Gitarın elektronik işini yapabilecek uygun yer?

Merhabalar, gitarımın manyetiklerini değiştirdim ve bu işlemi işin ehli olmayan bir arkadaşımla yaptım.

Manyetiklerden ses gelse de inanılmaz bir dip gürültüsü mevcut.

Bu sorunu düzeltebilecek uygun fiyatlı önerebileceğiniz bir yer var mı İstanbul'da?

Bu konuda bilgisi olan yok mudur?
Dip gürültüsü sorununu kablolarin yanlis lehimlenmesinden de kaynakli olabilir orjinal wiring semasina uygun yaptiysanz yine de single manyetikler dip gürültüsü çok olur bundan dolayı Faraday kafesi ile çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Yaptiginiz montajın, lehim işinden anlayan elektikcilere gosterin yanlis bir sey yoksa veya kablolar birbine değiyorsa ondan da olabiliyor dip sesin manyetikten kaynakli oldugundan kesin emin degilseniz, jack girisi ton ve volume potundan bile olabilir. Fakat hersey kusursuz yenilendi yine de sorun devam ediyorsa, nalburdan aleminyon folyo bant alıp, manyetiklerin ve elektronik aksamlarin dibine yapıştırın.Ben öyle çözüm bulmuştum ibanez inf manyetiklerine fakat yeni artec hxbb aldım dip ses 0 muhteşem birsey ve folyoya bile gerek kalmadı bu nedenle size örnek olarak şu resimleri bırakayım ama şuan gövde boyamaya gitti yani boyası yenilenecek bu eski resmi goruntu kotu govdenin ama aleminyon folyo kaplama şu şekilde oluyor olayın mantığını anlamanız için belki yardımcı olur diye bırakayım. İyi çalışmalar...

Dosyalar

• 20190220_000646.jpg
    20190220_000646.jpg
    298.8 KB · Gösterim: 505
  • 20190220_001907 (1).jpg
    20190220_001907 (1).jpg
    252.4 KB · Gösterim: 571
Son düzenleme:
1. manyetik boşlukları, elektronik kavite, tamamen ekralama-shielding yapacaksınız 2. topraklama bağlantıları tam olacak shielding yüzeyine sistemi de topraklayın, gitarın köprüsünden elektronik kaviteye kablo çekin potlara topraklama yapın(bunu büyük gitar firmaları bile bazen unutuyor) 3. lehimleri tekrar kontrol edin. 4. oksitlenme olabilir potans ve lehim yerine kontrat spreyi sıkın yağsız olacak wd40 olmaz. 5. diğer 4 madde tamamsa, suçlu gitar amfisi, ev elektrik sistemi(amfiyi 3'lü prize takmayın sadece kendisi prizde olsun), toprağı olmayan veya kötü priz, amfi veya gitarın yanındaki elektrikli ev aletleri (ısıtıcı, fan, pc, monitor, tv-telefon priz ve şarj aletleri vs vs). yaydığı elektro manyetik dalga olabilir. Bu aletlerden amfiyi ve gitarı uzak tutmanız gerek veya dalga almayan ölü boşluklara geçmeniz gerek (2. videoda bu durumu anlatıyor).

Eliniz tellere değdiğinde gürültü kesiliyorsa gitarın elektornik parçaların lehimlemesinde topraklama sorunu vardır(gitar köprüsünden sisteme topraklama genelde bu sorunu hallediyor) ara sıra veya sürekli gürültü varsa eliniz tellere temas halinde iken bile varsa diğer cihazların yaydığı elektro manyetik dalgalardan veya elektrik priz sistemidir veya statik elektriktir bunu ekranlama bir miktar halleder ama tam olmaz şöyle bir şey mi ?

yani, önce sorun ne nasıl oluyor bunu belirlemeniz gerek.

Ama ilk 4 maddeyi mutlaka her koşulda düzgün ve eksiksiz yapmanız gerek.

Son düzenleme:
1. manyetik boşlukları, elektronik kavite, tamamen ekralama-shielding yapacaksınız 2. topraklama bağlantıları tam olacak shielding yüzeyine sistemi de topraklayın, gitarın köprüsünden elektronik kaviteye kablo çekin potlara topraklama yapın(bunu büyük gitar firmaları bile bazen unutuyor) 3. lehimleri tekrar kontrol edin. 4. oksitlenme olabilir potans ve lehim yerine kontrat spreyi sıkın yağsız olacak wd40 olmaz. 5. diğer 4 madde tamamsa, suçlu gitar amfisi, ev elektrik sistemi(amfiyi 3'lü prize takmayın sadece kendisi prizde olsun), toprağı olmayan veya kötü priz, amfi veya gitarın yanındaki elektrikli ev aletleri (ısıtıcı, fan, pc, monitor, tv-telefon priz ve şarj aletleri vs vs). yaydığı elektro manyetik dalga olabilir. Bu aletlerden amfiyi ve gitarı uzak tutmanız gerek veya dalga almayan ölü boşluklara geçmeniz gerek (2. videoda bu durumu anlatıyor).

