik sularda yüzeyim diyorsanız bu abinin işleri tam sizlik.

Fazla uzatmadan penalara geçeyim;

Assailant XL’in ölçüleri sırttan uca 29.5mm, tutuş yüzeyi genişliği 25.5mm ve kalınlığı 3.5mm. Gayet alışıldık boyutlarda olduğunu söyleyebilirim, örnekleyecek olursam neredeyse d’addario black ice’lar ile aynı boyutta. Her iki tarafı da “Brushed” bir yüzeye sahip ve bu özelliği oldukça kontrollü bir tutuş sağlıyor. Polietilen’den üretilmiş olması sürtünmeye karşı dayanıklılığı bakımından akılda pek soru işareti bırakmıyor. Tel üzerinde enteresan bir kayganlığı var, siz istemedikçe deli gibi akıp gitmiyor. Bu sayede yüksek hızlarda kontrol ve artikülasyon kaybına uğramıyor.

Öte yandan uhmwpe aşırı yüksek volümlü bir materyal değil, çoğunlukta tuşe cevabına göre duyum şekilleniyor fakat genel olarak ben amiyane tabiriyle daha bir abanarak çalmak zorunda kalıyorum bu pena ile. Sorun eder miyim? Hiç de bile. Her türlü seri üretim delrin, ultex, duralin ve benzeri malzemelerden daha rahat ve dayanıklı. Fakat uzun vadede akrilik ve polisülfon’u tercih ederim. Ben penada “clicking sound” hadisesini seviyorum, assailant xl ise benim tercihime göre daha “uslu” tınlıyor. Haricinde gayet başarılı, genel olarak da malzemenin seveni sevmeyeniden daha bol.

Antagonist’e övgüler;

Polisülfon daha önce hiç denemediğim fakat sık duyduğum bir materyaldi. Aşırı dayanıklı, sert tuşeli ve cam gibi tınlayan bi malzeme bu. Haliyle antagonist daha ilk dakikada 90’a taktı diyebilirim. Assailant xl ile aynı biçim, yüzey ve tutuş özelliklerine sahip. Sadece ölçüler bir derece büyüyor; sırttan uca 31mm, tutuş yüzeyi genişliği 26mm ve kalınlığı 5.5mm. Boyutları arasında pek fark yok gibiyse de kalınlık bakımından antagonist muhteşem bir orana sahip. Hufschmid mega jazz xl jumbo ile neredeyse aynı kalınlıkta ve sanırım bu benim ideal tercihim oldu. Ergonomisi ve kontrolü muazzam, boyutundan beklenmeyecek kadar da cazgır kendisi.

Polisülfon gerçekten de pırıl pırıl ve yüksek volümlü bir materyalmiş, bu kadarını beklemiyordum. Özellikle poliritmik partisyonlarda palm mute kullanırken anlık olarak tuşemi dürüp yükseltiyorum ve standart penalarla istediğim vurguyu bir türlü veremiyordum. Nihayet önce akrilik ile, şimdi de polisülfon ile çok daha anlaşılır bir şekilde ne yaptığımı yada yaptığımı sandığımı duyuyorum. Elime aldığımdan itibaren 5. dakikada tuşemi daha kontrollü kullanabilir hale geldim.

Markanın megalodon ve claymore olmak üzere ilgimi çeken daha da iri kıyım iki modeli ve malzeme olarak da torlon, ultem ve u-glass isimli birkaç materyali daha mevcut. Torlon en pahalı materyal bu arada, fakat daha ilk denemede doğrudan 50+ euro bayılmayı gözüm yemedi. Haliyle bunlar da gelecek maceraların konusu olsun.

Şimdilik;

Murat out.
 
Son düzenleme:
Üst