AUDIOPHILE 2496 USB mi PCI mı?

sitedeki testlerde pci olanbiraz daha kaliteli gibi ancak usb olanında özellikleri harika göz önünde bulunması kulaklık girişi filan el altında aradki fiyat farkı pek öenmli değil hangisiniz önerirsiniz?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bu kartlar ne derece profesyonel yani profesyonel bir studyoda kullnılabilirmi sırıtırmı_Birde eger siteden testlere bakabilirseniz...(compel'in sitesinde)
Test teki farklar cok kayda değermi?öyle değilse usb almak istiyorum da..Aklımı karıştıran diğer bir konuda usb olursa kasanın içinde olmadıgı için parazitleri daha az alacagı yada hiç etkilenmeyeceği hususunda...?görüşürüz...şimdiden teşekkürler.....

Aletin ne kadar profesyonel olduğu değil, o aleti kullanan beynin ne kadar profesyonel olduğu önemli. Sende profesyonel bir yaklaşım ve o yaklaşımın arkasını dolduracak bilgi ve deneyim yoksa bırak Audiophile'ı, Apogee alsan ne yazar?

USB1 standardı sana en fazla 4 kanal iletişim verir (iki rec, iki playback), bant genişliği daha üst iletişime yetmez ama bunun karşılığında taşınabilirlik rahatlığı sağlar. PCI daha geniş bir bant genişliği verir, ama seni masaüstüne bağlar.

İhtiyacına göre olanı seç.

Mahcem'in dediklerine katiliyorum. Insan test sonuclarinda 120 db filan gibi rakamlar gorup gaza gelmemeli. Zaten sinyal zincirinin her halkasi ayni degerde kalitede olmali. Mikrofon, preampli, soundcard, sessiz bilgisayar. Bunlari dogru durust dinleyebilmek icin sessiz bilgisayar, soundcard, powerampli, monitorler. Bu iki isi yaparkende yapilan odanin akustigi. Ve en onemlisi tabi bunlari kullanan kisinin deneyimi. Ben sana tavsiyem butun zincirin halkalarinin hemen hemen ayni kalitede olmasi cunku ancak bu sekilde iyi seyler yapabilirsin, cok iyi bir soundcard kotu mikrofonla, veya iyi monitor kotu ampli ile bosa para parcamak oluyor.

Tesekkür ederim yazdiklariniz icin..Oncelikle tabikide 4yildir beste yapsmda bunun ses teknolojisi ile alakasi yok bunedenle daha cok baslarindayim..profesyonel yaklassamda profesyonelligimi besleyecek bir altyapim bilgim yok.Bahsettiginiz kitaplarida henuz bulamadim eskisehirde..Tabi isin pozitif yonleri var 9 yildir konservatuvar da cello caliyorum orkestrada da caldigim icin cok ses dinlemeye kulaklarim alisik..
Ayrica kulaklarim absolut sanirim genelde kimsenin duyamadigi yankilari bile duyabiliyorum bir sesin notasini bilmekten ote..notayi bilen arkadaslarim var benim gibi ama bu yanki vs. biraz farkli herhalde..Ayrica babam cok merakli idi ses sistemleri muzik tesisatlari doluydu ev kucukken dolayisi ile kalitesiz sese de gelemiyorum...Burak abi, soylediginde hem fikirim ayrica bilgisayarda oldugu gibi parçalarin genelde ayni marka ve uyumlu olmasi gibide bir gorusum var..tum bunlarin yaninda herseyden once amacim onemli size tam olarak derdimi anlatabilmem icin..Planim su sekilde:Kaliteli hoparlor kendinden amfili olmali ki birde eq ayarlari bana kalmasin ve onunla uyumlu bir ses karti, oda eger alakasi varsa usb olsun ki sarkmalardan koruyabileyim...bunlardan kurdugum kucuk studyomda fl studyo ile besteledigim parcalari cd ye atip, bulabildigim en kaliteli studyoda vokaller enstrumanlari kaydedip (ayri bir cd ye ciplak olarak)eve getirip duzenlemesini ve efektleri filan evimde yapip albumu olusturmak istiyorum....Kisacasi evimde profesyonel ve sade bir ekipman istiyorum Kaliteli bir album cikarabilecek turden.burada kayit yapmayacagim onemli olan sesleri iyi duyup iyi isleyebilmek..suanda seskartim onboard mcp-t.Dun sblive i taktigimda gordum ki suanda kullandigim onboard kart kaliteli olmasa bile daha naturel veriyor sesleri...Sblive da ise gercek disi sesler var tizler tiz degil basslar bass degil sinir oldum cikarttim..kisacasi kendim profeyonellikten cok uzak oldugumu biliyorum fakat olabildigince profesyonel yaklasmaya calisiyorum...Busefer yeterince acik olabilmisimdir umarim..Gorusuruz..