Eliniz tellere değdiğinde gürültü kesiliyorsa gitarın elektornik parçaların lehimlemesinde topraklama sorunu vardır(gitar köprüsünden sisteme topraklama genelde bu sorunu hallediyor) ara sıra veya sürekli gürültü varsa eliniz tellere temas halinde iken bile varsa diğer cihazların yaydığı elektro manyetik dalgalardan veya elektrik priz sistemidir veya statik elektriktir bunu ekranlama bir miktar halleder ama tam olmaz şöyle bir şey mi ?

yani, önce sorun ne nasıl oluyor bunu belirlemeniz gerek.

Ama ilk 4 maddeyi mutlaka her koşulda düzgün ve eksiksiz yapmanız gerek.

Her kelimesine sonuna kadar katılıyorum. Topraklama olayını yazmayı unutmuşum bir de o konu var siz de yazdığınız için teşekkürler. Asıl sorun kişinin neden kaynaklandigini tespit edemediğidir diye dusunuyorum ve bir de benim resimde gösterdiğim,yani gitarımın single manyetik gelen havuzun icinde, özel siyah boyaya montajlanmış şekilde siyah kablo vardi ve doğruca arkadaki havuza gidiyordu o da volume potuna bağlıydı, bunu da eklemek istiyorum bu kablo işte bahsettiğiniz topraklama sağlıyordu. Her gitarda olmaya bilir, onu da belirtmek istiyorum belki sorun arkadasta o kablonun olmadigindandır. Yine de tam teşekküllü bir gözlem şart ve kesinlikle bunu bilen biri görmeden denemeden, bilinmez yada gitar çalan birini öğrenmesi gereklidir her zaman bir Luther bulunmaya da bilir benim açımdan bu böyleydi ve yokluk bana herşeyi öğretti ve de halen öğretiyor...Aynen yazdıklarınızı destekliyorum, umarım bu bilgileri dikkate alırlar ve buna benzer sorunlarla uğraşan bireylere faydalı olur. İyi günler...

Son düzenleme:
o fotoğraflarda ekranlama eksik kalmış, fr havuzu, tremolo kavitesi(köprü yayları claw ile sisteme topraklandığı için) de girmeli yani metalin değdiği bütün sistemi ekranlamak gerekiyor gövde üzerinde çünkü köprüyü de sisteme bağlamış bulunduk. köprü de metal olduğuna göre bütün sistem ekranlamaya girmeli. pickguard'ın arkası metal değilse onun da alüminyum ile bantlamak gerek, tremolo kapağı da metal değilse içe bakan kısmı bantlamak gerek.

o fotoğraflarda ekranlama eksik kalmış, fr havuzu, tremolo kavitesi(köprü yayları claw ile sisteme topraklandığı için) de girmeli yani metalin değdiği bütün sistemi ekranlamak gerekiyor gövde üzerinde çünkü köprüyü de sisteme bağlamış bulunduk. köprü de metal olduğuna göre bütün sistem ekranlamaya girmeli. pickguard'ın arkası metal değilse onun da alüminyum ile bantlamak gerek, tremolo kapağı da metal değilse içe bakan kısmı bantlamak gerek.
Hocam benim bıraktığım fotolara diyorsanız haklısınız ama bende bi sorun yok başlığı yazan arkadaş fotoğraf bıraktıysa bilmiyorum ve benim gitar gövdesi şuan oto boyama ustalarında 😀

3. mesaj işte başka fotoğraf var mı ki ? ben göremiyorum o zaman :D Bir de şöyle kör olup da trafik kazasından sonra gözleri açılan türk filmi geyiği koyayım resmen before-after olmuş.

Ekranlama shielding alüminyum bantlama nasıl istersen öyle söyle isviçre çakısı gibi her eve lazım.

3. mesaj işte başka fotoğraf var mı ki ? ben göremiyorum o zaman :D Bir de şöyle kör olup da trafik kazasından sonra gözleri açılan türk filmi geyiği koyayım resmen before-after olmuş.

Ekranlama shielding alüminyum bantlama nasıl istersen öyle söyle isviçre çakısı gibi her eve lazım.

