D.I.Y. Gitar Kaplama Macerası

Herkese merhaba bundan bayaa bir zaman önce gitarımı kaplamıştım. Oldukça çevremden güzel tepkiler aldım. Belki yapmak isteyen olur diye ufak elimde kalan fotoğraflar ile anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle gitarın sesine bir etki etmiyor. Ve tekrar sökerken iz bırakmıyor. Çooook az bir miktarda yapışkan izi kalıyor onları da gitar temizleyici bakım malzemesi ile çok kolay çıkıyor.

Gitarın normal görüntüsü bu şekildeydi açıkcası sıkılmıştım bu görüntüsünden.
8Yp111.jpgArdından reklam ajansına giderek kendinden yapışkanlı kaplama çıkarmak istediğimi söyledim fotoğrafı istediler, gitarda nasıl görüneceğini bir program ile gösterdiler. Programı tam bilmiyorum öğrenirsem söylerim. Sağolsunlar 1 çıktı için ücret almadılar. Gitardan biraz büyükçe bir şekilde çıkarıp verdiler.
Ardından gitarın tüm bileşenlerini komple söktüm. Ardından pürüzsüz bir yüzey için gitarı güzelce temizleyip ortamı havalandırdım.
Atölyenin hemen yanında elektronikçi olduğu için gitarın manyetiklerini bağlantı şemasını fotoğrafladık.

Gereken malzemeler
  • Sıcak hava tabancası
  • Yumuşak uçlu kıvrımları düzeltmek için spatula
  • Falçata
  • Zaman
  • Sabır
Bundan sonra ise bir gitar şu durumdaydı.
da7aaa579f5b1fdb96115550663d3f89.jpgYapışkanlı kısmını sökerek tam üstüne oturacak şekilde gitarın üstüne bırakıp elimizdeki spatula ile hafif hafif gitara uyguluyoruz. Eğer yanlış bir kısım olursa sıcak hava tabancası ile müdahale ederek kısmı düzeltiyoruz.
Ben arkasını kaplayacak kadar büyük bir şey yapmadım. En son gitarın kenar bitiş kısımlarına ince siyah şerit ile gövde rengiyle kamuflaj ettim.
Ardından elektronikçiye giderek fotoğrafladığımız manyetik ve potansları tekrardan lehimledik.

En son görüntü böyleydi.
fa2.jpeg


fa.jpeg
 
Üst