Zeos, bu sekilde aciklayinca isler cok daha kolay :)
Elbette akustik entsrumanlari ve vokalleri pro studyo ortaminda kayit edersen, diger MIDI ile tetiklenen enstrumanlari ve looplari, ev studyosunda ekleyip, iyi soundu olan album yapmak mumkun :)
Ama bu teknoloji olarak oldukca kolay olmasina ragmen gene de oldukca deneyim gerektiriyor sanirim deneye deneye o noktaya gelebilirsin.
Sesleri iyice duyabilmek icin MAudio Audiophile yetebilmeli. Bu arada bu tur olaylar icin belki sana EMU 1212M de uygun olabilir, cok iyi AD/DA converterler'i var ve gurultu seviyesi optimum :)
Bir ara ona da bakiver, ben yeni aldim bayagi memnunum, biraz mikseri teferruatli ama sanirim fiyat grubundaki en iyi alet bu aralar.

Ozelliklerine baktim emu 1212m'in fakat turkiyede satan firma yok galiba???Ayrica suanda annem Floridada ondan mi istesem?Sen neredesin Amerika'da?Gerçi şuanda turkiyeden alisveris tercih ediyorum garanti problemi filan yasamayayim diye..Unutmadan eger audiophile alacak olursam, usb olmasinin bana parazit filan gibi acilardan bir yarari olabilirmi?Usb almak istiyorum ama bir kaybim olmasini istemiyorum...
Eger vaktiniz olurda www.compel.com.tr den iki kartin testlerine bakabilirseniz arada fark varmi bana söylerseniz sevinirim..bu forum harika 1 yilda alacagim bilgiyi 1 gunde aliyorum umarim yakinda benim de size bir sekilde yararim dokunmaya baslar..Gorusmek uzere..

Emu'yu CreativeLabs satin aldi. Onu getirenleri bulmak lazim. 1212M iki tane PCI karti. Musiciansfriend gibi butun yerler satiyor, annenin Florida'da kolaylikla bulabilmesi lazim. Sanirim Guitar Center muzik dukkanlarinda da var, o zaman posta ile ugrasmaz annen. Lakin Turkiye'ye sokarkan sorun cikarirlarmi bilmem. Sadece iki kanal simultane kayit yaparken USB'nin yeterli olmasi lazim. Tabi bir de istedigin PC'ye takabilmek de iyi oluyor.

Delta 66 eskiden berimi var? yoksa yenimi çıktı?
Çok arada kaldım şimdi,emu burada olmadıgı için ona hiç bakamıyorum :/ Şuan için 2 seçenek var, delta 66, audiophile pci şu varki eger seskaliteleri aynı ise delta yı almayı düşünüyorum çünkü preamfi si filan mevcut..Diger bir topic te audiophile ın usb versiyonunda sürücü eksikligi gibisinden yazılar okudum..eger bu delta 66 daha iyi ise bunu alacagım konu ile ilgili bilgisi olanlar yardım edebilirmi? compel yetkilisi varsa daha iyi olur:/ syth larla çalışacagım için çok çok önemli ama preamfi de cok iyi olur açıkçası..

Öncelikle, ne delta66 da nede audiophile 2496 PCI da mic-preamp yok maalesef.

Aralarındaki en büyük fark, Delta 66'da iki adet daha fazla analog giriş/ çıkış olması ve Delta66'nın tüm giriş /çıkışlarının balanslı olmasıdır. Buna karşılık Delta66'da MIDI giriş / çıkış yoktur. Ses kalitesi bakımından ikiside birbirlerine çok yakındırlar. Latency ve sürücü destekleri de aynıdır. Bir şey ifade edermi sizin için bilmiyorum ama geçen hafta TRT 25 adet Delta66 aldı...

Son karar sizin :roll:

Delta66 güzel kart ama sorunu mik. preampi olmaması hakikaten.Kullanımı çok kolay ama insan istiyor ki 6 çıkış da analog olsun.Surround bir proje hazırlarken 6 analog çıkışım olmadığı için spdif çıkışını analoğa çevirmek zorunda kalmıştım.Sb live ı d/a konvertör olarak kullandım :) bu şekilde 2 kanal kazanmıştım.