Bu videoyu daha önce paylaşmıştım biliyorum boya artı folyo falan yapıyor adam yemede yanında yat misali yalnız ben sonradan yeni manyetik alınca ihtiyacim kalmadı bu şeylere dip ses sıfır şuan 😂 zamanla olursa tekrar yaparım kafam biraz karışık şuan yanlışım olduysa affola resimleri kaldirmadiysa beni bıraktığım resimlerdeki folyo kaplama ise yaramışti

Başlığı açan arkadaş, resim paylaşsa veya paylasmis mi goremiyorum belki ona göre cevap yazılırdı..Benim bıraktığım govde de eksik-fazla neyse bilemiyorum ama işe yarıyordu.

Jeton yeni düştü kusura bakmayın ben o bahsettiğiniz floydrose havuzuna da yapmıştım fakat söktüm sonradan boyamaya gönderirken çıkardım resimde esikligi yeni farkettim ama arkadaş anlasın olayın mantığı diye bırakmıştım eksik olmuşuz çok üzgünüm tamamladığınız için de sağolun.Birde yayları tutan şeyin üzerinde de monte edilmiş başka bir ekstra topraklama kablosu da mevcuttu onu da yazmayi unutmuşum tekrar tekrar özür dilerim...

Son düzenleme:
Faraday kafesi Sustain'ı etkiliyor. Noise gate pedali gibi oluyor onu da göz önünde bulundurmak lazım. Özellikle whammy bar çığlıklar attirirken öksürüyordu ondan söktüm bi de 😂

Herkese teşekkür ederim cevapları için. Gitarın önceki manyetikleriyle dip gürültüsü mevcut değildi, şu an taktığım manyetiklerden neck olanını söktüğüm gitarda da bir sorun yoktu, bridge manyetiği boşta duruyordu ama onla ilgili kesin bir bilgim yok. (manyetikte sorun olma ihtimalini az görüyorum) Bir de şu bilgim var, topraklamayı sağlayan ve köprü ayağından gelen kablo yanlışlıkla koptu, köprü ayağını çıkarıp yeni bir tel bağlantısı yaptım. Çok ihtimal vermesem de belki orada sorun olabilir belki ( köprü tune-o-matic)

Fotoğraflar şu şekilde :
125733
125734
125735

Ben aslında dışarıda yaptırmayı düşünüyordum ama forum DIY yaptırmaya kararlı :) Ben de uğraşacağım artık

Faraday kafesi Sustain'ı etkiliyor. Noise gate pedali gibi oluyor onu da göz önünde bulundurmak lazım. Özellikle whammy bar çığlıklar attirirken öksürüyordu ondan söktüm bi de 😂

Faraday kafesi, sustain'den yemez çünkü manyetikleri kaplamıyoruz eğer manyetiklerin dış yüzeyi de kaplarsak dediğiniz olur. Kapalı sisteme dışarıdan müdahale olmasın diye yapıyoruz hepsi bu. noise gate olayı ise başka, sinyal yoluna müdahale edip bazı frekansları traşlıyor noise gate pedalları bu yüzden sustain'den ve ton transparanlığından yemiş oluyor.

Bu arada lehimler sağlıklı durmuyor çok fazla kullanılmış, diğer bağlantılara kadar gelmiş hatta yani topraklama ile lehim üzerinden birbirine irtibatlı olmuş potans üstünde. Ayrıca ara kabloları yalıtımlı kaliteli kablolarla yapın.(o yeşil kabloyu gözüm tutmadı) Bence lehimleri lehim pompası ile temizleyin, kalanı zımpara kağıdıyla alın. sonra az lehimle lehimlemeyi deneyin. Sanki ilk lehiminiz gibi bir hava sezdim. bir kaç yerde antreman yapın sonra potansa uygulayın. tune o matic'ten geleni sisteme lehimleyin bir alüminyum kafes yapın. iletimli boya var boşlukta ama o zamanla etkinliği yitiriyor ve gitar bu yüzden ötürüyor. bakır ve alüminyumla bantlamak, en iyi yöntem. elektronik boşluğu kapatan kapağı da plastik ise içini bantlayın ve bunu bir kablo yardımıyla sisteme topraklayın yani kapağın da sisteme değmesi gerekiyor yoksa kafes tam olmaz. Hatta manyetik boşluklarını da sisteme lehimlemeniz gerek. Yani gitarın ön kısımdaki boşlukları arka kısımdaki boşlukları tellerle birleştirmeniz gerek gitar teli bile olur şu videoda anlatıyor

15.-18. dk arası

Bir de boşlukların çevresine bir miktar pay bırakacak şekilde olursa kapak elekronik boşluğun bandına değeceği için ekstra bir kablo ile kapağı sisteme lehimlemenize gerek yok

Son düzenleme:
Geri