Bu şekilde soundblaster tek hayati görevini yapmış oldu.Şimdi motu sayesinde bu tarz artistik hareketlere gerek duymadan değil 6, 8 çıkış bile alabileceğim, mutluyum.Ama delta66 hala duruyor makinede.

4 analog çıkıştan fazlası isteniyorsa Delta1010LT'yi önerebilirim.
Delta1010 LT 8 analog IN/OUT ve stereo S/PDIF digital IN/OUT sağlar ve sürücüleri diğer kartlarınki ile aynı performanstadır. Üstelik 8 girişten ikisi mikroforn preamplisine sahip.

Sonuc olarak, usb çalışan bütün driverları destekleyen üzerinde kulaklık çıkışı olan ve kulaklıktan dinlerken üzerine kayıt yapılabilen,kendinden kaliteli preamfili hatta mumkunse sadece elektrigini usb den alan bir ses kartı yokmu acaba?bana sadece bir giriş lazım ama o girişten gitar veya vokal i kaydederken kulaklıktan veya monitörden de dinliyor olabilmeliyim ? :/ birde en az 24bit96khz çalışan bir kart olmalı..Markası hiç önemli degil türkiyede bulabilsem yeter.fiyatlarıda ne civarda olursa olsun en ucuzu terchimi tabiki yoksa monitör için mikrofon için para biriktiremiyorum :/

Zeos,

O aradığın cihaz Digidesign M-Box. Pro Tools 6 LE programı ile beraber gelir, band-in-a-box. Focusrite tasarımı mic preamplileri de cabası. Bir incele istersen, çok hoş birşey.

Compel'de bulursun.

Sagol Mahcem abi bir bakacagım şimdi.Daha önceden gözüme çarpmıştı fakat pek kaliteli gibi görünmemişti ama şuanki fikirlerim ışığında m-audio dan daha kaliteli birşey olabilecegi kanısındayım.Fakat hatırladıgım kadarıyla tam profesyonel degildi neyse bir inceliyim fikrin için çok teşekkür ederim, aklımın ucundan bile geçmemişti.

Ah ah herşey süper aslında monitör konusunu seneye bırakırsam bunu alabilirim herhalde ama,
Güçlü Stüdyo Müzik Prodüksiyon Sistemi
yazmasına karşın s.rate 44.1-48khz :/ buna biraz üzüldüm niye 96 yapmamışlar ki? :( daha iyi bir seçenek göremiyorum şuan için ama yani focusrite durumu da başka tabi aynı kaliteyi bu fiyata yakalarmıyım bilemiyorum. :/ Mahcem abi herzaman iş ustaya bakar dedigini biliyorum ve katılıyorumda sana artık ama,48khz konusunda ne düşünüyorsun geçengün bir yazında 96khz nin çok farkettigini okudum.Ama 48khz nin de album yapmaya hayli yeteceğini düşünüyorum fakat 170euro luk kartın 96khz çalışması ve bunun çalışmaması aklımı karıştırdı..Vallaha dedigin kadar var!!beste yapmak nekadar kolay bu işlerle uğraşmaktan sonra.. ;)

24/96 standardında USB1.1 portunda çalışacak cihaz bulman güç, zira USB1.1'in band genişliği o matrikste taranmış iki kanal ses bilgisini eşzamanlı olarak iki yönlü iletmeye yetmiyor. Teknoloji olarak USB2'ye gitmek lazım. Bildiğim kadarıyla halihazırda USB2 standardında ürün çıkaran tek firma da Edirol (Roland). Onların ürünlerine bak, veya Firewire ürünlere bakacaksın.

Anlaşılan ben yaza kadar beklesem iyi olucak..elime geçerse 800milyon gibi bir para, Ne alacagımı, nereden başlayacagımı şaşırdım.Monitör mü aliyim,ses kartımı preamfi mi..En iyi monitör ü alıp gerisini seneyemi yoksa audiophilr pci alıp gerisini bankada buyutup mu monitor aliyim mbox mı aliyim şapşala döndüm...

benim yaptigima benzer bisey yap al bi 4-6 kanalli phonic tipi bir mixer(preampli görevide görür)200.300 euro luk 24-96 bir kart al.gayet güzel isini görür.

Geri